Saint-Étienne-du-Rouvray - Noži vyzbrojená dvojice mužů vtrhla během dopolední bohoslužby do kostela v Saint-Étienne-du-Rouvray, zhruba 30tisícovém městě na severu Francie.
Do budovy se dostali před desátou hodinou zadním vchodem a vzali pět rukojmích - kněze, dvě řádové sestry a dva návštěvníky svatostánku. Sestře Danielle se podařilo uprchnout a zalarmovat policii.
"Do kostela vnikli velmi rychle. Mluvili arabsky, viděla jsem nůž. Utekla jsem ve chvíli, kdy začali ohrožovat otce Jacquese. Ani nevím, jestli si toho všimli," vypověděla posléze.
Útočníky zlikvidovala zásahová jednotka. "Ve chvíli, kdy dvojice vyšla z kostela, byla zabita elitní (policejní) jednotkou BRI," řekl stanici France Info mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet.
Policisté při následné prohlídce objektu objevili tělo 84letého faráře Jacquese Hamela, který byl vysvěcen na kněze v roce 1958 a jemuž ozbrojenci podle nejmenovaného policejního zdroje prořízli hrdlo.
Podle sestry Danielle se útočníci natáčeli a otce Jacquese přinutili, aby si klekl na kolena. "Všichni křičeli 'Nechte toho'. Otec Jasques se pokoušel bránit. Byl to výjimečný kněz, to je vše, co mohu říci," řekla řádová sestra.
Byli to naši vojáci
Útočníci se pokusili podříznout hrdlo i dalšímu z rukojmích, který je podle úřadů "mezi životem a smrtí". Je možné, že se jedná o jednu z jeptišek, dodává Le Figaro.
K činu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Prostřednictvím agentury Amak oznámila, že pachatelé byli jeho "vojáci".
Francouzská média už dříve psala, že muži vykřikovali Alláhu akbar, tedy Bůh je velký. Server Le Point pro změnu s odkazem na dobře informované zdroje uvedl, že vykřikovali "Daeš", což je arabské označení IS.
Policie zadržela v souvislosti s útokem jednoho muže. V úterý podvečer navíc proběhla razie v domě, kde bydlel jeden z útočníků, informuje server Le Figaro.
Média spekulují o identitě útočníků. Podle Tribune de Geneve jeden z nich byl devatenáctiletý Francouz, který se pokusil přes Turecko odejít na bojiště IS. To se mu ale nepodařilo a policie ho zadržela na letišti v Ženevě v květnu 2015.
"Dvakrát se pokusil dostat do Sýrie, jednou přes Mnichov, potom přes Ženevu," uvedl zdroj pro server Le Figaro. Z Ženevy byl vydán do Francie, kde prý skončil na několik měsíců ve vězení. V březnu letošního roku dostal elektronický náramek a měl pobývat v domácím vězení.
Barbarský čin, zní z Paříže i Vatikánu
"Jsme mimořádně šokováni, protože se toto hrozné násilí stalo v kostele, kde je hlásána boží láska," uvedl podle agentury Reuters mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. "Je to další hrozná zpráva, která, bohužel, rozšiřuje řadu násilností, jež nás šokovaly, působí bolest a znepokojení."
Papež František je podle něj informován, "cítí bolest a hrůzu tohoto nesmyslného násilí a co nejsilněji odsuzuje všechny formy nenávisti".
Francouzský premiér Manuel Valls označil čin za "barbarský". Podle něj jde o ránu pro všechny katolíky a celou Francii. "Zůstaneme při sobě," napsal na Twitteru. Do města dorazil prezident Francois Hollande, který se narodil v nedalekém Rouen, a ministr vnitra Bernard Cazeneuve.
Hollande na radnici ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray odsoudil "zbabělou vraždu kněze, kterého zabili dva teroristé z Islámského státu". "Je to odporný teroristický čin," řekl prezident. "Hrozba je neustále velmi vysoká. Francouzi musí vědět, že jsou ohroženi, nejsou ale jediní."
Incident je posledním ze série útoků, které Evropu zasáhly v posledních dvou týdnech. V polovině července najel 31letý Tunisan v jihofrancouzském Nice nákladním autem do davu slavících a zabil 84 lidí.
Jen o pár dnů později napadl mladý Afghánec sekerou a nožem cestující ve vlaku v Německu.
Krveprolití se odehrálo minulý týden i v Mnichově, kde 18letý Němec íránského původu zastřelil devět lidí a následně spáchal sebevraždu. V neděli večer se pak v bavorském Ansbachu odpálil 27letý Syřan.