Za stovky nehod může znečištěné ovzduší. Řidiče za volantem ohrožuje oxid dusičitý

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
3. 10. 2016 21:06
Automobily se velkou měrou podílejí na znečišťování ovzduší, stejně tak ale špatné ovzduší ovlivňuje jízdu na silnicích. Podle nejnovější studie britských vědců způsobuje každoročně více než polovinu dopravních nehod znečištěné ovzduší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn – Znečištěné ovzduší má jen na britských ostrovech každoročně na svědomí stovky dopravních nehod. Jsou o tom přesvědčeni autoři studie vypracované na prestižní London School of Economics.

Tým vedený Lutzem Sagerem zmapoval počty dopravních nehod v Británii mezi lety 2009 až 2014 a porovnal je s mírou znečištěného ovzduší podle údajů ministerstva životního prostředí.

Nejvíce dopravních nehod se událo ve velkých městech, zejména v západním Londýně – tedy v oblasti, kterou trápí jeden z nejvyšších stupňů znečištění ovzduší.

"Ačkoliv analýza vycházela z dat o dopravních nehodách v Británii, myslím, že se výsledky dají aplikovat i na zbytek světa," domnívá se Sager, podle kterého jde o vůbec první studii, která hodnotí vliv znečištěného ovzduší na bezpečnost silnic.

Pozor za volantem na NO2

Výsledky ukázaly, že když vzrostlo množství oxidu dusičitého (NO2) v jednom mikrogramu na metr krychlový nad denní průměr, počet dopravních nehod se zvýšil o celá dvě procenta.

Na znečišťování ovzduší se podílí řada jedovatých látek jako oxid uhličitý a siřičitý, prachové částice nebo ozon. Jde ale právě o oxid dusičitý, jenž se ukázal jako hlavní viník dopravních kolizí.

Studie tvrdí, že množství znečištěného vzduchu uvnitř auta může být více než dvojnásobné oproti venkovnímu prostředí, protože oxid dusičitý se tvoří v malých prostorách.

Oxid dusičitý přitom oslabuje fyzickou zdatnost řidiče, který pak není schopen soustředit se na jízdu.

"Moje hlavní teorie je, že znečištěný vzduch poškozuje fyzický stav řidiče. Nicméně další vysvětlení, jako například že způsobuje rozrušení v podobě svrbění nosu nebo omezené viditelnosti, jsou také možná," vysvětluje Sagel pro server The Telegraph.

Jeho tým spočítal, že kdyby se v oblasti západního Londýna snížila koncentrace oxidu dusičitého o 30 procent, došlo by tak zároveň denně ke snížení nehod na silnicích téměř o pět procent.

Někteří se ale k závěrům stavějí skepticky. "Jestli mluvíme o oblastech, které mají vyšší množství znečištěného vzduchu, jde o rušné oblasti s taxíky, autobusy a nákladními auty, které automaticky tíhnou k tomu, mít více nehod," míní prezident britské Automobilové asociace Edmund King. "Je těžké určit, jestli nehodu způsobilo slzení očí řidiče kvůli znečištěnému vzduchu, nebo je na vině typ dopravní nehody."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy