Za stovky nehod může znečištěné ovzduší. Řidiče za volantem ohrožuje oxid dusičitý

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
3. 10. 2016 21:06
Automobily se velkou měrou podílejí na znečišťování ovzduší, stejně tak ale špatné ovzduší ovlivňuje jízdu na silnicích. Podle nejnovější studie britských vědců způsobuje každoročně více než polovinu dopravních nehod znečištěné ovzduší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn – Znečištěné ovzduší má jen na britských ostrovech každoročně na svědomí stovky dopravních nehod. Jsou o tom přesvědčeni autoři studie vypracované na prestižní London School of Economics.

Tým vedený Lutzem Sagerem zmapoval počty dopravních nehod v Británii mezi lety 2009 až 2014 a porovnal je s mírou znečištěného ovzduší podle údajů ministerstva životního prostředí.

Nejvíce dopravních nehod se událo ve velkých městech, zejména v západním Londýně – tedy v oblasti, kterou trápí jeden z nejvyšších stupňů znečištění ovzduší.

"Ačkoliv analýza vycházela z dat o dopravních nehodách v Británii, myslím, že se výsledky dají aplikovat i na zbytek světa," domnívá se Sager, podle kterého jde o vůbec první studii, která hodnotí vliv znečištěného ovzduší na bezpečnost silnic.

Pozor za volantem na NO2

Výsledky ukázaly, že když vzrostlo množství oxidu dusičitého (NO2) v jednom mikrogramu na metr krychlový nad denní průměr, počet dopravních nehod se zvýšil o celá dvě procenta.

Na znečišťování ovzduší se podílí řada jedovatých látek jako oxid uhličitý a siřičitý, prachové částice nebo ozon. Jde ale právě o oxid dusičitý, jenž se ukázal jako hlavní viník dopravních kolizí.

Studie tvrdí, že množství znečištěného vzduchu uvnitř auta může být více než dvojnásobné oproti venkovnímu prostředí, protože oxid dusičitý se tvoří v malých prostorách.

Oxid dusičitý přitom oslabuje fyzickou zdatnost řidiče, který pak není schopen soustředit se na jízdu.

"Moje hlavní teorie je, že znečištěný vzduch poškozuje fyzický stav řidiče. Nicméně další vysvětlení, jako například že způsobuje rozrušení v podobě svrbění nosu nebo omezené viditelnosti, jsou také možná," vysvětluje Sagel pro server The Telegraph.

Jeho tým spočítal, že kdyby se v oblasti západního Londýna snížila koncentrace oxidu dusičitého o 30 procent, došlo by tak zároveň denně ke snížení nehod na silnicích téměř o pět procent.

Někteří se ale k závěrům stavějí skepticky. "Jestli mluvíme o oblastech, které mají vyšší množství znečištěného vzduchu, jde o rušné oblasti s taxíky, autobusy a nákladními auty, které automaticky tíhnou k tomu, mít více nehod," míní prezident britské Automobilové asociace Edmund King. "Je těžké určit, jestli nehodu způsobilo slzení očí řidiče kvůli znečištěnému vzduchu, nebo je na vině typ dopravní nehody."

 

Právě se děje

před 50 minutami

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 1 hodinou

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy