Ke vzniku Alzheimera přispívá znečištěné ovzduší, tvrdí Britové. Na vině jsou nanočástice

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
6. 9. 2016 21:55
Nanočástice magnetitu, které poletují v ovzduší, poškozují mozkovou tkáň a mohou přispívat ke vzniku Alzheimerovy choroby. Zjištění vědců z britské Lancasterské univerzity tak znovu vyvolává řadu otázek ohledně zdravotních rizik znečištěného prostředí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Lancaster – Na vzniku neurodegenerativních onemocnění, kam spadá například Alzheimerova choroba, se podílejí drobné částice magnetitu. Ty do lidského mozku pronikají ze znečištěného ovzduší, tvrdí studie expertů z Lancasterské univerzity.

Tým podle BBC analyzoval 37 vzorků mozkové tkáně mrtvých z Mexico City a anglického Manchesteru, z nichž se některým stalo osudným právě neurodegenerativní onemocnění. Nejvyšší míra magnetitu byla zjištěna u 32letého Mexičana. Koneckonců Mexico City je "proslulé" špatným ovzduším, upozorňuje BBC.

"Je to šokující. Při bližším zkoumání tkáně jsou vidět částečky, které se rozmisťují mezi buňky. A když provedete magnetickou extrakci, vidíte miliony částeček. Miliony v jednom jediném gramu mozkové tkáně. To znamená milion příležitostí k napáchání škod," nechala se slyšet vedoucí výzkumu Barbara Maherová.

Atypický tvar

Podle letošní zprávy Světové zdravotnické organice (WHO) může znečištěné ovzduší ročně za více než tři miliony předčasných úmrtí.

Nanočástice magnetitu jsou navíc podle vědců dostatečně malé, aby nosem pronikly do čichového laloku a poté skrze nervový systém do mozkové kůry.

Magnetické částice se v mozku mohou objevit i za normálních okolností, ale pak jsou charakteristické svým zubatým tvarem. Naproti tomu ty částice, které zkoumali vědci, byly kulaté a jemné. Tudíž se uvolnily při vysokých teplotách v motorech či brzdových systémech aut.

"Tyto částice se skládají ze železa, které je vysoce reaktivní, takže je téměř jisté, že nějakým způsobem mozek poškozují," je přesvědčen specialista na neurodegenerativní nemoci David Allsop. O nanočásticích magnetitu mluví jako o "důležitém rizikovém faktoru".

Žádná přímá souvislost

Ne všichni odborníci ale vidí situaci tak skepticky a obavy naopak mírní.

"Studie nám předkládá přesvědčivé důkazy o tom, že magnetit může z ovzduší proniknout do mozku, ale neříká nic o jeho dopadu na zdravý mozek nebo na onemocnění, jakým je Alzheimer," nechce činit předčasné závěry Clare Waltonová z britské Alzheimerovské společnosti. "Dokud nebudeme mít více informací, lidé by se neměli přehnaně strachovat."

Podle ní mohou propuknutí závažných onemocnění mozku předejít lepším životním stylem, cvičením či omezením cigaret.

 

Právě se děje

teď

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy