Ke vzniku Alzheimera přispívá znečištěné ovzduší, tvrdí Britové. Na vině jsou nanočástice

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
6. 9. 2016 21:55
Nanočástice magnetitu, které poletují v ovzduší, poškozují mozkovou tkáň a mohou přispívat ke vzniku Alzheimerovy choroby. Zjištění vědců z britské Lancasterské univerzity tak znovu vyvolává řadu otázek ohledně zdravotních rizik znečištěného prostředí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Lancaster – Na vzniku neurodegenerativních onemocnění, kam spadá například Alzheimerova choroba, se podílejí drobné částice magnetitu. Ty do lidského mozku pronikají ze znečištěného ovzduší, tvrdí studie expertů z Lancasterské univerzity.

Tým podle BBC analyzoval 37 vzorků mozkové tkáně mrtvých z Mexico City a anglického Manchesteru, z nichž se některým stalo osudným právě neurodegenerativní onemocnění. Nejvyšší míra magnetitu byla zjištěna u 32letého Mexičana. Koneckonců Mexico City je "proslulé" špatným ovzduším, upozorňuje BBC.

"Je to šokující. Při bližším zkoumání tkáně jsou vidět částečky, které se rozmisťují mezi buňky. A když provedete magnetickou extrakci, vidíte miliony částeček. Miliony v jednom jediném gramu mozkové tkáně. To znamená milion příležitostí k napáchání škod," nechala se slyšet vedoucí výzkumu Barbara Maherová.

Atypický tvar

Podle letošní zprávy Světové zdravotnické organice (WHO) může znečištěné ovzduší ročně za více než tři miliony předčasných úmrtí.

Nanočástice magnetitu jsou navíc podle vědců dostatečně malé, aby nosem pronikly do čichového laloku a poté skrze nervový systém do mozkové kůry.

Magnetické částice se v mozku mohou objevit i za normálních okolností, ale pak jsou charakteristické svým zubatým tvarem. Naproti tomu ty částice, které zkoumali vědci, byly kulaté a jemné. Tudíž se uvolnily při vysokých teplotách v motorech či brzdových systémech aut.

"Tyto částice se skládají ze železa, které je vysoce reaktivní, takže je téměř jisté, že nějakým způsobem mozek poškozují," je přesvědčen specialista na neurodegenerativní nemoci David Allsop. O nanočásticích magnetitu mluví jako o "důležitém rizikovém faktoru".

Žádná přímá souvislost

Ne všichni odborníci ale vidí situaci tak skepticky a obavy naopak mírní.

"Studie nám předkládá přesvědčivé důkazy o tom, že magnetit může z ovzduší proniknout do mozku, ale neříká nic o jeho dopadu na zdravý mozek nebo na onemocnění, jakým je Alzheimer," nechce činit předčasné závěry Clare Waltonová z britské Alzheimerovské společnosti. "Dokud nebudeme mít více informací, lidé by se neměli přehnaně strachovat."

Podle ní mohou propuknutí závažných onemocnění mozku předejít lepším životním stylem, cvičením či omezením cigaret.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy