Ke vzniku Alzheimera přispívá znečištěné ovzduší, tvrdí Britové. Na vině jsou nanočástice

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
6. 9. 2016 21:55
Nanočástice magnetitu, které poletují v ovzduší, poškozují mozkovou tkáň a mohou přispívat ke vzniku Alzheimerovy choroby. Zjištění vědců z britské Lancasterské univerzity tak znovu vyvolává řadu otázek ohledně zdravotních rizik znečištěného prostředí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Lancaster – Na vzniku neurodegenerativních onemocnění, kam spadá například Alzheimerova choroba, se podílejí drobné částice magnetitu. Ty do lidského mozku pronikají ze znečištěného ovzduší, tvrdí studie expertů z Lancasterské univerzity.

Tým podle BBC analyzoval 37 vzorků mozkové tkáně mrtvých z Mexico City a anglického Manchesteru, z nichž se některým stalo osudným právě neurodegenerativní onemocnění. Nejvyšší míra magnetitu byla zjištěna u 32letého Mexičana. Koneckonců Mexico City je "proslulé" špatným ovzduším, upozorňuje BBC.

"Je to šokující. Při bližším zkoumání tkáně jsou vidět částečky, které se rozmisťují mezi buňky. A když provedete magnetickou extrakci, vidíte miliony částeček. Miliony v jednom jediném gramu mozkové tkáně. To znamená milion příležitostí k napáchání škod," nechala se slyšet vedoucí výzkumu Barbara Maherová.

Atypický tvar

Podle letošní zprávy Světové zdravotnické organice (WHO) může znečištěné ovzduší ročně za více než tři miliony předčasných úmrtí.

Nanočástice magnetitu jsou navíc podle vědců dostatečně malé, aby nosem pronikly do čichového laloku a poté skrze nervový systém do mozkové kůry.

Magnetické částice se v mozku mohou objevit i za normálních okolností, ale pak jsou charakteristické svým zubatým tvarem. Naproti tomu ty částice, které zkoumali vědci, byly kulaté a jemné. Tudíž se uvolnily při vysokých teplotách v motorech či brzdových systémech aut.

"Tyto částice se skládají ze železa, které je vysoce reaktivní, takže je téměř jisté, že nějakým způsobem mozek poškozují," je přesvědčen specialista na neurodegenerativní nemoci David Allsop. O nanočásticích magnetitu mluví jako o "důležitém rizikovém faktoru".

Žádná přímá souvislost

Ne všichni odborníci ale vidí situaci tak skepticky a obavy naopak mírní.

"Studie nám předkládá přesvědčivé důkazy o tom, že magnetit může z ovzduší proniknout do mozku, ale neříká nic o jeho dopadu na zdravý mozek nebo na onemocnění, jakým je Alzheimer," nechce činit předčasné závěry Clare Waltonová z britské Alzheimerovské společnosti. "Dokud nebudeme mít více informací, lidé by se neměli přehnaně strachovat."

Podle ní mohou propuknutí závažných onemocnění mozku předejít lepším životním stylem, cvičením či omezením cigaret.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy