Ovlivňovali jste naši politiku, tvrdí USA Pákistánu

Václav Viták
20. 7. 2011 13:25
FBI tvrdí, že pákistánská tajná služba ISI ovlivňovala americkou politiku
Hillary Clintonová a indický premiér Manmóhan Singh. Vztahy s Indií kvetou, s Pákistánem nikoli.
Hillary Clintonová a indický premiér Manmóhan Singh. Vztahy s Indií kvetou, s Pákistánem nikoli. | Foto: Reuters

Washington - Vztahy mezi Pákistánem a USA, které se od začátku roku neustále zhoršují, se fakticky již dostávají do stavu krize.

V úterý začala další kapitola tohoto negativního vývoje, neboť americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dva americké občany ze špionáže pro pákistánskou tajnou službu ISI a z nezákonných finančních praktik s cílem ovlivňovat americkou politiku vůči Indii.

Agenti FBI jednoho z nich - muže jménem Ghulám Nabí Fai, který je ředitelem Kašmírské americké rady, známé také jako Kašmírské centrum - zatkli hned v úterý.

Druhý obviněný - Zahír Ahmad - je zřejmě v Pákistánu. Tato akce má silný diplomatický podtext, protože k obvinění obou mužů a následnému zatčení Faie došlo v době, kdy je americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na oficiální návštěvě Indie.

Dvaašedesátiletý Fai a třiašedesátiletý Ahmad se podle amerického ministerstva spravedlnosti mimo jiné prohřešili tím, že se u něj neregistrovali jako agenti Pákistánu, jak vyžadují americké zákony.

Pokud budou odsouzeni, hrozí jim pět let vězení.

Cíl: Sebeurčení Kašmíru

FBI tvrdí, že oba tito muži v průběhu posledních dvaceti let vydali miliony dolarů na to, aby ovlivnili politiku USA v otázce Kašmíru. Indie a Pákistán vedou o toto území spor od svého vzniku.

Kašmír je v současnosti rozdělen mezi ně, obě země si však nárokují většinu jeho území. Menší část Kašmíru ovládá Čína.

Podle FBI pákistánská armáda a tajná služba ISI prostřednictvím Kašmírské americké rady daly některým členům Kongresu a prezidentským kandidátům statisíce dolarů na volební kampaně.

Jednalo se samozřejmě o politiky, kteří byli, pokud jde o Kašmír, na straně Pákistánu.

Ghulám Nabí Fai je pak viněn z toho, že se přes dvacet let snažil ovlivňovat stanovisko americké vlády k Indii, respektive ke Kašmíru, aniž by přiznal, že činnost jeho centra financuje a řídí pákistánská tajná služba.

Kašmírská americká rada se snažila Washington především přimět k tomu, aby vyvíjel tlak na Dillí s cílem prosadit v Kašmíru referendum o tom, zda se toto území chce připojit k Pákistánu, nebo k Indii.

"Neměli o tom tušení"

Kašmírská americká rada získávala navenek peníze především od dárců z Pákistánu, ti byli ale podle FBI jen nastrčenými osobami.

Vztahy mezi USA a Pákistánem zhoršil především americký zásah proti bin Ládinovi.
Vztahy mezi USA a Pákistánem zhoršil především americký zásah proti bin Ládinovi. | Foto: Reuters

Tito Pákistánci zasílali svým jménem peněžní dary Ghulámu Faiovi, a pákistánská tajná služba ISI je pak finančně kompenzovala.

Síť těchto nastrčených dárců organizoval v Pákistánu pro ISI Zahír Ahmad. FBI však ve své zprávě říká, že žádný z amerických politiků, který dostal peníze od Kašmírské americké rady, zřejmě nevěděl, odkud skutečně pocházejí.

Jedním z nich byl republikánský kongresman Dan Burton, který nejméně patnáct let prosazoval v Kongresu nutnost vyřešit problém Kašmíru a byl stoupencem referenda o budoucnosti tohoto území.

Burton po zatčení Faie prohlásil, že je „hluboce šokován", protože ředitele Kašmírské americké rady znal dvacet let a neměl přitom „nejmenší tušení, že je zapojen do nějaké špionážní operace".

Mnozí Pákistánci jsou však přesvědčeni, že akce FBI je jen trestem za „vzpurné" chování Pákistánu a že Ghulám Fai byl obviněn neprávem.

 

Právě se děje

Další zprávy