USA došla trpělivost, pozastavily Pákistánu pomoc

Václav Viták
11. 7. 2011 21:41
Islámábád citelně pocítil hněv USA, přichází téměř o třetinu vojenské pomoci
Pákistánská armáda prohlašuje, že operace na kmenových územích budou pokračovat (ilustrační foto).
Pákistánská armáda prohlašuje, že operace na kmenových územích budou pokračovat (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Islámábád - Vztahy mezi Spojenými státy a Pákistánem, které se zhoršují od začátku roku, i nadále sledují jednoznačně sestupnou tendenci.

Washington v neděli oznámil, že Islámábádu zkrátí vojenskou pomoc, která ročně obvykle přesahuje dvě miliardy dolarů, o 800 milionů.

Pákistánská armáda reagovala v pondělí prohlášením, že tato skutečnost neohrozí operace, které její jednotky vedou proti islámským militantům na pákistánských kmenových územích.

Podle odborníků však tento krok USA může pro Pákistán, sužovaný finanční krizí, znamenat velké hospodářské problémy.

Obamova administrativa přistoupila k tomuto kroku poté, co Pákistán nařídil většině amerických vojenských instruktorů opustit jeho území a zavedl vízová omezení pro příslušníky americké armády.

Tato opatření byla zase reakcí na americkou operaci proti Usámovi bin Ládinovi, o které Washington Islámábád předem neinformoval, a na útoky amerických bezpilotních letounů na pákistánská kmenová území, při nichž často zahynou civilisté.

USA platily doposud Pákistánu stovky milionů dolarů jako náhradu za skutečnost, že Islámábád rozmístil na kmenových územích 100 tisíc vojáků, kteří tam vedou operace proti Tálibánu a dalším islámským radikálům.

Z 800 milionů dolarů, které Obamova administrativa Islámábádu pozastavila, mělo 300 milionů připadnout právě na hrazení nákladů spojených s pobytem pákistánských jednotek na kmenových územích.

Místo USA možná Čína

To pro Pákistán a jeho finance představuje nepříjemný výpadek, protože tyto peníze již vydal a kompenzaci nyní nedostane.

Zmíněných 300 milionů mělo přijít 30. července a šlo by přímo do státní pokladny. Zbylých 500 milionů by představovalo především pomoc v podobě dodávek vojenského materiálu a výcvikových programů pro pákistánské vojáky.

To vše Islámábád bude nyní muset zřejmě oželet. Když Washington v neděli oznamoval své rozhodnutí, označil Pákistán za svého "důležitého spojence", dodal však, že bude nutné překonat některé "potíže".

Personální šéf Bílého domu Bill Daley prohlásil, že Pákistán "udělal určité kroky, které nám daly důvod u části poskytované pomoci udělat pauzu".

Nyní je podle odborníků otázkou, zda USA omezí svému asijskému spojenci v boji proti terorismu kromě vojenské i hospodářskou pomoc.

Pokud by se však vztahy dostaly až na bod mrazu, mohl by Pákistán upřít zraky k Číně. Již nyní je Peking jeho největším dodavatelem zbraní a Islámábád by u něj mohl hledat i ekonomickou podporu.

 

Právě se děje

Další zprávy