Dubaj - Je jí právě týden, váží třicet kilo a jmenuje se Indžáz. Vědci z Dubaje ve Spojených arabských emirátech dnes představili světu prvního naklonovaného velblouda (respektive velbloudici) v historii.
Podle dubajského serveru gulfnews.com se Indžáz narodila po bezproblémovém 378 dní dlouhém těhotenství a byla "stvořena" z kumulárních buněk vzatých z vaječníků dospělé velbloudí samice, která byla už před čtyřmi lety poražena na maso.
"Jsme všichni narozením Indžáz velice vzrušeni, protože je výsledkem skvělých dovedností a týmové práce každého ve Středisku pro reprodukci velbloudů (CRC)," řekla serveru ředitelka CRC Lulu Skidmoreová. "Tento významný průlom nám odhaluje způsoby, jak do budoucna zachovat cenný genetický materiál našich špičkových závodních a mlékařských velbloudů."
Indžáz, jejíž jméno v arabštině znamená úspěch, není jediným úspěchem dubajského velbloudího centra. Před rokem se zde narodila dvě identická velbloudí dvojčata Zahi a Bahi, která byla vytvořena rozdělením šest dní starého embrya vedví.
Poprvé na sebe místní vědci upozornili v roce 1998, kdy vytvořili první "kamu", křížence mezi velbloudem a lamou guanako.
Vůbec prvním naklonovaným zvířetem se stala skotská ovce Dolly narozená v červenci 1996 v Edinburghu. O šest let později byla utracena, když se zjistilo, že trpí rakovinou plic. Podle vědců neměla její nemoc nic společného se způsobem jejího narození.
Mezi dalšími naklonovanými zvířaty nechybí kůň, pes, jelen, koza, kráva, kočka nebo prase.