Vídeň – Filmařka Zuzana Brejchová žije v Rakousku od roku 1968 a tentokrát se přímo zapojila do prezidentské volební kampaně.
Rozdávala letáky na podporu Alexandera Van der Bellena. Vítěze, který porazil kandidáta krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera.
Při rozhovoru s Aktuálně.cz na začátku týdne varovala, že když jí zavoláme v pondělí ráno a nově zvoleným prezidentem bude Hofer, zastihneme ji v depresi.
"Jsem šťastná, protože Van der Bellen zvítězil s větším odstupem než posledně. Rakousko ukázalo světu, že to není nacistická země, jak se někdy píše. Strašně se mi ulevilo, otevřela jsem si sekt," uvedla namísto toho v telefonickém rozhovoru ze svého vídeňského bytu.
V tuto chvíli ještě nejsou do výsledku prezidentských voleb započteny korespondenční hlasy, ale vítězství Alexandera Van der Bellena je už jisté. Vede se ziskem 51,68 procenta hlasů a očekává se, že i většina ze 700 tisíc korespondenčních hlasů bude v jeho prospěch.
Jeho vítězství vítá i Helena Baslerová, předsedkyně Kulturního klubu Čechů a Slováků v Rakousku. V zemi žije také od roku 1968.
"Coby předsedkyni klubu sdružujícího Čechy a Slováky, kteří odešli do exilu, je mi samozřejmě Van der Bellen bližší. Znám ho osobně, takže pro mne byla volba jasná. Také učil mého syna na vysoké škole. Je to slušný člověk, umí dělat kompromisy, není namyšlený," uvedla pro Aktuálně.cz.
Podle Baslerové se někteří Rakušané obávají uprchlíků, kterých loni v zemi požádalo o azyl na 120 tisíc. Místní mají obavy z horších platů a penzí.
"Vím o některých vídeňských Češích, kteří volí Hofera. Jsou nespokojení. Rakousko má velké sociální výhody, mají levné byty. Žijeme si tady dobře, ale mnozí lidé si toho neváží," říká Helena Baslerová.
Češi jsou vzorem integrace
V rozhovoru se zmínila o jedné zajímavosti. Hoferova Svobodná strana Rakouska (FPÖ) před časem nabídla, že bude Kulturní klub Čechů a Slováků finančně podporovat, protože česká menšina je prý vzorovým příkladem integrace a asimilace.
"Odmítli jsme,“ uvedla Baslerová.
Fakt, že i někteří Rakouští Češi dávají přednost Hoferovi, potvrzuje také Pavla Čechová. V Rakousku žije od roku 1995, pracuje jako učitelka.
"S manželem jsme byli z toho šokováni a jednou jsme se dostali s jinými lidmi do slovního konfliktu. Zastávali jsme názor, že fašisty přece nelze volit. I v učitelském sboru z některých poznámek cítím, že někteří dávají přednost Hoferovi. Rakousko je opravdu rozdělené," říká Čechová.
Podobnou zkušenost potvrzuje i filmařka Brejchová.
"Střetla jsem se s jednou kamarádkou, také českou emigrantkou, která volila Hofera, protože je podle ní v Rakousku přemuslimováno. Já bydlím ve čtvrti, kde je padesát procent imigrantů a muslimů, ale nic špatného se tam neděje," uvedla Brejchová.
Podle ní pomohl k vítězství Van der Bellena fakt, že se lidé různých názorů sjednotili proti Hoferovi.
"Semkla se občanská společnost, přenesla se přes stranické rozpory. Lidé si uvědomili, o co jde. Já jsem se nedívala na poslední televizní diskusi, neměla jsem na to nervy, už jsem nemohla Hofera ani vidět, ale prý byl agresivní, to se lidem v Rakousku nelíbí," uvedl Zuzana Brejchová.
Jiná situace podle něj může nastat v parlamentních volbách. Podle průzkumů je Hoferova Svobodná strana Rakouska (FPÖ) nejsilnější a má šanci volby příští rok nebo napřesrok vyhrát.