Živě: Sobotka má radost, těší se na spolupráci s Van der Bellenem. Hrad s gratulací vyčkává

Živě
V Rakousku se uzavřely poslední volební místnosti, o novém prezidentovi našich jižních sousedů je tak rozhodnuto. Zvítězil nezávislý kandidát s podporou Zelených Alexander Van der Bellen. Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska, za kterou kandidoval Norbert Hofer, už přiznala porážku. Van der Belle dostal přes 53 procent hlasů. Je to překvapení, čekal se vyrovnanější souboj.
Nově zvolený rakouský prezident Van der Bellen s poraženým Norbertem Hoferem (vlevo).
Nově zvolený rakouský prezident Van der Bellen s poraženým Norbertem Hoferem (vlevo). | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
22:22

Některé politiky dění u sousedů inspirovalo k básnické tvorbě.

van der Bellen, bod obratu. A teď už kousek po kousku, dopředu k Rakousku.

Zveřejnil(a) Matěj Stropnický dne 04. Prosinec 2016
21:51

Premiér Bohuslav Sobotka nakonec Van der Bellenovi gratuloval ještě před vyhlášením výsledků.

20:59

Bývalý ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier na Facebooku podotkl, že dobrých zpráv není nikdy dost. "Doufám, že krajně pravicový populismus v podání Zemana prohraje i u nás," napsal.

20:55

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vyjádří k prezidentským volbám v Rakousku až po oznámení konečných výsledků, sdělili prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a mluvčí vlády Martin Ayrer.

19:52

Kdo je ve zkratce nový rakouský prezident Alexander Van der Bellen?

 

Je jednoznačně pro setrvání Rakouska v Evropské unii  i schengenském prostoru. Není odpůrcem imigrace. Naopak tvrdí, že Rakousko se nesmí uzavřít a stále má kapacitu přijímat azylanty. Zrušení sankcí EU proti Rusku podmiňuje odstranění sankcí ruskou snahou uzavřít mír na Ukrajině.

 

Byl vždy proti Temelínu, ale v roce 2004 ho odmítl spojovat s otázkou podpory či nepodpory vstupu České republiky do Evropské unie.

 

Van der Bellen začal politickou kariéru v sociální demokracii, k zeleným přestoupil až v roce 1992.  V letech 1997 až 2008 je vedl. Je profesorem ekonomie, po předcích má ruské, estonské a nizozemské kořeny. Je mu 72 let.

Alexander Van der Bellen volil ve Vídni.
Alexander Van der Bellen volil ve Vídni. | Foto: Reuters
19:47

V Dolních Rakousích zřejmě těsně zvítězil Hofer se ziskem 50,87 procent odevzdaných hlasů, uvádí Die Presse na své webové stránce.

Norbert Hofer odjíždí z volební místnosti ve městě Pinkafeld.
Norbert Hofer odjíždí z volební místnosti ve městě Pinkafeld. | Foto: Reuters
19:39

Ve Vídni nebylo co řešit. Podle Die Presse Van der Bellen 63,60 procenta, Hofer 36,40 procenta.

19:36

Van Der Bellen vyhrál ve Vídni, v Tyrolsku a Horních Rakousích. http://orf.at/wahl/bp16/#ergebnisse/0

19:17

Je sečteno 94 procent odevzdaných hlasů. Podle televize ORF je Van der Bellenův náskok takový, že ani po započtení korespondečních hlasů už nemůže prohrát.

19:08

Norbert Hofer kromě uznání porážky také sdělil, že se o prezidentský úřad bude ucházet v příštích volbách.

18:46

Reakce Lubomíra Zaorálka.

18:42

Po sečtení 78 procent hlasů vede Van der Bellen s více než 53 procenty.

18:40

V Korutanech na jihu Rakouska získal Hofer přes 56 procent hlasů. FPÖ je zde tradičně silná.

18:40

I mistr tesař se někdy utne. Tentokrát prezident Zeman na správného kandidáta nevsadil.

18:35

"Celé Evropě spadl kámen ze srdce," řekl deníku Bild německý vicekancléř a předseda sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel.

18:29

Vítězi gratuluje místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

18:25

Hlasy jsou sečteny už v 70 procentech volebních místností.

18:26

Poražený kandidát Norbert Hofer přišel na televizní debatu ve Vídni s úsměvem.

Norbert Hofer
Norbert Hofer | Foto: Reuters
18:23

Zdravice německých Zelených. "Dobrý den pro Evropu."

18:18

Porážka Hofera znamená přibrždění krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ), nicméně v průzkumech je nejsilnější rakouskou politickou stranou. Parlamentní volby budou v Rakousku nejpozději v roce 2018.

18:17

Na výsledky voleb reagují první čeští politici.

18:06

Už před volbami se diskutovalo v Rakousku o tom, nakolik výsledek ovlivní fenomén Donald Trump...Tématem povolebních analýz také nepochybně bude vliv Brexitu.

18:00

Podle prvních odhadů zvítězil Van der Bellen v Linci se ziskem zhruba 63 procent hlasů.

17:53

Z prohlášení Norberta Hofera: Děkuji, že jste mne tak skvěle podpořili a jsem nekonečně smutný, že to nevyšlo. Chtěl bych pogratulovat Alexanderu Van der Bellenovi a žádám všechny Rakušany, aby byli jednotní a spolupracovali. Všichni jsme Rakušané bez ohledu na to, jaké rozhodnutí jsme učinili u volebních uren.

17:48

Předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hans- Christian Strache poblahopřál Van der Bellenovi a poděkoval Hoferovi.

Zpravodajka listu Die Presse je ve volebním štábu Norberta Hofera. Podle ní už se tam bere porážka Hofera jako hotová věc, analyzují se příčiny.

17:41

Norbert Hofer už na Facebooku svému soupeři pogratuloval a vyzval Rakušany k jednotě.

Liebe Freunde! Ich danke Euch. Ihr habt mich so großartig unterstützt und ich bin unendlich traurig, dass es nicht geklappt hat. Ich hätte gerne auf unser Österreich aufgepasst. Alexander Van der Bellen gratuliere ich zu seinem Erfolg und bitte alle Österreicher, zusammen zu halten und zusammen zu arbeiten. Wir alle sind Österreicher, ganz egal, wie wir uns an der Wahlurne entschieden haben. Es lebe unsere Heimat Österreich. Euer Norbert Hofer

Zveřejnil(a) Norbert Hofer dne 04. Prosinec 2016
17:29

Televize ORF: Rakouským prezidentem bude Alexander Van der Bellen.

17:27

Šéf volební kampaně Norberta Hofera Herbert Kickl oznámil, že vítězem voleb je Alexander Van der Bellen. To se de facto rovná přiznání porážky.

17:25

První čísla vypadají velmi nadějně pro Alexandera Van der Bellena.

17:12

První odhad agentury Sora: Van der Bellen vyhrál s 53,6  procenty hlasů a bude prezidentem. Jde ale o odhad, na první oficiální výsledky musíme ještě počkat.

17:07

První odhad, zveřejněný médii: Van der Bellen 60 procent, Hofer 40 procent ve Vorarlbersku.

17:00

Poslední volební místnosti se uzavřely.

16:48

"Díky Bohu nemáme žádné informace o narušení voleb nebo nějakých nesrovnalostech," řekl novinářům rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Uvedl, že vzhledem k pondělnímu sčítání korespondenčních hlasů nebude v neděli zveřejněn oficiální výsledek voleb.

16:30

Norbert Hofer před odjezdem od volební místnosti v Pinkafeldu řekl novinářům, že si nepřeje vystoupení Rakouska z Evropské unie. Během kampaně prohlásil, že si dovede představit vypsání referenda o vystoupení, pokud by do EU mělo vstoupit Turecko nebo kdyby začala být Unie příliš centralizovaná.

Norbert Hofer.
Norbert Hofer. | Foto: Reuters
16:23

Ačkoliv pravomoci rakouského prezidenta jsou poměrně omezené, z evropského hlediska jde o test toho, jak si v nadcházejícím období povedou krajně pravicové strany. A politické síly, které si vymezují kromě jiného proti imigraci a islámu. V Nizozemsku budou parlamentní volby v březnu, zřejmě posílí Strana pro svobodu Geerta Wilderse. V dubnu a květnu čekají prezidentské volby Francii, kandidátkou Národní fronty bude Marine Le Penová. Wilders i Le Penová vyjádřili podporu Hoferovi.

Foto: Reuters
16:08

Ve štábu Zelených se připravují na vyhlášení výsledků. Van der Bellen kandidoval jako nezávislý, ale s podporou Zelených.

16:01

"Sdílená reklama" ve Vídni.

Rakousko plakát 2
Rakousko plakát 2 | Foto: Ondřej Houska
15:59

Na některých předvolebních billboardech sdílejí kandidáti reklamní plochu s jinými "produkty." Tyto billboardy zachytil ve Vídni reportér Hospodářských novin a Aktuálně.cz Ondřej Houska.

Rakousko plakát
Rakousko plakát | Foto: Ondřej Houska
15:28

Krátce po uzavření posledních volebních místností v sedmnáct hodin by měly být k dispozici první odhady výsledků. Podle webové stránky deníku Die Presse lze čekat první exit polly v 17:15, první solidní odhad výsledku v 19:30.

15:24

V sobotu prošel Vídní pochod odpůrců Norberta Hofera.

V sobotu pochodovali Vídní odpůrci Norberta Hofera.
V sobotu pochodovali Vídní odpůrci Norberta Hofera. | Foto: Reuters
15:15

Očekává se o něco nižší účast, než v květnu, kdy činila ve druhém kole 73 procent.

15:13

Bývalý prezident Heinz Fischer i současný kancléř Christian Kern podpořili Van der Bellena. Fischer i Kern jsou sociální demokraté.

15:05

První odhady výsledků bychom mohli znát před osmou hodinou večer. Korespondeční hlasy se ale budou sčítat ještě v pondělí. Je tedy možné, že jméno nového rakouského prezidenta budeme znát až zítra. Podle listu Der Standard možná dokonce až v úterý.

15:00

Momentka z rakouského Twitteru. Dopisy voličům s tvrzením, že Norbert Hofer je vlastenec srdcem i duší, prý rozesílá Česká pošta…

14:51

Čtvrteční závěrečná televizní debata obou kandidátů byla ve srovnání s předchozími ostrá. Oba politici se obviňovali ze lži a Hofer tvrdil, že Van der Bellen byl spolupracovníkem bývalé východoněmecké tajné policie Stasi.

Kandidáti v poslední televizní debatě ve čtvrtek.
Kandidáti v poslední televizní debatě ve čtvrtek. | Foto: Reuters
14:44

Průzkumy ukazovaly, že i opakované druhé kolo bude vyrovnané. Velmi mírným favoritem je podle nich Hofer.

14:41

V květnovém druhém kole Van der Bellen vyhrál s velkou převahou ve Vídni a jiných větších městech, Hofer vítězil ve venkovských oblastech. Zde je volební mapa z 22.května.

14:37

Připomeňme si, že Hofera, který chce omezit imigraci z mioevrospkých zemí a je kritický k islámu, před volbami podpořili český prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus. Zeman přijal v září Hofera na Pražském hradě.

Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera.
Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera. | Foto: ČTK
14:27

Téma imigrace v kampani velmi rezonovalo. Loni požádalo v Rakousku o azyl přes 120 tisíc uprchlíků. Filmařka a Rakušanka českého původu Zuzana Brejchová řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz:

 

"Lidé mají strach, ale myslím, že nikdo nebude mít nižší plat nebo penzi kvůli uprchlíkům. Loni jich Rakousko přijalo přes sto tisíc, což je na osmimilionovou zemi hodně.  Rakousko je opravdu rozdělené. Střetla jsem s jednou kamarádkou, také českou emigrantkou, která chce volit Hofera, protože je podle ní v Rakousku přemuslimováno. Já bydlím ve čtvrti, kde je padesát procent imigrantů a muslimů, ale nemohu říci, že by tam byla horší bezpečnost než jinde."

14:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Oba kandidáti reprezentují značně odlišné politické názory. Van der Bellen je rozhodným zastáncem Evropské unie a chce, aby Rakousko bylo náhlé otevřeno imigrantům. Hofer naopak EU kritizuje a udělování azylu uprchlíkům chce omezit. Více v grafice Aktuálně.cz: Vstřícnost k Rusku, odmítání imigrace a islámu. Rakousko před volbami je rozdělená země

Foto: Aktuálně.cz
14:20

Alexander Van der Bellen druhé kolo v květnu vyhrál o necelých 31 tisíc hlasů, jeho soupeř ale výsledek soudně napadl kvůli průběhu sčítání korespondenčních hlasů. Ústavní soud mu vyhověl a nařídil druhé kolo opakovat, ačkoliv nenašel žádné důkazy o falšování výsledků.

14:13

Poslední volební místnosti se uzavřou v sedmnáct hodin. Připomeňme však, že druhé kolo 22. května bylo mimořádně vyrovnané a ministerstvo vnitra oznámilo konečný výsledek až v pondělí odpoledne.

14:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu z opakovaného druhého kola rakouských prezidentských voleb. O úřad se ucházejí kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer a bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen.

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
Aktualizováno 4. 12. 2016 22:13
 

Právě se děje

před 28 minutami

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy