Co je nová mutace koronaviru a jak je nebezpečná?
Lékaři ji označují jako VUI - 202012/01. Poprvé se objevila u člověka nakaženého koronavirem, jehož imunitní systém nezvládl virus zničit. Namísto toho měl dost času, aby v organismu dotyčného zmutoval.
Britští lékaři tvrdí, že nový kmen je až o sedmdesát procent nakažlivější než původní koronavirus. V místech, kde se nejvíce objevuje - především v Londýně a jihozápadní Anglii -, prudce roste počet nakažených i hospitalizovaných. Potvrzují to nejnovější čísla: v neděli přibylo rekordních více než 35 tisíc pozitivně testovaných osob.
Dosavadní analýzy ukazují, že nová mutace nezpůsobuje horší průběh nemoci covid-19 a není na ni vyšší úmrtnost než na původní koronavirus. Vakcíny, kterými Británie a další země začínají očkovat své občany, by i na tuto mutaci měly účinkovat.
Kdy se nová mutace objevila?
Britští lékaři ji identifikovali poprvé v říjnu na vzorku, který odebrali z pacienta v září. V Londýně a okolí se touto mutací nakazilo více než dvě třetiny z celkového počtu lidí, kteří byli pozitivně testováni.
Rozšířila se nová mutace do dalších zemí?
Potvrzené případy zatím hlásí Austrálie, Nizozemsko, Dánsko a Itálie. I přes celkově omezené cestování od začátku roku patří Londýn stále mezi města, do kterých přilétá a z nichž odlétá mnoho lidí, takže rozšíření mutace VUI - 202012/01 do velkého počtu zemí je pravděpodobné.
Jak zareagovaly evropské státy na informaci o nakažlivější a rychleji se šířící mutaci koronaviru?
Ruší veškeré lety z Velké Británie, zastavená je i vlaková a nákladní doprava do Francie i Belgie. Vlaky z Londýna nejezdí do Paříže, Bruselu ani Amsterdamu. Německo pozastavilo lety z Británie už včera, Česká republika dnes. Cestující, kteří o víkendu přiletěli do Prahy, se musí odebrat do izolace. Letecké spojení s ostrovy přerušila také Kanada, Izrael Britům zakázal vstup na své území.
Jak se v Británii projeví de facto uzavření země před okolním světem?
Britský ministr dopravy Grant Shapps prohlásil, že zásoby potravin a léků ve Spojeném království jsou dostatečné a obyvatelé se při nákupech nemusí nijak omezovat. Podle agentury Reuters uzavření evropských přístavů a hranic způsobí propad vývozu ryb ze Skotska do Evropy, do britských supermarketů se naopak nedostane čerstvá zelenina. Británie vyzvala Francii, aby povolila vjezd kamionů. Paříž naznačuje, že možná ještě v pondělí udělí pro kamiony výjimku.
Premiér Boris Johnson svolal na pondělí mimořádné krizové zasedání vlády, v jižní a jihozápadní Anglii platí od víkendu zpřísněná opatření. Lidé s výjimkou nezbytně nutných případů nebo nákupů nemají vycházet.