Semifinále a finále šampionátu si v těchto dnech na tribunách stadionu v londýnském Wembley vychutnává šest desítek tisíc nadšenců. "Posledních 18 měsíců nás naučilo, že fanoušci jsou nedílnou součástí hry," přivítal rozhodnutí britské vlády o navýšení kapacity prezident Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Aleksander Čeferin. Podmínkou pro vpuštění na tribuny je negativní test nebo dokončené očkování proti koronaviru.
Nicméně podle Horsta Seehofera, německého ministra vnitra za bavorskou Křesťansko-sociální unii (CSU), je ale postoj organizace naprosto nezodpovědný. "Všichni víme, že je nutné se vyhýbat kontaktům a dodržovat určité hygienické předpisy, abychom nákazu jednoho dne překonali," rozhořčil se během tiskové konference minulý čtvrtek.
Záběry diváků, kteří úspěchy jednoho či druhého fotbalového mužstva slaví "objímáním ve velkém", podle něj dávají tušit, že se infekce rozšíří.
Podobně argumentuje také Světová zdravotnická organizace (WHO) a konkrétní případy už zaznamenaly Skotsko nebo Finsko, jejichž fanoušci na některý ze zápasů odjeli a přivezli si z něj kromě zážitků i covid-19.
Seehofer zároveň připomíná, že to byla právě UEFA, kdo letos na jaře vyhrožoval jeho domovskému Mnichovu, kde se některá utkání rovněž odehrávají, že o status spolupořadatele přijde, pokud neslíbí vpuštění diváků na stadion. "Něco takového může být ale přece rozhodnuto jenom v součinnosti se zdravotnickými orgány," dodává německý ministr vnitra.
O konkrétním počtu diváků si každá pořadatelská země rozhoduje sama. Třeba v budapešťské Puskás Aréně bylo na utkání Maďarska proti Portugalsku 60 tisíc lidí, zhruba tolik, jako má přijít i na semifinále a finále turnaje v Británii. Jinde - například v Itálii nebo bavorském Mnichově - úřady kapacitu výrazně omezily, a to asi na 10 až 15 tisíc diváků, píše agentura Reuters.
Ostuda fotbalu
Seehoferova kritika přišla v předvečer oficiální návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Anglii, během které se šéfka německé vlády setkala s královnou Alžbětou i premiérem Borisem Johnsonem. I ona vyčítá zejména ostatním státům Evropské unie, že nepostupují dostatečně rychle v zavádění cestovních omezení, která by před nastupujícím létem mohla alespoň zpomalit šíření mutace delta. Johnson nicméně kancléřce zopakoval svoje přesvědčeni, že zápasy probíhají "velmi opatrným a kontrolovaným způsobem".
Tvrdou kritiku směrem k pořadatelům fotbalového turnaje už dříve vyjádřil také zdravotnický expert německé vládní sociální demokracie Karl Lauterbach. "UEFA zodpovídá za smrt mnoha lidí. Je to pro tento sport ostuda," nechal se slyšet po budapešťském utkání.
Svaz ale z vlastní iniciativy cokoliv měnit odmítl. Minulý týden se tak například odehrál podle plánu zápas mezi Švýcarskem a Španělskem v Petrohradu. Rusko přitom tou dobou evidovalo nejvyšší denní počty mrtvých s covidem-19 od úplného začátku pandemie.
"Konečné rozhodnutí o počtu diváků vždy náleží příslušným místním úřadům," odpověděl mluvčí organizace na dotaz agentury DPA.
Závěrečná utkání v Británii tak může na vlastní oči sledovat o polovinu víc lidí, než kolik vidělo poslední zápas německé reprezentace. Tu z turnaje triumfálně vyřadila právě domácí Anglie. A vláda v Londýně pak na navýšení kývla i přesto, že se země znovu potýká se stále rychleji se šířící pandemií. Příčinou je vysoce nakažlivá varianta koronaviru delta. V Británii tak každý den přibývá asi 20 tisíc nově nakažených, což je zhruba stejně jako ve všech 27 státech Evropské unie dohromady.
Die UEFA lässt es zu, dass die Delta Variante über volle Stadien weiter zunimmt. Damit übernimmt sie die Verantwortung für zahlreiche Todesfälle. Eine Schande für den Sport. https://t.co/pbMq9oX2KT
— Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) June 30, 2021
Margaritis Schinas, místopředseda Evropské komise, proto minulý týden zpochybnil i to, že by se zápasy měly vůbec hrát ve Velké Británii. Ta členem EU není a Schinas zdůraznil, že pořádání turnaje není záležitostí komise. Přesto si neodpustil svůj apel směrem k UEFA.
Malé události, které pohánějí vir
Podle bavorského premiéra Markuse Södera, který zodpovídal za rozhodování o počtu diváků na utkáních v Mnichově, počínání organizace odporuje smyslu evropského mistrovství. Tím je podle něj hrát fotbal s radostí, ale zároveň i opatrností a čistým svědomím.
"Pro mě je to nepřijatelné. Zvýšit počet diváků tak náhodným způsobem, bez jakéhokoliv smyslu a účelu, kvůli kterému ale vzroste možnost šíření (viru) po celé Evropě," prohlásil.
Lékařský expert UEFA však trvá na tom, že očkování a kontroly při překračování státních hranic propuknutí nové vlně infekce dokážou zabránit. "Nemůže být ale zcela vyloučeno, že (dojde) k lokálním nárůstům počtu případů," připustil.
Jak ale zdůrazňuje WHO, nejde jen o utkání samotná, avšak i o cestování a sledování zápasů v přelidněných hospodách a barech. "Právě tyto malé události nyní pohánějí šíření viru," míní Catherine Smallwoodová, expertka z WHO.