Damašek/Kuvajt - Situace v Sýrii je den ode dne horší.
Občanská válka, kterou před bezmála dvěma lety odstartovalo povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada, si vyžádala na 60 tisíc mrtvých.
Své domovy musely podle odhadů nedobrovolně opustit čtyři miliony lidí a dalších 700 tisíc Syřanů prchlo za hranice.
Společenství národů tvrdí, že na zajištění stravy, přístřeší a základní zdravotní péče potřebuje 1,5 miliardy dolarů. "Doposud jsme obdrželi jen zlomek peněz, což limituje možnosti našich agentur a jejich humanitárních partnerů dostat se k lidem, kteří zoufale potřebují pomoc," informovala centrála OSN před pár dny.
Pomoc Sýrii:
Člověk v tísni
konto sbírky SOS Sýrie: 92329232/0300,
DMS ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777
Adra
číslo účtu: 16077061/0300
variabilní symbol 384 - humanitární sbírka na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku
Červený kříž
číslo účtu: 222885/5500, v.s. 333
DMS ve tvaru DMS CCK na telefonní číslo 87777
Češi přispějí 20 miliony
Právě kvůli pomoci civilistům se v Kuvajtu konala dárcovská konference OSN.
A zdá se, že by se prázdná kasa mohla pomalu zaplnit. Účastníci konference přislíbili, že dohromady pošlou dokonce více, než OSN původně žádala.
"Překročili jsme svůj cíl," prohlásil na závěr jednodenního setkání generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Například Kuvajt hodlá přispět 500 miliony dolarů, dalších 300 milionů přidá Saúdská Arábie, 150 milionů USA a 100 milionů Evropská unie. Pozadu nezůstanou ani země starého kontinentu, a tak Německo pošle 10 milionů dolarů, Praha přislíbila 20 milionů korun.
Třetina shromážděných peněz má podle ČTK jít na pomoc civilistům v Sýrii, zbytek uprchlíkům v sousedních zemích.
Kritika nevládek
Humanitární pomoc se ale dočkala i nemalé kritiky ze strany uznávané mezinárodní zdravotnické organizace Lékaři bez hranic (MSF). Ta tvrdí, že drtivá většina pomoci končí na území kontrolovaném vládou, zatímco ke zbytku Syřanů se dostane jen zlomek.
"Účastníci dárcovské konference v Kuvajtu by měli uznat legitimitu humanitárních operací na obou stranách syrské fronty a podpořit je po stránce finanční, administrativní i logistické," řekl šéf české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.
Česká pomoc v Sýrii:
Obdobný názor zastává i šestice dalších humanitárních organizací, které v úterý vyzvaly OSN k pečlivějšímu přerozdělování pomoci.
"Dárci musí své financování uzpůsobit tak, aby odpovídalo realitě, jíž čelí lidé po celé Sýrii," vysvětluje Marek Štys, vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni. OSN podle něj rovněž musí zintenzivnit své úsilí, aby "naplnila potřeby civilistů" jak na územích ovládaných vládou, tak v baštách opozice.
Organizace se rovněž pozastavují nad tím, že země jako Brazílie, Japonsko, Čína, Jižní Korea, Rusko či Mexiko, jejichž hospodářství dohromady reprezentuje bezmála čtvrtinu celosvětového HDP, prozatím nepřispěly výraznější částkou.
Země se rozpadá
Mezinárodní společenství ve středu znovu vyzvalo obě znesvářené strany, aby zastavily boje, a to "ve jménu lidskosti".
Lachdar Brahímí, zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států, označil situaci v Sýrii za "nekonečnou tragédii". "Země se rozpadá před našima očima," prohlásil.
Podle něj by se Rada bezpečnosti OSN měla konečně přestat ohánět rozdílností názorů a začít jednat. Faktem ale zůstává, že dosavadní návrhy rezolucí vždy vetovaly Rusko a Čína.
Důvodem nových apelů je masakr v severosyrském Aleppu. Aktivisté v úterý oznámili, že v korytu řeky Quweiq objevili více než sedm desítek těl mužů a chlapců. Většina mrtvých měla ruce svázané za zády a střelná zranění na hlavě, což naznačuje, že byli popraveni.
Syrská vládní média z masakru viní povstalce. A armáda oznámila, že znovu získala kontrolu nad některými územími.