Damašek - Organizace spojených národů přerušila svoji pozorovatelskou misi v Sýrii.
V zemi bylo 300 pozorovatelů a jejich šéf Robert Mood tento týden přiznal, že se násilí v minulých deseti dnech vystupňovalo a že to práci jeho skupině velmi ztěžuje. "Bojují obě strany a obě mají stále více obětí, riziko vzrůstá i pro pozorovatele," řekl.
Právě tím v sobotu zdůvodnil přerušení práce mise, jejíž mandát měl vypršet až v červenci. O jeho prodloužení měla rozhodnout Rada bezpečnosti OSN. Mood žádal o prostředky, jimiž bude moci lépe Syřanům pomoci.
Pozorovatelé se několikrát nemohli dostat na místa, která chtěli vidět, a sami se dostali do palby. Podle Mooda přestanou monitorovat místa bojů až do nového pokynu. "Aktivity budou obnoveny, jakmile to situace dovolí," sdělil.
Státy, které své občany do mise poslaly, podle Mooda stále častěji vyjadřovaly obavy z toho, že míra násilí začíná být pro misi neudržitelná. Česká republika v ní má tři lidi.
České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo, aby čeští občané do země nejezdili a aby ti, kteří v ní právě jsou, ji opustili, dokud je to možné.
Bojuje se i v Damašku
Boje v Sýrii se stupňují, zemřelo nejméně 18 lidí. V Homsu se přes tisíc rodin ocitlo v obklíčení a kvůli intenzivní palbě se nemohou dostat do bezpečí. Syrská opozice naléhavě požádala generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o intervenci. Mezi lidmi v ohrožených domech jsou ženy i děti.
Podle opozice je třeba naléhavě evakuovat civilisty a raněné, ve městě chybí zdravotnický personál i léky. V ohrožení života jsou obyvatelé čtvrtí Chaldíja, Karbís a Džurat aš-Šija.
V noci na sobotu vojsko prezidenta Bašára Asada útočilo také na několik předměstí Damašku. O život přišlo nejméně 12 lidí, nejvíc z nich na předměstí Duma. Svědci tvrdí, že armáda střílí bezcílně a že oběťmi jsou zcela náhodní civilisté. Účelem je prý odradit občany od účasti na protestech.