New York / Pchjongjang - Nové sankce, které jsou součástí chystané rezoluce Rady bezpečnosti OSN, počítají se zákazem prodeje věcí, které mají v oblibě špičky stalinistické Severní Koreje.
Elita nejizolovanějšího státu na světě, jemuž momentálně vládne nejmladší z dynastie Kimů Čong-un, by se tak v budoucnu neměla dostat například k jachtám či závodním vozům, napsala agentura Reuters s odvoláním na diplomaty.
Návrh rezoluce, na němž se po třech týdnech bilaterálních rozhovorů shodly USA a Čína, představila americká vyslankyně při OSN Susan Riceová.
Definice luxusu
Nové sankce jsou reakcí na v pořadí třetí jaderný test, který KLDR uskutečnila 12. února. Předchozí jaderné zkoušky Severní Korea provedla v letech 2006 a 2009.
Vývoz luxusního zboží do Severní Koreje byl zakázán od roku 2006, kdy Rada bezpečnosti uvalila na Pchjongjang sankce za první jadernou zkoušku.
Rada ale nikdy nedefinovala, co je "luxusní zboží", čímž ponechala na rozhodnutí jednotlivých států, aby rozhodovaly, co představuje luxusní položku. Severokorejci tak měli zhusta možnost tento zákaz obcházet.
Návrh rezoluce, který by Rada bezpečnosti mohla odhlasovat do čtvrtka, vyzývá k ukončení dodávky konkrétních věcí do KLDR včetně určitých druhů šperků, jachet, luxusních automobilů a závodních vozů.
"Zmínil jsem jachty, protože to je konkrétní případ," řekl agentuře Reuters diplomat, který si nepřál být jmenován. "Dosáhli jsme jistých úspěchů při blokování přepravy jachet vládní elitě," dodal. Nová opatření jsou podle jeho slov zacílena na severokorejskou elitu, "která si žije v blahobytu, zatímco zbytek jejich země je zbídačený".
Brali tolik, kolik dokázali pobrat
Pchjongjang se stal předmětem sankcí OSN za jaderné testy v letech 2006 a 2009. Opatření byla zpřísněna a rozšířena také po několika raketových zkouškách.
Kromě zákazu luxusního zboží platí vůči KLDR zbrojní embargo a zákaz obchodu v oblasti jaderných a raketových technologií.
Zahraniční diplomat v Pchjongjangu, který si nepřál uvést své jméno ani národnost, před časem sdělil, že Severokorejci, jimž bylo povoleno cestovat do zahraničí, se vraceli domů s takovým množstvím luxusního zboží, jaké dokázali pobrat.
"Ještě nikdy jsem neviděl letadlo tak nacpané zbožím tohoto druhu," řekl diplomat o spoji mezi Pekingem a Pchjongjangem.
Návrh nejnovější rezoluce zachází dál než předchozí kroky OSN, pokud jde o inspekce severokorejských dopravních lodí, zda nepřevážejí zakázané zboží.
Rezoluce ukládá jako povinnost pro státy zkontrolovat jakýkoli podezřelý severokorejský náklad a zjistit, zda neobsahuje zakázané položky včetně luxusního zboží. Podle dosavadních pravidel byly podobné inspekce dobrovolné a nemusely se vztahovat na luxusní zboží.