Odpověď na podporu Izraele. Palestinské vedení stáhne své velvyslance z Česka a dalších tří zemí EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2018 15:21
Krok souvisí s otevřením americké ambasády v Jeruzalémě, týká se i Rumunska, Maďarska a Rakouska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ramalláh - Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu ve středu oznámila, že stahuje své velvyslance z Česka a dalších tří zemí Evropské unie. Krok souvisí s otevřením americké ambasády v Jeruzalémě. Kromě Česka se opatření týká i Rumunska, Maďarska a Rakouska.

Zástupci této čtveřice zemí se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti slavnostního otevření americké ambasády, informovala agentura AFP. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, na otevření ambasády ale nebyl.

Už v úterý stáhla palestinská samospráva svého zástupce z Washingtonu.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavní město židovského státu.

Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Spojené státy následovala ve středu i středoamerická Guatemala, která v západním Jeruzalémě také otevřela svou ambasádu. Do konce měsíce chce stejný krok učinit i Paraguay.

Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát v úterý večer oznámil, že na cestě ze Spojených států do Palestiny je šéf palestinského zastoupení v USA Husám Zumlut. Samospráva jej odvolala kvůli otevření americké ambasády v Jeruzalémě, kde byla přítomna dcera amerického prezidenta Ivanka a jeho zeť a poradce Jared Kushner. Irikát řekl, že palestinský ministr zahraničí podepsal v úterý kvůli událostem na hranici Pásma Gazy dokumenty, které obviňují Izrael z válečných zločinů a které budou zaslány Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Česko by podle premiéra Andreje Babiše mělo do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Pro přesunutí ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.

Video: 58 mrtvých Palestinců? Hamás teď chce demonstrace utišit, situace v regionu je neřešitelná, říká Macháček

Dnes už nejsou oběti na životech, demonstrace se utišily, události v Gaze nejsou přímou odpovědí na přesunutí velvyslanectví USA, říká zpravodaj ČRo | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy