Orbán požaduje odvolání Jourové. Má naši plnou důvěru, odmítlo ho vedení komise

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2020 13:11
Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k odstoupení místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Učinil tak v dopise adresovaném předsedkyni komise Ursule von den Leyenové. Ministerský předseda reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila "hanlivých veřejných prohlášení" o Maďarsku. Vedení komise to však odmítlo.
Foto: EPTV

Jourová má plnou důvěru šéfky Evropské komise von der Leyenové, uvedla mluvčí Evropské komise. Ta podle ní odpoví na Orbánův dopis a je otevřena dialogu.

Jourová podle Orbána urazila občany Evropské unie maďarské národnosti tvrzením, že nejsou v postavení, aby si mohli vytvořit vlastní názor. "Tato prohlášení jsou nejen přímým politickým útokem proti demokraticky zvolené maďarské vládě, jež se stávají běžnými, ale i ponižováním Maďarska a maďarského lidu. Prvé je nevhodné, druhé nepřijatelné," napsal Orbán.

Prohlášení Jourové podle maďarského premiéra odporují roli komise jako neutrální a objektivní instituce, zakotvené v Lisabonské smlouvě o institucích EU. Také porušují zásady spolupráce a brání jakémukoli budoucímu smysluplnému dialogu mezi Maďarskem a místopředsedkyní EK.

"Ti, kdo porušují smlouvy, nemohou být obhájci právního státu a evropských hodnot. Prohlášení místopředsedkyně Věry Jourové jsou neslučitelné s jejím současným mandátem, a proto je její odstoupení nezbytné. Zatím s ní maďarská vláda přerušuje veškeré politické styky," napsal Orbán.

Maďarský premiér označuje politický systém prosazovaný svou vládou za "neliberální demokracii". Jourová v pátečním rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel řekla, že Orbán vytváří "nemocnou demokracii".

Již v pondělí kvůli tomuto výroku vyzvala Jourovou k rezignaci maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Výzvy k odstoupení Jourové přicházejí v době, kdy Evropská komise dokončuje hodnocení stavu demokracie ve všech unijních zemích.  "Naše obavy týkající se situace v Maďarsku jsou dobře známé a budou součástí zprávy o stavu právního státu," řekla v úterý novinářům mluvčí komise Dana Spinantová. Odmítla však odpovědět na dotaz, zda pohled Jourové vyjádřený v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel sdílí i předsedkyně komise.

Sama Jourová Orbánův dopis odmítla komentovat.

Podle Bruselu Orbánova vláda oslabuje v Maďarsku demokratické principy. Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace, které pomáhají uprchlíkům. Jourová už dříve označila za nebezpečný i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.

Komise by v nejbližších týdnech měla zveřejnit svou první zprávu hodnotící stav demokracie a právního státu ve všech členských zemích Evropské unie. Brusel také prosazuje, aby respektem k vládě práva bylo co nejpřísněji podmíněno čerpání peněz z budoucího sedmiletého rozpočtu EU a fondu pokrizové pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními. Maďarsko spolu s Polskem se toto spojení snaží oslabit. Souboj o jeho podobu může ovlivnit schválení rozpočtu i fondu, které by členské země chtěly zvládnout do konce roku.

Video: Sliby Věry Jourové před grilováním v europarlamentu: Vytvořím akční plán pro demokracii

Video: EPTV
 

Právě se děje

Další zprávy