Šéf maďarské odborové centrály ASzSz Tamás Székely pohrozil generální stávkou v případě, že prezident János Áder novelu "zákona o otroctví", jak se mu v zemi přezdívá, podepíše.
Prezident zatím neřekl, zda tak učiní. Očekává se ale, že spíš ano. Má dobré vztahy s premiérem Viktorem Orbánem a byl i nominován za jeho stranu Fidesz. Zatím se ještě nikdy Orbánovi otevřeně nepostavil.
Podle agentury Bloomberg se maďarská ekonomika potýká s nedostatkem pracovních sil a novela zákona o přesčasech je pokusem jej řešit.
Lidé jsou ale proti, jak například ukázal průzkum agentury Republikon Intézet, podle kterého se změna nelíbí 83 procentům obyvatel země. V posledních dnech tak řada z nich vyšla do ulic.
Po sérii demonstrací v Budapešti plánuje opozice další velký mítink na pátek. Na delší dobu poslední, protože samozřejmě i v Maďarsku pak začínají Vánoce. Páteční shromáždění tak bude testem, kolik lidí dokážou odpůrci premiéra Viktora Orbána dostat do ulic v chladném počasí a těsně před svátky. Ze série demonstrací byla zatím největší ta pondělní. Sešlo se 15 tisíc lidí.
Za vše může Soros
Premiér má však na své straně většinu médií. Veřejnoprávní televize informovala o protestech až na konci týdne, a i tak uprostřed hlavní večerní zpravodajské relace. Demonstrovalo se proto i před budovou televize, kterou Orbánovi odpůrci považují za "hlásnou troubu vlády".
Orbánova vláda, která má v parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu a může měnit zákony bez ohledu na názory kohokoliv z opozice, zatím obviňuje ze zorganizování protestů amerického finančníka maďarského původu George Sorose. Toho Orbán už několik let vykresluje jako svého hlavního odpůrce a tvrdí, že Soros se podílí na podpoře migrace do Evropy.
"Je vcelku jasné, že za protesty je Sorosova síť. Demonstranti a opoziční poslanci záměrně provokují policisty, aby do světa dostali špatné zprávy o Maďarsku," řekl Balázs Hidvéghi, mluvčí vládní strany Fidesz.
"Protesty jsou projevem agresivity malé menšiny," uvedl pro veřejnoprávní rozhlas šéf úřadu vlády Gergely Gulyás.
Boj proti migraci na prvním místě
Orbán vládne nepřetržitě od roku 2010, vyhrál troje volby za sebou. V posledních třech letech sází ve své politice především na tvrdý odpor vůči migraci. Tvrdí, že ta představuje pro Maďarsko bezpečnostní hrozbu a ohrožuje jeho křesťanskou kulturu. Tento program, jehož součástí byla i stavba plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem, mu v loňských volbách vynesl téměř polovinu veškerých odevzdaných hlasů.
Svoji politiku potvrdil i ve středu na fóru Afrika-Evropa, které hostil ve Vídni rakouský kancléř Sebastian Kurz. "Nechceme migraci do Maďarska. Nepodepíšeme žádnou dohodu, která uznává, podporuje, podněcuje nebo financuje migraci na mezinárodní úrovni," prohlásil maďarský premiér.