Gíza - Nově objevené hrobky v Gíze podporují názor, že místní velké pyramidy nebyly postaveny otroky, ale že se na jejich výstavbě podíleli dělníci.
Nasazení otroků na stavbách egyptských skvostů je tak spíše jen mýtus. Informují o tom zpravodajské agentury s odkazem na hlavního egyptského archeologa Zahí Haváse.
"Hrobky byly vybudovány vedle královských pyramid, což naznačuje, že tito lidé nebyli otroky," uvedl v prohlášení hlavní egyptský archeolog Zahí Havás.
"Kdyby se totiž jednalo o otroky, nikdy by si nesměli postavit hrobky vedle svých králů," dodal. Podle Havásových slov jsou nalezené hrobky, z nichž některé byly objeveny už v devadesátých letech minulého století, nejvýznamnějšími nálezy dvacátého a jednadvacátého století.
Hrobky měly podobu malých pyramid, které byly stavěny z malých hliněných cihel. V hrobkách byli uloženi pracovníci, kteří vystavěli Chufuovu neboli Cheopsovu pyramidu a pyramidu Chefrénovu. Havás už kdysi nalezl malby na stěnách, které tam zbyly po dělnících.
Podle nich se dělníci nazývali "přáteli Chufuovými", což jen potvrzuje, že opravdu nešlo o otroky. Hrobky, které jsou součástí pyramidového pole v Gíze, byly vystavěny před 4510 lety.
Nálezy z místa naznačují, že na stavbě pyramid se podílelo okolo deseti tisíc dělníků, kteří denně snědli jedenadvacet kusů dobytka a třiadvacet ovcí. Maso jim dle Haváse posílali zemědělci z delty Nilu a Horního Egypta. Díky tomu pak nemuseli platit daně.
Zajímavostí je, že podle odhadu řeckého historika Herodota na stavbě pyramid pracovalo až sto tisíc dělníků, uvedla agentura Reuters.