Policie jednačtyřicetiletého politika zadržela v dubnu a soud ho odsoudil k 15 dnům vězení za neuposlechnutí policejního příkazu. Následně ho úřady obvinily z šíření nepravdivých informací o ruské armádě, když hovořil k zákonodárcům v americkém státě Arizona. Kara-Murza obvinění odmítl jako politicky motivované.
V srpnu Kara-Murzu obvinili také v souvislosti s činností nežádoucí organizace za to, že se loni v Moskvě podílel na uspořádání konference na podporu politických vězňů v zemi, kterou sponzorovala Nadace svobodné Rusko, připomíná rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Tato organizace sídlí v zahraničí a ruské úřady ji už dříve označily za nežádoucí.
Vladimir Kara-Murza býval koordinátorem opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil někdejší nejbohatší Rus a později vězeň režimu Vladimira Putina Michail Chodorkovskij. Byl rovněž blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního vůdce Borise Němcova. V letech 2015 a 2017 jej hospitalizovali s příznaky otravy. Lékaři diagnostikovali selhávání ledvin, napojili jej na umělou ledvinu a uvedli do umělého spánku, uvedl už dříve list RBK.
Český Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v roce 2019 udělil Kara-Murzovi ocenění za hájení svobody, demokracie a lidských práv. Letos v září Knihovna Václava Havla informovala, že tento bojovník za demokracii je jedním z finalistů letošní Ceny Václava Havla za lidská práva. Jméno laureáta bude oznámeno 10. října při Valné schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.