Za otravou opozičníka Kara-Murzy stojí FSB, sledovala ho měsíce, vyplývá z šetření

ČTK ČTK
11. 2. 2021 18:33
Za dvěma pokusy o otravu opozičního politika Vladimira Kara-Murzy stojí stejně jako v případě otravy známého kritika Kremlu Alexeje Navalného oddělení ruské tajné služby FSB, vyplývá podle serveru Meduza ze závěrů investigativního vyšetřování mediálních projektů Bellingcat, The Insider a časopisu Der Spiegel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Autoři došli k závěru, že pracovníci FSB sledovali Kara-Murzu ve třech měsících předcházejících prvnímu pokusu o jeho otravu z května roku 2015. Po jeho stopách se vydali do Tomsku, Petrohradu, Kaliningradu a Kazani. Jedné z těchto čtyř cest se údajně účastnil také Konstantin Kudrjavcev, který byl podle dřívějšího pátrání výše zmíněných médií zapojen do loňského pokusu o odstranění Navalného.

Kara-Murzovi po přijetí do nemocnice v roce 2015 nejprve diagnostikovali "srdeční nedostatečnost". Autoři investigativního pátrání si všímají, že stejně jako v případě Navalného primář nemocnice tehdy uvedl, že opoziční představitel nemůže být přepraven na léčení do zahraničí. V médiích se tehdy s odkazem na anonymní zdroje objevovalo, že Kara-Murza si vzal příliš velkou dávku antidepresiv.

Také v roce 2016 pracovníci FSB Kara-Murzu sledovali do tří ruských měst. Podruhé byl Kara-Murza otráven v únoru roku 2017. Zveřejněné výsledky vyšetřování však nespecifikují, že by se ve dny bezprostředně před tím kolem něj pracovníci FSB pohybovali.

Autoři zprávy navrhují možnost, že jed mohl být nanesen na spodní prádlo nebo zubní kartáček opozičního představitele, a uvádějí, že podle nemocniční zprávy a tří mezinárodních vyšetřování stav Kara-Murzy zapříčinila otrava nerozpoznanou látkou.

Kara-Murza je 39letý ruský politik, publicista a filmový režisér. Byl blízkým spolupracovníkem jednoho z vůdců ruské opozice Borise Němcova, který byl v roce 2015 zastřelen v centru Moskvy. Působil jako celostátní koordinátor strany Otevřené Rusko, kterou založil Michail Chodorkovskij.

Kdo je Vladimir Kara-Murza

  • Narozen v roce 1981.
  • V roce 2003 neúspěšně kandidoval do parlamentu za liberální stranu Jabloko.
  • Spolu s bývalým šachistou Garri Kasparovem a opozičním politikem Borisem Němcovem lobboval za přijetí takzvaného Magnitského zákona, který zaváděl sankce proti státním úředníkům, zapletených do smrti právníka Grigorije Magnitského.
  • V květnu 2015 byl Vladimir Kara-Murza hospitalizován s fatálním selháním ledvin kvůli otravě. Podal tehdy trestní oznámení kvůli pokusu o vraždu, policie ale nikdy nic nevyšetřila.
  • V únoru 2017 upadl do kómatu na několik dní. Podle jeho slov ho zachránilo, že nebyl doma sám a příbuzní zavolali záchranku. Lékaři oficiálně potvrdili, že byl podruhé otráven, nedokázali ale určit čím.
 

Právě se děje

Další zprávy