Ruský opoziční předák Navalnyj je vinen. Ruský soud mu dal pětiletou podmínku

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 8. 2. 2017 15:03
Opozičního předáka Alexeje Navalného uznal ruský soud znovu vinným a uložil mu trest pět let vězení podmíněně. Navalnyj navíc musí zaplatit pokutu ve výši 500 000 rublů. Rozsudek zatím není pravomocný. Navalnyj je v ruském Kirově souzen za údajnou zpronevěru opakovaně. Obžalován byl z toho, že jako poradce gubernátora zorganizoval podvod, při kterém byl lesnický podnik Kirovles okraden. Navalnyj proces označuje za politický a řízený Kremlem. Na vynesení rozsudku přišel rovnou s taškou nachystanou do vězení, protože čekal verdikt "vinen".
Foto: Reuters

Kirov – Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl ve středu v korupční kauze odsouzen k pěti letům vězení podmíněně. Navíc musí zaplatit pokutu ve výši 500 000 rublů (214 000 korun). Verdikt je nepravomocný.

Navalnyj podle agentury Reuters po rozsudku prohlásil, že se odvolá. Dodal, že se chce také v příštím roce zúčastnit prezidentských voleb, ve kterých by v případě pravomocného rozsudku nemohl kandidovat.

Podle opozičníka nynější verdikt soudu ukazuje, že ho Kreml před volbami v roce 2018 hodnotí jako velmi nebezpečného.

Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost ruské opozice, proces týkající se lesnického podniku Kirovles označuje za politický a řízený Kremlem. Před soudním jednáním prohlásil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

Vinným byl shledán i údajný Navalného komplic Pjotr Oficerov.

Navalnyj na vynesení rozsudku přišel rovnou s taškou nachystanou do vězení, protože čekal verdikt "vinen".

Opozičník je v Kirově souzen za údajnou zpronevěru opakovaně. Obžalován byl z toho, že jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při kterém byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 000 metrů krychlových dřeva, a tím poškozen o 16 milionů rublů (6,8 milionu Kč).

První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

"Soudce čte přesně stejný text, což hodně vypovídá o celém procesu," konstatoval Navalnyj. "Byli příliš líní napsat nový verdikt. To svědčí o tom, že je evropský soud vůbec nezajímá," dodal.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 – ještě než byl pravomocně odsouzen – se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

 

Právě se děje

Další zprávy