Ruská prokuratura chce pro opozičníka Navalného pětiletou podmínku. Nemohl by kandidovat ve volbách

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2017 16:06
Ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému hrozí podmíněný trest pěti let vězení kvůli kauze kolem údajných defraudací ve firmě Kirovles. Trest, který pro Navalného žádá Rusko, by mu znemožnil kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2018. Navalnyj vidí proces jako zpolitizovaný a řízený Kremlem. Za údajné zpronevěry je souzen opakovaně.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Moskva – Ruský prokurátor žádá pro opozičního blogera Alexeje Navalného podmíněný trest pěti let vězení v kauze údajných defraudací ve firmě Kirovles.

Oznámila to agentura TASS ve zprávě z Kirova, kde se proces koná. Vina Navalného byla podle obžaloby plně prokázána.

Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost ruské opozice, proces označuje za zpolitizovaný a řízený Kremlem. Podle ruských zákonů by podmínečné odsouzení – stejně jako nepodmíněné – znamenalo jeho vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry opakovaně. První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský Nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Nyní žalobce žádá pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oliferova stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení.

Verdikt má soud podle agentury TASS vynést příští týden ve středu.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 – ještě než byl pravomocně odsouzen – se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Tento čtvrtek Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Rusko v letech 2012–14 porušilo Navalného práva během sedminásobného zadržení za účast v demonstracích.

Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Moskva má odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu Kč), jakož i uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 000 Kč).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy