Ruská prokuratura chce pro opozičníka Navalného pětiletou podmínku. Nemohl by kandidovat ve volbách

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2017 16:06
Ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému hrozí podmíněný trest pěti let vězení kvůli kauze kolem údajných defraudací ve firmě Kirovles. Trest, který pro Navalného žádá Rusko, by mu znemožnil kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2018. Navalnyj vidí proces jako zpolitizovaný a řízený Kremlem. Za údajné zpronevěry je souzen opakovaně.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Moskva – Ruský prokurátor žádá pro opozičního blogera Alexeje Navalného podmíněný trest pěti let vězení v kauze údajných defraudací ve firmě Kirovles.

Oznámila to agentura TASS ve zprávě z Kirova, kde se proces koná. Vina Navalného byla podle obžaloby plně prokázána.

Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost ruské opozice, proces označuje za zpolitizovaný a řízený Kremlem. Podle ruských zákonů by podmínečné odsouzení – stejně jako nepodmíněné – znamenalo jeho vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry opakovaně. První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský Nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Nyní žalobce žádá pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oliferova stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení.

Verdikt má soud podle agentury TASS vynést příští týden ve středu.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 – ještě než byl pravomocně odsouzen – se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Tento čtvrtek Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Rusko v letech 2012–14 porušilo Navalného práva během sedminásobného zadržení za účast v demonstracích.

Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Moskva má odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu Kč), jakož i uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 000 Kč).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy