Tripolis - Libyjská opozice už plánuje, jak bude spravovat zemi po svržení nynějšího vůdce Muammara Kaddáfího.
V memorandu, jehož části zveřejnil britský list The Times, přiznává, že spíš než vojenská síla rebelů Kaddáfího položí rozpory mezi jeho nynějšími spojenci.
Špičky libyjské opozice doporučují, aby v Libyi byla po Kaddáfího svržení zachována dosavadní infrastruktura, čímž by se země vyhnula chaosu, do jakého upadl Irák po svržení režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Autory textu jsou členové Přechodné národní rady (NTC). Přiznávají, že mají jen malou šanci svrhnout Kaddáfího vojensky.
Patnáct tisíc vojáků, 5000 policistů
Počítají už ale s tím, že po pádu vlády bude hlavní město Tripolis zajišťovat 10 až 15 tisíc příslušníků "operačních sil", které se také postarají o zadržení Kaddáfího lidí. Přechodná vláda chce k zajištění své bezpečnosti zaměstnat 5000 policistů.
Sedmdesátistránkový dokument popisuje, jak budou po pádu režimu zajištěny telekomunikační, dopravní a energetické služby. NTC požádala britský list, aby nezveřejňoval citlivé části memoranda, protože by to prý mohlo ohrozit její plány. Počítá s tím, že k ní přeběhne až 70 procent vysokých představitelů libyjského režimu.
Zástupce NTC Árif Alí Nájid označil memorandum jenom za první "nástřel". "Pracujeme na něčem významnějším", citovala ho agentura AFP.
Povstalci mají Bir Ghanam
NTC prý souhlasila s publikováním první podoby textu, protože považuje za důležité, aby veřejnost byla o plánech na organizování společnosti po Kaddáfího odchodu informována.
Boje se nyní odehrávají asi 80 kilometrů jihozápadně od Tripolisu, u města Bir Ghanam. Opozice v neděli tvrdila, že má město pod kontrolou, ale totéž prohlašovala i vláda.
Reportér agentury Reuters byl v centru Bir Ghanamu a neviděl prý nikde vládní vojáky. Našel několik spálených tanků a opuštěné pozice dělostřelectva. Podle něj je zjevné, že armáda v Bir Ghanamu není a že město drží opozice.