Operace Šok a hrůza v Iráku. Jak Američané svrhli Husajna a nikdy nenašli, co hledali

Operace Šok a hrůza v Iráku. Jak Američané svrhli Husajna a nikdy nenašli, co hledali
V první den útoku se do vzduchu vznesly dva bombardéry F-117, jejich pumy dopadly na bagdádské předměstí Durá. Tam stál mezi palmami na břehu řeky Tigris komplex budov, ve kterých Husajn s rodinou občas trávil volno. CIA od svého informátora v Iráku dostala zprávu, že se diktátor nachází ve zdejším podzemním bunkru. Na místo dopadly bomby vážící 950 kilogramů, jenže irácký vůdce tu nebyl.
Boje ve Fallúdži si vyžádaly více životů amerických vojáků než samotná první fáze invaze.
Na vážnější odpor Američané narazili během postupu na Bagdád jen v okolí Násirije a Samávy. Obě města čistila blok po bloku americká 82. výsadková divize, iráčtí ozbrojenci se stáhli do menších vesnic.
Zbraně hromadného ničení, kterými Američané odůvodňovali invazi, nenašli. Odpůrci nové irácké vlády ale brzy začali s terorem a ozbrojeným odporem. 19. srpna zemřel při sebevražedném atentátu velvyslanec OSN v Iráku, Brazilec Sergio Vieita de Mello. Sebevražedné atentáty a střelby byly v Bagdádu a dalších městech brzy na denním pořádku. 

Následky výbuchu před sídlem OSN v hotelu Canal ve východním Bagdádu při kterém zemřelo několik lidí. Na následky zranění zahynul i zvláštní zástupce OSN pro Irák Sergio Vieira de Mello. 19. 8. 2003 Zobrazit 32 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
20. 3. 2023 6:01
Přesně před dvaceti lety dva americké bombardéry F-177 svrhly pumy na jižní Bagdád a příslušníci pěchoty překročili irácko-kuvajtskou hranici. Začala invaze do Iráku. Armáda režimu Saddáma Husajna kladla malý odpor, takže už 9. dubna byli američtí vojáci v centru Bagdádu. Zbraně hromadného ničení, kterými Washington odůvodňoval invazi, se ale nikdy nenašly.
 

Právě se děje

Další zprávy