Berlín - Centrum Simona Wiesenthala - legendárního lovce nacistů - vyhlásilo poslední velký hon na stále žijící válečné zločince.
Pátrání má na starosti izraelsko-americký historik Efraim Zuroff, považovaný za Wiesenthalova nástupce. Médiím pověděl, že na odměny za informace vedoucí k dopadení viníků nejhorších zločinů proti lidskosti 20. století má centrum připravených v přepočtu půl milionu českých korun.
Stavidla zvedl případ Demjanjuk
Drtivá většina nacistických zločinců už je po smrti. Přesto německá prokuratura schraňuje několik stovek případů, které až do letošního října nemohla otevřít.
Změnu přinesl až případ Johna Demjanjuka. Jedenadevadesátiletý rodilý Ukrajinec za války pracoval jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Když se tohoto automechanika z amerického Ohia podařilo obvinit, vznikl důležitý právní precedent.
"A ten by měl vést k obvinění mnoha dalších lidí, kteří se podíleli na masových vraždách, ale do této chvíle si jich nikdo nevšímal," řekl agentuře AP Zuroff.
Osmdesát podezřelých...
V nacistických lágrech pracovalo kolem 4000 lidí. Byli jimi dozorci ve vyhlazovacích táborech jako Belzec, Sobibor, Chelmno a Treblinka nebo příslušníci nechvalně proslulých Einsatzgruppen, popravčích čet zodpovědných za masové vraždy.
Podle Zuroffa je teď nejmladším nacistům přes osmdesát. Na osmdesát odhaduje také počet těch, kteří stále žijí.
Zatímco v roce 2002 byla kampaň s názvem "Operace Poslední šance" zaměřená hlavně na východní Evropu, nyní je hon na nacisty považován za opravdu poslední šanci přivést zločince před soud.
"Podezřelí žijí všude po světě," dodal Zuroff s tím, že Centrum Simona Wiesenthala založilo v Německu novou kontaktní linku, prostřednictvím které je možné se s lovci nacistů spojit.