Živě: Juncker vykročil z řady. Trump podle něj neví nic o světě a může narušit vazby mezi EU a USA

Živě
Donald Trump se v lednu 2017 stane prezidentem Spojených států. Ohlasy na jeho zvolení sledujeme v online reportáži.
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters

USA po prezidentských volbách:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:14

Budoucí americký prezident zváží ponechání některých částí Obamovy zdravotní reformy, vůči které měl výhrady. Donald Trump to uvedl ve svém prvním rozhovoru od voleb, který poskytl listu The Wall Street Journal. Během kampaně přitom prohlašoval, že chce takzvanou Obamacare zrušit.

Důvodem pro změnu postoje byla podle něj čtvrteční schůzka se současným prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě. Obama prý v debatě zmínil oblasti, které by bylo třeba zachovat. "Řekl jsem mu, že se na jeho návrhy podívám a z úcty to udělám," řekl Trump.

Obamacare byla jednou z programových priorit Obamova prvního funkčního období. Zákon k této reformě schválil Kongres přes silný odpor republikánů v roce 2010. Současný prezident její potřebnost odůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči Američanům bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví.

Donald Trump se po vítězství ve volbách sešel v Oválné pracovně s prezidentem Barackem Obamou.
Donald Trump se po vítězství ve volbách sešel v Oválné pracovně s prezidentem Barackem Obamou. | Foto: ČTK
21:32

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (na obrázku) by se rád ještě do prosince, kdy mu skončí mandát v čele této nejvlivnější mezinárodní organizace, sešel s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem.  Pan v rozhovoru s agenturou AFP prohlásil, že nevěří tomu, že by Trump usiloval o odvolání globální klimatické dohody, na které se představitelé světa dohodli v Paříži.

Od ledna Pana ve funkci nahradí někdejší portugalský premiér António Guterres.

Foto: Reuters
21:21

Juncker nešetřil ani přímo Donalda Trumpa. "Obecně lze říci, že Američané o Evropě mnoho neví. A pokud jde o pana Trumpa, jestli jsem to správně pochopil, tak si myslí, že Belgie je vesnice někde na našem kontinentu. Můj upřímný názor? S panem Trumpem ztratíme dva roky, než procestuje svět, který nezná."

21:11

Trumpovo zvolení může narušit vazby mezi Evropou a Spojenými státy. Podle BBC to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při projevu před studenty v Lucemburku. "Musíme nového prezidenta naučit, co je Evropa a jak funguje," řekl. Junckerovo vyjádření je v kontrastu s tím, jak se doposud vyjadřovali zástupci evropských zemí. Jejich reakce byly podle BBC doposud "tlumené".

20:52

Trumpův dočasný tým pro převzetí moci povede namísto guvernéra Chrise Christieho budoucí viceprezident Mike Pence. Christie převezme funkci místopředsedy. Dalšími členy jsou Ben Carson, Newt Gingrich, Rudy Giuliani a Michael Flynn. Trumpův štáb povede alabamský senátor Jeff Sessions.

20:35

Trumpovo vítězství přivítali také někteří džihádisté, píše Český rozhlas. "Je to důležitý krok k vítězství sunnitského islámu," prohlásil například radikál Abdalláh al-Muhajsíní. Islamisté přesvědčují souvěrce, aby se přidali k džihádu, tvrzeními, že Západ muslimy nenávidí a chce islám zničit. Nyní to prý bude jednodušší, neboť Trump takové názory otevřeně hlásá. Radikálové si mnou ruce, že vyloučení muslimů z americké společnosti je přivede pod prapor džihádu.

Psychologové i magazíny občanům otřeseným výsledkem prezidentských voleb radí, jak tento fakt zvládnout. "Dělejte něco, co vám dočasně poskytne smysl, že něco máte pod kontrolou. I kdyby to byl úklid v mrazáku," napsal magazín Psychology Today. Stejným tématem se zabýval i Cosmopolitan, který vypočítal 14 způsobů, jak se úzkosti zbavit. Washingtonská psycholožka Alison Howardová řekla, že někteří její pacienti mluvili o volbách celé měsíce a nyní, kdy je výsledek znám, vyjadřují hořkost, smutek a strach. "Nikdy dříve jsem něco podobného nezažila," dodala. Psycholog Stephen Strosny dokonce popsal jev volební stresové poruchy a její symptomy.

19:15

Vznikla světová petice proti Donaldu Trumpovi. Podepisují ji lidé po celém světě, každou vteřinu pod ní přibývá nový podpis. "Svět odmítá vaše podněcování strachu, nenávisti a fanatismu. Odmítáme vaši podporu mučení, vaše výzvy k vraždění civilistů a vaše povzbuzování násilí. Odmítáme vaše pomlouvání žen, muslimů, Mexičanů a miliony dalších, kteří nevypadají jako ty, nemluví jako vy, nebo se nemodlí ke stejnému Bohu jako vy," píše se také v petici.

18:55

Předseda německých Zelených Cem Özdemir označil Trumpa na stranickém sjezdu v Münsteru za pravicového demagoga. Připomněl i jeho urážlivá a sexistická vyjádření Trumpa na adresu žen. Dodal ale, že nyní není možné rezignovat a stáhnout se, ale je třeba dále bojovat za lepší svět.

17:45

Angela Merkelová dnes Trumpovi telefonicky pogratulovala ke zvolení a řekla, že se těší na setkání nejpozději na summitu G20, který bude v Hamburku v červenci příštího roku. Hovořila také o společných hodnotách důležitých pro další spolupráci. Uvedl to mluvčího německé vlády Georg Streiter.

17:26

Server Politico mluví o silné krizi v americké Demokratické straně po neúspěchu Hillary Clintonové v prezidentských volbách i marné snaze získat kontrolu alespoň nad jednou komorou amerického Kongresu. Ve straně podle serveru Politico už teď začíná drsný boj o nové vedení.  

17:07

Kreml i přes vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách nečeká, že Západ odvolá sankce, které na Rusko uvalil kvůli jeho krokům na Ukrajině. Při návštěvě Palestiny to řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv 

Trump sice v průběhu své předvolební kampaně zpochybňoval dosavadní americkou zahraniční politiku a řekl, že USA by měly uznat anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou. Taky by podle něj měly s Moskvou spolupracovat v boji proti Islámskému státu. Ruský prezident Vladimir Putin přivítal Trumpovo zvolení do Bílého domu, soudě podle posledních výroků premiéra Medveděva ale zůstává Moskva i přesto v očekáváních vůči novému americkému prezidentovi realistická.   

16:56

Televizní stanice CNN se ještě vrací ke včerejšího prvnímu setkání Donalda Trumpa a Barracka Obamy v Bílém domě. Šlo o schůzku dvou osobností, které se rozhodně nemají v oblibě. Na závěrečném briefingu před novináři sice zazněla velmi smířlivá slova, podle expertky na řeč těla Janine Driverové ale oba politici vysílali negativní signály. Nedívali se jeden druhému do očí, zvedali sepnuté ruce, zavírali oči při projevu druhého. To podle Driverové dokazuje, že mezi oběma muži panovalo – i přes vstřícná slova – značné napětí.      

16:44

S novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem už mluvil i francouzský prezident Francois Hollande. Podle zdroje z Hollandova týmu, který cituje agentura Reuters, si dohodli vyjasnění pozic ohledně války s terorismem, Ukrajiny, Sýrie a íránského jaderného programu. 

15:41

Po vítězství Donalda Trumpa se po téměř celém světě snižují ceny a zvyšují výnosy státních dluhopisů, což zvedá náklady vlád na nové úvěry. Investoři předpokládají, že Trumpova hospodářská politika oživí v USA inflaci, což povede k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než se dosud očekávalo. Vyšší americké úroky by pak investory podnítily k přesouvání kapitálu ze zbytku světa do Spojených států.

 

Výnos amerických dluhopisů s desetiletou splatností vystoupil tento týden na desetiměsíční maximum 2,15 procenta; výnos 30leté obligace se vyhoupl těsně pod tři procenta a za týden stoupl o 0,38 procentního bodu, nejvíce od roku 2009.

 

Trhy předpokládají, že Trump posílí federální výdaje a bude usilovat o ochranu před levnými dovozy, což by obojí zvýšilo inflaci. To by americkou centrální banku (Fed) přimělo ještě v předstihu k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Traders work the floor of the New York Stock Exchange June 15, 2012. REUTERS/Eric Thayer (UNITED STATES - Tags: BUSINESS) Published: Čer. 15, 2012, 2:59 odp.
Traders work the floor of the New York Stock Exchange June 15, 2012. REUTERS/Eric Thayer (UNITED STATES - Tags: BUSINESS) Published: Čer. 15, 2012, 2:59 odp. | Foto: Reuters
14:57

Zatímco Donald Trump je po vítězných volbách v jednom kole, po jeho sokyni Hillary Clintonové jako by se slehla zem. Omyl, vyrazila do lesa.

14:54

Švédsko požádá Donalda Trumpa o ujištění, že nedávno uzavřená americko-švédská smlouva vojenské spolupráce zůstane v platnosti. Novinářům to řekl švédský ministr obrany Peter Hultqvist. Švédsko není členským státem NATO, smlouvu se Spojenými státy podepsalo letos v červnu. Smlouva počítá i se společnými cvičeními obou armád.

14:29

Angela Merkelová a Donald Trump spolu telefonicky hovořili o budoucnosti americko-německých vztahů. Bez dalších podrobností to oznámil mluvčí spolkové vlády Georg Streiter.

14:15

Britský The Guardian si všímá nadšení, které mezi americkými demokratickými voliči vyvolala potenciální kandidatura dosavadní první dámy Michelle Obamové v prezidentských volbách v roce 2020. List ale v její kandidaturu moc nevěří. 

Večeře v Bílém domě - Michelle Obama
Večeře v Bílém domě - Michelle Obama | Foto: Reuters
14:02

Miliardář a investor Warren Buffet podle agentury Reuters prohlásil, že je optimistický ohledně budoucnosti USA pod prezidentem Donaldem Trumpem a dlouhodobý dopad volby na trhy nebude podle něj negativní.

Foto: Reuters
13:55

Deník New York Times si všímá horečky mezi washingtonskými lobbisty, kteří před volbami sázeli na kontakty v táboře Hillary Clintonové. Teď se snaží v rychlosti přeorientovat na spolupracovníky Donalda Trumpa, píše server CNN.

13:43

Zatímco politici a celebrity hledají v archivech fotografie s budoucím americkým prezidentem, sociálními sítěmi se šíří nejrůznější videa. 

"Všichni buší do Trumpa, ale nepamatuju si, že by Hillary pomohla Kevinovi najít lobby," připomíná jedno z nich Trumpovo angažmá ve filmu Sám doma 2.

13:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Donald Trump proslul v minulosti řadou kontroverzních výroků a skandálů. Jak se s nimi teď pokouší vyrovnat on i jeho tým, aby zapadal do obrazu nového prezidenta Spojených států, napovídá text Kateřiny Vítkové

13:18

Na začátek včerejšího ostře sledovaného setkání Donalda Trumpa s manželkou Melanií v Bílém domě novináři ani fotografové nesměli. Rozmazané fotky jejich prvního přivítání s dvojicí Michelle a Baracka Obamových i přesto pronikly na internet.    

13:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V demokracii má člověk právo třeba se i mýlit. Chápeme to? Přečtěte si výpisky z povolebních blogů.

12:47

Řada světových médií nyní kontroluje své archivy a zjišťuje, kdy dělala s Donaldem Trumpem rozhovor.

Britské The Financial Times nabízejí čtenářům svůj "Oběd s DT" z roku 2013. Trump je v něm poměrně otevřený a přiznává, že má za sebou úspěchy i průšvihy. O těch druhých ale podle svých slov z roku 2013 "nikdy nemluví".

Britský deník taky ve tři roky starém textu připomíná, že ať si o americkém miliardáři myslíme cokoli, vybudoval jednu z nejznámějších značek na světě.

12:32

Titulní strana německého týdeníku Der Spiegel hlásá "Konec světa, jak ho známe".

12:23

Donald Trump na Twitteru ocenil skupinky demonstrantů, kteří v ulicích protestují proti jeho zvolení prezidentem. Podle něj to ukazuje jejich "vášeň pro naši skvělou zemi".

12:05

Radnice New Yorku a Los Angeles vyjádřily naději, že nově zvolený prezident Donald Trump nedostojí svému předvolebnímu slibu a nezablokuje peníze z federálních fondů pro města, která chrání ilegální imigranty. Trump se v kampani zavázal, že z USA vyhostí 11 milionů nezákonných přistěhovalců a odepře finance "azylovým městům".

New York a Los Angeles, dvě největší z nich, výrazně omezily součinnost s federálními přistěhovaleckými úřady, které se snaží ilegální imigranty deportovat. Obě města tyto osoby odmítají internovat, pokud není žádost federální Imigrační a celní služby (ICE) podložena rozhodnutím soudu.

11:52

Spojené státy a Austrálie by mohly v brzké době oznámit dohodu, podle které Spojené státy přijmou stovky žadatelů o azyl, které nyní Austrálie drží v uprchlických táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Někteří se však obávají, že nově zvolený americký prezident Donald Trump by mohl plány zmařit, jelikož se proti přijímání uprchlíků ostře vymezoval během své kampaně. Informují o tom dnes australská média.

11:10

Během včerejšího Trump-Obama setkání v Bílém domě došlo i na setkání prvních dam. Podle mluvčího Bílého domu se bavily hlavně o výchově dětí.

11:02

Konečná čísla volební účasti v USA?

Z 231,5 milionu voličů jich do volebních místností přišlo 128,8 milionu, tedy 53 procent. To je o 1,5 milionu méně než v roce 2012.

10:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Karikaturista Petr Vyoral to vidí podobně... 

Foto: Petr Vyoral
10:29

"Co mi to jen připomíná?" ptá se na Twitteru Andrej Babiš a sdílí projev Donalda Trumpa.

10:28

Švédský fotograf Gustav Hallén se rozhodl využít vítězství Donalda Trumpa. Na aukčním serveru eBay vyvěsil inzerát, ve kterém nabízí švédské občanství skrze sňatek za 50 000 amerických dolarů. "USA se právě staly zemí, odkud svobodní lidé odcházejí. Tak proč se nepřesunout na lepší místo, jako je Švédsko?" píše se v něm.

Jeho nabídka na internetu dlouho nevydržela, eBay ji ve čtvrtek stáhl. Hallén později CNN přiznal, že žádnou nabídku nedostal a že je vlastně rád, protože to byl jen vtip. "Nastavil jsem cenu vysoko, abych žádné nabídky nedostal. Jinak bych musel vymyslet, jak to pak oznámím svým rodičům."

10:21

Vítězství Donalda Trumpa zasáhlo i kurz koruny. Na trhy vneslo nejistotu, která koruně - stejně jako dalším měnám v regionu - nepomáhá.

Investoři korunu, forint nebo zlotý stále vnímají jako rizikovější investice. Kurz české koruny se tak v pátek ráno odpoutal od hranice kurzového závazku. "Česká měna proti euru oslabila krátkodobě až nad 27,10 - tedy na nejslabší úroveň od začátku července, kdy trhy ovlivňoval šok spojený s referendem o Brexitu," upozornil Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

9:45

Prezident Barack Obama po volbách zaujal vůči Donaldu Trumpovi smířlivý tón. Ve čtvrtek ho přijal v Bílém domě a chce mu být maximálně nápomocný při jeho nástupu k moci.

Podle mluvčího Joshe Earnesta ale Obama nezměnil názor na muže, který bude jeho nástupcem. "Podívejte se, prezidentovy názory se nezměnily. Stojí si za tím, co řekl během předvolebního boje," reagoval Earnest na dotaz, zda Trumpovo vítězství nějak posunulo Obamův postoj, že Trump je "povahově nevhodný" a "jednoznačně nekvalifikovaný" pro post prezidenta USA.

7:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zprávy o zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem udělaly některým světovým lídrům radost. Svérázný realitní magnát v Oválné pracovně by mohl pro Rusko nebo Čínu znamenat oslabení USA na mezinárodním poli a vytvoření většího prostoru pro jejich strategické manévry.

7:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Média už spekulují o tom, kteří politici vytvoří administrativu Donalda Trumpa. Více v článku Nastává zemětřesení. Trump chce do vlády kritiky NATO, odpůrce imigrace a bijce džihádistů.

7:09

Donald Trump chce po lednovém převzetí úřadu prezidenta Spojených států začít rychle pracovat na plnění svých předvolebních slibů, mimo jiné na těch o přistěhovalectví či zdravotní péči. Trump to dnes prohlásil po schůzce s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem.

Setkání Donalda Trumpa s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem.
Setkání Donalda Trumpa s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem. | Foto: Reuters
7:04

Na rozdíl od středy, kdy policie zadržela na několika místech více než 50 lidí, byly ve čtvrtek večer protesty poklidnější a k zatýkání téměř nedošlo.

7:04

Trump se k výrazům odporu vůči své osobě vyjádřil na Twitteru. "Právě proběhla velmi otevřená a úspěšná volba prezidenta. Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!" napsal

7:00

Tisíce lidí vyrazily druhý večer po sobě do ulic amerických měst vyjádřit svou nespokojenost nad vítězstvím Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách. Vesměs nenásilné protesty se odehrály v New Yorku, Kalifornii a mnoha dalších státech.

 

V New Yorku se stovky lidí opět sešly před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower na Páté avenue. Křičeli protitrumpovské slogany a v rukou měli transparenty s hesly vyjadřujícími hněv nad osobou příštího prezidenta. "Jde o klimatickou změnu, dohodu s Íránem. Jde o práva homosexuálů, masové deportace. Ať se na to díváte, odkud chcete, ten chlap to od začátku do konce vidí všechno špatně," řekl agentuře AP jeden z demonstrantů David Thomas.

Foto: Reuters

Dobré ráno, vítáme vás o online přenosu k americkým prezidentským volbám.

Michal Žák Martin Novák Simona Fendrychová Josef Pazderka ČTK Reuters Michal Žák, Martin Novák, Simona Fendrychová, Josef Pazderka, ČTK, Reuters
Aktualizováno 11. 11. 2016 22:23
 

Právě se děje

Další zprávy