reklama
 
 

Živě: Juncker vykročil z řady. Trump podle něj neví nic o světě a může narušit vazby mezi EU a USA

Aktualizováno 11. 11. 2016 22:23
reklama
Donald Trump se v lednu 2017 stane prezidentem Spojených států. Ohlasy na jeho zvolení sledujeme v online reportáži.

USA po prezidentských volbách:

reklama
22:14
Donald Trump

Budoucí americký prezident zváží ponechání některých částí Obamovy zdravotní reformy, vůči které měl výhrady. Donald Trump to uvedl ve svém prvním rozhovoru od voleb, který poskytl listu The Wall Street Journal. Během kampaně přitom prohlašoval, že chce takzvanou Obamacare zrušit.

Důvodem pro změnu postoje byla podle něj čtvrteční schůzka se současným prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě. Obama prý v debatě zmínil oblasti, které by bylo třeba zachovat. "Řekl jsem mu, že se na jeho návrhy podívám a z úcty to udělám," řekl Trump.

Obamacare byla jednou z programových priorit Obamova prvního funkčního období. Zákon k této reformě schválil Kongres přes silný odpor republikánů v roce 2010. Současný prezident její potřebnost odůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči Američanům bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví.

Obama a Trump v Oválné pracovně Donald Trump se po vítězství ve volbách sešel v Oválné pracovně s prezidentem Barackem Obamou. | Foto: ČTK
21:32

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (na obrázku) by se rád ještě do prosince, kdy mu skončí mandát v čele této nejvlivnější mezinárodní organizace, sešel s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem.  Pan v rozhovoru s agenturou AFP prohlásil, že nevěří tomu, že by Trump usiloval o odvolání globální klimatické dohody, na které se představitelé světa dohodli v Paříži.

Od ledna Pana ve funkci nahradí někdejší portugalský premiér António Guterres.

Pan Ki-mun, generální tajemník OSN Foto: Reuters
21:21

Juncker nešetřil ani přímo Donalda Trumpa. "Obecně lze říci, že Američané o Evropě mnoho neví. A pokud jde o pana Trumpa, jestli jsem to správně pochopil, tak si myslí, že Belgie je vesnice někde na našem kontinentu. Můj upřímný názor? S panem Trumpem ztratíme dva roky, než procestuje svět, který nezná."

21:11

Trumpovo zvolení může narušit vazby mezi Evropou a Spojenými státy. Podle BBC to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při projevu před studenty v Lucemburku. "Musíme nového prezidenta naučit, co je Evropa a jak funguje," řekl. Junckerovo vyjádření je v kontrastu s tím, jak se doposud vyjadřovali zástupci evropských zemí. Jejich reakce byly podle BBC doposud "tlumené".

20:52

Trumpův dočasný tým pro převzetí moci povede namísto guvernéra Chrise Christieho budoucí viceprezident Mike Pence. Christie převezme funkci místopředsedy. Dalšími členy jsou Ben Carson, Newt Gingrich, Rudy Giuliani a Michael Flynn. Trumpův štáb povede alabamský senátor Jeff Sessions.

20:35

Trumpovo vítězství přivítali také někteří džihádisté, píše Český rozhlas. "Je to důležitý krok k vítězství sunnitského islámu," prohlásil například radikál Abdalláh al-Muhajsíní. Islamisté přesvědčují souvěrce, aby se přidali k džihádu, tvrzeními, že Západ muslimy nenávidí a chce islám zničit. Nyní to prý bude jednodušší, neboť Trump takové názory otevřeně hlásá. Radikálové si mnou ruce, že vyloučení muslimů z americké společnosti je přivede pod prapor džihádu.

Psychologové i magazíny občanům otřeseným výsledkem prezidentských voleb radí, jak tento fakt zvládnout. "Dělejte něco, co vám dočasně poskytne smysl, že něco máte pod kontrolou. I kdyby to byl úklid v mrazáku," napsal magazín Psychology Today. Stejným tématem se zabýval i Cosmopolitan, který vypočítal 14 způsobů, jak se úzkosti zbavit. Washingtonská psycholožka Alison Howardová řekla, že někteří její pacienti mluvili o volbách celé měsíce a nyní, kdy je výsledek znám, vyjadřují hořkost, smutek a strach. "Nikdy dříve jsem něco podobného nezažila," dodala. Psycholog Stephen Strosny dokonce popsal jev volební stresové poruchy a její symptomy.

19:15
Donald Trump

Vznikla světová petice proti Donaldu Trumpovi. Podepisují ji lidé po celém světě, každou vteřinu pod ní přibývá nový podpis. "Svět odmítá vaše podněcování strachu, nenávisti a fanatismu. Odmítáme vaši podporu mučení, vaše výzvy k vraždění civilistů a vaše povzbuzování násilí. Odmítáme vaše pomlouvání žen, muslimů, Mexičanů a miliony dalších, kteří nevypadají jako ty, nemluví jako vy, nebo se nemodlí ke stejnému Bohu jako vy," píše se také v petici.

18:55

Předseda německých Zelených Cem Özdemir označil Trumpa na stranickém sjezdu v Münsteru za pravicového demagoga. Připomněl i jeho urážlivá a sexistická vyjádření Trumpa na adresu žen. Dodal ale, že nyní není možné rezignovat a stáhnout se, ale je třeba dále bojovat za lepší svět.

17:45
Donald Trump

Angela Merkelová dnes Trumpovi telefonicky pogratulovala ke zvolení a řekla, že se těší na setkání nejpozději na summitu G20, který bude v Hamburku v červenci příštího roku. Hovořila také o společných hodnotách důležitých pro další spolupráci. Uvedl to mluvčího německé vlády Georg Streiter.

17:26
Demokraté

Server Politico mluví o silné krizi v americké Demokratické straně po neúspěchu Hillary Clintonové v prezidentských volbách i marné snaze získat kontrolu alespoň nad jednou komorou amerického Kongresu. Ve straně podle serveru Politico už teď začíná drsný boj o nové vedení.  

17:07
Donald Trump

Kreml i přes vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách nečeká, že Západ odvolá sankce, které na Rusko uvalil kvůli jeho krokům na Ukrajině. Při návštěvě Palestiny to řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv 

Trump sice v průběhu své předvolební kampaně zpochybňoval dosavadní americkou zahraniční politiku a řekl, že USA by měly uznat anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou. Taky by podle něj měly s Moskvou spolupracovat v boji proti Islámskému státu. Ruský prezident Vladimir Putin přivítal Trumpovo zvolení do Bílého domu, soudě podle posledních výroků premiéra Medveděva ale zůstává Moskva i přesto v očekáváních vůči novému americkému prezidentovi realistická.   

16:56
Donald Trump

Televizní stanice CNN se ještě vrací ke včerejšího prvnímu setkání Donalda Trumpa a Barracka Obamy v Bílém domě. Šlo o schůzku dvou osobností, které se rozhodně nemají v oblibě. Na závěrečném briefingu před novináři sice zazněla velmi smířlivá slova, podle expertky na řeč těla Janine Driverové ale oba politici vysílali negativní signály. Nedívali se jeden druhému do očí, zvedali sepnuté ruce, zavírali oči při projevu druhého. To podle Driverové dokazuje, že mezi oběma muži panovalo – i přes vstřícná slova – značné napětí.      

16:44
Donald Trump

S novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem už mluvil i francouzský prezident Francois Hollande. Podle zdroje z Hollandova týmu, který cituje agentura Reuters, si dohodli vyjasnění pozic ohledně války s terorismem, Ukrajiny, Sýrie a íránského jaderného programu. 

15:41
USA

Po vítězství Donalda Trumpa se po téměř celém světě snižují ceny a zvyšují výnosy státních dluhopisů, což zvedá náklady vlád na nové úvěry. Investoři předpokládají, že Trumpova hospodářská politika oživí v USA inflaci, což povede k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než se dosud očekávalo. Vyšší americké úroky by pak investory podnítily k přesouvání kapitálu ze zbytku světa do Spojených států.

 

Výnos amerických dluhopisů s desetiletou splatností vystoupil tento týden na desetiměsíční maximum 2,15 procenta; výnos 30leté obligace se vyhoupl těsně pod tři procenta a za týden stoupl o 0,38 procentního bodu, nejvíce od roku 2009.

 

Trhy předpokládají, že Trump posílí federální výdaje a bude usilovat o ochranu před levnými dovozy, což by obojí zvýšilo inflaci. To by americkou centrální banku (Fed) přimělo ještě v předstihu k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Foto: Jak to vypadá na americké Wall Street burze Traders work the floor of the New York Stock Exchange June 15, 2012. REUTERS/Eric Thayer (UNITED STATES - Tags: BUSINESS) Published: Čer. 15, 2012, 2:59 odp. | Foto: Reuters
14:57
Hillary Clintonová

Zatímco Donald Trump je po vítězných volbách v jednom kole, po jeho sokyni Hillary Clintonové jako by se slehla zem. Omyl, vyrazila do lesa.

14:54
Volby 2016

Švédsko požádá Donalda Trumpa o ujištění, že nedávno uzavřená americko-švédská smlouva vojenské spolupráce zůstane v platnosti. Novinářům to řekl švédský ministr obrany Peter Hultqvist. Švédsko není členským státem NATO, smlouvu se Spojenými státy podepsalo letos v červnu. Smlouva počítá i se společnými cvičeními obou armád.

14:29
USA

Angela Merkelová a Donald Trump spolu telefonicky hovořili o budoucnosti americko-německých vztahů. Bez dalších podrobností to oznámil mluvčí spolkové vlády Georg Streiter.

14:15
Demokraté

Britský The Guardian si všímá nadšení, které mezi americkými demokratickými voliči vyvolala potenciální kandidatura dosavadní první dámy Michelle Obamové v prezidentských volbách v roce 2020. List ale v její kandidaturu moc nevěří. 

14:02

Miliardář a investor Warren Buffet podle agentury Reuters prohlásil, že je optimistický ohledně budoucnosti USA pod prezidentem Donaldem Trumpem a dlouhodobý dopad volby na trhy nebude podle něj negativní.

autoři: Michal Žák, Martin Novák, Simona Fendrychová, Josef Pazderka, ČTK, Reuters | 11. 11. 2016 6:40

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama