Z buřiče prezidentem. Prostořeký magnát mění image, Bílý dům na Zlatý zámek nejspíš nepřestaví

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
11. 11. 2016 13:10
Realitní magnát, který cestou do Washingtonu bořil jedno pravidlo za druhým a urazil přitom polovinu Ameriky, se zřejmě pokusí o střídmější image. A to i na pohled. Přeměna už začala. V prvním povolebním proslovu nasadil smířlivější tón a slíbil sjednotit zem. Americká média teď spekulují, jak daleko ustoupí od image, která ho proslavila, a zda Bílý dům nedostane zlatý nátěr. Také se přou o to, co se stane s Trumpovými soudními tahanicemi a jeho obří společností.
Budoucí prezident Spojených států Donald Trump.
Budoucí prezident Spojených států Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington – Navzdory zdánlivě nekonečné řadě kontroverzních výroků z předvolební kampaně nabídl Donald Trump, budoucí americký prezident, ve svém prvním povolebním projevu smířlivou – a především značně umírněnou – notu. A to vůči Američanům i okolnímu světu.

"Budeme vyhledávat společné zájmy, a nikoli nepřátelství, partnerství, a nikoliv konflikty," řekl mimo jiné.

Ze stránek Trumpovy kampaně záhy zmizelo prohlášení o tom, že zakáže vstup na území USA všem muslimům. Vzápětí vznikly stránky zcela nové.

Na první pohled se tak zdá, že Trumpova přeměna z buřiče a provokatéra v budoucího lídra Spojených států započala.

Realitní magnát, který cestou do Washingtonu bořil jedno pravidlo za druhým a urazil přitom polovinu Ameriky, se zřejmě pokouší o střídmější image. Ve vystupování i na pohled.

Bílý dům, nebo Zlatý zámek?

Donald Trump je bezesporu nejbohatším mužem, který kdy usedl do křesla prezidenta USA. Podle agentury Bloomberg vlastní jmění v hodnotě 2,9 miliardy dolarů, on sám prohlásil, že má "přes 10 miliard". Není proto divu, že mimo jiné proslul i svojí zálibou v luxusu. Střešní byt v newyorské Trump Tower si nechal "vytapetovat" zlatem a zařídit ve stylu připomínajícím slavný francouzský zámek Versailles.

Pokud by se, tak jako "první páry" v minulosti, i Trumpovi rozhodli přizpůsobit si Bílý dům svému stylu, do jeho interiérů by pravděpodobně přibyly zlaté stěny, zdobené sloupy, mramorové podlahy a také obrovské křišťálové lustry. To se s dosavadním zažitým stylem rezidence – a střídmostí dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy – moc neslučuje.

Američané ale mohou být klidní, Bílý dům se ve Zlatý zámek zřejmě nepromění. V loňském rozhovoru pro časopis People Trump uvedl, že žádné opulentní plány pro přestavbu sídla amerických prezidentů nemá. "Kdybych byl zvolen, možná bych ho lehce upravil. Bílý dům je ale výjimečné místo. Nechcete ho moc měnit," řekl tehdy.

Média přesto s lehkou nadsázkou spekulují, že alespoň zeleninová zahrada Michelle Obamové by se mohla přeměnit na golfové hřiště pro Trumpa a jeho nejmladšího syna, desetiletého Barrona.

Server The Independent pro změnu připomíná, že Trump bude zřejmě muset odstavit svoji leteckou flotilu – vlastní Boeing 757-200 a vrtulníky – a spokojit se s prezidentskými Air Force One a Marine One.

Trumpův byznys

Nejen Američané se také ptají, co se asi stane s Trumpovými podniky a celým byznysem, který se svou rodinou vede a který ho celosvětově proslavil dávno před tím, než se stal republikánským kandidátem na prezidenta.

Miliardář je generálním ředitelem obřího konglomerátu Trump Organization, který se zabývá primárně nemovitostmi, ale spadá pod něj i řada jiných podniků. Trump přitom už naznačil, že pokud zvítězí, předá svůj byznys dětem. Ostatně tři nejstarší už v tuto chvíli působí jako jeho výkonní zástupci.

"Pokud se stanu prezidentem, moje firma by mi nemohla být více jedno," řekl letos v lednu. "Mám tam Ivanku, Erica a Dona… ani bych se do toho nezapojoval, protože bych se nestaral o nic jiného než o naši zemi," cituje ho server Business Insider. Od té doby Trump nijak nenaznačil, že by se jeho plány nějak změnily.

Některé hlasy nicméně upozorňují, že Trumpovo jméno je natolik spjaté s podnikáním – a bylo i během předvolební kampaně –, že oddělit je od sebe bude v podstatě nemožné.

Jeho jméno je ale spojeno i s dalším podnikem, tentokrát ne zcela úspěšným. Se zaniklou Trumpovou univerzitou, kvůli níž jako vůbec první nově zvolený prezident čelí řadě žalob. Přelíčení je naplánováno na konec listopadu. Studenti instituce, která ve skutečnosti ani nebyla vysokou školou, si mimo jiné stěžují, že zaplatili desítky tisíc dolarů za bezcenné kurzy. Je možné, že magnát požádá soud o odklad a pokusí se se žalující stranou před nástupem do Bílého domu dohodnout sám na vyrovnání.

Prezident, podnikatel, provokatér

Trump-prezident tak bude pro mnohé i nadále Trump-podnikatel, úspěšný i kontroverzní. Většině světa pak nepochybně chvíli potrvá, než dokáže zapomenout na všechny urážlivé výroky, které ho dostaly na titulní stránky novin. A to ještě za předpokladu, že nebudou přibývat čerstvé.

Nově zvolený prezident slíbil sjednotit zemi, kterou v předvolebním klání pomohl rozdělit. Bude si tak muset získat důvěru Afroameričanů, Hispánců, muslimů i židů, válečných veteránů i žen, které urazil rasistickými, sexistickými a dalšími připomínkami. Stane v čele politického systému, který v kampani bezpočtukrát kritizoval a obviňoval z podvodů. Zelenou pro své činy ke všemu bude hledat v republikánském Kongresu, který – jak připomíná časopis Time – převálcoval silou, a ne přesvědčováním.

A konečně. To všechno za situace, kdy sice v prezidentských volbách zvítězil, ale nejednou mu bude připomínáno, že co do počtu hlasů, více Američanů hlasovalo pro jeho soupeřku Hillary Clintonovou.

 

Právě se děje

Další zprávy