Online: Ukrajina se nerozpadne, ale pootočí se k Rusku

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2010 15:10
V online rozhovoru jste se ptali reportéra Martina Nováka

Rozhovor - Před pěti lety by to bylo nemyslitelné. Ukrajina slavila v oranžových barvách svůj příklon k západní Evropě. Teď v prezidentských volbách hrdinku tehdejších událostí Juliji Tymošenkovou odsunul z výsluní tehdy poražený Viktor Janukovyč.

Muž se silnými vazbami na Rusko a kapitány ukrajinského průmyslu - donbasské oligarchy. Za vítěze voleb jej již označila volební komise. A pozorovatelé z OBSE volby označili za čisté.

Přes jeho jasnou inklinaci ke Kremlu nebude směřovat Ukrajina k separaci na dva státy, jako zažilo například Československo. "Je ale možné, že za Janukovyče dojde k podstatnému sblížení Ukrajiny a Ruska v otázkách zahraniční politiky," odpověděl na dotaz čtenáře Martin Novák, reportér Aktuálně.cz

Na budoucnost Ukrajiny odpovídal reportér deníku Aktuálně.cz Martina Nováka, který předvolební klání sledoval celý týden v Kyjevě, na východě Ukrajiny a na Krymu.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:04Autor: Hop

Otázka: Dobrý den. Nemyslíte si,že zvolit si za prezidenta Janukoviče je krok zpět? Navíc jeho minulost mluví sama za sebe. Nebo si myslíte,že Rusko může pomoct Ukrajině více,než EU (která jí zase tak moc nepomohla). Díky

Martin Novák: Dobrý den, díky všem za položené otázky, pokusím se všechny zodpovědět. Zvolení Janukovyče je krokem zpět pro ty Ukrajince, kteří chtěli do Evropské unie, NATO a přáli si omezit vliv mocných průmyslových oligarchů a magnátů. Země ale zůstává opravdu dost rozdělena v názorech, což vyplývá i z volebních výsledků. Rusko snad může pomoci Ukrajině krátkodobě třeba úlevami v platnách za energii, ale z dlouhodobého hlediska podle mne zajistí rozvoj Ukrajiny spíše spolupráce s Evropou. Ale znovu opakuji: podstatná část Ukrajinců to vidí jinak. Ostatně Janukovyč teď bude mít šanci ukázat, nakolik je schopen své sliby o boji s chudobou a překonání krize splnit.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:06Autor: Hop

Otázka: Co všechno ted hrozi Ukrajine? Jsou násilnosti hodne pravdepodobné?
Díky

Martin Novák: Dobrý den, myslím si, že násilnosti nejsou pravděpodobné. Už v roce 2004 byla situace velmi vyhrocená, přesto Ukrajinci ukázali dost rozvahy. Spíše hrozí, že Tymošenková neuzná výsledek, potáhne se soud a to bude znamenat další paralyzování politiky a ekonomiky v době, kdy je země hospodářsky v dost vážném stavu.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:13Autor: Kraken

Otázka: Ptám se. Proč by měla Ukrajina udělat bankrot?

Martin Novák: Protože její finance jsou v hrozivém stavu. Je obrovsky zadlužená a státní příjmy nestíhají pokrýt výdaje, když to řeknu zjednodušeně. Půjčka od Mezinárodního měnového fondu ještě není zcela dohodnutá. Jsou problémy s měsíčními splkátkami za ruský plyn. Loni se ukrajinská ekonomika propadla o patnáct procent. Janukovyčovi nástup do úřadu v této době a situaci věru není třeba závidět.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:15Autor: vězeňský syndrom

Otázka: Lidem se zřejmě - tak jako u nás - stýská po bývalých bachařích a věznitelích. Co říkáte ? Nefunguje obecně i v politice něco jako vězeňský syndrom ? Děkuji za odpověď.

Martin Novák: V průmyslovějších částech Ukrajiny mají lidé strach ze zavírání podniků či dolů, protože jinou práci těžko seženou. U starší generace - zejména na východě a jihovýchodě země - stále ještě existuje jistá nostalgie po časech Sovětského svazu.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:18Autor: Jan Holík

Otázka: omlouvám se, nepřipojil jsem jméno u mého dotazu "vězeňský syndrom" . Chtěl jsem říci, že lidé mají krátkou paměť a raděj volí "jistotu" za cenu omezení své svobody a demokracie. Což, se domnívám, v případě vlády Juščenka hrozí.

Martin Novák: V případě vlády Juščenka to už nehrozí, ta právě končí. A co se týká Janukovyče, tak ano, někteří jeho odpůrci mají strach, že se bude snažit zemi kormidlovat zpět k policejnímu, autoritářskému státu. Jiní tvrdí, že to je nesmysl a že Ukrajina se dostala tak daleko, že takový návrat už není možný, ani kdyby jakýkoliv prezident chtěl. Tak uvidíme.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:20Autor: Alice

Otázka: Dobrý den,

chtěli bychom jet v létě na Ukrajinu na dva týdny. Můžete mi říci, jaká je úroveň hotelů, vlaků a zda se dá jezdit dobře stopem? Děkuju

Martin Novák: Tak kvalita hotelů je asi jako v každé jiné zemi různá v závislosti na tom, kolik hodláte utratit. :-) Ukrajina ale není moc turistickou zemí a hotelů je tam docela málo, snad s výjimkou Kyjeva, Lvova a Jalty. Ukrajinské vlaky jsou skvělé, čisté a jezdí na čas. České dráhy by se měly jet na Ukrajinu učit. Autostop myslím na Ukrajině moc obvyklý není.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:23Autor: Jiří Krček

Otázka: Máte shdný názor na to, že Ukrajina je teď pro demokracii na dobu vládnutí Janukoviče ztracená země? Jak je možné, že oznámil vítězství v ruštině?

Martin Novák: Nemám ten názor, uvidíme, jak bude Janukovyč postupovat. Opozice je dost silná, nezávislá žurnalistika také. Ukrajina není Rusko ani Čína. Oznámil vítězství v ruštině, protože podle odhadů zhruba něco přes polovinu Ukrajinců používá ruštinu jako první jazyk. A většina Janukovyčových voličů je z jihovýchodu a východu země, kde převládá ruština. I ve velkých městech jako jsou Oděsa, Charkov nebo Dněpropetrovsk.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:25Autor: Dalda

Otázka: Nemůže současná situace na Ukrajině ohrozit dodávky plynu do Evropy z Ruska?

Martin Novák: Myslím si, že samotný výsledek voleb nikoliv. Naopak je spíše pravděpodobnější, že Janukovyč, jako politik bližší Rusku, se s Moskvou dohodne lépe než odcházející Juščenko. Hlavní ale bude, zda Ukrajina bude schopna Rusku za plyn platit.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:27Autor: praktikl

Otázka: To má ten pan Novák patent na rozum, když tam byl týden, sledoval volby a může dělat takovýto závěr?
Na Ukrajině už by někdo udělat pořádek mohl, oranžová to ale nebyla a ta dáma s tou copatou svatozáří teprve ne. Osobně bych Ukrajincům přál, aby mohli zůstat doma, měli tam práci a za ní zaplaceno .

Martin Novák: Patent na rozum nemám. Ale Ukrajinu sleduji dlouhodobě, mnohokrát jsem tam byl, mám tam řadu známých a umím rusky, takže mohu s Ukrajinci komunikovat a číst či poslouchat podstatnou část ukrajinských médií. Jinak Ukrajincům přeji totéž co Vy.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:29Autor: Stoupa

Otázka: Zajímalo by mě 1, jestli je reálná alternativa že dojde k rozdělení ukrajiny na východní a západní.
2, že by Janukovič ustoupil vůli podstatné části obyvatel a směroval zemi do západních sfér.

Martin Novák: 1) Podle mne není. Obě poloviny by na tom byly škodné a navíc přes všechny rozdíly převládá sounáležitost k Ukrajině a ukrajinské státnosti. Výjimkou je Krym, kde většinu obyvatel tvoří Rusové, kteří, kdyby měli tu možnost, by patrně dali přednost připojení k Rusku.

2) Janukovyč patrně bude rozvíjet vztahy s Evropskou unií a evropskými zeměmi. Nepočítám ale s tím, že by se snažil o vstup Ukrajiny do NATO.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:31Autor: Radim

Otázka: Dobrý den.
Myslíte si, že Tymošenková má ještě šanci situaci zvrátit nebo je jisté, že se příštím ukrajinským prezidentem stane Janukovyč?

Martin Novák: Podle mezinárodních pozorovatelů byly volby čestné a demokratické. Tymošenková podle mne nemá skoro žádnou šanci výsledek zvrátit. Přesto ten rozdíl zhruba dvou procent je možná menší, než se čekalo. Janukovyč asi doufal v jasnější vítězství.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:33Autor: Libor

Otázka: Dobrý den, myslíte si, že se Ukrajina vskutku přimkne k Rusku tak, jak straší lidé kolem Tymošenkové?

Martin Novák: Neslyšel sem, že by lidé kolem Tymošenkové strašili zrovna Ruskem. Spíše tvrdili, že Janukovyč je ohrožením demokracie a že dá příliš mnoho prostoru průmyslovým oligarchům. Tymošenková sama své vztahy s Putinem od roku 2004 dost zlepšila, takže Ruskem v předvolební kampani nestrašila.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:34Autor: Jaromíra Podzimková

Otázka: pane Nováku, při vší úctě, budoucnost Ukrajiny nemůže určit nikdo, natož po takhle proběhnuvších volbách. Na co si to hrajete?

Martin Novák: Budoucnost Ukrajiny neznám ani neurčuji. Odpovídám na otázky, které mi posílají čtenáři na základě toho, co vím nebo co si myslím.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:36Autor: Josef

Otázka: Proc se zapadni investori nehrnou na Ukrainu, to chapu, chybi tam pravni zazemi a mohli by o vse prijit. Proc vsak intezivne nefunguje alespon stavebnictvi a zemedelstvi ? Vubec nechapu proc jsou zahradky a zahumenky tak peclive obdelavane a rozsahle urodne lany lezi zaplevelene ladem !?!

Martin Novák: Zemědělství i přes určitou zanedbanost a neefektivnost patří k tomu lepšímu v ukrajinské ekonomice. I tady ale dost chybí moderní technologie a stroje, respektive peníze na ně. Ale dost Ukrajinců žije v zálné čsti z toho, co si sami vypěstují. Na venkově a v menších městech.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:53Autor: petr

Otázka: Pokud přistoupí Ukrajina na cestu k Rusku, co když Ukrajinci začnou žádat o politický azil

Martin Novák: Tak zlé to snad nebude.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:55Autor: Jiří Vojáček

Otázka: Dobrý den, jaká je podle vás pravděpodobnost, že ve východních oblastech kolem Charkova a Doněcku pod Janukovyčem zesílí separatistické tendence, resp. že tyto oblasti budou následovat osud Abcházie a Jižní Osetie a připojí se k Rusku?

Martin Novák: Taková pravděpodobnost je podle mne malá. Separatismem by tyto regiony nic nezískaly. Spíš by taková možnost hrozila, kdyby se prezidentem stal někdo silně prozápadní a protiruský, ale i tak by to bylo nepravděpodobné.

Odpovězeno: 08. 02. | 14:59Autor: Martin

Otázka: Existuje možnost, že by se Ukrajina jednou rozdělila podobně jako Československo?

Martin Novák: Už jsem odpovídal na podobný dotaz několikrát. Domnívám se, že v nejbližších letech ne.

Odpovězeno: 08. 02. | 15:01Autor: con

Otázka: Dobry den, Veril byste pri vitezstvi J. Timosenkove ve skutecnou demokracii na Ukrajine? Neni pojem demokracie na vychod od Kosic pro vetsinu jen prazdnym pojmem? Podle me je demokraticky system ve vetsine postsovet. republikach nemozny. Mentalita tamnejsich obyv. tomu neni naklonena.

Martin Novák: Myslím, že právě Ukrajina je tou výjimkou a že Ukrajince trochu podceňujete. Možná právě díky rozdělení na mnoho odlišných regionů a v politické rovině na dvě polovine ja zárukou toho, že na Ukrajině může existovat pluralismus a demokracie. Což ale samozřejmě nevylučuje existenci korupce, organizovaného zločinu prorostlého do státní správy a jiných zlořádů.

Odpovězeno: 08. 02. | 15:02Autor: Karel

Otázka: Mohlo se na výsledků voleb podepsat i "závírání kohoutů" s plynem a ropou ze strany Ruska?

Martin Novák: Ano. Za zdražení plynu a příliš vyhrocenou krizi ve vztazích s Ruskem byl kritizován odcházející prezident Juščenko a zřejmě mu to nějaké hlasy ubralo.

Odpovězeno: 08. 02. | 15:07Autor: Pavel

Otázka: Dobrý den. Zajímalo by mě, jak silnou pozici a pravomoce má vlastně na Ukrajině president. Jak je rozvrstvena moc mezi ním, vládou a parlamentem?

Martin Novák: Prezident má silnější pozici než v Česku, ale rozhodující slovo o klíčových zákonech má parlament. Pokud je neschválí parlament. Na druhé straně jeho podpisem začně platit zákon, který schválí parlament i proti vůli vlády. To se několikrát stalo premiérce Tymošenkové. Prezidentu Juščenkovi se zase stalo, že vyhlásil předčasné volby, ale vláda na ně se souhlasem parlamentu neuvolnila peníze, takže nebyly. Je v tom trochu hokej a právě soupeření mezi jednotlivými centry moci příliš nepřispívá ke stabilitě v zemi. Děkuji všem za položené otázky a loučím se.

Odpovězeno: 08. 02. | 15:16Autor: Václav

Otázka: Proč stále více Ukrajinců nostalgicky vzpomíná po době SSSR a zcela se nestotožnilo s Ukrajinou? Je tzv. zachidna Ukrajina, kde žijí tvrdí nacionalisté a potom Východ, kde jsou pro Rusko. Je možné rozdělení Ukrajiny? Popřípadě jak vidíte vznik nového svazu RF, UKR a Běloruska popř. dalších zemí?

Martin Novák: Na otázku rozdělení Ukrajiny jsem již odpovídal, je to asi nejčastější dotaz. Nemám ale pocit, že by stále více Ukrajinců nostalgicky vzpomínalo na SSSR. Spíše jich pomalu ubývá, dorůstá generace, které Sovětský svaz už nezažila. Nový svaz mi nepřipadá příliš reálný, na Ukrajině by se každopádně proti takové myšlence zvedl na západě a v centrálních oblastech země dost silný odpor. Navíc kapitáni ukrajinského průmyslu si splynutí s Ruskem nepřejí, protože Rusko je pro ně konkurence. Je ale možné, že za Janukovyče dojde k podstatnému sblížení Ukrajiny a Ruska v otázkách zahraniční politiky.

Odpovězeno: 08. 02. | 15:19Autor: Jen

Otázka: Dobrý den, mluví se někdy na Ukrajině o jejím rozdělení na východní a západní ?

Martin Novák: Dobrý den, pokud máte na mysli rozdělní týkající se jazyka či politických preferencí, tak samozřejmě. to rozdělění je jasné i z těcho voleb. Čtrnáct z ukrajinských oblastí (obdoba našich krajů) na zápavě a v cetru země volilo víc Tymošenkovou, jedenáct oblastí na jihovýchodě a východě Janukovyče. Je to dávné historické rozdělení. Západní Ukrajina byla součástí Polska či Rakouska-Uherska i jiných států, východ je už několik staletí spojen s Ruskem. Kyjev a střed země jsou specifické, ale v posledních letech tíhnou více na západ než na východ. Pokud ale máte na myslí rozdělení jako rozpad země na dva samostatné státy, tak to si přeje málokdo, to není pro nikoho alternativa. Výjimkou je Krym, viz odpověd níže.

Odpovězeno: 08. 02. | 15:36Autor: Lenka

Otázka: Změnila se nějakým způsobem během vlády Tymošenkové a Juščenka situace na Ukrajině? A proč je u nás tolik Ukrajinců?
Děkuji

Martin Novák: Mnoho Ukrajinců doufalo v rychlé pozotivní změny, ale očekávaní byla v řadě ohledů přehnaná a nerealistická. Příliš se nezměnila situace s korupcí a přebujelou státní byrokracií, což je stále dědictví ze sovětských časů. Poslední dva roky se kvůli krizi výrazně zhoršila ekonomická situace velké části populace. Na druhé straně se Ukrajina stala víceméně demokratickou zemí se svobodným tiskem. V tom je velký rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem. A Ukrajinci chodí za prací hodně do Česka, protože je jim jazykově a kulturně blízké a má na Ukrajině dobrou pověst. Navíc práci v Česku nabízí a zprostředkovává na Ukrajině dost agentur.

 

Právě se děje

Další zprávy