Ukrajině hrozí chaos. Tymošenková odmítá uznat prohru

Martin Novák Martin Novák
8. 2. 2010 7:20
Proruský Viktor Janukovyč podle dílčích výsledků vyhrál o pár procent hlasů
,,Hlasuj pro novou cestu Ukrajiny," vyzývá z billboardu Julija Tymošenková
,,Hlasuj pro novou cestu Ukrajiny," vyzývá z billboardu Julija Tymošenková | Foto: Martin Novák

* Po sečtení třetiny hlasů vedl Janukovyč nad Tymošenkovou o sedm procent * Janukovyč má největší podporu na jihu a východě země, kde lidé hovoří rusky a cítí sounáležitost s Ruskem * Devětapadesátiletý politik slibuje boj s chudobou, vyšší penze a přídavky na děti

Kyjev (Od našeho zpravodaje) - Prezidentem Ukrajiny se podle průběžných výsledků stal spíše prorusky orientovaný Viktor Janukovyč než premiérka Julija Tymošenková.

Volební komise oznámila, že po sečtení 90 procent hlasů obdržel Janukovyč 48,54 procent hlasů, zatímco Tymošenková 45,80. Zhruba 4 procenta voličů odevzdala prázdný lístek, což ukrajinské zákony umožňují.

Pokud se výsledky potvrdí, bude to znamenat, že Janukovyčovi vyšla odveta za rok 2004, kdy během oranžové revoluce prohrál v opakovaném druhém kole voleb s Viktorem Juščenkem, který chtěl Ukrajinu orientovat více na Evropskou unii a Spojené státy (opakování druhého kola tehdy nařídil soud po důkazech o podvodech ve prospěch Janukovyče).

Tymošenková naznačila, že výsledek neuzná a napadne ho u soudu. Podle informací jejích spolupracovníků z volebních místností prý těsně vede ona.

Janukovyčovci před prezidentským palácem. Už se nemohou dočkat, až se Juščenko bude stěhovat.
Janukovyčovci před prezidentským palácem. Už se nemohou dočkat, až se Juščenko bude stěhovat. | Foto: Martin Novák

"Demokracie na Ukrajině je v nebezpečí. Hrozí, že bude zničeno vše, čeho jsme od roku 2004 dosáhli," burcovala v předvečer hlasování.

Příznivci a dobrovolníci Janukovyče se na Kyjev v neděli vrhli jako modré kobylky (modrá je barva jejich Strany regionů). S malými stany obsadili prostory před všemi mocenskými institucemi - sídlem vlády, parlamentem i prezidentskou rezidencí.

Na dnešek svolali velkou demonstraci na hlavní Náměstí nezávislosti, kde chtějí oslavit vítězství.

Tymošenková původně hrozila, že při podezření ze zfalšování výsledků povede znovu davy na náměstí a do ulic jako při oranžové revoluci v roce 2004. Mnoho Ukrajinců se ale shoduje v tom, že tentokrát by její výzvy následovalo jen málo lidí.

Potvrdilo se, že část příznivců Tymošenkové a prezidenta Juščenka z doby oranžové revoluce kvůli zklamání z následného vývoje a nesplněným slibům hlasovat nepůjde nebo odevzdá prázdný lístek, zatímco podpora Janukovyče zůstala na přibližně stejné úrovni jako v roce 2004.  

Ačkoliv předvolební kampani dominovaly hlavně ekonomické problémy, nad volební Ukrajinou se vznáší také otázka budoucích vztahů s Ruskem.

Kyjevané jsou pro Janukovyče, tvrdí tento billboard. Skutečnosti to ale neodpovídá, Janukovyč skončil v metropoli v prvním kole voleb až třetí. Vyhrála tady Tymošenková.
Kyjevané jsou pro Janukovyče, tvrdí tento billboard. Skutečnosti to ale neodpovídá, Janukovyč skončil v metropoli v prvním kole voleb až třetí. Vyhrála tady Tymošenková. | Foto: Aktuálně.cz

V tuto chvíli je už jasné, že to, co Kremlu vadilo nejvíce - snaha o vstup do NATO - po volbách zmizí. Janukovyč je ostře proti a pro Tymošenkovou to není na rozdíl od odcházejícího Viktora Juščenka priorita.

Přestože jsou oba kandidáti považováni za přijatelné pro Rusko, lepší volbou by pro Moskvu byl zřejmě Janukovyč. Podporovala ho už v roce 2004 a nedávno se jako host zúčastnil i sjezdu strany Jednotné Rusko Vladimira Putina.

Zatímco za Juščenka se Ukrajina dívala hlavně k Bruselu a Washingtonu, Janukovyčova Ukrajina bude přesměrována spíše na Moskvu.

V posledních dnech Janukovyčova kampaň vrcholila, zatímco plakáty a mítinky Tymošenkové bylo vidět méně. Šéf Strany regionů měl zjevně k dispozici více prostředků.

Jelikož na Ukrajině jsou strany více či méně propojeny s klany a zájmovými skupinami vlivných byznysmenů a podnikatelů, pocházejí peníze na kampaň hlavně z těchto kruhů.

Janukovyče podporuje například nejbohatší Ukrajinec a jeden z nejbohatších Evropanů vůbec, majitel mnoha dolů a velkých průmyslových podniků Rinat Achmetov.

Volební místnost na kyjevském sídlišti.
Volební místnost na kyjevském sídlišti. | Foto: Martin Novák

Ten stejně jako Janukovyč pochází z Doněcku na východě země, centra velké hornické oblasti. Za Tymošenkovou zase stojí ocelářský magnát Sergej Taruta, který kromě jiného koupil slavné polské loděnice v Gdaňsku.

Velvyslanec Evropské unie v Kyjevě nicméně nedávno konstatoval, že právě příliš velký vliv těchto "oligarchů" brzdí ukrajinskou ekonomiku, protože magnáti brání zahraničním investicím a nepřejí si vytvoření konkurenčního prostředí.

Janukovyč v předvolební kampani sliboval, že zvýší penze i přídavky na děti. Hlavním tématem jeho programu byl boj proti chudobě.

Vítěz ovšem převezme zemi v hluboké hospodářské krizi. Ekonomika loni poklesla o patnáct procent a Ukrajinu zachraňuje od nejhoršího půjčka Mezinárodního měnového fondu. Janukovyč však chce novou dohodu s fondem, protože ta současná podle něj nechrání dostatečně sociálně nejslabší vrstvy ukrajinského obyvatelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy