Ve čtvrtek přibylo v Česku 329 nově potvrzených případů nemoci covid-19, nejvíc od 3. dubna. Jde o třetí nejvyšší denní nárůst od březnového začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dnes testy zatím potvrdily 174 případů. Od 1. března, kdy se v zemi objevili první nakažení koronavirem, bylo v Česku zaznamenáno 19.574 případů covidu-19. Z nemoci se dosud vyléčilo 70 procent nakažených.
Testy na covid-19 prokázaly nákazu u dalších třech zaměstnanců krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Celkem tam má potvrzený covid-19 sedm zdravotníků, všichni pracují na chirurgickém oddělení, jsou v izolaci. U žádného z pacientů se nákaza dosud nepotvrdila, řekla dopoledne ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Francie oznámila 2846 nových infekcí za den, což je nejvíce za téměř dva týdny.
Kvůli pozitivně testovanému policistovi je od dnešního večera preventivně zavřené obvodní oddělení policie Plzeň 2 Slovany na Nepomucké ulici, informovala navečer policejní mluvčí Martina Korandová. Výkon služby na Slovanech a okolí zajistí nepřetržitě policisté z dalších oddělení. Lidé se mají v případě potřeby pomoci obrátit na tísňovou linku 158 nebo nejbližší obvodní oddělení.
Na Vysočině za posledních 24 hodin přibylo 11 nemocných s covidem-19, ve čtvrtek byl nárůst víc než dvojnásobný. Od začátku koronavirové krize v kraji onemocnělo 482 lidí. Kvůli koronaviru omezí od pondělí svůj provoz městský úřad v Ledči nad Sázavou. Hygienici prověřují také rozšíření nemoci v obci Česká Bělá, řekl ČTK Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice.
V Praze přibylo za posledních 24 hodin 91 potvrzených případů koronaviru. Je to zatím nejvyšší přírůstek za srpen. Podle údajů pražských hygieniků platných k dnešním 18:00 od začátku epidemie v hlavním městě onemocnělo 3918 lidí, vyléčilo se jich 2705. S covidem-19 v metropoli zemřelo 106 lidí.
V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin úřady ohlásily 574 pozitivně testovaných osob, což je nejvíce od konce června. Informovala o tom agentura ANSA. Stejně jako na vrcholu epidemie infikovaných přibývá nejvíce v regionech na severu země - v Benátsku a Lombardii.
V Plzeňském kraji za uplynulý týden podle statistik ministerstva zdravotnictví přibylo 100 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od počátku pandemie ministerstvo eviduje 872 případů nákazy lidí s trvalým pobytem v kraji, 688 uzdravených a 17 úmrtí lidí s nemocí covid-19.
Ve Španělsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 2987 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to nejvyšší denní nárůst případů od dubna a o pět desítek více než o den dříve. Nejvíce případů za poslední den hlásí region hlavního města Madridu (731), informoval deník El País s odvoláním na nejnovější údaje ministerstva zdravotnictví.
Počet lidí nakažených koronavirem se v africkém ostrovním státě Madagaskar za poslední měsíc zečtyřnásobil, a to navzdory údajně zázračnému elixíru s pelyňkem, který jako prevenci a lék proti covidu-19 neúnavně propaguje prezident Andry Rajoelina. Napsal o tom dnes server BBC. Bylinný čaj nazvaný CovidOrganics dostávaly v poslední době i děti ve školách, ačkoli Světová zdravotnická organizace varovala, že jde o netestovaný přípravek.
V Pardubickém kraji za uplynulých sedm dní přibylo 62 případů nákazy koronavirem. Podle údajů krajské hygieny od počátku epidemie onemocnělo 536 lidí. Aktuálně je nemocných 128 lidí.
Nejvíc aktuálních případů je na Pardubicku, 57. Na Chrudimsku je 33 případů, na Svitavsku 15 a na Orlickoústecku 23 nákaz. V kraji nejsou větší ohniska, jen lokální.
Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve čtvrtek opět ohlásily přes 1000 nových úmrtí. Podle deníku The New York Times (NYT) poslední denní součet činil 1219 mrtvých, zatímco průměr za poslední týden stoupl na 1077. Kvůli nepříliš příznivému vývoji stojí před těžkými rozhodnutími školy po celých USA.
"Počty případů vytrvale zůstávají vysoké napříč většinou země, ačkoli hlášená čísla od konce července poklesla… Úmrtí, jakkoli jsou stále výrazně pod maximálními jarními hodnotami, dosáhly na začátku srpna průměru převyšujícího 1000 za den, tedy více než dvojnásobek průměru ze začátku července," shrnuje situaci NYT.
Řecká vláda vyhlásila další opatření, jimiž chce zmírnit šíření koronaviru. V oblastech s horší epidemickou situací zatím do 24. srpna mimo jiné zakazuje shromáždění více než 50 lidí, a to na veřejnosti i v soukromí. Netýká se to kin, divadel a restaurací, pro něž platí už z dřívějších dnů zvláštní pravidla.
Vláda rovněž rozšířila seznam regionů, v nichž musí mít restaurace a bary pod pokutou zavřeno od půlnoci do sedmi hodin ráno. Toto opatření platí už od úterka mimo jiné na Krétě, v Soluni, na Chalkidiki, Korfu, Santorini, Rhodosu, Zakynthosu či Kosu. Nově ho musí dodržovat restaurace v kraji Attika, v němž leží i metropole Atény.
Mezinárodní divadelní festival Bez hranic se letos v Českém Těšíně neuskuteční. Akci, která se měla konat v říjnu, pořadatelé kvůli epidemii koronoviru odložili na příští rok. ČTK to řekla Petra Slováček Rypienová, ředitelka přehlídky, která se zaměřuje na divadelní soubory z Česka, Polska a Slovenska.
Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo aplikovat vakcínu Sputnik V, kterou vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Dalších 23 procent by se zdráhalo na sobě očkovací látku otestovat a jen 24 procent by vakcínu vyzkoušelo.
Na otázku, proč by se nenechali očkovat, lékaři většinou odpovídali, že vývoj vakcíny byl příliš rychlý a chybějí data dokazující její efektivitu a bezpečnost. O tom, že ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první vakcínu proti covidu-19 na světě, informoval v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Látku si údajně nechala aplikovat i jeho dcera. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška by první várka vakcíny měla být připravena do konce srpna.
Čeští diplomaté v Berlíně se budou snažit pomoci při hledání cest k nápravě nesouladů mezi sociálními, zdravotními i daňovými systémy Česka a Německa. Právě ty totiž dlouhodobě trápí lidi, kteří za prací z českých regionů dojíždějí do Německa, ale také do Rakouska. Český designovaný velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka po dnešním jednání se zástupci Asociace pendlerů České republiky řekl, že klíčové je určit experty na obou stranách, kteří se záležitosti budou věnovat.
Kvůli rostoucímu počtu případů vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování před cestami do Chorvatska. Platit začne od pondělí, informovalo na Twitteru rakouské ministerstvo zahraničí. Chorvatsko ve středu zaznamenalo nejvyšší počet nově nakažených od počátku epidemie, uvedla agentura DPA.
"Vzhledem k epidemickému vývoji v Chorvatsku vydáváme nejvyšší stupeň varování pro celou zemi," uvedlo ministerstvo. Rakouské občany vyzvalo, aby do Chorvatska nejezdili, pokud to není bezpodmínečně nutné. Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje nařízení, podle kterého by se Rakušané museli po návratu z Chorvatska prokázat negativním testem, který nebude starší 72 hodin, nebo se izolovat v domácí karanténě.
Téměř polovina Čechů (45 procent) musela kvůli koronavirové pandemii přehodnotit své plány na letošní letní dovolenou. Dalších 39 procent nemělo ani před pandemií v plánu nikam cestovat, takže jen 16 procent dotázaných letos podnikne dovolenou tak, jak si plánovali. Vyplývá to z červencového průzkumu banky ING mezi tisícovkou respondentů.
Epidemiologové a hygienici s premiérem Andrejem Babišem (ANO) během zasedání vládní rady pro zdravotní rizika, kterého se budou účastnit i někteří další ministři, v pondělí posoudí plány na epidemiologická opatření související s koronavirem pro začátek školního roku. Vedle manuálů pro chod výuky by rada měla posoudit i podmínky pro fungování sportovních klubů či kulturních institucí. Rada bude diskutovat i o zkrácení doby karantény o čtyři dny na deset dnů, jak ho podpořil premiér.
"Je tam plno bodů, které budeme řešit. Budeme řešit sport, sociální zařízení, školy, kulturu, zvu k tomu ministry. Bude to velká rada, budeme se tím zabývat několik hodin," řekl k zasedání Babiš.
Španělsko kvůli narůstajícímu počtu nových případů nákazy koronavirem uzavře noční kluby a zakáže kouření venku tam, kde nelze dodržovat bezpečné rozestupy. O nových opatřeních dnes informoval španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa. K opatření přistoupí všechny španělské regiony, píše agentura Reuters. Illa rovněž lidem doporučil, aby se nesetkávali ve skupinách větších než deset účastníků, a konkrétně mladé Španěly varoval, aby se nesdružovali na venkovních večírcích.
Testy prokázaly nemoc covid-19 dosud u 2215 lidí ze Středočeského kraje, v uplynulém týdnu jich přibylo 278. Přírůstek byl vyšší než v předchozím týdnu, kdy onemocnělo 168 lidí, o týden dříve činil přírůstek 239 lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště.
Testovací místo na Václavském náměstí se v poledne otevřelo veřejnosti.
Otevřeli jsme odběrové místo na testování na koronavirus přímo na Václavském náměstí. Jedná se o další krok, jak přiblížit možnost testování nejen turistům, ale i obyvatelům v samotném centru Prahy. Dobrá práce @p_hlubucek! 👍 pic.twitter.com/drPMl0xMpP
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) August 14, 2020
Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý senátor Michael Žantovský, vyzývají ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k uvolnění dat o epidemii nemoci covid-19 v Česku pro veřejnost. V otevřeném dopise Vojtěchovi uvádějí, že ministerstvo a jemu podřízený Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nezákonně odmítají vyhovět žadatelům o anonymizovaná data. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
Na Vysočině se od začátku koronavirové epidemie nakazilo 505 lidí. Za poslední týden přibylo 57 nemocných, největší počet na Havlíčkobrodsku. O týden dřív bylo v kraji potvrzeno 49 nových případů nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Situace se zlepšuje v jihlavském Alzheimercentru, dnes tam dvoutýdenní výpomoc ukončila armáda.
Na Václavském náměstí v centru Prahy se dnes v poledne otevřelo nové odběrové místo, kde se lidé mohou nechat otestovat na nákazu novým koronavirem. Turisté díky tomu nebudou muset cestovat přes celé město, aby se nechali vyšetřit, řekl mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. Proti výběru místa se ohradila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která v sousední budově provozuje Českou stavební akademii.
Radnice Prahy 4 nainstalovala do všech fitness parků a venkovních cvičišť stojany s dávkovači dezinfekce proti šíření nemoci covid-19. Dezinfekce ve veřejném prostoru nechaly v uplynulých měsících rozmístit i další radnice a pražský dopravní podnik náplně rozmístil u vstupů do metra.
Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první fázi klinického testování své vakcíny, by měla ve středočeském výrobním závodu Praha Vaccines začít na začátku příštího roku. Výrobní kapacita závodu v Bohumili u Kostelce nad Černými bude dosahovat až jedné miliardy vakcinačních dávek ročně.
V Královéhradeckém kraji od pátku 7. srpna stoupl počet potvrzených případů nákazy covid-19 o 51 na 410. Předchozí týden činil přírůstek 55 případů, vyplynulo z dat zveřejněných dnes ministerstvem zdravotnictví. Od 24. července do 31. července přibylo 41 případů, před tím se týdenní nárůst držel pod 20 případy.
Hradecký kraj nadále patří k nejméně zasaženým regionům. Za dobu pandemie bylo v kraji zjištěno 74,32 případu na 100 000 obyvatel. Lépe na tom je už jen Jihočeský kraj, kde bylo 69,71 případu nákazy na 100 000 obyvatel.
Karlovarská krajská nemocnice nakoupila strategické přístrojové vybavení pro vyšetření pacientů s koronavirem i dalšími plicními infekcemi. Nový mobilní rentgen a bodypletysmograf vyšly téměř na čtyři miliony korun. Přístroje nakoupila nemocnice za přispění Karlovarského kraje ve zrychleném řízení v rámci nouzového stavu, řekla předsedkyně představenstva nemocnice Jitka Samáková.
V Ústeckém kraji za týden přibylo 67 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, to je o 20 více než v předchozím týdnu. Větší nárůst je na Chomutovsku, kde se podle ředitelky krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové nakazili všichni členové tří rodin. V regionu se podle ministerstva zdravotnictví nakazilo od začátku pandemie 786 lidí. Krajská hygiena ke čtvrtečnímu odpoledni evidovala 607 uzdravených, 19 lidí s koronavirem zemřelo.
Tři pacientky interny pardubické nemocnice mají covid-19. Jedna je klientkou z Domova u fontány v Přelouči na Pardubicku. Na testy musí 70 lidí, kteří s nakaženými ženami přišli do styku, uvedl dnes hejtman Martin Netolický (ČSSD) na Facebooku.
Starší žáci slovenských škol budou muset od zářijového návratu do lavic nosit roušky. Slovensko také zakáže hromadné akce nad 1000 lidí ve vnějších a nad 500 lidí ve vnitřních prostorách. Rozhodl o tom ve čtvrtek večer vládní tým odborníků, a to v reakci na aktuální nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy. Podle slovenských médií přibylo za uplynulý den 62 nově nakažených covidem-19, celkem jich země eviduje 2801.
Opakované testy na koronavirus u záchranného týmu, který pomáhal v Libanonu jako součást mezinárodní pomoci po výbuchu v Bejrútu, byly u všech členů negativní. Skončí jim karanténa, uvedli v pátek hasiči na svém twitteru. V libanonské metropoli pomáhali záchranáři s hledáním lidí v troskách po výbuchu.
Hygienici dnes nařídili dvoutýdenní karanténu pro děti a zaměstnance mateřské školy Tavírna v Českém Krumlově. Důvodem je pozitivní nález koronaviru u jednoho dítěte. V karanténě zůstanou děti i zaměstnanci, kteří do mateřské školy chodili od 10. srpna, kdy tam začal prázdninový provoz.
Dvanácté odběrové místo v Praze se v pátek otevře na Václavském náměstí. Zájemci primárně z řad turistů se zde budou moci nechat otestovat na nákazu novým koronavirem. Službu bude ve spolupráci s hlavním městem provozovat soukromá laboratoř GHC Genetics.
Česko vyřadí Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů od 24. srpna ze seznamu bezpečných zemí. Čeští turisté tak při návratu ze země po tomto datu budou muset předložit negativní test na covid-19, nebo jít do karantény. Stejná pravidla budou platit i pro cizince, kteří ze Španělska přicestují do Česka. Uvedlo to v pátek ministerstvo zdravotnictví.
V Německu dál roste počet denně odhalených případů nákazy novým typem koronaviru. Za uplynulý den se infekce potvrdila u 1449 lidí, informoval Institut Roberta Kocha. To je nejvyšší přírůstek od začátku května. S covidem-19 pak zemřelo za posledních 24 hodin dalších 14 lidí, a celkem tak bilance vzrostla na 9225 mrtvých.
Řecko zrušilo povinnost předkládat negativní test na covid-19 při letu z České republiky, která měla platit od pondělí. Na pozemní hranici ale turisté test předkládat musí, uvedlo na svých internetových stránkách české velvyslanectví v Aténách. Řecko původně chtělo zařadit Česko spolu s dalšími státy mezi rizikové, po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie ale změnilo názor.
Nový Zéland kvůli desítkám nových případů koronaviru prodlouží o 12 dní omezení pohybu, které platí od tohoto týdne v největším městě země Aucklandu. Dnes to oznámila premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová. Od začátku pandemie se koronavirus na Novém Zélandu, který má necelých pět milionů obyvatel, potvrdil pouze u 1602 lidí, 22 z nich zemřelo.
Ostravští hygienici zmírnili opatření přijatá v souvislosti s koronavirem pro většinu Moravskoslezského kraje. Výjimkou je Frýdecko-Místecko, kde se nemoc covid-19 momentálně šíří nejvíce. Opatření zveřejnili hygienici v pátek ráno, platí od 12:00. Řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová. Roušky ve vnitřních prostorách zůstávají povinné jen na Frýdecko-Místecku. Pro konání veřejných akcí už v celém kraji platí pouze celostátní omezení.
Na Ukrajině přibylo během čtvrtka dalších 1732 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je doposud nejvyšší denní přírůstek v této zemi se 42 miliony obyvatel. Podle listu Ukrajinska pravda o tom v pátek informovala bezpečnostní rada státu.
Rekordní denní nárůst zdravotnické úřady zaznamenaly už ve středu, kdy testy prokázaly infekci u 1592 lidí. Od začátku epidemie se už celkem nakazilo 87 872 Ukrajinců.
Za poslední týden přibylo v Libereckém kraji 36 potvrzených případů nemoci covid-19, o týden dříve jich bylo 40. Od prvního zjištěného případu v březnu onemocnělo koronavirem v kraji celkem 490 lidí.
Všech 83 testů na covid-19 v Domově U Biřičky v Hradci Králové je negativních. Řekla mluvčí Královéhradeckého kraje Sylvie Adamcová. U jedné pracovnice tohoto domova důchodců se nedávno potvrdila nákaza covidem-19, domov je v karanténě.
Premiér Andrej Babiš je pro zkrácení povinné karantény kvůli koronaviru ze dvou týdnů na deset dní. Deníku Právo řekl, že konečné slovo budou mít experti, změnu s nimi chce probrat v pondělí při jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. Se zkrácením souhlasí i vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula nebo hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet provedených testů a zkrátit čekání na jejich výsledky. Univerzita v Lutychu bude na desítkách tisíc studentů zkoušet, jak spolehlivé jsou domácí testy pracující se vzorkem slin. Experti tvrdí, že jejich nižší spolehlivost proti současným testům může jít částečně kompenzovat opakovaným testováním, uvedla agentura Reuters.
Ve čtvrtek přibylo v Česku 330 nově potvrzených případů nemoci covid-19, nejvíc od 3. dubna. Jedná se o třetí nejvyšší denní nárůst od březnového začátku epidemie. Od 1. března, kdy se v republice objevili první nakažení koronavirem, bylo v Česku zaznamenáno už celkem 19 401 případů covidu-19. Z nemoci se dosud vyléčilo asi 70 procent nakažených.
Mexiko dnes jako šestá země na světě přesáhla půl milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2, tamní vláda však varuje, že skutečné počty infikovaných jsou v zemi výrazně vyšší.
Dvanácté odběrové místo v Praze se dnes otevře na Václavském náměstí. Zájemci primárně z řad turistů se zde budou moci nechat otestovat na nákazu novým koronavirem. Službu bude ve spolupráci s hlavním městem provozovat soukromá laboratoř GHC Genetics.
PCR testy, tedy testy výtěrem z nosohltanu, budou dostupné indikovaným pacientům s žádankou od praktického lékaře i samoplátcům, kteří potvrzení o tom, že jsou covid negativní, potřebují například pro cestovatelské účely. Výsledky testování by mohly být samoplátcům známé už do dvou hodin.
Brazílie zaznamenala za poslední den 60 091 nově nakažených koronavirem. Denní přírůstek infekcí tam tak stoupá již třetí den v řadě. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 v zemi překonal hranici 105 000.
Brazílie je v absolutních počtech druhou nejvíce zasaženou zemí na světě po Spojených státech. Od začátku pandemie se tam SARS-CoV-2 prokázal již u 3 224 876 osob. Jen za posledních 24 hodin v této nejlidnatější latinskoamerické zemi zemřelo 1261 lidí na komplikace spojované s covidem-19.
Británie zavede povinnost 14denní karantény pro všechny cestující z Francie, Nizozemska, Malty, Monaka a některých zámořských území Británie a Nizozemska. Ve čtvrtek to oznámil britský ministr dopravy Grant Shapps s tím, že opatření vstoupí v platnost v sobotu ráno kvůli nepříznivému vývoji pandemie covidu-19 v dotčených zemích. Kancelář premiéra Borise Johnsona zároveň uvedla, že po dvoutýdenní pauze bude moci pokračovat otevírání ekonomiky v Anglii.
"Pokud přijedete do Spojeného království v sobotu po 4:00 (5:00 SELČ) z těchto destinací, budete se muset uchýlit do izolace na 14 dní," řekl Shapps, podle nějž bude omezení platit také pro britské zámořské území Turks a Caicos a nizozemský ostrov Aruba. Zároveň však vyzval cestovatele, aby neukončovali svoje dovolené předčasně a nevraceli se narychlo do Británie.
Celosvětová bilance obětí nemoci covid-19 už překročila hranici tři čtvrtě milionu a koronavirová pandemie je nyní na vzestupu nejen v nejhůře postižených zemích, jakými jsou Spojené státy, Brazílie či Indie, ale znovu i v Evropě. Rekordně nyní přibývá nových případů nákazy například na Ukrajině, ve Španělsku či Francii, a řada zemí proto i v době letních dovolených znovu zavádí cestovní omezení. Česko se naopak podle premiéra Andreje Babiše dohodlo s Řeckem na tom, že Atény zruší povinnost doložit negativní test na koronavirus, která měla platit pro české turisty od pondělí.
V Praze přibylo od středečního podvečera 76 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to o 12 případů méně než v předchozích 24 hodinách, kdy hygienici zaznamenali nejvyšší denní nárůst za více než dva týdny. Od začátku epidemie nového koronaviru se v hlavním městě nakazilo 3827 lidí, více než 70 procent z nich se už ale uzdravilo. V souvislosti s koronavirem zemřelo v metropoli dosud 105 lidí. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků platných k dnešním 18:00.
Francie druhý den po sobě zaznamenala rekordní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Podle nové bilance, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, přibylo za 24 hodin 2669 případů, což je nejvíc od konce karantény. Informovala o tom agentura Reuters.
"Jedno (ohnisko) je městys, možná, ještě to není potvrzené. Mělo by to být dovlečené od nějakých vodáků, relativně dlouho to v populaci sedělo, než to bylo diagnostikované. V Třebíči to byla firma, která měla 60 zaměstnanců, teď začínají chodit první údaje z vyšetření kontaktů," řekl Kos k novým ohniskům na Vysočině. O případných mimořádných opatřeních na Havlíčkobrodsku podle něho rozhodnou až další výsledky.
Skutečný počet úmrtí způsobený epidemií covidu-19 ve Spojených státech je vyšší než 200 tisíc. Píše to dnes deník The New York Times po analýze souhrnných údajů amerického federálního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) týkajících se úmrtnosti mezi březnem a červencem. Bilance sestavovaná nezávisle na CDC ze statistik amerických zdravotnických orgánů zároveň narostla o přibližně 1500 úmrtí na celkových 166 tisíc.
Na Vysočině přibylo za posledních 24 hodin 24 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to největší denní nárůst za několik týdnů. Podle hygieniků může jít o nová ohniska nákazy na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku, testování tam bude pokračovat, řekl Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajských hygieniků.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku od začátku epidemie přesáhl 19 tisíc. Ve středu přibylo 290 pozitivních testů, za dnešek dalších 215 na celkových 19 286. Od poloviny července vytrvale roste počet lidí aktuálně trpících covidem-19. Nyní je jich 5323, nejvíce od začátku epidemie. Vyléčilo se zhruba 70 procent nakažených, 391 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Ve Španělsku za poslední den přibylo 2935 nových případů nákazy koronavirem, což je skoro dvakrát tolik než o den dříve. Informovalo tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Infikovaných nyní přibývá nejrychlejším tempem od konce dubna, a to zejména v regionech Aragonie, Baskicko, Andalusie, Katalánsko a v metropoli Madridu.
Itálie bude s platností ode dneška požadovat, aby se všichni cestovatelé při návratu z Chorvatska, Řecka, Španělska a Malty nechali povinně testovat na koronavirus nebo se při příjezdu prokázali negativním testem. Příslušný dekret podepsal ministr zdravotnictví Roberto Speranza a nařízení platí zatím do 7. září, uvedla agentura ANSA. Úřady chtějí díky novému pravidlu snížit počet importovaných případů nákazy ze zemí, které nyní považují za rizikové.
Občanská iniciativa KoroNERV-20 připravuje investiční semafor. Vyznačuje v něm sektory, do kterých je třeba výrazně investovat, ty mají zelenou barvu. Žlutě označené jsou sporné projekty a červené jsou zbytné investice. Takovým příkladem je podle iniciativy KoroNERV-20 reklamní kampaň na podporu vnitrostátního turismu. Podle expertní skupiny iniciativy by pro oživení ekonomiky a zdravý růst mělo být do roku 2023 investováno alespoň 660 miliard korun. KoroNERV-20 o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
Kvůli epidemii covidu-19 klesly příjmy lékařů v ambulancích podle odhadů až o dvě třetiny, tedy zhruba o 100 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sdružení ambulantních specialistů (SAS). Celkem jde na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění v posledních letech přes 300 miliard korun. Ambulantní specialisté z nich mají asi 25 miliard.
Nákaza covidem-19 se za týden do středy 12. srpna prokázala u 71 Čechů, kteří pobývali v Chorvatsku. Od začátku prázdnin jich je 107, v zahraničí se celkem pravděpodobně nakazilo kolem 250 lidí. Podle odborníků je podíl importovaných nákaz zanedbatelný, od začátku července se počet nových případů covidu-19 v tuzemsku zvýšil o 7000.
České ministerstvo zdravotnictví podle informací ČTK zařadí Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů mezi rizikové země. Účinnost opatření bude od 24. srpna.
Finská vláda dnes poprvé doporučila, aby si lidé kvůli šíření koronaviru zakrývali na veřejnosti ústa a nos. Premiérka Sanna Marinová uvedla, že roušky by měli lidé nosit tam, kde nelze dodržovat patřičné rozestupy, například v hromadné dopravě. Ve Finsku se zatím koronavirem nakazilo 7683 lidí, denní počet infikovaných v poslední době roste.
Plošné testování všech zaměstnanců v jihlavském Alzheimercentru potvrdilo covid-19 jen u dvou pracovníků. Jsou v karanténě. Hygienici nechali ve středu odebrat vzorky 67 zaměstnanců zařízení, ve kterém už dřív onemocnělo 60 lidí včetně 19 pracovníků. S jeho chodem od 31. července pomáhá 15 vojáků. V pátek odejdou.
Počet mrtvých s nemocí covid-19 celosvětově přesáhl hranici tři čtvrtě milionu. S odvoláním na vlastní výpočty to dnes uvedla agentura AFP a také americká Univerzita Johnse Hopkinse (UJH), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Nejvíce lidí zemřelo ve Spojených státech, Brazílii, Mexiku a Indii, které dohromady evidují skoro polovinu celkového počtu. Bilance nakažených překročila 20,6 milionu.
Tuzemské cestovní kanceláře oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO) o vyjednání zrušení testů na covid-19 pro české turisty po vstupu do Řecka vítají. Zažily však extrémní týden, kdy je kvůli testování denně kontaktovalo velké množství klientů. Země by však neměly jednat při zavádění nových opatření unáhleně. Tato rozhodnutí mají na cestovní ruch, který je koronavirovou krizí už tak dost zasažen, další nepříjemný dopad.
Více než 20 nakažených na 100 000 obyvatel přibylo za uplynulý týden v okresech Praha-východ, Kolín a Příbram, hygienici v kraji ale neevidují žádné nové ohnisko s potenciálem šíření nákazy. Mluvčí krajské hygienické stanice řekla, že případy nesouvisí a nákaza se nešíří komunitně, jde například o nákazu rodiny. Situaci hygienici hodnotí jako přiměřenou a poměrně klidnou.
"Premiér uznal naše argumenty a psal mi, že to ohlásí dnes. Takže nic nebude od pondělí potřeba," uvedl Babiš.
Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu. Babiš současně apeloval na odpovědnost, řecké úřady podle něj řeší případ turisty, který odjel na dovolenou z karantény a v Řecku byl pozitivně testován.
Testy pro dovolenou v Řecku nebudou pro české občany od pondělí, jak se plánovalo, potřeba. Řecký premiér změnu vyhlásí dnes, řekl premiér Andrej Babiš.
Španělský region Galicie kvůli covidu-19 od čtvrtka zavedl zákaz kouření na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost dva metry. Vedení regionu to podle deníku El País zdůvodnilo mimo jiné možným vyšším rizikem šíření nákazy cigaretovým dýmem i těžším průběhem nemoci covid-19 u kuřáků. Podobné opatření zvažuje i několik dalších španělských regionů, například Andalusie, madridský region, Kastilie-La Mancha a Kastilie-León.
Řecko vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na koronavirus při vstupu do Řecka. Na Twitteru to bez konkrétního termínu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo zahraničí dnes na téže sociální síti uvedlo, že pracuje na návratu k volnému cestování do Řecka od 1. září.
"Právě jsem mluvil s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v ČR, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na covid-19 při vstupu do Řecka," uvedl premiér.
Právě jsem mluvil s řeckým premiérem @kmitsotakis. Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v ČR, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na covid-19 při vstupu do Řecka.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 13, 2020
Nemocnice v Libereckém kraji budou moci od soboty opět povolit návštěvy pacientů. Podmínkou ale bude nošení roušek. Po jednání Krajské epidemiologické komise Libereckého kraje to dnes novinářům řekl krajský ředitel hygieniků Vladimír Valenta. Zákaz návštěv v nemocnicích v kraji platí od začátku července.
Lidé by ale podle Valenty neměli chodit navštěvovat pacienty, pokud se sami necítí zdravotně dobře. "Aby při jakémkoliv podezření na onemocnění, byť lehkého průběhu, tuto návštěvu nevykonali, aby zvážili délku trvání a aby to nebyly hromadné návštěvy, ale spíš individuální," uvedl Valenta.
Indie zaznamenala nový denní rekord v počtu nově nakažených koronavirem, kterých za posledních 24 hodin přibylo bez jednoho rovných 67 tisíc. S nemocí covid-19 již v druhé nejlidnatější zemi světa zemřelo přes 47 tisíc lidí.
Rusko dnes oznámilo 5057 nových případů nákazy koronavirem a 124 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 5102 případů a 129 úmrtí. Celkem se od začátku pandemie nakazilo v nejrozlehlejší zemi světa 907 758 lidí, z toho 15 384 nákaze podlehlo.
Kvůli dezinformacím okolo koronaviru za první tři měsíce tohoto roku zemřelo po celém světě nejméně 800 lidí.
V Česku zůstává nejpostiženějším regionem Frýdecko-Místecko, počet zaznamenaných případů covidu-19 za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel tam ale klesá. Zatímco podle pondělních údajů to bylo 82 lidí, podle posledních údajů ministerstva je to zhruba 52 nakažených.
Následuje Klatovsko se zhruba 41 případy a Praha s 28 případy. Přes 20 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel mají ještě okresy Praha-východ a Příbram. Za posledních sedm dnů není žádný nový nakažený jen v okresech Sokolov, Tachov, Jeseník a Bruntál.
Přírůstek nových případů nákazy koronavirem v australském státě Viktorie, který je ohniskem epidemie v zemi, zpomalil. Austrálie celkově za čtvrtek oznámila 290 nových případů, což je nejméně od 20. července, píše agentura Reuters. Nový Zéland, který od středy uvalil třídenní karanténu na největší město Auckland, zvažuje prodloužení restriktivních opatření.
V Německu se i nadále zvyšuje denní přírůstek případů koronaviru, za posledních 24 hodin jich země zaznamenala 1445. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha (RKI), která byla zveřejněna ve čtvrtek. Ve středu spolková republika evidovala infekcí 1226, o den dříve 966.
Venezuelský ministr informací a blízký poradce tamního prezidenta Nicoláse Madura Jorge Rodríguez oznámil, že se u něj prokázala nákaza koronavirem. Stal se tak dalším z řady venezuelských vysoce postavených vládních činitelů, který se infikoval, píše agentura AP. Nakazil se mimo jiné muž číslo dvě vládní socialistické strany Diosdado Cabello či ministr ropného průmyslu Tareck el Aissami.
Brazílie po předchozím prudkém nárůstu opět eviduje vysoký denní přírůstek nakažených; koronavirus se nově potvrdil u 55 155 lidí. O den dříve jihoamerická země zaznamenala přes 52 000 nových infekcí, což byl více než dvojnásobek předchozí bilance. Počet zemřelých s covidem-19 v porovnání s předchozí bilancí mírně klesl na 1175. Informovala o tom agentura Reuters.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku od začátku epidemie přesáhl 19 000. Ve středu přibylo 292 pozitivních testů na celkových 19 075. Denní přírůstek byl podobný jako v úterý.
Od poloviny července vytrvale roste počet lidí aktuálně trpících covidem-19. Nyní je jich 5277, nejvíce od začátku epidemie. Vyléčených je zhruba 68 procent nakažených, 391 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.
V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o nejvyšší počet za den od počátku pandemie. Informoval o tom dnes deník Kathimerini. Dosud byl nejvyšší nárůst případů za den 203, a to předchozí neděli.
Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje madridský region. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedl deník El País. V úterý přibylo ve Španělsku 1418 nakažených a v pondělí 1486. Minulý týden to bylo jeden den i 1772 případů, což bylo nejvíce od konce dubna. Nejvíce nakažených za den hlásí v posledních dnech Aragonie, Baskicko, madridský region, Andalusie a Katalánsko.
Za dnešek bylo v Česku potvrzeno zatím 201 nových případů nemoci covid-19, což je více než třeba v pondělí za celý den. Od začátku epidemie v Česku tak už potvrdily laboratoře covid-19 u 18 984 lidí. Přes 70 procent nakažených se už z choroby vyléčilo a 391 lidí s covidem-19 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00. Od poloviny července vytrvale roste počet lidí aktuálně trpících covidem-19. Nyní je jich 5186, nejvíce od začátku epidemie.
V Praze přibylo od úterního podvečera 88 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší nárůst od 28. července, kdy hygienici v metropoli zaznamenali rekordních 101 nových případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo novým koronavirem 3751 lidí, z nichž 2683 už se uzdravilo a 105 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.
Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících turistech žádá od konce června. Na potvrzení od lékaře o negativním testu na covid-19 vydaném laboratoří musí být číslo cestovního dokladu - pasu nebo občanského průkazu. Povinnosti pro cestovatele dnes na webu upřesnilo ministerstvo zdravotnictví. Do Řecka se do poloviny září chystá 32 tisíc Čechů, jen příští týden zhruba 4800.
Dezinfekce na ruce s označením Anti-COVID se může prodávat až do 11. září. Původně měl být produkt, který se v Česku vyráběl kvůli nedostatku dezinfekčních prostředků v souvislosti s pandemii koronaviru, stažen z trhu tuto sobotu. Ministerstvo zdravotnictví však možnost prodeje posunulo na maximální délku 180 dní, kterou umožňuje evropská legislativa, uvedli mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová a ředitel Svazu chemického průmyslu Ivan Souček.
Letecký dopravce Smartwings obnoví od soboty letecké spoje do Tuniska. Do severoafrické země bude vypravovat celkem 13 charterových letů týdně, řekla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. V sobotu tak do Tuniska poletí první čeští turisté, země je na českém seznamu bezpečných zemí od 3. srpna.
Krajská společnost Nemocnice Pardubického kraje (NPK) se připravuje na zvýšenou poptávku po testech na koronavirus, jejichž negativním výsledkem se budou muset prokázat od pondělí 17. srpna turisté při cestě do Řecka. Již nyní se na základě rozhodnutí epidemiologické komise NPK rozšiřuje kapacita odběrových míst.
Ostravská fakultní nemocnice dnes otevřela ve svém areálu Covid centrum. Za den v něm zvládnou odebrat vzorky až od tisícovky lidí. Je to o 750 více než dosud. Všechny vzorky by pak měla vyhodnotit nemocniční laboratoř. Její kapacita ale zatím není dostatečná, odpovídat bude koncem září.
Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od konce dubna. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Zásadní podíl na nárůstu má podle slovenských médií rozšíření viru v jedné z firem v okrese Galanta na jihu země. Celkový počet pozitivně testovaných na Slovensku stoupl na 2690 a země tak stále patří v Evropě k méně zasaženým.
Zájem o testování na covid-19 v Krajské nemocnici Liberec je značný. Telefonní linka je přetížená a ne všem se daří dovolat. Nemocnice proto začala vytvářet elektronický rezervační systém, který spustí v nejbližší době.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v Rakousku opět přiblížil hranici dvou stovek za den. Za posledních 24 hodin se potvrdilo 194 případů, informovala dnes agentura APA. Více případů zaznamenali v alpské zemi naposledy 11. dubna. Nejvíce případů hlásí hlavní město Vídeň, kde se za 24 hodin registrovali 91 případů infekce. Následují spolkové země Horní Rakousy (31), Tyrolsko (28) a Dolní Rakousy (21).
Austrálie dnes zaznamenala nejvyšší nárůst počtu úmrtí spojených s nemocí covid-19, když bilance za den narostla o 21 obětí na celkových 352. Všechna úmrtí byla hlášena z jihovýchodního státu Viktorie, který zůstává hlavním ohniskem koronavirové nákazy v zemi.
Liberecký kraj obdržel od státu skoro 555 milionů korun, které jsou určené pro obce jako kompenzace za propad daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Obcím je začne kraj rozesílat ve čtvrtek, aby je měly na svém účtu ještě do konce tohoto týdne.
V Bruselu ode dneška platí povinnost zakrývat si nos a ústa na všech veřejných prostranstvích. Regionální vláda k opatření přistoupila kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem.
Na počátku srpna bruselská bezpečnostní rada rozhodla, že k rozšíření povinnosti přistoupí, pokud bude denní počet nových případů nákazy koronavirem sedm dní v řadě překračovat 50 na 100 tisíc obyvatel. To se podle šéfa bruselské vlády Rudiho Vervoorta nyní stalo.
Letošní Mělnické vinobraní, které se mělo konat 19. září, je zrušené. Město by nemohlo zaručit dodržení pravidel ministerstva zdravotnictví kvůli covid-19. Jde o jednu z největších kulturních akcí v regionu, účastní se jí každý rok desetitisíce lidí.
Společnost Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic, plánuje rozšíření alespoň jednoho odběrového místa kvůli lidem cestujícím do Řecka. Odběrové místo KZ by mělo být k dispozici také o víkendu.
"Plánujeme rozšířit kapacity na víkendové dny tak, aby minimálně jedno odběrové místo v rámci nemocnic KZ bylo o víkendu k dispozici," uvedl mluvčí společnosti Ivo Chrástecký. Zájemci o testování se k odběru musí objednat e-mailem nebo telefonicky. Jedno vyšetření zahrnující odběr a zpracování vzorku přijde samoplátce na 1756 korun.
V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí. Nejvíce potvrzených případů je stále z Frýdecko-Místecka. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 4938 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Včera opět významný celkový nárůst v celé ČR (288). V našem kraji jsme s 29 novými případy na 100 tis. obyvatel na 4. místě. Pokud jste opět zaznamenali změny v datech, tak je to dáno jejich zpětnou validací. Při on-line každodenní prezentaci se tomu nedá vyhnout. pic.twitter.com/l9yxsXLVI3
— Ivo Vondrak (@ivondrak) August 12, 2020
Chystáte se do Řecka? Twitter projektu Chytrá karanténa rekapituluje, co vše je třeba před cestou zajistit:
Jestli plánujete Řecko, asi víte, že bude potřeba negativní test. Ne starší 72 hodin od odběru. A taky lékařské potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce. A to v originále v tištěné nebo elektronické podobě. Většina laboratoří oba dokumenty vystaví.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) August 12, 2020
Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 procenta. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Uvedl to dnes tamní statistický úřad (ONS) na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt (HDP) snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta. Britská ekonomika, která je šestá největší na světě, je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě.
Německý ministr zdravotnictví ministr Jens Spahn dnes prohlásil, že je skeptický ohledně Ruskem oznámené vakcíny proti koronaviru, o níž je podle něj k dispozici velice málo informací, napsala agentura Reuters. Spahn na adresu Moskvy uvedl, že důležitější, než být první, je přijít s ověřenou a bezpečnou očkovací látkou.
"Nejde o to být nějakým způsobem první - jde o to mít efektivní, otestovanou a tím pádem bezpečnou vakcínu," řekl Spahn rádiu Deutschlandfunk. "Myslím, že abychom mohli takové vakcíně důvěřovat, je velice velice důležité provádět náležité studie, relevantní testy a hlavně je uveřejňovat. Problém je, že o ní (vakcíně) víme velice málo, protože ruské úřady nejsou příliš transparentní," prohlásil ministr.
V Jihočeském kraji se podle údajů hygieniků v posledních dvou dnech uzdravilo 33 pacientů, kteří byli nakaženi koronavirem. Za stejnou dobu covidem-19 onemocnělo 13 lidí. Počet aktivních případů nákazy tak klesl na aktuálních 142 případů.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil, přibylo 288 pozitivně testovaných.
Od začátku epidemie potvrdily laboratoře onemocnění covidem-19 u 18 783 lidí, přes 70 procent nakažených se už z choroby vyléčilo a 391 zemřelo. Aktuálně nemocných je tak 5170. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem, za uplynulý den jich bylo 1226. Uvedl to dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který v úterý informoval o 966 nově infikovaných lidech, v pondělí o 436. Ministerstvo zahraničí ve svém novém doporučení kvůli zhoršení epidemické situace varuje turisty před cestami do španělského regionu Baskicko a do Madridu.
Na Novém Zélandu se kvůli výskytu několika nových případů nákazy koronavirem po více než třech měsících možná zpozdí parlamentní volby plánované na 19. září. Premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že rozpuštění parlamentu, což je bezpodmínečně nutný krok pro vyhlášení voleb, se neuskuteční dnes, ale až v pondělí. O odkladu samotného hlasování se ještě nerozhodlo.
V Brazílii prudce stoupl počet nových případů koronaviru, když jich za uplynulý den zdravotníci odhalili přes 52 000, což více než dvojnásobek oproti předchozí bilanci. Podle agentury Reuters o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Výrazně se zvýšil i počet lidí, kteří za den na komplikace spojené s chorobou covid-19 zemřeli, a to na 1274. O den dříve bylo obětí 703.
Libanon hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý den potvrdila u více než 300 lidí a sedm infekci podlehlo, píše agentura Reuters. Bejrút se mezitím nadále potýká s následky ničivé exploze z minulého týdne. Neštěstí si vyžádalo životy více než 170 lidí a přes 6000 dalších bylo zraněno. To ochromilo nemocnice, které jsou už tak pod tlakem vzhledem k pandemii.
Nizozemská vláda plánuje zavést povinnou karanténu pro všechny osoby, u nichž po setkání s lidmi nakaženými koronavirem hrozí riziko infekce. V rozhovoru pro televizní stanici NOS to dnes řekl vicepremiér a ministr zdravotnictví Hugo de Jonge. Dosud hygienici mohli kontaktům nakažených lidí bez pozitivního testu karanténu pouze doporučit. Vláda se ale rozhodla pravidla zpřísnit poté, co se za uplynulý týden počet nově odhalených případů nákazy zvýšil o více než 50 procent.
Povinné nošení roušek na rušných veřejných prostranstvích už nařídily úřady v desítkách měst Francie, podle francouzského premiéra Jeana Castexe je ale třeba ještě přitvrdit. Předseda vlády dnes při návštěvě jihu země ohlásil, že vyzve správce francouzských departementů, aby o zpřísnění opatření jednali s komunálními politiky. Aktuální vývoj epidemie covidu-19 ve Francii označil za znepokojivý.
Slavia má kvůli koronaviru v týmu podle šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka předběžně nařízenou karanténu do 24. srpna. Ligu by měla zahájit o den dříve.
Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dále kolísá zhruba mezi 30 až 50. Na těchto hodnotách se vytrvale drží už od konce července, kdy krátce vystoupal nad 100. Za posledních 24 hodin přibylo v Praze 46 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Počet zemřelých lidí s covidem-19 se nezměnil, už od začátku minulého týdne zůstává na 105.
V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou. V pondělí přibylo 140 pozitivních testů, za úterý zatím dalších 183. Od začátku epidemie potvrdily laboratoře onemocnění covidem-19 u 18.678 lidí, z nichž se 13.214 uzdravilo a 391 zemřelo. Aktuálně nemocných tak je 5073, z toho 131 je v nemocnici. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. WHO v červenci uvedla, že za nejnadějnějšího kandidáta považuje látku AZD1222 firmy Astra Zeneca. Podle klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci a je bezpečná.
"Největší problém je v tom, že o výzkumu je dosud velmi málo zveřejněných informací," uvedl Dvořáček. "V Evropě a ve Spojených státech si nedokážeme představit, že bychom tuhle fázi vynechali. Teprve třetí fáze umožní lépe zmapovat účinnost vakcíny a predikovat, jak dlouho se protilátky v organismu udrží," dodal.
Povolení ruské vakcíny proti covidu-19 na území Evropské unie je velmi nepravděpodobné. Nemá zřejmě třetí fázi klinického testování, která je v Evropě i v USA povinná, řekl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček.
Některé cestovní kanceláře klientům, kteří s nimi pojedou do Řecka, přispějí na test na koronavirus. CK Alexandria zaplatí test všem klientům s odjezdem od 17. srpna, ale jen do výše 1674 korun, kterou stanovilo ministerstvo zdravotnictví jako maximální sumu za tento test, řekl marketingový ředitel CK Petr Šatný. Ve fakultních a krajských nemocnicích je cena za test 1756 korun. Soukromá odběrová místa si mohou účtovat i více. CK Čedok podle své mluvčí Evy Němečkové přispěje na test 1500 korun, ale jenom na nově zakoupené zájezdy do Řecka s odjezdem od 17. srpna.
Hygienici nechají ve středu otestovat všechny pracovníky jihlavského Alzheimercentra, kde dřív onemocnělo covidem-19 kromě zaměstnanců také 41 klientů. Přes 30 z nich už je vyléčených. Výsledky testů zaměstnanců budou zřejmě ve čtvrtek.
Hygienici nechají ve středu otestovat všechny pracovníky jihlavského Alzheimercentra, kde dřív onemocnělo covidem-19 kromě zaměstnanců také 41 klientů. Přes 30 z nich už je vyléčených. Výsledky testů zaměstnanců budou zřejmě ve čtvrtek.
Čeští turisté, kteří mají koupené zájezdy do Řecka, je podle cestovních kanceláří a agentur nemají zájem kvůli povinnému testování na covid-19 stornovat. Zjišťují podrobnosti o odběrných místech nebo cenách testů. Většina cestovních kanceláří zatím oficiální vyjádření ke stávající situaci nezveřejnila.
Podle Asociace cestovních kanceláří ČR i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nemají klienti v tomto případě nárok na bezplatné zrušení pobytu. Test na covid-19 si musejí hradit na vlastní náklady. Storno poplatky se řídí jednotlivými smlouvami o zájezdu.
V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je lidí, kteří mají zaplacené zájezdy do Řecka do poloviny září, asi 32 000. Příští týden jich má letět kolem 4800.
Cestovní kanceláře, které lety do Řecka organizují, mají ministerstvu na e-mail [email protected] hlásit počet klientů podle bydliště a času odletu. Aktuální kapacita testování v celé zemi je asi 8000 testů denně, řekla dnes Rážová novinářům. Čeští turisté musejí při příjezdu do Řecka od příštího pondělí předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin a mezinárodní potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře, formulář je na webu ministerstva.
"Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku. Aby to nebylo zneužíváno," řekla Rážová. Podle ní mají lidé využít testovací místo ve svém kraji, kde to zajišťuje fakultní nebo krajská nemocnice. Odběr i test v laboratoři podle ní proběhne přednostně. Od převzetí vzorku v laboratoři trvá nejméně šest hodin. Lidé si ale musí test zaplatit sami.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje zavedení nových pravidel pro vstup do USA, podle nichž by do země nemohli vstoupit američtí občané a lidé s trvalým pobytem ve Spojených státech, u nichž získají příslušníci pohraniční stráže podezření, že jsou nakaženi koronavirem.
Napsal to list The New York Times, jemuž se podařilo dostat k návrhu takového opatření, který je nyní v připomínkovém řízení.
Trump dosud zavedl zákaz vstupu do USA pro řadu cizinců kvůli obavám ze zavlečení viru do USA. Z těchto pravidel však mají výjimku Američané cestující ze zahraničí a lidé s trvalým pobytem ve Spojených státech.
Premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapilo řecké rozhodnutí zavést povinné testy na covid-19 pro české turisty, kteří do země přijíždějí. Krizový štáb nyní musí vyřešit posílení testovacích míst, aby lidé, kteří do Řecka pojedou, měli možnost nechat se otestovat, řekl dnes premiér novinářům. Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří tomu, že povinnost se na Čechy bude vztahovat jen po "velmi krátkou dobu". Novinářům řekl, že o věci jednají epidemiologové obou zemí.
Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové by se měli lidé při cestách do přímořských oblastí vyvarovat místům s větší koncentrací lidí a zdržovat se zejména venku. Mezi další doporučení patří také dodržování rozestupů a hygienických zásad.
Lidem cestujícím do Řecka budou podle ministerstva zdravotnictví doporučena konkrétní odběrová místa u fakultních a krajských nemocnic, případně soukromých poskytovatelů. Na dotaz ČTK to sdělil Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva s odkazem na twitterový účet Chytrá karanténa. Země od pondělí 17. srpna od přijíždějících Čechů bude požadovat negativní test na covid-19. Premiéra Andreje Babiše (ANO) její rozhodnutí překvapilo a chce o něm jednat.
Řešíme s cestovkami opatření v Řecku. Nastavujeme systém řízených odběrů podle odletů. Občanům, kteří cestují do Řecka, doporučíme konkrétní odběrová místa u fakultních a krajských nemocnic. Případně i soukromé poskytovatele zdravotní péče.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) August 11, 2020
Ministerstvo pro místní rozvoj získalo notifikaci Evropské komise na program COVID lázně. Díky ní se zvýší objem lázeňských poukazů, které budou moci lázeňská zařízení přijmout. U lázní však bude nutné ověřit volnou kapacitu, zařízení totiž musejí mít blokovaná lůžka pro pacienty, kterým pobyt hradí pojišťovna. Ministerstvo příští týden zveřejní výzvu k podání žádosti o dotaci. Zároveň upřesní podmínky pro zájemce o využití poukazu na pobyt se státním příspěvkem.
Vladimir Putin uvedl, že novou vakcínu proti koronaviru na sobě už vyzkoušela i jedna z jeho dcer. Látku vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji.
Podle vicepremiérky Taťjany Golikovové by vakcinace mohla začít koncem srpna nebo začátkem září. Jako první by měli být očkování pracovníci ve zdravotnictví, dodala.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus.
Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat školy. Děti se do tříd vracejí bez roušek a nemusejí dodržovat ani bezpečnou vzdálenost, což znepokojuje řadu učitelů obávajících se nákazy. Jejich odbory proto chtějí vyjednat s vládou, aby si děti musely zakrývat obličeje.
U jedné pracovnice krajského domova seniorů Domova U Biřičky v Hradci Králové byl potvrzen covid-19, zařízení je v karanténě. Novinářům to dnes řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Domov U Biřičky je největší zařízení svého druhu v Královéhradeckém kraji, podle hejtmana má 330 klientů a 210 pracovníků. Tento týden by měli projít testy na covid-19 lidé, kteří se s nakaženou setkali.
Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní úřady ohlásily v pondělí. Všechny zemřelé eviduje stát Viktorie, který je ohniskem epidemie. Počet nakažených v porovnání s předchozím dnem vzrostl jen nepatrně na 331, Australané proto doufají, že se šíření infekce podařilo stabilizovat.
V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 15 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než v neděli. Nejvíce případů je stále z Frýdecko-Místecka. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 4908 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Koronavirus snížil cestovní ruch v Bosně v prvním pololetí meziročně o 70,6 procenta na 209 802 turistů. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl tamní statistický úřad. V několika předchozích letech přitom návštěvnost této země rostla dvouciferným tempem a loni do ní přicestovalo 1,5 milionu turistů.
Evropské země, které po uvolnění drastických opatření zažívají nepříznivý vývoj epidemie covidu-19, by měly zvážit opětovné zavedení vybraných restrikcí, aby se předešlo výraznějšímu zhoršení situace.
Uvedlo to Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), což je agentura EU zabývající se infekčními chorobami. Ve svém hodnocení hovořila o "skutečném vzestupu" nákazy v částech Evropy.
V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v pondělí přibylo 140 pozitivních testů. Od začátku epidemie potvrdily laboratoře onemocnění covid-19 u 18 494 lidí, z nich 13 017 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 5088 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
V Německu bylo za posledních 24 hodin zjištěno 966 nově nakažených koronavirem. Celková bilance infikovaných virem Sars-CoV-2 od začátku epidemie tak vzrostla na 217 293 lidí.
Vyplývá to z údajů, které dnes ráno zveřejnil německý Institut Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.
Známí nakažení v posledních týdnech přibývají tempem zhruba 250 000 za den, tedy nejrychleji od vypuknutí pandemie. Hranici deseti milionů podle Reuters globální bilance přesáhla 28. června.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů. Uvádí to agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), jejichž pracovníci shromažďují oficiální údaje z celého světa. S nemocí covid-19, kterou virus způsobuje, je aktuálně v součtu všech národních statistik spojováno na 733.000 úmrtí.
Život hokejistů NHL v "bublinách" probíhá i nadále od příjezdu týmů do centrálních měst Edmontonu a Toronta bez komplikací v podobě nákazy koronavirem. Vedení ligy v pondělí zveřejnilo, že i druhý týden se obešel bez jediného pozitivního testu na covid-19.
Dění okolo koronaviru přehledně:
Na nejrušnějších místech Paříže se musí od pondělního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a ústa zakrývat mimo jiné na březích Seiny či v parku na kopci Montmartre. Cílem nového opatření je omezit šíření koronaviru ve francouzské metropoli, informovala agentura AFP. V médiích se ovšem objevovaly i stížnosti na údajnou nepřehlednost pravidel, která byla zavedena v době vlny veder v severní části Francie.
Německé fotbalové stadiony zůstanou kvůli pandemii koronaviru bez diváků minimálně do konce října. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na svůj nejmenovaný zdroj, podle něhož se na prodloužení absence fanoušků shodli ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí i spolkové vlády.
Školy v německém hlavním městě mohou vyučovat i bez dodržování jinak platného nařízení o minimálním odstupu 1,5 metru. Dnes, tedy na začátek školního roku v Berlíně, to oznámil místní správní soud. Obnovení výuky bez zachování všech preventivních opatření proti šíření nového koronaviru se nelíbilo dvojici žaček a jejich rodičům, kteří se z důvodů obav před nákazou obrátili na soud.
V neděli sice v Česku přibylo nejméně případů nemoci covid-19 za uplynulý týden, ale podíl nově nakažených na počtu testů byl nejvyšší za posledních 14 dní. Testy v neděli potvrdily nákazu koronavirem jen u 122 lidí, ale o víkendu se obvykle testuje méně. Podíl nových případů na množství testů tak vzrostl na 4,45 procenta, což bylo nejvíce od 26. července. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
Negativní test na covid-19 při cestě do Řecka, který bude pro Čechy od 17. srpna povinný, není důvodem pro bezplatné storno zájezdu. Služby na místě, které je cestovní kancelář povinna zajistit, se nezmění. Klienti si tak budou muset zajistit negativní test, případně cestu zrušit podle platných podmínek, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Cestovní kanceláře situaci řeší, konkrétní prohlášení teprve připravují, uvedly.
V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 23 lidí nakažených koronavirem. Problematické je Frýdecko-Místecko, na které připadá 19 zjištěných případů. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 4893 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Řecká vláda rovněž omezí veřejné akce, například koncerty, na nichž publikum nesedí. Vláda přistoupila k novým opatřením poté, co v neděli v Řecku zaznamenali nejvyšší denní nárůst případů nákazy koronavirem od počátku pandemie; v zemi se potvrdilo 203 případů.
Test bude muset být starý maximálně 72 hodin. Opatření se dále dotkne cestujících ze Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska. Negativní test budou v Řecku požadovat také od všech, kdo do země vstoupí přes pozemní hranice, včetně řeckých občanů.
Turisté z několika zemí EU, včetně Česka, budou smět do Řecka od 17. srpna jen s negativním testem na koronavirus, oznámila podle Reuters řecká vláda.
Městská knihovna v Praze plánuje od podzimu rozšířit své služby nabízené on-line. Připravuje se online členství a rozšíření databáze e-knih. Jedním z důvodů je větší zájem čtenářů o e-knihy v období koronavirové pandemie, uvedla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.
Společnost Nemocnice Pardubického kraje dnes spustila nový registrační a rezervační systém pro svá odběrová místa pro testování nákazy koronavirem. Odběry se provádějí v Pardubické a Litomyšlské nemocnici, první zájemci se mohou registrovat nejdříve ke středeční návštěvě. Počet samoplátců i pacientů indikovaných k odběrům stále vzrůstá, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti Kateřina Semrádová.
Podnikatelé zaměření na dětskou rekreaci chtějí s ministry jednat o náhradách za neuskutečněné školy v přírodě a o podpoře poptávky pobytových akcí pro děti v dalších obdobích. Upozorňují na nedostatečnou podporu z vládou schváleného programu COVID ubytování, které má ubytovacím zařízením kompenzovat ztrátu v době karantény. Zároveň provozovatelé sledují velký pokles zájmu o sjednání nových akcí, bez státní podpory očekávají značný propad tržeb i příští rok, sdělil místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška.
Španělský herec Antonio Banderas, známý z filmů Desperado nebo Evita, byl pozitivně testovaný na koronavirus.
Antonio Banderas says he has tested positive for the coronavirus pic.twitter.com/lkik2p0Lqx
— Reuters (@Reuters) August 10, 2020
Finanční správa přijala 919 341 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a 79 954 žádostí o vyplacení příspěvku společníkům malých společností s ručením omezeným, kteří byli postiženi dopady pandemie koronaviru. Drtivou většinu žádostí finanční správa vyřídila a vyplatila přes 21,8 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnila na Twitteru. O příspěvek bylo možné požádat do pátku 7. srpna.
🔸 AKTUÁLNÍ data ke kompenzačnímu bonusu 🔸
— Finanční správa ČR (@financnisprava) August 10, 2020
✔Zpracované žádosti od společníků malých s. r. o.:
bonusové období 1⃣ ▫ 39 125
bonusové období 2⃣ ▫ 40 379
✔Zpracované žádosti od žadatelů OSVČ:
bonusové období 1⃣ ▫ 536 697
bonusové období 2⃣ ▫ 382 266 pic.twitter.com/LDaigHsgJw
Finanční správa eviduje k dnešnímu dni 802 žádostí o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, zaměstnancům pracujícím na dohodu, kteří byli postižení dopady pandemie koronaviru. Vyřídila 592 žádostí a vyplatila zhruba 8,5 milionu korun. Vyplývá to z informací na Twitteru finanční správy.
🔹 AKTUÁLNÍ data ke kompenzačnímu bonusu pro osoby vykonávající činnost na základě dohody 🔹
— Finanční správa ČR (@financnisprava) August 10, 2020
💸 K dnešnímu dni bylo přikázáno vyplatit 8 477 600 Kč.
✔Zpracované žádosti:
bonusové období 1⃣ ▫ 305
bonusové období 2⃣ ▫ 287 pic.twitter.com/cvUIdtrTA4
Ministerstvo financí dnes pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Peníze mohou obce očekávat na svých účtech v polovině srpna, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo financí. Jednorázový příspěvek 1250 Kč na obyvatele ministerstvo poskytlo na základě novely o kompenzačním bonusu, která nabyla účinnosti v pátek.
Dnes @MinFinCZ uvolní obcím 13,4 mld. Kč. Peníze jim budou převedeny prostřednictvím krajů, očekávat je mohou v polovině srpna. Příspěvek 1 250 Kč/obyvatele vychází z novely o kompenzačním bonusu. Účinnosti nabyla 7. srpna. https://t.co/rVZp7elROo
— Ministerstvo financí (@MinFinCZ) August 10, 2020
Na České zemědělské univerzitě (ČZÚ) vzniká Centrum pro studium infekčních nemocí zvířat. Cílem je monitorovat rizika spojená se šířením vybraných onemocnění v populacích zvířat včetně viru SARS-CoV-2. Právě koronavirová krize založení centra podnítila. Podle dosavadních výzkumů se konoravirem mohou nakazit psi, kočky, opice, ale i křečci nebo fretky.
"Jediným okresem, u kterého se situace nevyvíjí pozitivně, je Frýdek-Místek. Aktuálně pozorujeme významné nárůsty počtu nově diagnostikovaných a výskyt významných clusterů ohrožujících i zranitelné skupiny obyvatel," uvedlo ministerstvo. V Jablunkově se koronavirus dostal do kláštera, jehož součástí je domov pro seniory. Nakažených jsou desítky, za neděli přibylo 19 pozitivně testovaných.
Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a ústa zakrývat mimo jiné na březích Seiny či v parku na kopci Montmartre. Cílem nového opatření je omezit šíření koronaviru ve francouzské metropoli, informovala agentura AFP. Meteorologové přitom dnes Pařížany varovali před vysokými teplotami.
V tweetu můžete vidět zvýrazněné dané oblasti.
#COVID19 😷 | Le port du masque sera obligatoire à #Paris dans les zones à forte fréquentation de personnes à compter du lundi 10 août à 8h.https://t.co/HOfho8JcQn
— Préfecture de Police (@prefpolice) August 8, 2020
Pour plus de détails consultez notre communiqué de presse 👇 pic.twitter.com/cPigy6eWge
Na mapě nákazy novým typem koronaviru v Česku jsou vyznačeny jako regiony se zvýšeným rizikem Praha a okres Frýdek-Místek. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Před týdnem bylo zelených okresů devět. Ostatní regiony jsou na takzvaném semaforu bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy.
Ministerstvo zhodnotilo epidemickou situaci v zemi na základě vývoje od 31. července do 6. srpna. Za posledních sedm dní bylo v celém Česku pozitivně testováno asi 13 lidí na 100 000 obyvatel. Na Frýdecko-Místecku je to přibližně 83 a v Praze 25 lidí.
Celkový počet dosud potvrzených případů nákazy koronavirem se v Rusku během uplynulého víkendu přiblížil ke hranici 900 tisíc. Po sobotním denním přírůstku 5189 infikovaných přibylo v neděli dalších 5118 pozitivně testovaných. Rusko je v tomto ohledu čtvrtým nejpostiženějším státem.
Automobilka Škoda Auto přijala nová hygienická opatření, aby zabránila případnému řetězovému šíření nákazy koronavirem po návratu zaměstnanců z celozávodní dovolené. Firma lidem například nabízí možnost testování na nákazu, zaměstnanci si ale musí test zaplatit. Vedení také opět doporučuje nosit minimálně jeden týden po návratu z dovolené roušky, informovala dnes firma v tiskové zprávě.
V německé metropoli Berlíně dnes nehledě na pokračující pandemii nemoci covid-19 začal nový školní rok. Ačkoli úřady slibují, že vyučování bude na rozdíl od předchozího pololetí pravidelné a bez rozdělení tříd na menší skupiny, roušek se školáci prozatím nezbaví. Změny žáci pocítí třeba v hodinách hudební výchovy, v plánu je méně zpívat a více hrát na hudební nástroje, aby se koronavirus nemohl šířit kapénkami.
Nový denní rekord více než 200 mrtvých s nemocí covid-19 zaznamenalo v neděli Peru, které je po Brazílii a Mexiku nejzasaženější zemí Latinské Ameriky. Třiatřicetimilionový stát, který v červenci uvolnil některá koronavirová omezení, překročil hranici 21 tisíc zemřelých a blíží se počtu půl milionu prokázaných případů.
Ani v době globální pandemie koronaviru nezmizí z Brna zahraniční univerzitní studenti, nejspíš jich ale na podzim bude méně než v minulých letech. "V podstatě lze říci, že u nás budou studovat ti, co mají odvahu přijet," uvedla na dotaz rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Školy nezastaví ani cesty svých studentů a pracovníků do zahraničí. Musí ale dodržovat nařízení a přizpůsobovat se aktuální situaci.
Zaměstnanci těžební společnosti OKD dnes na pracovištích zahájili přípravné práce na obnovení těžby ve všech čtyřech lokalitách, tedy Dole Darkov, Dole ČSM-Sever, Dole ČSM-Jih a Dole ČSA na Karvinsku. Doly z provozu na několik týdnu odstavil koronavirus, který se rozšířil mezi horníky. Společnost se nakonec na začátku července rozhodla pro přerušení těžby.
Austrálie za poslední den zaznamenala 19 zemřelých v souvislosti s komplikacemi spojenými s covidem-19, čímž překonala svůj dosavadní smutný jednodenní rekord. Všechny oběti pochází ze státu Viktorie, který je ohniskem tamní pandemie. Stát nicméně v neděli ohlásil 322 nově nakažených, což je nejnižší počet za téměř dva týdny, napsala agentura Reuters.
V Berlíně se vracejí školáci do lavic, podobně jako minulý týden žáci v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Hamburku. V Německu návrat do škol vyvolal živou debatu. Řeší se především, jestli mají mít školáci roušky i ve třídě, nebo jen na chodbách a toaletách. Německý ministr zdravotnictví na toto pondělí ohlásil tiskovou konferenci ke covidu-19 spolu se svými protějšky ze spolkových zemí.
V období nedýchatelných veder, která dusí Francii, si budou muset lidé v nejfrekventovanějších částech Paříže od pondělí i venku nasazovat roušky. Bez nich bude zakázáno procházet se po nábřežích kolem Seiny nebo na Montmartru, stejně jako nakupovat na velkých obchodních třídách metropole. Pařížská prefektura přistoupila k tomuto opatření ve snaze zbrzdit nárůst nových případů nákazy koronavirem.
V Německu bylo za posledních 24 hodin zjištěno 436 nově nakažených koronavirem. Celková bilance infikovaných virem od začátku epidemie tak vzrostla na 216 327 lidí. Vyplývá to z údajů, které v pondělí ráno zveřejnil německý Institut Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.
V neděli přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122. O víkendech se ale méně testuje, je tedy i méně potvrzených nákaz. Dál na rekordní hodnoty stoupá počet aktuálních případů, s onemocněním se nyní potýká 5180 pacientů. Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře celkem 18 355 pozitivních testů, 70 procent nakažených se z nemoci už vyléčilo a 390 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Nový Zéland oznámil, že už 100 dní nezaznamenal žádný případ přenosu nemoci covid-19. Informoval o tom list The New Zealand Herald. První případ nákazy koronavirem země evidovala 26. února, poslední byl odhalen 1. května.
Počet aktuálních případů koronaviru v Česku je rekordní, přesáhl pět tisíc. Za nárůstem jsou podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové stále známá ohniska, kde se více testuje. Krajské hygienické stanice mají podle ní situaci pod kontrolou.
V krajem zřizované nemocnici následné péče v Horažďovicích na Klatovsku je už 40 lidí nakažených koronavirem. V pátek jich vedení nemocnice evidovalo kolem 20. Mezi nakaženými jsou zaměstnanci i pacienti.
Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku vznikla kolem roku 1600 za morové epidemie. Dírou vysekanou ve zdi vinoték a obchodů, velkou tak akorát, aby se do ní vešla ruka a sklenice s vínem, obchodník podá zákazníkovi nápoj. Zachování bezpečné vzdálenosti je tak zaručeno, napsal americký list New York Post.
Nákaza koronavirem se ve Spojených státech potvrdila už u více než pěti milionů lidí. To je nejvíce na světě. S odvoláním na své výpočty o tom napsala agentura Reuters a později dnes překročení této hranice potvrdila také americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Více než 162 tisíc lidí podle JHU s onemocněním covid-19, které nový koronavirus způsobuje, ve Spojených státech zemřelo. V sobotu večer americký prezident Donald Trump obešel Kongres a podepsal sérii exekutivních příkazů, které mají zajistit pokračování ekonomické pomoci milionům Američanů zasažených koronavirem.
V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 34 lidí nakažených koronavirem. Nejhorší situace je stále na Frýdecko-Místecku. "Situace z pohledu epidemie je relativně klidná. Přetrvávají stále problémy v okrese Frýdek-Místek, také proto se v Jablunkově otestovalo od pátku bezmála 600 lidí," uvedl hejtman Ivo Vondrák.
"Dohodli jsme se, že jim nemůžeme hlásit přímo bydliště nakažených. Ale můžeme dát informace za obec s rozšířenou působností," řekl Dušek. Kromě informací o počtech nakažených plánuje obcím poskytnout i více podrobností. Půjde například o informace o tom, kolik se udělalo testů, jestli o ně žádali hygienici, nebo praktičtí lékaři, což by naznačovalo komunitní šíření, nebo jestli jsou mezi nakaženými senioři. "Příští týden to obcím rozešleme," dodal.
Obce v příštím týdnu dostanou data o nákaze covidem-19 na jejich území. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška půjde zřejmě o údaje na úrovni obcí s rozšířenou působností. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM).
Třetina ze 120 tisíc lidí, kteří si stáhli poukazy na dotovaný pobyt v lázních, ho neuplatní. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes odhadl prezident Svazu léčebných lázní a šéf Lázní Jáchymov a Lázní Luhačovice Eduard Bláha. Ministryně pro místní rozvoj (MMR) Klára Dostálová (za ANO) v pořadu uvedla, že ji Bláhovo vyjádření překvapilo. Lidé podle ní dosud uplatnili přes 5000 poukazů, další výrazný nárůst očekává po získání notifikace od Evropské komise, která by měla přijít v pondělí nebo v úterý. Vouchery mají být uplatněny do konce roku.
Lidé se hromadně vydali za ochlazením ve vodě také v Německu. Úřady na severu země ale varovaly, že některé pláže a také některá jezera se budou muset pro koupající uzavřít, protože lidé nedodržují potřebný rozestup 1,5 metru. "Parky, jezera, pláže a koupaliště jsou narvané k prasknutí. Zachovejte si chladnou hlavu. Respektujte rozestupy a pokud to není možné, noste roušky," napsala na Twitteru berlínská policie
Potíže s náporem tisíců návštěvníků na plážích hlásí také Británie. Policie ve městě Bournemouth uvedla, že dodržování bezpečné vzdálenosti je už zhola nemožné, a požádala lidi, aby zůstali doma.
Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak poté, co v sobotu na pláži v Blankenberge vypukla prudká potyčka související s nedodržováním potřebné vzdálenosti kvůli koronaviru.
Některé evropské země zkrátili nutnou karanténu nakažených ze 14 na deset dní. Uvažuje se o tom podle hygieničky i v Česku. Někdy se ale stav nemocných zhorší ještě i desátý den. "Asi u 2,5 procenta lidí je jakési riziko ještě i potom. I po čtrnáctém dnu může být asi jedno procento i nadále infekční," uvedl k tomu Prymula.
"Jakmile nastane velký pohyb obyvatel zejména v souvislosti se začátkem školního roku, je možné, že bude opatření přijaté v celém ČR v MHD," řekla Rážová. Podle Prymuly se musí povinnost nosit roušky odvíjet od situace v konkrétních regionech, zejména zpočátku. "I chřipková epidemie se šíří regionálně," uvedl. Záležet bude hlavně na výskytu jiných akutních onemocnění dýchacích cest.
Mapa okresů podle rizikovosti šíření covidu-19 bude podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové příznivější než před týdnem. Řekla do v dnešním pořadu Partie televize Prima. Ministerstvo mapu zveřejní v pondělí. Přes vysoké počty nových případů podle Rážové a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly není situace alarmující. Další plošná opatření se podle Rážové nyní nezvažují. Od podzimu jsou podle ní pravděpodobné roušky v městské hromadné dopravě v celé zemi.
Pražská hygienická stanice zřídila novou infolinku ke koronaviru na čísle 227 272 065. Operátoři na ní budou zodpovídat otázky od 8 do 18 hodin. Brzy by měla vzniknout také celorepubliková verze.
Připravujeme také celorepublikovou linku hygienické služby ČR ke koronaviru 1221. O jejím spuštění budeme včas informovat.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) August 9, 2020
Společnost OKD, kde bylo zjištěno jedno z ohnisek nákazy koronavirem, se začíná připravovat na opětovné spuštění těžby v dolech. Od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.
V Česku přibylo v sobotu 175 potvrzených případů koronaviru, denní nárůst je nejnižší v tomto týdnu. Dál ale na rekordní hodnoty stoupá počet aktuálních případů, s nemocí covid-19 se nyní potýká 5081 pacientů. Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře celkem 18 235 pozitivních testů, 70 procent nakažených se z nemoci už vyléčilo a 389 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
Ve francouzském Bayonne kvůli koronaviru zrušili letos tradiční veletrh šunky, která toto město na jihozápadě Francie nedaleko španělských hranic proslavila. Podle místního starosty se tak stalo poprvé od roku 1462. Akci každoročně navštíví kolem 200 tisíc lidí, konání by tak bylo epidemiologickým rizikem.
Spojené státy zaznamenaly už přes pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na své výpočty. Americká Univerzita Johse Hopkinse (JHU) uvádí zatím 4 995 369 případů nákazy v USA od počátku pandemie nemoci covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje.
Chov ukrajinských hlemýžďů přerušila pandemie. Sklady byly plné a bedny s hlemýždi určenými pro konzumaci byly připravené k odeslání do Evropské unie. Pandemie nemoci covid-19 všechno přerušila, a ohrozila tak slibně se rozvíjející sektor na Ukrajině, jedné z nejchudších zemí Evropy. Píše o tom agentura AFP.
V Brazílii zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19 už přes 100 tisíc lidí, z toho 905 za poslední den. Nákaza koronavirem SARS-CoV-2 se tam za posledních 24 hodin potvrdila u 49 970 lidí, čímž celkový počet nakažených v této jihoamerické zemi překročil tři miliony. Nejnovější údaje zveřejnilo brazilské ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách.
Americký prezident Donald Trump dnes obešel Kongres a podepsal sérii exekutivních příkazů na pomoc Američanům zasažených pandemií covidu-19. Opatření se týkají bydlení, podpory v nezaměstnanosti či osvobození od některých daní. Příkazy Trump podepsal po tiskové konferenci ve svém soukromém golfovém klubu v Bedminsteru v New Jersey.
Promotér mistrovství světa silničních motocyklů společnost Dorna sports oznámil první pozitivní test na covid-19 u jednoho ze svých zaměstnanců, který se podílí na pokračování šampionátu. Blíže nespecifikovaná osoba byla izolována v hotelu v Brně, kde seriál nyní pokračuje, stejně jako všichni, kteří s ní byli v bezprostředním kontaktu. Nemá však žádné zdravotní problémy.
"Po pozitivním testu, jehož výsledek jsme dostali v sobotu brzy ráno, byla osoba okamžitě informována a izolována na svém hotelu. Poté byl proveden další, který byl také pozitivní. Zaměstnanec i všechny jeho blízké kontakty zůstanou v izolaci," uvedla Dorna v tiskové zprávě s tím, že byli preventivně testovány i všechny osoby v takzvaném sekundárním kontaktu a všechny jsou v pořádku.
Denní nárůst nových případů koronaviru v Praze se vrátil nad padesátku. Za uplynulých 24 hodin přibylo 56 pozitivních testů, o den dříve to bylo 41 potvrzených onemocnění covid-19. Celkem se v hlavním městě od začátku epidemie nakazilo 3535 lidí, z nichž 2563 se už vyléčilo a 105 zemřelo. Vyplývá to z dat pražské hygienické stanice.
"Nevíme, kde se to zastaví, možná na 150 tisících nebo 200 tisících mrtvých. Jen čas ukáže, jaký bude skutečný dopad nemoci covid-19 v zemi," uvedl Alexandre Naime, brazilský expert na infekční choroby z univerzity v Sao Paulu. Současné onemocnění se dá podle něj srovnat snad jen s chorobami, které do oblasti přivezli kdysi evropští kolonizátoři, jako byly například pravé neštovice. Ty v minulosti vyhubily velké množství původní populace indiánů v zemi.
"Měli bychom být zoufalí, protože je to tragédie podobná světové válce, ale Brazílie je zasažena jakousi kolektivní anestezií," reagoval na smutný mezník sta tisíc obětí brazilský lékař José Davi Urbaez, odborník na infekční choroby. On i další experti varovali, že Brazílie stále nemá k dispozici koordinovaný plán, jak s pandemií bojovat. Navíc mnoho místních administrativ se již rozhodlo pro "znovuotevření" obchodů i dalších podniků, což "nákazu ještě zhorší".
Ukrajina zaznamenává od konce července neustálý růst počtu nových případů nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19. Za posledních 24 hodin se počet potvrzených případů nákazy zvýšil o 1489.
Celkově bylo na Ukrajině od začátku pandemie registrováno 79 750 případů nákazy, 1879 infikovaných osob jí podlehlo. Většina případů byla zaznamenána na západní Ukrajině a v hlavním městě Kyjevě.
Ukrajinská vláda oznámila, že dočasně uzavře hraniční přechody na Krym s cílem zabránit dalšímu šíření koronaviru. Všechny tři přechody mezi Ukrajinou a Krymským poloostrovem, který Rusko anektovalo v roce 2014 a Ukrajina ho označuje za své okupované území, budou uzavřeny od 9. srpna do 30. srpna, citovala z prohlášení kyjevské vlády agentura Reuters.
Vstup na území Krymského poloostrova bude povolen jen krymským rezidentům s ukrajinským občanstvím, upřesňuje se v něm. Během třítýdenní uzávěry bude povolen návrat na pevninské území Ukrajincům, kteří tam mají trvalé bydliště.
V německém Stuttgartu v sobotu několik stovek lidí protestovalo proti omezením, která úřady zavedly v rámci boje proti šíření koronaviru. Informovala o tom agentura DPA.
Demonstranti si přinesli transparenty s nápisy jako "S rouškou - beze mě" či "Prokoukli jsme vás" a skandovali "Svobodu, svobodu". Na neděli je plánována demonstrace v Dortmundu, kde se očekává kolem 1500 lidí, napsala DPA. Minulý víkend proti koronavirovým restrikcím protestovaly tisíce lidí v Berlíně.
Protest gegen Corona-Maßnahmen in Stuttgart: Demos der Initiative „Querdenken 711“ zieht weniger Menschen an https://t.co/NQn74elkKk pic.twitter.com/yRWnWKTaWQ
— StN_News (@StN_News) August 6, 2020
Češi kupují zájezdy do Maďarska na léto i podzim. Největší poptávku zaznamenaly cestovní kanceláře v červnu. Aktuálně v letních měsících je nejoblíbenější oblast kolem Balatonu, na podzim si většina Čechů rezervuje pobyty v tamních lázních. Stejně jako do dalších zemích, ovlivnila pandemie koronaviru prodeje zájezdů také do Maďarska. Cestovní kanceláře a agentury sledují pokles o zhruba 50 až 70 procent.
Za pátečním nárůstem nakažených v Česku jsou podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové stále známá ohniska. "Dochází v nich k poměrně masivnímu testování, například v ohnisku na Frýdecko-Místecku Jablunkově, kde včera (v pátek) bylo testováno téměř 300 lidí," řekla České televizi. Testování tam bude pokračovat i dnes a v neděli, podle Rážové tak mohou být vyšší denní nárůsty i o víkendu. Všechna ohniska jsou známá, krajské hygienické stanice je mají pod kontrolou, dodala hlavní hygienička.
Polsko dnes oznámilo 843 nových případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší denní přírůstek infekce od začátku epidemie. Za poslední dva týdny zaznamenalo Polsko denní rekord již posedmé. Dohromady se v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel od začátku epidemie potvrdila nákaza u 51 167 lidí, z nichž 1800 zemřelo.
Koronavirus se šíří především ve Slezsku, které sousedí s Českem a které se potýká s šířením nákazy v uhelných dolech.
O dotace na odměny za práci v době koronavirové epidemie požádaly tři čtvrtiny poskytovatelů sociálních služeb. Peníze by mělo dostat asi 93 600 pracovníků. Rozdělit si mají celkem 2,03 miliardy korun. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že její úřad většinu sumy odeslal a lidé by odměnu měli mít v červencové výplatě.
Dotace pokrývají období po vyhlášení nouzového stavu od 13. března do konce května. Na odměny za odpracované hodiny vláda vyčlenila 5,2 miliardy. Zhruba tři miliardy se tak nevyčerpají a v rozpočtu zůstanou. Část sumy by se měla pak využít na dotace na pokrytí zvýšených výdajů, které zařízení sociálních služeb kvůli nákaze měla. Počítá se s částkou 990 milionů.
Odměny se vyplácejí za odpracovanou dobu. Pečující pracovníci ze zařízení, kde se nemoc covid objevila, by měli za plných 170 hodin měsíčně dostat 40 tisíc korun hrubého a ostatní zaměstnanci 20 tisíc korun. Na hodinu odměna činí 235 a 115 korun. V domovech, kde nákaza nebyla, by personál měl obdržet 10 tisíc korun hrubého měsíčně při plné pracovní době. Je to 59 korun na hodinu.
Pravidla pro cestování se neustále mění na základě epidemiologické situace. Kam můžeme na dovolenou?
V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června.
Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 146 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4993 lidí.
Páteční denní nárůst je celkově třetí nejvyšší, více případů přibylo naposledy 3. dubna, a to 334. Vůbec nejvíce případů - 377 zaznamenaly laboratoře 27. března.
V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem. Podle údajů Institutu Roberta Kocha bylo za posledních 24 hodin zjištěno 1122 nových nákaz. Celková bilance infikovaných virem Sars-CoV-2 od začátku epidemie tak vzrostla na 215 336. Komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo v Německu za poslední den dalších 12 osob, čímž jejich celkový počet dosáhl 9195.
Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly téměř 60 tisíc dalších případů infekce koronavirem a přes 1300 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. O den dříve země zaznamenala obdobné přírůstky.
Koronavirus se v USA od propuknutí epidemie potvrdil u 4,96 milionu lidí, z čehož jich 161 097 zemřelo. Spojené státy s 328 miliony obyvatel jsou tak globálně pandemií nejhůře zasaženou zemí.
Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50 tisíc nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Infekce se v Brazílii od začátku epidemie potvrdila již u 2 962 442 lidí, z nichž podle úřadů 99 572 zemřelo.
Italská vláda do 7. září prodloužila nařízení týkající se nošení roušek. Povinnost zakrývat si nos a ústa bude nadále platit v uzavřených prostorách, v hromadných dopravních prostředcích i venku, pokud není možné dodržet společenský odstup alespoň jeden metr. Zakázaná budou dál také shromáždění většího počtu lidí. Itálie ohlásila za posledních 24 hodin 552 nových případů nákazy, což je největší denní přírůstek od konce května.
Od 15. srpna by v Itálii měly být znovu povolené výletní plavby, ovšem za přísných bezpečnostních opatření. Pasažérům bude pravidelně měřena teplota. Cestující se také nebudou smět shromažďovat ve větším počtu v barech, restauracích a zábavních prostorách na palubě.
Sportovní stadiony zůstanou v Itálii pro diváky uzavřené. Otevření diskoték, plánované na polovinu července, bylo odloženo.