New York - Amerika si připomněla deset let od chvíle, kdy do věží Světového obchodního centra v New Yorku a na budovu Pentagonu narazila letadla unesená teroristy z Al-Káidy.
Vláda varovala, že má informace o možných útocích i dnes, v den výročí. V New Yorku a Washingtonu platí přísná bezpečnostní opatření.
V pohotovosti jsou ale i evropské země, policie zatkla podezřelé teroristy v Německu a ve Švédsku.
Na místech tragédie se uskutečnily vzpomínkové ceremoniály. V New Yorku se příbuzní obětí sešli na místě bývalých věží Světového obchodního centra, kam přišli i Barack Obama a George Bush.
Na místě se nyní nachází Národní památník. Tvoří dva obrovské hluboké bazény symbolicky zpodobňující základy "dvojčat". Stěny bazénů zasazených do vyrovnaných řad stromů zkrápí voda a jejich okraje lemují černé desky se jmény všech obětí.
Vše jsme sledovali v naší online reportáži.
18:45 - Obama letěl z New Yorku do Shanksville, kde položil květiny k památníku obětí pádu letadla United Airlines, se kterým chtěli únosci původně narazit do budovy Kongresu ve Washingtonu. Prezidentský pár položil věnec k masivní mramorové zdi, v níž jsou vyryta jména obětí. Rodiny pozůstalých Obamu odměnily ovacemi vstoje.
17:25 - Barack Obama a George Bush byli společně poprvé na Ground Zero. Když Obama svého předchůdce vybídl k setkání v květnu po smrti Usámy bin Ládina, Bush odmítl. Naposledy se oba politici setkali loni v Bílém domě, když apelovali na pomoc světa zemětřesením zničenému Haiti. Bush v televizním rozhovoru minulý týden řekl, že necítil radost poté, co se dozvěděl, že je bin Ládin mrtev. Spíše měl prý jen pocit, že se celá věc uzavřela.
17:20 - "Amerika prošla tímto desetiletím způsobem, který odpovídá jejímu charakteru. Udělali jsme chyby, některé věci neproběhly tak rychle, jak měly. Vcelku jsme ale v boji s Al-Káidou obstáli, zachovali jsme své hodnoty a potvrdili svůj charakter," řekl v rozhovoru pro televizi NCB americký prezident Barack Obama.
17:00 - Zpěvák Paul Simon zahrál na Ground Zero svoji slavnou skladbu Sound of Silence.
16:20 - Pomník věnovaný 343 hasičům, kteří zahynuli 11. září v troskách newyorského Světového obchodního centra, je odedneška na pražské Kampě. Pomník odhalil pražský primátor Bohuslav Svoboda, přítomni byli i zástupci amerického velvyslanectví.
Na žulovému památníku, na němž je ztvárněna hasičská přilba s číslem 114, je vyryt nápis: "Hasič je člověk, který žije na světě dvakrát, pro sebe a pro druhé. A právě proto je život hasiče pravým příkladem správného pochopení lidského života."
16:03 - Poslední, čtvrtá minuta ticha. Na paměť posádky a pasažérů letu United Airlines číslo 93, kteří už měli informace o předchozích útocích a rozhodli se, že letoun dostanou z rukou únosců. To se jim nepodařilo a stroj se zřítil v 10:03 místního času u Shanksville v Pennsylvánii.
15:38 - Třetí minuta ticha na památku těch, kteří zemřeli při nárazu letadla na Pentagon. Stalo se tak přesně v 9:38 místního času. Shromáždění u Pentagonu se účastní viceprezident Joseph Biden, ministr obrany Leon Panetta a bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld.
15:33 - Na Ground Zero znějí z úst různých řečníků jména všech téměř tři tisíc lidí, které útoky 11. září připravily o život.
15:03 - Druhá minuta ticha následovala v 9:02, kdy narazil letoun do jižní věže Světového obchodního centra. Americký prezident Barack Obama pak začal mluvit za ochranným sklem.
14:47 - Lidé shromáždění na Ground Zero si minutou ticha připomněli chvíli, kdy do severní věže Světového obchodního centra narazilo první unesené letadlo. Stalo se tak před deset lety přesně v 8:46 místního času. Po minutě ticha se ujal slova newyorský starosta Michael Bloomberg.
"Uplynulo deset let od chvíle, kdy se krásná modrá ranní obloha proměnila v nejčernější noc," řekl Bloomberg, který v té době ještě nebyl v úřadě. Až po útocích vystřídal Rudolpha Giulianiho.
14:33 - Pietní akt na Ground Zero v New Yorku začal. Na místě jsou i Barack Obama a George Bush. Bývalý prezident už předtím promluvil na shromáždění v Shanksville, kam se zřítilo čtvrté unesené letadlo. Chování pasažérů a posádky, kteří se rozhodli vzepřít se únoscům a pokusili se převzít nad boeingem znovu kontrolu, označil za jeden z nejodvážnějších činů v dějinách Spojených států. Po něm mluvil jeho předchůdce Bill Clinton, který ocenil Bushe i Obamu za to, že po 11. září nebyl v USA spáchán další velký atentát.
13:53 - Američané se dnes chystají v místech útoků držet minutu ticha v době, kdy letadla narazila do budov a v jednom případě do země.
13:45 - Watsonův Institut mezinárodních vztahů při Brownově univerzitě na Rhode Island se pokusil vyčíslit, kolik "válka s terorismem," vyhlášená Georgem Busem po 11. září 2001, přibližně stála. Dospěl k číslu 3, 7 bilionu dolarů.
Částka zahrnuje škody způsobené útoky 11. září, náklady na války v Afghánistánu a Iráku, náklady na bezpečnostní opatření, pomoc zahraničním státům v rámci strategie proti terorismu.
12:50 - Papež Benedikt XVI. se v neděli modlil za oběti útoků 11. září a jejich pozůstalé. Zároveň vyzval všechny, aby odolali svodům nenávisti a touhy po pomstě. V sobotu zaslal dopis vedení římskokatolické církve v USA, ve kterém odsoudil násilí páchané ve jménu Boha.
12:03 - Operací v Afghánistánu se v rámci jednotek NATO účastní i česká armáda. Ta přišla zatím o čtyři muže. Naposledy letos 31. května, když český voják najel s automobilem na minu.
Mezi české oběti "války s terorismem," jak ji krátce po 11. září nazval George Bush, patří také bývalý český velvyslanec v Pákistánu Ivo Ždárek. Zemřel v hotelu Marriott v Islámábádu, do kterého najel sebevražedný atentátník s nákladním automobilem napěchovaným výbušninami.
V červenci 2005 zemřel při útoků teroristů na egyptské turistické letovisko Šarm aš-Šajch také čtyřiadvacetiletý český turistický průvodce Petr Kořán.
11:44 - Policisté na newyorském Manhattanu kvůli možné teroristické hrozbě kontrolují projíždějící vozidla před mosty a tunely. Posílené hlídky jsou u některých stanic metra a také v okolí Ground Zero. Kolem newyorské radnice jsou rozmístěny zátarasy, aby k budově neprojely automobily.
11:01 - Po 11. září Spojené státy zaútočily na Afghánistán v říjnu 2001 a pak na Irák v březnu 2003. Kromě toho americké bezpilotní letouny ostřelovaly cíle v Pákistánu a Jemenu. V Afghánistánu ke dnešnímu dni zahynulo 1749 amerických vojáků, v Iráku 4477. Celkový počet obětí konfliktů v obou zemích odhaduje agentura Reuters na necelých padesát tisíc mrtvých v Afghánistánu a přes 170 tisíc v Iráku.
10:44 - Švédská policie zadržela čtyři lidi podezřelé z plánování teroristického útoku. Policejní zátah se uskutečnil v Göteborgu. Švédsko zažilo atentát loni v prosinci, sebevražedný útočník se odpálil v autobuse. Usmrtil však jen sebe. Už ve čtvrtek zadržela ze stejného důvodu dva muže i policie v Německu. Pokoušeli se nakoupit chemikálie potřebné pro sestavení výbušniny.
9:53 - Úřady v noci na neděli na čtyři hodiny zavřely část Dullesova mezinárodního letiště ve Washingtonu kvůli podezření, že v jednom ze zavazadel je výbušnina. Přivolaní pyrotechnici žádnou nebezpečnou látku neobjevili.
9:40 - Ve Washingtonu a New Yorku platí od čtvrtka zvýšená bezpečnostní opatření. Vláda oznámila, že má informace o teroristické hrozbě, která pochází od Al-Káidy. Strach ale panuje spíše z toho, že zaútočit mohou "osamělí teroristé-mstitelé." Tedy lidé nikým neřízení a nepatřící k žádné organizaci a plánující útok sami.
9:29 - Připomeňme si, že šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin se desátého výročí útoků nedožil. Na začátku května jej americké komando zastřelilo v jeho domě v pákistánském Abottábádu. Z nejvyššího velení Al-Káidy je po deseti letech na svobodě jen Egypťan Ajmán Zavahrí. Organizátor a "mozek" útoků 11. září Chálid Šajch Muhammad je v USA ve vazbě a čeká na soud.
9:17 - Barack Obama a jeho manželka Michelle navštíví všechna místa spojená s útoky 11. září. Ground Zero v New Yorku, Pentagon ve Washingtonu i Shanksville v Pensylvánii, kde se zřítilo čtvrté unesené letadlo.
9:00 - Ceremoniál k uctění obětí 11. září a slavnostní otevření nového památníku na místě bývalého Světového obchodního centra v New Yorku začne v 8:35 východoamerického času, tedy půl třetí odpoledne středoevropského. Jedenáct minut předtím, než do severní věže narazilo první letadlo. Akce se zúčastní i tehdejší americký prezident George Bush.
8:45 - Na Ground Zero budou lidé číst jména téměř tří tisíc lidí, kteří v troskách budov před deset lety zahynuli. Ke čtení se krátce připojí i Barack Obama.
8:38 - Útoky 11. září vyvolaly americkou invazi do Afghánistánu, kde měla Al-Káida své základny a sídlilo tam vedení organizace, včetně Usámy bin Ládina. Válka stále trvá. Při útoku sebevražedného atentátníka u bojového stanoviště Severoatlantické aliance v provincii Vardak ve střední části Afghánistánu v sobotu zemřeli dva lidé a desítky dalších byly zraněny.
Zároveň hnutí Tálibán v komuniké oznámilo, že s útoky na USA před deseti lety nemělo nic společného. Američané vinili Tálibán z toho, že bin Ládinovi a Al-Káidě poskytoval přístřeší.