Stockholmský atentát spáchal Švéd arabského původu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 12. 2010 22:28
"Měl pás s výbušninami, ruksak s bombou a v ruce něco jako papiňák," popsala ho policie
Snímek z kamery krátce po teroristickém útoku ve Stockholmu
Snímek z kamery krátce po teroristickém útoku ve Stockholmu | Foto: Reuters

Stockholm/Londýn - Švédská policie se domnívá, že pachatel sobotního nezdařeného atentátu na stockholmské nákupní třídě nebyl na přípravu činu sám. Policie si je rovněž "na 98 procent" jistá, že jde o osmadvacetiletého Taymoura Abdela Wahaba, od roku 1992 švédského občana arabského původu, žijícího několik let také ve Velké Británii.

Už tam měl v mešitě problém se svou "přílišnou radikálností". Americká FBI vysílá do Švédska skupinu sedmi expertů na bomby, aby pomohli při vyšetřování, uvedly dnes tiskové agentury.

Podle vyšetřovatelů chtěl atentátník zřejmě nálož odpálit na stockholmském hlavním nádraží nebo v obchodním domě. V e-mailu zaslaném před činem policii zdůvodnil svůj čin tím, že Švédsko chrání kontroverzního karikaturistu Larse Vilkse a vojensky se angažuje v Afghánistánu.

Vrchní státní zástupce Thomas Lindstrand podle agentury DPA uvedl, že atentát se sice nezdařil, ale byl "dobře připravený". Proto se policie domnívá, že atentátník sice útočil sám, ale měl komplice na přípravu.

"Měl pás s výbušninami, na zádech ruksak s bombou a nesl předmět připomínající tlakový hrnec (papiňák)," uvedl Lindstrand. "Kam šel, to nevíme. Zdá se, že k něčemu došlo nebo udělal nějakou chybu, což vyvolalo explozi části výbušnin, které nesl, a zabilo ho to. Pokud by ale vše vybuchlo najednou, byla by to velmi silná exploze," dodal podle agentury AFP.

První islamistický útok v zemi

Výbuchy, při nichž zemřel atentátník a další dva lidé byli zraněni, jsou prvním případem bombového teroru s islámským pozadím ve Švédsku.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt ve zprávě na sociální síti Twitter už dříve uvedl, že Švédsko se v sobotu při pokusu o teroristický útok vyhnulo katastrofě.

"Velmi vážný pokus o teroristický útok ve velmi rušné části centra Stockholmu. Nezdařený, ale mohl být doopravdy katastrofický," napsal.

Oficiální místa nicméně občany ujišťují, že v tuto chvíli Švédsku další útoky nehrozí. Policie přesto v centru švédské metropole posílila hlídky.

Kvůli Afghánistánu a karikaturám

K výbuchům došlo v sobotu pozdě odpoledne. V obchodní čtvrti Drottninggatan vybuchlo auto s několika plynovými bombami. Krátce poté se ozvala druhá exploze o asi 200 metrů dál. Policisté našli na místě výbuchu těžce zraněného muže, který později zemřel.

"Zahlédl jsem muže ležícího na zemi, z břicha se mu řinula krev a kolem sebe měl rozházeny osobní věci," citovala stanice BBC někdejšího spolupracovníka agentury AP Gabriela Gabira.

Švédský deník Aftonbladet napsal, že mrtvý měl v batohu šest trubic s výbušninami a jedna vybuchla. Výbuchy způsobily paniku mezi lidmi nakupujícími vánoční dárky.

Ve večerních hodinách pak švédská policie oznámila, že společně s tiskovou agenturou TT obdržela 10 minut před výbuchy výhružný e-mail s přiloženou zvukovou stopou ve švédštině a arabštině.

Mužský hlas na záznamu varoval občany země, že budou pykat za své mlčení ke švédské účasti v mezinárodních jednotkách v Afghánistánu a karikaturám proroka Mohameda, jejichž autorem je švédský kreslíř Lars Vilks.

Teroristická organizace Al-Káida vypsala za likvidaci Vilkse, který karikatury Mohameda s psím tělem uveřejnil v roce 2007, odměnu 100 tisíc dolarů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy