Dnešní online přenos k útokům teroristů v Bruselu končí.
Podle aktuálních informací výbuchy v centru Bruselu nepřežilo 31 lidí, dalších 250 lidí je zraněných, údaje se ale mohou ještě změnit. V Belgii útočila trojice mužů, dva atentátníci se odpálili na letišti. Třetí zřejmě zpanikařil a z místa utekl. Belgická policie po něm nyní pátrá, vyšetřování zaměřila na čtvrť Schaerbeek, kde trojici ráno vyzvedl řidič taxi.
Belgické noviny HLN uvedly, že policii navedl do čtvrti Schaerbeek řidič taxi, který trojici útočníků přivezl na letiště. Taxikář uvedl, že mu muži nedovolili pomoci při nakládání zavazadel, policii prý také řekl, kde přesně teroristy vyzvedl.
Teroristický útok na letišti v Bruselu přežil bývalý slavný basketbalista Dikembe Mutombo. Osminásobný účastník Utkání hvězd NBA vyvázl bez zranění. "Byl jsem v letištní hale a najednou slyšel, jak lidi křičí a všichni začali utíkat. Trochu jsem pospával, takže jsem moc nevěděl, co se děje. Myslel jsem, že je to nějaký vtip," řekl CNN devětačtyřicetiletý Mutombo, který vyvěsil dvě fotografie z bruselského letiště na svůj facebookový profil se vzkazem, že je v pořádku.
Thank you everyone. I am safe here. God is good.
Zveřejnil(a) Dikembe Mutombo dne 22. březen 2016
Favorit republikánské nominace do boje o Bílý dům Donald Trump v reakci na krvavé teroristické útoky v Bruselu znovu obhajoval tvrdé vyšetřovatelské praktiky včetně takzvaného waterboardingu. "Waterboarding by byl dobrý. Kdyby se rozšířily zákony, byl bych pro mnohem víc než waterboarding," komentoval prezidentský kandidát metodu simulovaného topení, kterou v minulosti používala americká CIA při výsleších osob podezřelých z terorismu. Vyzval rovněž k lepšímu zabezpečení vnějších amerických hranic. Úřady USA by měly "učinit vše, co mohou", aby získaly dostatek informací a mohly včas zabránit takovým útokům, jakými byli dnešní atentáty v Bruselu, řekl Trump v pořadu televize NBC.
Část letiště v americkém Denveru byla dnes kvůli blíže neupřesněné bezpečnostní hrozbě evakuována. Evakuace se týká části hlavního terminálu nedaleko parkovišť určených pro krátkodobé zastavení za účelem vyložení a naložení cestujících a jejich zavazadel. Žádný z letů nebyl zrušen, je ale možné, že dojde k jejich zpoždění.
DPD is evacuating a section of the main terminal on the west side between doors 600 and 610 to investigate a possible security threat
— Denver Int'l Airport (@DENAirport) March 22, 2016
Německá policie potvrdila informaci médií o trojici zadržených podezřelých. S útoky v Bruselu ale zřejmě nesouvisí. Jedná se o trojici občanů Kosova, kterou zadrželi ještě před útokem v Bruselu poblíž hranic s Rakouskem v autě s belgickou poznávací značkou. "Podezřelí měli podle našich informací plánovat trestný čin proti státu," uvedl mluvčí policie.
Kabinet prvně v Česku vyhlásil první stupeň ohrožení terorismem, který symbolizuje žlutý trojúhelník. O riziku informuje ministerstvo vnitra nejdříve na webových stránkách, fyzicky se symbol nikde vyvěšovat nebude. Jak funguje a co v praxi znamená čtyřstupňový barevný systém výstrahy si můžete přečíst v článku.
O pohotové reakci zaměstnance bruselského letiště Alphonse, který zachránil sedm lidí, jsme již psali dříve, nyní se na sociálních sítích objevila fotografie pořízená krátce po výbuchu.
@GavinLeeBBC Alphonse the hero pic.twitter.com/UGYSiodj6f
— Pouya Defaee (@pouya001) March 22, 2016
Starosta obce Zaventem Francis Vermeiren uvedl, že trojice útočníků z bruselského letiště měla bomby ukryté v zavazadlech. "Své kufry naložili na vozíky. První dvě bomby vybuchly. Třetí, která byla také na vozíku, ale nevybuchla. Musel zpanikařit," uvedl starosta.
Belgická policie důsledně kontroluje všechna auta, která opouštějí zemi.
Belgicka policie kontroluje vsechna auta odjizdejici z Belgie. Vse o atentatech na @Hospodarky @Aktualnecz #Zavantem pic.twitter.com/BRtdHqrHww
— Silvie Housková (@SilvieTres) March 22, 2016
Část bruselského metra se před chvílí znovu rozjela.
Metro line 2 operational again, but only stops at Simonis, Rogier, Madou, Trône, Louise, Midi, Delacroix & Beekkant. #stib #Brussels
— STIB-MIVB (@STIBMIVB) March 22, 2016
Americké akcie po teroristických útocích v Bruselu mírně oslabily. Pod výraznějším prodejním tlakem se ocitly především podniky spojené s cestovním ruchem, například letecké společnosti. Část počátečních ztrát ale trh smazal, zejména díky růstu akcií firem ze zdravotnického sektoru.
Bruselské letiště zůstane ve středu zavřené.
The airport remains closed tomorrow Wednesday. Passengers are to contact their airline for further instructions. https://t.co/VfcQfJLjMm
— Brussels Airport (@BrusselsAirport) March 22, 2016
Před belgickou ambasádou v Praze zapalují lidé svíčky na památku obětem útoků.
Belgická ministryně zdravotnictví Maggie de Block v televizi VTM uvedla, že při útocích zemřelo 31 lidí a dalších 250 je zraněných. 20 lidí zemřelo při výbuchu v metru a 11 na bruselském letišti.
Německá média tvrdí, že policie v Německu na jedné z dálnic zadržela tři podezřelé, kteří by mohli být spojeni s teroristickou organizací.
Bohuslav Sobotka po jednání vlády potvrdil očekávané: "Vláda schválila vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem," uvedl premiér.
V praxi to znamená, že kromě zvýšení bezpečnostních opatření v České republice se do hlídek zapojí i armáda. "Vláda povolává nejvýše 550 vojáků v činné službě a to nejdéle po dobu dvou měsíců," dodal Sobotka na krátkém brífinku. Novináři neměli možnost pokládat otázky.
Agentura Reuters zveřejnila snímek odstřelovače v policejní helikoptéře nad Bruselem.
A ještě jedno svědectví Terezy Haniakové z Bruselu: "Od čtyř hodin odpoledne bylo vlakové nádraží Gare Centrale opět otevřené. Kvůli velmi pečlivé osobní prohlídce každého, kdo vstupuje do prostor nádraží, se však vytvořily velmi dlouhé fronty lidí. Čekali, až jim umožní vstup na nádraží. Pasažéři byli rozděleni na ženy a muže a poté požádáni o strpení během osobní prohlídky."
Školy v Bruselu se zřejmě zítra normálně otevřou, tweetuje belgické krizové centrum.
At this moment everything looks forward that the schools will be open tomorrow #Brussels
— CrisisCenter Belgium (@CrisiscenterBE) March 22, 2016
Policejní manévry v Bruselu.
#Flash - Ce que l'on peut dire des opérations en cours à #Bruxelles https://t.co/8z6FacbUdZ pic.twitter.com/9JDuHjgUvT
— Le Soir (@lesoir) March 22, 2016
Tereza Haniaková pro Aktuálně.cz popsala, jak to momentálně vypadá v Bruselu: "Ochromený Brusel se pomalu noří do tmy. I přes občasné ozvěny sirén se situace vrací k normálu. Ulice se začínají plnit lidmi, mnohé z restaurací jsou otevřeny a vítají své zákazníky na konci toho dne, jako na konci dne jakéhokoli jiného. Obyvatelé Bruselu se v podvečer začali spontánně shromažďovat v centru před budovou burzy, kde projevovali solidaritu s oběťmi dnešních útoků a celou Belgií. Ulice pěší zóny pokryly nápisy, hrající všemi barvami, vzkazující solidaritu."
Policie oznámila, že prohledávání trosek na bruselském letišti bude trvat celou noc a protáhne se až do zítřka. Specialisté musí prozkoumat stovky zavazadel, které nechali na místě cestující, když po explozích urychleně opouštěli místa atentátů. Mezi kufry mohou být ještě další nálože atentátníků.
Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens řekl, že policie pátrá po dalších potenciálních útočnících, kteří jsou zřejmě na útěku. Zopakoval i předchozí upozornění vyšetřovatelů, že nemohou zveřejňovat citlivé informace.
Experti na terorismus řeší, jak souvisí dnešní útoky v Bruselu s pátečním zatčením Salaha Abdeslama. Vydali jsme následující text:
"Bráníme naše hodnoty a naši svobodu," tweetuje belgický premiér Charles Michel. "Jsme konfrontováni s barbarským nepřítelem. Ale jsme rozhodní a jednotní."
We will defend and protect our values and freedom. We are confronted with a barbaric enemy. But we are determined and united.
— Charles Michel (@CharlesMichel) March 22, 2016
Kde udeřili teroristé a co způsobili. Projděte si grafiku Aktuálně.cz.
Mluvčí Evropského parlamentu Emmanuel Foulon oznámil, že v neděli ve 14.00 bude v Bruselu zahájen "Pochod proti strachu". Jako odpověď na dnešní atentáty.
Brusel podpořil i Berlín.
#Berlin rend hommage aux victimes des attentats de Bruxelles https://t.co/Q6YSUN8EIv pic.twitter.com/dBhBw7oR8W
— Le Soir (@lesoir) March 22, 2016
Veřejnoprávní televize RTBF upřesňuje informace k razii v Schaerbeeku:
Policie pátrá ve čtvrti na dvou různých místech. V jednom z bytů byla nalezena výbušnina s hřebíky. Jde zřejmě o byt, kde byly vyrobeny dnes použité bomby.
Solidarita Paříže s Bruselem:
En signe de solidarité avec #Bruxelles, Paris illumine @LaTourEiffel aux couleurs de la Belgique. #NousSommesUnis pic.twitter.com/qRbFFkNKGv
— Paris (@Paris) March 22, 2016
Americké zpravodajské služby se domnívají, že přiznání Islámského státu k úterním útokům v Bruselu je věrohodné a autentické. Nejmenovaný zdroj cituje agentura Reuters.
V Bruselu kolabuje doprava. Velké dopravní tepny, jako je La rue de la Loi, La rue du Trône či bulvár Général Jacques, jsou ucpány. Policie se snaží dopravu postupně odkloňovat postranními ulicemi.
Na bruselském letišti byly podle deníku La Libre Belgique večer nalezeny další výbušniny. S podobnou informací přišla i belgická televize.
List dále píše, že u těla jednoho z útočníků byl nalezen také kalašnikov.
Podle policie byly dnešní útoky naplánovány ještě před pátečním zatčením Salaha Abdeslama. To je nicméně mohlo uspíšit, řekl televizi RTBF její zdroj.
Při policejní akci v Schaerbeeku byla podle La Libre Belgique nalezena nálož obsahující mimo jiné hřebíky, vlajka Islámského státu a chemikálie.
V letištní hale nastaly dvě exploze. Poté byl nalezen jeden nepoužitý pás výbušnin.
To naznačuje, že poslední ze tří útočníků nebyl s to bombu odpálit nebo si to rozmyslel. Může jít právě o muže z obrázku.
Pyrotechnici řízeným výbuchem třetí bombu zneškodnili brzy odpoledne.
"TERORISMUS - Podezřelý k identifikaci. Policie se snaží zjistit totožnost tohoto člověka. Je podezřelý ze spáchání atentátu na letišti Zaventem v úterý 22. března 2016. Pokud poznáváte tuto osobu nebo pokud máte informace o tomto útoku, obraťte se na vyšetřovatele prostřednictvím bezplatného telefonního čísla 0800 30 300. Diskrétnost je zaručena," uvádí se v policejní výzvě.
Belgická policie usilovně pátrá po muži podezřelém v souvislosti s dnešním teroristickým útokem na bruselském letišti. Jeho fotografii zveřejnily úřady na internetu. Muž má světlou rozepínací bundu a na hlavě tmavý klobouk s brýlemi. Zřejmě aby ho nebylo možné poznat.
#TERRORISME Qui reconnait cet homme? https://t.co/rYdyrBSJqF pic.twitter.com/xKnAXb9eGs
— Avis de recherche (@police_temoin) March 22, 2016
"V tomto článku nepřinášíme žádné citlivé informace týkající se probíhajících vyšetřování." Touto nezvyklou větou, která svědčí o informačním embargu vyhlášeném belgickými vyšetřovateli, začíná článek o policejní akci ve čtvrti Schaerbeek. Právě ho zveřejnil deník La Libre Belgique.
S krátkým projevem k národu vystoupil belgický král Philippe. Vyjádřil soustrast příbuzným obětí, vyslovil účast se zraněnými a vyzdvihl profesionalitu a nasazení belgických bezpečnostních sil.
Situace se pomalu vrací k normálu, ale pořád je město ochromené, lidem se nechce chodit ven, popisuje situaci novinářka žijící v Bruselu Eva Hrnčířová. Pusťte si rozhovor na DVTV.
Rozjela se další jedna policejní akce - na nádraží ve Schaerbeeku. I to bylo kompletně uzavřeno.
Schaerbeek je předměstí na severovýchodním okraji Bruselu.
V bytě ve Forestu policie našla velké množství munice, ale žádné stopy po výbušninách, píše la Libre Belgique.
Egyptský deník Al-Watan s odkazem na islamistickou agenturu Amak píše, že Islámský stát má v úmyslu provést v Evropě další atentáty.
Belgická federální prokuratura oznámila, že v bytě ve čtvrti Forest, kde byl při přestřelce s policií minulé úterý zabit Mohamed Belkaid, byla nalezena vlajka Islámského státu, salafistická literatury, 11 zásobníků do kalašnikova a další munice.
Belgická policie provádí přísné kontroly na hranicích země, aby zabránila případnému útěku hledaných osob do zahraničí. Potvrdil to belgický premiér Charles Michel.
Federální prokurátor Frédéric Van Leeuw naznačil, že akce v Schaerbeeku souvisí s útoky na letišti a v metru. Mohou tu být ukryti ti, kdo dnešní atentáty zorganizovali.
Belgická policie zatím nic nepotvrzuje. Je maximálně diskrétní. Na otázky novinářů odpovídá vyhýbavě, aby únikem informací nebylo narušeno vyšetřování, respektive pátrání.
Na letišti v Ostende u mořského pobřeží přistálo nejméně osm letadel společnosti Brussels Airlines.
Letiště v Charleroi, které leží 60 kilometrů jižně od Bruselu, zůstane otevřené nepřetržitě. Dopoledne tam přistál stroj letící z Paříže.
Do Antverp, severně od metropole, dorazily dva letouny společnosti Brussels Airlines z Osla a Stockholmu.
Spoje mířící do Bruselu přijala také Paříž a Frankfurt nad Mohanem.
Asi tisícovka cestujících byla přesměrována na letiště v Lutychu, sto kilometrů východně od belgické metropole. Na letišti sloužícím spíše pro nákladní dopravu přistálo dnes dopoledne 14 letadel. Na bezpečnost tam dohlíží 60 až 80 policistů a vojáků, u vchodu do terminálu byl instalován skener zavazadel.
Po uzavření bruselského mezinárodního letiště Zaventem převzala veškerý letecký provoz vázaný na belgickou metropoli jiná letiště v zemi nebo i v zahraničí. Šlo o spoje, které do Bruselu směřovaly a které musely změnit destinaci, uvedla veřejnoprávní televize RTBF.
Některé raněné sanitky odvezly i do nemocnice Saint-Pierre, kam byl po svém zatčení převezen také terorista z Paříže Salah Abdeslam. Toho nyní policie vyslýchá na neznámém místě.
Teroristický útok v Bruselu ovlivňuje úterní jednání Poslanecké sněmovny. Kromě soucitu s oběťmi tohoto útoku zaznívají v kuloárech Sněmovny návrhy, aby vláda vystupovala ostřeji proti migraci a nesázela tolik na prohlubování spolupráce s Tureckem.
Belgická policie zahájila rozsáhlou pátrací akci ve čtvrti Schaerbeek. Podle belgických médií je kompletně uzavřena, k dispozici však zatím nejsou žádné podrobnosti.
Právě v Schaarbeeku se minulý čtvrtek konal pohřeb Salehova bratra Brahima, který se odpálil při listopadových útocích v Paříži.
V zahradách Pražského hradu se mělo v úterý v podvečer cvičně odpalovat 21 oslavných salv. Akci naplánovali vojáci a prezidentova kancelář - kvůli přípravám na příjezd prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga. Cvičení bylo nakonec zrušeno. Kvůli úterním teroristickým útokům v Bruselu.
Rádio Svoboda se s bratry, kteří se nyní jmenují Suleiman a Chalid, spojilo. Ti však jakékoli spojení s teroristickými útoky popřeli a uvedli, že jde o novinářské výmysly.
"Udělali z nás smrtící sebevrahy. Žádná policie nás však nehledá. Nikdo nám ani nevolal," řekl Suleiman Dovbaš.
Belgické tajné služby údajně prověřují tři běloruské občany - pro podezření z účasti na teroristických útocích v Bruselu. Podle serveru TUT.by jde o bratry Ivana a Alexeje Dovbašovy a Marata Junusova. Všichni dlouhodobě žijí v Belgii a již před několika lety konvertovali k islámu.
Čeští europoslanci popsali svou úterní ranní cestu po Bruselu. Město ochromila série výbuchů na letišti a v metru. Více zde:
Obětí útoků mohlo být víc. Třetí bomba, která byla - nevybuchlá - nalezena na letišti, podle informací guvernéra regionu selhala.
"Tři bomby byly vneseny do budovy, jedna z nich ale neexplodovala," řekl na tiskové konferenci guvernér provincie Vlámské Brabantsko Lodewijk De Witte.
Belgický král Philippe promluví k občanům dnes v 19 hodin večer.
#Alerte Le Roi s'adressera à la population vers 19h https://t.co/Q6YSUN8EIv pic.twitter.com/rxx3JveqFR
— Le Soir (@lesoir) March 22, 2016
Spojené státy nemají žádné konkrétní důkazy o teroristické hrozbě v důsledku bruselských útoků, přesto bylo na dopravní uzlech v hlavních amerických městech rozmístěno velké množství ozbrojených policistů, píše agentura Reuters.
New York, Los Angeles a Chicago posílily bezpečnostní opatření na letištích.
Bruselská univerzita (VUB) nebude vyučovat do konce týdne.
UPDATE: VUB will be closed rest of the week. All classes suspended, staff members to stay home, all services closed https://t.co/g2lALojmKN
— VUB (@VUBrussel) March 22, 2016
Bruselské letiště Zaventem zůstane uzavřené i ve středu, řekl novinářům jeho výkonný ředitel Arnaud Feist.
Podle odhadů belgického krizového centra bylo dnes v Bruselu zraněno asi 230 lidí – víc, než se zatím uvádělo.
Zhruba stovka raněných je z letiště Zaventem, dalších 130 ze stanice metra Maelbeek.
Na letišti přišlo o život asi deset lidí, v metru dvacet. Přesné počty obětí však zatím stále nejsou k dispozici.
Mezi zraněnými na bruselském letišti jsou podle agentury Reuters i tři mormonští misionáři z Utahu. Je jim 66, 20 a 19 let, jsou hospitalizováni v nemocnici.
Šéf ukrajinské tajné policie (Bezpečnostní služba Ukrajiny, SBU) Vasyl Hrycak při setkání se studenty v Kyjevě prohlásil, že za výbuchy v Bruselu může být "ruská stopa". "Nedivil bych se, kdyby se ukázalo, že je to prvek hybridní války ze strany Ruska, i když se bude poukazovat na tzv. Islámský stát," uvedl podle televize 5 Kanal. Ruský premiér Dmitrij Medveděv reagoval okamžitě na Facebooku. Hrycak "je blázen", napsal.
Dva muži na fotografii mají jen jednu rukavici. Britský Telegraph spekuluje, že rukavice mohly ukrývat spouštěcí zařízení od výbušniny.
Policie podle listu hledá třetího muže, který má na snímku tmavý klobouk.
Belgická média zveřejnila snímek z bezpečnostní kamery, na kterém jsou zachyceni tři muži. Údajně jde o podezřelé z útoků na bruselském letišti.
Brussels attacks: Authorities release image of three suspects in airport bombing https://t.co/uQYtRwxXqE pic.twitter.com/M193NiKWGV
— The Telegraph (@Telegraph) March 22, 2016
Jak to teď vypadá v Bruselu s dopravou?
Podle belgického krizového centra je veřejná doprava znovu v provozu.
Funguje i železnice, hlídá ji množství policistů.
Metro jezdí jen na části linek.
Zrušeno bylo také nařízení o zákazu vycházení. Úřady přesto doporučují obyvatelstvu, aby nevycházeli, pokud to není bezpodmínečně nutné.
Omezení v původním rozsahu zůstávají v platnosti jen na několika místech v Bruselu. Rodiče si už také mohou vyzvednout děti ze škol.
Reprise des transports publics à #Bruxelles: stations de gare rouvertes-sécurité renforcée par la Police, la Défense et Sécurail
— CrisisCenter Belgium (@CrisiscenterBE) March 22, 2016
Podle webových stránek bruselského letiště by na něm mělo krátce před pátou hodinou přistát první letadlo - přiletí ze Španělska. Kolem šesté pak letiště očekává z Madridu další čtyři.
Po sedmé hodině večer jsou hlášeny přílety tří letadel z Prahy. Zbytek letů je zrušen.
Belgie bude mít třídenní smutek, rozhodla vláda.
Trois jours de deuil national décrétés à la suite des attentats (@JanJambon)
— Belga News Agency (@BelgaNewsAgency) March 22, 2016
Britský list The Telegraph hovořil s lékařem z bruselské fakultní nemocnice univerzity KU Leuven, do které bylo převezeno několik lidí zraněných na letišti. Jejich národnost nezná, uvedl ale, že mezi vážně zraněnými byly i děti.
"Některým lidem byly amputovány nohy," řekl doktor Marc Decremer. "Léčíme také popáleniny."
Evakuovaní lidé u sebe nemají zavazadla. Čekají, co bude dál.
#brusselsattack airport evacuees, people left with no luggage eating what food they have pic.twitter.com/UODxZhKlmu
— leanahosea (@leanahosea) March 22, 2016
Rozvířený prach z trosek, těla mrtvých, křik živých obětí, dětské kočárky a prchající cestující. To vše je vidět na videu pořízeném okamžik po výbuších na bruselském letišti Zaventem. Podívejte se:
Předseda Evropské rady Donald Tusk upozornil, že "jde o další teroristický čin spáchaný ve službách nenávisti a násilí".
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zase atentáty označil za zbabělé činy a za útok "na naše hodnoty a na naši otevřenou společnost".
Francouzský prezident François Hollande řekl, že "napadena byla celá Evropa", šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier pak sdělil, že "terorismus nikdy nezvítězí". "Naše evropské hodnoty jsou mnohem pevnější než nenávist, násilí a teror," napsal na Twitteru.
"Nikdy nedovolíme, aby terorismus zvítězil. Čelíme velmi konkrétní teroristické hrozbě napříč evropskými zeměmi. Dnešek je dnem soustrasti a také posílení naší vlastní bezpečnosti," komentuje události v Bruselu britský premiér David Cameron po jednání krizového výboru COBRA.
Na půli žerdi visí vlajky nejen před Evropskou komisí, ale i na budově parlamentu v Londýně.
UK Parliament flag half mast for victims #Brussels #Zaventem #Maelbeek #brusselsattack #stib #MIVB #Europe #Belgium pic.twitter.com/yUW1SwaIGy
— UKEPP (@UK_EPP) March 22, 2016
Co se po útocích v Bruselu děje na sociálních sítích? Lidé sdílejí pod hashtagem #JeSuisBruxelles (Já jsem Brusel) soustrastné vzkazy, karikatury i slova vzdoru. Pomocnou ruku podal i Facebook, který umožňuje lidem sdílet informace, zda jsou v pořádku.
Fotografie, která koluje internetem a na níž jsou údajně zachyceni tři útočníci z bruselského letiště.
Policie doposud o totožnosti atentátníků neinformovala.
BREAKING: The three terrorist Belgian security forces believe carried out the terror attack in #Brussels airport pic.twitter.com/ck3YwgrllE
— News_Executive (@News_Executive) March 22, 2016
Pod hashtagem #Zaventem se ale také mikroblogovací sítí šíří zprávy o dalších bombách na různých místech v Bruselu - nejčastěji v budově Evropské komise či v různých univerzitách, knihovnách a nemocnicích. Jedná se však v drtivé většině o nově založené účty a oficiální instituce žádné podobné varování nevydaly.
Obyvatelé Bruselu prokazují solidaritu s těmi, které nepřímo zasáhly ranní teroristické útoky.
Na sociální síti Twitter například vznikl hashtag #BrusselsLift, pomocí kterého nabízejí odvoz vlastním automobilem z města, jehož veřejná doprava byla zcela zastavena. Pod hashtagem #OpenHouse zase místní obyvatelé nabízejí útočiště ve vlastním domě lidem, kteří byli ráno evakuováni z letiště.
Comment les navetteurs vont quitter #Bruxelles? La STIB rappelle ses chauffeurs. Hashtag #brusselslift covoiturage pic.twitter.com/bFJYTDlQ4e
— RTL info (@rtlinfo) March 22, 2016
Skupinka teenagerů odmítla na bruselském letišti uposlechnout rozkaz policie a evakuovat se. Jednoho policie zatkla a převezla k výslechu, zbytek zatím legitimuje, informoval portál 7sur7.
Demokratická favoritka pro prezidentské volby Hillary Clintonová se přidala ke svým republikánským rivalům a odsoudila útoky v Bruselu.
"Teroristé znovu udeřili v srdci Evropy, ale jejich kampaň nenávisti a strachu nikdy nevyhraje," citovala ji agentura Bloomberg.
Belgické úřady nyní podle bruselského starosty Yvana Mayeura pracují na zjišťování totožnosti obětí. "Bude to těžké a zabere to čas," řekl.
Vyzval také obyvatele Bruselu, Vlámska i Valonska, aby vyjádřili solidaritu s oběťmi atentátů.
Zatím poslední bilance útoků v Bruselu hovoří o 34 mrtvých a 202 zraněných.
Spojené státy udělají "vše, co je potřeba", aby přivedly útočníky z Belgie před spravedlnost, prohlásil během své návštěvy Kuby americký prezident Barack Obama.
BREAKING: #Brussels attacks are "outrageous," President Obama says after at least 26 killed https://t.co/TTOudxCMiq https://t.co/m2R3sJtwVh
— Bloomberg Business (@business) March 22, 2016
Zatímco severní a jižní vlakové nádraží se otevřou, to centrální zůstane podle policie nadále uzavřeno.
Lidé na ulicích vyjadřují svůj zármutek po svém.
Bruxelles ma belle comme je l'aime tant ❤️💔 #Brussels #Zaventem #Piétonnier #Fraternité pic.twitter.com/a3qUYmRBSm
— Leila Agic (@LeilaAgic) March 22, 2016
Úřady opět povolily průjezd v části bruselských tunelů.
Vlakové nádraží se znovu otevře v 16 hodin SEČ, bude ho hlídat 500 vojáků, píše Reuters s odvoláním na deník La Libre.
"Ohavné útoky v Bruselu znovu ukázaly, že teror nemůže být způsob boje za svobodu, a opět zdůraznily potřebu společného boje proti všem typům teroru," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj není žádný rozdíl mezi teroristickými útoky v Bruselu a těmi, které provedli kurdští ozbrojenci v Ankaře.
Na pražském letišti po teroristických útocích v Belgii začala platit mimořádná bezpečnostní opatření. V letištní hale se pohybuje více policistů, lidé však víc než hrozbu teroru řeší, jak se po zrušení letů dostanou do Bruselu či jinam do Evropy. Více zde:
Ve stanici metra Maelbeek bylo zabito 20 lidí, dalších 106 utrpělo zranění, oznámil čerstvou bilanci starosta Bruselu Yvan Mayeur.
Sedmnáct lidí je podle něj ve vážném stavu.
Provozovatel atomové elektrárny Tihange vyvrátil informaci, že musela být evakuována. Vedení prý pouze pustilo domů všechny zaměstnance, kteří momentálně nejsou k provozu zařízení zapotřebí.
Kondolence královskému páru do Bruselu poslal i ruský prezident Vladimir Putin.
"Tento barbarský zločin, který nemůže být nijak zdůvodněn, opět potvrzuje, že terorismus nemá hranice a je hrozbou pro lidi na celém světě," napsal. Vyjádřil také přesvědčení, že zabijáci a jejich komplicové dostanou trest, jaký si zaslouží.
Jak na útoky reaguje islámský svět?
- Evropa hoří v tomtéž ohni, jaký zažehly některé režimy v Sýrii a na Blízkém východě, oznámil libanonský šíitský Hizballáh.
- Syrská vláda bruselské útoky odsoudila.
- Podle duchovních z mešity Al-Azhar, kteří mají významné slovo v sunnitském islámu, útoky odporují islámskému učení. "Al-Azhar rozhodně tyto teroristické útoky odsuzuje. Tyto nenávistné zločiny odporují snášenlivému učení islámu. Jestliže se svět nesjednotí, aby této epidemii čelil, zločinci nikdy nepřestanou páchat zločiny na nevinných," uvedla mešita v prohlášení.
- Stoupenci radikálů z Islámského státu útoky přivítali. Islámský "stát vás přinutí přehodnotit vaše způsoby tisíckrát, než se odvážíte znovu zabíjet muslimy; muslimové nyní mají stát, který je brání", napsal na Twitteru jeden z nich.
Tintin pláče.
Cartoons of a crying Tintin are used to pay tribute to Brussels https://t.co/X0KuoWYO2d pic.twitter.com/ZL8RsY6qz6
— Mashable (@mashable) March 22, 2016
Podrobnosti k výbuchu ve stanici Maelbeek:
Když došlo k explozi, souprava se třemi vozy právě opouštěla stanici ve směru. Výbušnina byla pravděpodobně odpálena v prostředním vagónu, který v tu chvíli projížděl podél nástupiště. Řidič okamžitě zastavil a začal evakuovat první a poslední část soupravy.
Premiér Sobotka chce první stupeň ohrožení vyhlásit, přestože vláda ani tajné služby nemají žádné indicie o případných rizicích teroristického útoku u nás.
"Do současné doby jsme nezaznamenali žádné informace o ohrožení České republiky terorismem. Přesto nás čekají další bezpečnostní opatření," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.
Evakuace pasažérů z letiště je podle listu Le Soir ukončena. Obce Zaventem, Kortenberg a Vilvorde podle něj pro cestující, kteří tu uvízli, zřídily provizorní ubytovny, například v místních tělocvičnách.
Jde většinou o lidi, kteří chtěli v Bruselu přestoupit na jiný letecký spoj. Levné ubytování jim nabízí i svaz bruselských hotelů.
Bruselská univerzita VUB vyzvala z bezpečnostních důvodů všechny studenty a zaměstnance pohybující se v kampusu, aby se okamžitě uchýlili do školních budov a nevycházeli ven. Informuje o tom agentura Reuters.
Kdo mohl dnešní útoky naplánovat? Podezření padá hlavně na dva muže - Najima Laachraouie a Mohameda Abriniho. Oba jsou na útěku, bezpečnostní složky po nich pátrají kvůli jejich možné roli v loňských pařížských útocích.
Čtyřiadvacetiletý Laachraoui podle prokuratury loni na podzim cestoval se Salahem Abdeslamem do Maďarska s pasem vystaveným na jméno Soufiane Kayal.
DNA třicetiletého Belgičana marockého původu Mohameda Abriniho byla pro změnu nalezena na několika sebevražedných vestách, které použili atentátníci z Paříže.
Belgická policie evakuovala jadernou elektrárnu Tihange, ležící 70 kilometrů od německých Cách, napsala agentura Reuters.
Pozadu nezůstal ani texaský senátor Ted Cruz. "Radikální islám je s námi ve válce," píše republikánský kandidát na prezidenta USA na své facebookové stránce.
Neodpustil si výpad vůči Baracku Obamovi. "Po dobu sedmi let jsme měli prezidenta, který tuto skutečnost odmítal. Ale pravdou je, že nemůžeme doufat v poražení takového zla, pokud se ho bojíme pojmenovat."
"To skončí 20. ledna 2017, kdy složím přísahu jako prezident. Pojmenujeme našeho nepřítele - radikální islamistické teroristy. A porazíme ho."
Our hearts break for the men and women of Brussels this morning. Make no mistake -- these terror attacks are no isolated...
Zveřejnil(a) Ted Cruz dne 22. březen 2016
Belgická policie nadále prohledává letiště. Obává se, že by na místě stále ještě mohli být teroristé, informuje Le Soir.
Na letišti Zaventem byla pyrotechniky zneškodněna sebevražedná vesta, která patrně patřila třetímu z atentátníků.
"Chcete nás vyděsit? Tady je naše odpověď," napsal student na Twitter a připojil fotku čůrajícího chlapečka. Za necelou hodinu získal 1700 retweetů.
À ceux qui veulent nous faire peur, voici notre réponse >>> #Zaventem #PrayForBruxelles pic.twitter.com/fIle1HoPFc
— Tom GRILLOT (@TomGrillotOff) March 22, 2016
Po výzvě úřadů, aby kvůli přetížení mobilní sítě raději lidé využívali sociálních sítí a internetu, spustil Facebook nástroj, kterým o sobě mohou lidé v zasažené oblasti dát vědět, že jsou v bezpečí.
Facebook pro #Brusel spustil Safety Check. Po výzvě úřadů,aby lidé kvůli přetížení nevolali https://t.co/cosWLTxbVk pic.twitter.com/8toFsWSoNa
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) March 22, 2016
K útokům v Belgii se po Donaldu Trumpovi vyjádřil i guvernér Ohia a další z kandidátů na prezidenta John Kasich.
Gov. John Kasich's statement on the terrorist attacks in #Brussels. pic.twitter.com/6gwCCMwJcy
— John Kasich (@JohnKasich) March 22, 2016
Další foto z Bruselu (evakuace z metra):
Foto z Bruselu ze stanice Maelbeek:
Jak je to s pojištěním v případě teroristických útoků? U cestovního pojištění většina pojišťoven toto riziko kryje, u životního je to naopak. Kdo se však nyní chystá do Belgie, měl by vědět, že ho nemusí jistit ani pojistka, která následky teroristických útoků kryje. Ministerstvo zahraničí už totiž oznámilo, že vyzve české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cesty do dalších částí Belgie. A tato doporučení jsou pro pojišťovny směrodatná.
"Klientům radíme jediné - do Belgie necestovat. A to v přímé souvislosti s vyjádřením ministerstva zahraničí. Forma doporučení a výše bezpečnostního stupně vyhlášeného v Belgii jsou pro nás jasným signálem, že pokud klient v tuto chvíli do Belgie vycestuje, riskuje, že mu škody vzniklé v přímé souvislosti s teroristickými útoky nebudeme moci vyplatit. Riziko je skutečně extrémně vysoké," říká Jan Marek, mluvčí Direct pojišťovny.
Federální prokurátor Belgie požádal novináře, aby nepsali o ničem, co by mohlo ohrozit vyšetřování a probíhající policejní akce.
Bilance dnešních teroristických útoků v Bruselu stoupla na 34 mrtvých, uvedla agentura Reuters s odvoláním na belgickou veřejnoprávní televizi VRT.
Při explozi v metru údajně zahynulo 20 lidí, při výbuších na letišti 14 osob.
Oficiální bilance z letiště je 11 obětí, mrtví z metra zatím potvrzeni nejsou.
Alphonse, zaměstnanec bruselského letiště, odvedl po výbuších na letišti do bezpečí sedm lidí.
Alphonse was wrapping bags by check in desks + heard explosion.He pulled 7 wounded people to safety #brusselsairport pic.twitter.com/tbOQv0VVtE
— Gavin Lee (@GavinLeeBBC) March 22, 2016
Česká republika vyhlásila po sérii výbuchů v Bruselu první stupeň ohrožení terorismem.
"V osm hodin (večer) se mimořádně sejde vláda, aby potvrdila první stupeň ohrožení terorismem a schválila posílení hlídek o příslušníky Armády ČR," oznámil premiér Bohuslav Sobotka.
Podle ministra vnitra Milana Chovance momentálně mimořádně slouží několik set policistů nad rámec běžné služby.
Dnes v 8 večer se mimořádně sejde vláda. Požádám ji, aby potvrdila 1. stupeň ohrožení a posílila policejní hlídky o vojáky.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) March 22, 2016
Kde teroristé útočili a co všechno se nachází v okolí? Podívejte se na mapu Aktuálně.cz.
K teroristickým útokům v Bruselu se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS). Prohlášení učinila organizace přes agenturu Amak, která islamisty podporuje, informoval káhirský zpravodaj tiskové agentury TASS.
Evropský parlament zůstane zavřený i ve středu. Předseda Martin Schulz rozeslal zaměstnancům e-mail s tím, ať do práce na druhý den nechodí, informuje z místa asistentka europoslankyně Vendula Karásková.
Česká ambasáda v Bruselu zatím nemá informace o tom, zda mezi mrtvými nebo zraněnými jsou čeští občané.
"Jsme ve spojení s krizovým centrem belgického ministerstva zahraničí. Od nich jsme zatím žádnou konkrétní informaci k identitě obětí nedostali," uvedl zástupce velvyslance Martin Čech s tím, že ambasáda aktuální stav ověřuje každou půlhodinu.
Bruselské nemocnice žádají lékaře mimo službu i dárce krve, aby přišli pomoci do nemocnic, pokud mohou, píše portál Politico.
Po teroristických útocích byl evakuován také belgický královský palác, píše agentura Reuters s odvoláním na belgickou televizi RTBF.
Zuidertoren, jeden z významných belgických mrakodrapů, byl evakuován poté, co se v jeho podzemních parkovacích prostorách našly dva podezřelé balíky, informuje agentura Belga.
Několik lidí je stále ještě uvězněno ve stanici metra Maelbeek, uvedla ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková.
Policie v Bruselu spustila nové razie, uvádí veřejnoprávní televize RTBF. Hledají se osoby, které by mohly mít spojitost s útoky na letišti a v metru.
Obě české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany dopoledne zvýšily stupeň své ochrany. Platí v nich teď stupeň ochrany číslo 1, který je vyhlašován v případě zhoršené bezpečnostní situace v zahraničí, zejména v zemích EU.
Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták a mluvčí Dukovan Jiří Bezděk. Obě elektrárny provozuje skupina ČEZ.
Terorismus opět udeřil, říká karikatura. Brusel se zařadil mezi světové metropole, které ochromily teroristické útoky.
De @TV5MONDE : "Terrorism strikes again", with Brussels asking if they can all make some room. pic.twitter.com/hoswVLJYPv
— Erielle Delzer CN (@ErielleDelzer) March 22, 2016
Zbraní, která se našla v odbavovací hale bruselského letiště, byl podle belgické stanice RTBF kalašnikov.
#Bruxelles #brusselsattacks #Brussels Une kalachnikov a été retrouvée dans le hall des départs de #Zaventem https://t.co/cHKEHwgLsW
— RTBF info (@RTBFinfo) March 22, 2016
Vyjádření Tomáše Holuba, generálního sekretáře České biskupské konference:
Modlíme se za mrtvé a zraněné a chráníme naději, že zlo nevyhraje.
— Tomáš Holub (@TomasHolubCBK) March 22, 2016
Na letišti Zaventem našla policie zbraně, uvedla tisková agentura Belga. Není jasné, o jaký typ zbraní se jedná.
Na letišti explodovaly dvě bomby, jednu z nich odpálil na sobě zřejmě sebevražedný atentátník. Třetí bombu pak také našli policisté, uvádí La Libre Belgique.
Mezi lidmi zraněnými při jednom z výbuchů v Bruselu je slovinský diplomat. S odvoláním na ministerstvo zahraničí to napsala agentura Reuters.
Na dění v Bruselu zareagoval i americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump. "Uzavřel bych naše hranice," cituje ho Reuters.
Vlajky před sídlem Evropské komise jsou na půl žerdi.
Flags outside European Commission have been put at half mast out of respect #Brussels pic.twitter.com/nUpYkHzXhb
— Shehab Khan (@ShehabKhan) March 22, 2016
Komentář Martina Fendrycha: Teror v Bruselu: Bez podpory některých místních by to nešlo. A jistotu bezpečí mít nebudeme.
Eiffelova věž se rozzáří v barvách belgické vlajky.
En solidarité avec les Bruxellois, #Paris illuminera ce soir @LaTourEiffel aux couleurs du drapeau belge. #NousSommesUnis
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) March 22, 2016
Belgická nezisková organizace Společnost proti islamofobii varuje před projevy zjitřených emocí.
"V tomto temném okamžiku pro naši zemi chceme vyzvat všechny, aby zůstali v klidu, ale také k solidaritě," citovala premiéra Charlese Michela. "Musíme tomu čelit tím, že se společně sjednotíme."
Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo bilanci útoků v Bruselu.
Na letišti podle něj přišlo o život 11 lidí, 15 ve stanici metra. Dalších 136 lidí bylo zraněno.
Objevují se však i kresby mnohem satiričtějšího rázu. Například ta s Čurajícím panáčkem (Manneken Pis), symbolem Bruselu.
Pis & Love.#zaventem #touchepasàmonpays pic.twitter.com/679H7D4tXp
— Paola Caliari (@mrsPawo) March 22, 2016
Jen pár hodin po útocích na letiště a metro se sociální sítě plní obrázky a grafikami. Jedním z nejčastěji sdílených je obrázek symbolizující společnou tragédii Francie i Belgie.
#brussels #zaventem pic.twitter.com/vl2tgT6tew
— Senne Van Handenhove (@SennevHand) March 22, 2016
"Jsem hluboce zarmoucen," reagoval na útoky v Bruselu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
"Je to zbabělý útok. Útok na naše hodnoty a naši otevřenou společnost. Terorismus neporazí demokracii a nesebere nám naše svobody."
Secretary General statement on #Brussels explosions https://t.co/N4QhzSpGP2 #NATO #Belgium pic.twitter.com/xrETSbHyDv
— NATO (@NATO) March 22, 2016
Belgický premiér Charles Michel vyzval ke klidu a k solidaritě s oběťmi. Oznámil, že vláda přijme dodatečná opatření. Mezi ně patří omezení provozu nebo další posílení kontrol na hranicích.
"Dnes ráno na letišti v Bruselu explodovaly dvě bomby. Za jednou z explozí zřejmě stojí sebevražedný atentátník," uvedl belgický prokurátor Frédéric Van Leeuw.
Hlavní vchod do budovy Evropského parlamentu je dočasně uzavřen. Návštěvníci mohou budovu parlamentu opustit, ale je jim významně doporučeno zdržet se ještě po určitou dobu uvnitř, dokud nepřijdou další zprávy, píše z Bruselu studentka Tereza Haniaková.
Bez předem domluveného setkání ani nelze nyní kontaktovat europoslance. Práce této evropské instituce se nezastavila, ale všichni uvnitř nervózně sledují situaci přes internet, převážně na svých mobilních telefonech.
Rovněž studenti musí dle nařízení belgické vlády zatím zůstat ve školách. Bez doprovodu nesmí jít ani ven na oběd, informovala agentura Belga. Obdobné nařízení platí i pro mateřské školky.
Ambasáda Spojených států v Bruselu vyzvala Američany ke zvýšené opatrnosti. "Sledujte vývoj v médiích a řiďte se pokyny místních autorit," napsala v doporučení.
Vydali jsme fotogalerii z Bruselu:
Belgický premiér Charles Michel označil atentáty za "slepé a násilné". Hovoří o "mnohých obětech".
"Hodně lidí bylo zraněno," cituje jeho slova francouzská televize BFMTV.
Z dostupných informací tedy prozatím vyplývá:
Mrtvých je celkem 28, raněných 90.
13 lidí zemřelo na letišti v Bruselu, 15 při útoku v metru v centru města.
55 lidí utrpělo zranění v metru, 35 na letišti.
Soustrast obětem vyjádřil i belgický královský pár.
"Král a královna jsou šokováni útoky na letiště a metro. Tváří v tvář těmto zbabělým a odporným činům, naše myšlenky jdou v první řadě k obětem a jejich rodinám a záchranným službám," uvedl v tiskové zprávě královský palác.
Vyhrát "válku proti teroru" lze jedině tak, že si uvědomíme cíl i strategii extremistů. Že nepodlehneme touze kolektivně trestat muslimy a vhánět je do rukou extremistů. Doporučujeme blog Šádího Shanaáha na Aktuálně.cz Několik bodů k bruselskému teroru.
Z bezpečnostních důvodů se pro veškerou dopravu uzavřely všechny bruselské tunely, oznámila belgická tisková agentura.
15 mrtvých, 55 zraněných - z toho 10 lidí v kritickém stavu. Taková je bilance obětí výbuchu v metru podle stanice RTBF. Odvolává se na bruselského dopravce STIB.
"V tomto okamžiku to vypadá, že policisté v Bruselu řeší koordinovaný teroristický útok," prohlásil prezident Evropské policejní konfederace EuroCOP Angels Bosch.
"Nejnovější události nám ukázaly, že terorismus nezná hranic. Více než kdy jindy musejí policejní síly spolupracovat. Musíme zajistit, aby všichni naši policisté, nejen ti elitní, byli náležitě vycvičeni k reakci na takovéto incidenty v budoucnosti."
Stovky lidí opouštějí bruselské letiště.
Hundreds of people streaming out of #brusselsairport. In shock. pic.twitter.com/C0NZdsqji0
— Piers Scholfield (@inglesi) March 22, 2016
Federace belgických taxikářů vyzvala své členy, aby pomohli evakuovat lidi ze zasažených míst.
Amis #taxis mettez vous au service de vos compatriotes aidez à évacuer les personnes des lieux sensibles. Merci à tous
— FeBeT (@Febet_Taxi) March 22, 2016
Letiště Charleroi přijímá dál odkloněné lety z hlavního bruselského letiště, v drtivé většině lety společnosti Ryanair.
Francouzské ministerstvo vnitra dementovalo zprávu, že belgická vláda uzavřela hranici mezi Belgií a Francií. Na místě jsou posílené kontroly.
"Na hranice jsme povolali 5000 mužů. Hranice ale nejsou uzavřené," píše se v prohlášení.
Poblíž stanice metra Maelbeek se ozval další výbuch. Jsou to ale pyrotechnici, kteří zřejmě zneškodnili další bombu.
"Mezinárodní provoz přerušen," tweetuje Deutsche Bahn (Německé dráhy).
Anschläge in Belgien: Internationaler Fernverkehr unterbrochen. Reisealternativen zur Zeit nicht bekannt. https://t.co/LHoEWDp7Ma #bahn
— Deutsche Bahn (@DB_Info) March 22, 2016
Belgie do Bruselu poslala dalších 225 vojáků. S odvoláním na agenturu Belga to napsala Reuters.
Belgické národní krizové centrum vyzvalo občany, aby netelefonovali, ale raději psali SMS zprávy nebo použili internet, protože mobilní síť je přetížená.
Don't call. Use texting or social media. Network is getting saturated #Brussels
— CrisisCenter Belgium (@CrisiscenterBE) March 22, 2016
A ještě jednou letiště Zaventem...
Fotka z letiště v Bruselu po explozi:
"Jsme ve válce," komentoval útoky v Bruselu francouzský premiér Manuel Valls.
Vlaky Eurostar nejezdí ani mezi Bruselem a Londýnem. Společnost slíbila, že si cestující budou moci své jízdenky zdarma vyměnit. Kromě toho nejezdí ani kontinentální bruselské vysokorychlostní vlaky Thalys.
Tweet premiéra Sobotky:
Vyjadřuji hlubokou lítost nad oběťmi teroristických útoků v Bruselu a plnou solidaritu a podporu belgické vládě.Nesmíme se nechat zastrašit!
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) March 22, 2016
Francie posiluje ostrahu na letištích, na nádražích a v metru. "Po celé Francii nasadíme 1600 dodatečných policistů, z toho 400 v regionu v pařížském regionu Ile-de-France," prohlásil po jednání s prezidentem Hollandem ministr vnitra Bernard Cazeneuve.
Ministerstvo zahraničí vyzve české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cesty do dalších částí Belgie, uvedla po zasedání krizového štábu na ministerstvu zahraničí mluvčí Irena Valentová.
"Prezident republiky je hluboce otřesen teroristickými útoky v Belgii, které potvrzují neochabující aktivitu teroristických sil, a varuje před tím, aby byla hrozba teroristických útoků v dalších zemích, včetně České republiky, podceňována," napsal na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Kolem výbuchu ve stanici Maelbeek panují stále nejasnosti.
Stále se neví, zda si exploze vyžádala mrtvé. "Jsou tam ranění, jsou tam mrtví. Nevím kolik," řekl belgickému listu Le Soir policista, který na místě zasahuje.
V reakci na bruselské útoky se zvýšila policejní ostraha i na letištích a nádražích v New Yorku, píše Reuters.
Kousek od stanice metra, kde došlo kolem desáté hodiny k výbuchu, je v hotelu ubytovaná i dvacítka českých vysokoškoláků, kteří jeli do Bruselu na exkurzi do institucí Evropské unie. Vydali jsme jejich svědectví:
Tweet z bruselského metra:
Notre metro bien connu... Image choquante de #maelbeek ... pic.twitter.com/XhgB71RM0P
— alxdm (@alxdm) March 22, 2016
Belgický prokurátor oficiálně potvrdil, že výbuch na bruselském letišti byl teroristický útok spáchaný sebevražedným atentátníkem, informuje agentura Reuters.
"Potřeboval jsem se ráno dostat do europarlamentu. Ulice, jindy plné turistů, co tu od rána popíjejí kávu, byly prázdné. Slyšel jsem jen zvuky policejních sirén, které se ozývaly snad ze všech stran. Jediné informace, které jsem o útoku v tu chvíli měl, byly z médií," popsal Hospodářským novinám úterní ráno v Bruselu český europoslanec Jiří Pospíšil.
"Je cítit celkově napjatá atmosféra, všude jsou policejní auta, než jsem došel do europarlamentu, dvakrát mě legitimovala vojenská hlídka. Ostatně ještě pořád tam nejsem, musím tam dojít pěšky."
Francouzský list Libération tvrdí, že belgická vláda kompletně uzavřela hranici mezi Belgií a Francií, a to jak pro auta, tak i pro vlaky.
Napsal to s odkazem na dobře obeznámené zdroje ze společnosti Thalys. Ta provozuje vysokorychlostní vlaky na trase Paříž–Brusel.
Exploze v Bruselu si celkem vyžádaly 21 mrtvých. Je to zatím předběžná bilance, řekl agentuře AFP mluvčí belgických hasičů Pierre Meys. Hovoří o "nejméně 11 mrtvých" na letišti a "desítce" mrtvých ve stanici Maelbeek, kde došlo k "obrovské explozi".
"Většinu zraněných jsme už evakuovali. Situace je ale velmi chaotická."
Cestující, kteří ráno přiletěli do Bruselu linkou ČSA, jsou podle mluvčího aerolinek Daniela Šabíka stále v letadle na přistávací ploše. "Ještě nevystoupili, protože letadlo přistálo zhruba v době, kdy došlo k událostem v hale," vysvětlil.
O cestujících, kteří čekali na let do Prahy, ČSA kvůli trvajícím bezpečnostním opatřením nemají žádné zprávy. "Byli evakuováni a v této chvíli o nich nemáme žádné informace a nedokážeme se s nimi nijak spojit," řekl Šabík.
"Zůstaňte, kde jste," vyzývají belgické úřady obyvatele Bruselu. Ve městě nefunguje hromadná doprava, zavřená jsou i nádraží.
Belgická média informují, že bomba explodovala ve chvíli, kdy se ve stanici metra Maelbeek zastavila souprava.
Mezi stanicemi Maelbeek a Schuman, které leží jen kousek od evropských institucí, panuje chaos – je tam hodně raněných, možná i mrtví. Nic ale není ještě oficiálně potvrzeno.
Cestující z letadel, která letěla ráno do Bruselu z Prahy, už letiště Zaventem opustili.
"Zhruba patnáct minut po výbuchu (8:15) letiště evakuovali," řekl Aktuálně.cz Jan Walter, který jím přiletěl.
Mobilní sítě v Bruselu jsou přetíženy.
Kvůli sérii výbuchů v belgické metropoli se zvýšila bezpečnostní opatření i v Česku. V metru i na všech českých mezinárodních letištích je více policistů a provádějí se pyrotechnické kontroly.
Kvůli útokům v Bruselu se také mimořádně sejde premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra, zástupci tajných služeb a policie. Podle ministerstva zahraničí v Bruselu žádní Češi zraněni nebyli.
Prozatím není jasné, zda si výbuch bomby na stanici metra Maelbeek vyžádal mrtvé, rádio BFM ale hovoří až o deseti obětech.
Známy nejsou ani údaje o zraněných. Lékaři je ošetřují na chodnících, na místě stále ještě zasahují pyrotechnici.
Video televize Sky News ze záchranných akcí u metra Maelbeek:
New footage outside #Maalbeek Metro in #Brussels shows victims being wheeled away by emergency services https://t.co/bdDNbA1ocM
— Sky News (@SkyNews) March 22, 2016
Belgický prokurátor potvrdil, že útok na letišti má na svědomí sebevražedný atentátník. Zemřelo 13 lidí, dalších 35 bylo zraněno, píše server Le Figaro.
V Elysejském paláci se na krizové schůzce sejde francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a prezident Francois Hollande.
V Bruselu nejezdí metro, tramvaje ani autobusy. Uzavřely se také muzea. Úřady zavřely také evropské instituce.
Zpráva o útoku na bruselském letišti zatřásla burzovními hodnotami aerolinek.
Air France KLM ztratily 4,8 %, německá Lufthansa 2,6 %, britské EasyJet a Ryanair téměř o 4 %, stejně jako International Consolidated Airlines Group. Podobně ztratily také China Eastern Airlines.
Belgická televizní stanice VTM mluví o 10 obětech výbuchu ve stanici metra.
Brusel zastavil veškerou hromadnou dopravu ve městě, píše agentura Reuters. Lidé mají zůstat tam, kde jsou.
"Slyšeli jsme obrovskou ránu, která jakoby vyšla z tunelu. Nikdo ale ještě nepanikařil, v metru bylo hodně dělníků, kteří tam něco dělali, takže se tam rány ozývaly často," uvedla Antoinnette, která byla v době exploze ve stanici metra Schuman.
"Za pět minut se už ozvalo 'Na policejní rozkaz opusťte metro'. Všichni lidé v klidu odešli," popsala pro server La Derniere Heure.
Bomba vybuchla o jednu stanici dál - v Maelbeeku.
Evropská komise vyzvala své zaměstnance, aby zůstali doma nebo ve svých kancelářích.
Fotky z letiště v Bruselu:
Tweet Bohuslava Sobotky:
Na základě událostí v Bruselu policie zvyšuje bezpečnostní opatření. Ve 12 se k bezp. situaci sejdu s min.vnitra, zástupci služeb a policie.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) March 22, 2016
České ministerstvo zahraničí k útokům:
Bruselským letištěm Zaventem otřásly exploze, příčina zatím není známá. Potřebujete-li asistenci, volejte VV ČR v Bruselu +32 477 25 71 04.
— MZV ČR (@mzvcr) March 22, 2016
Předseda ruského zahraničního výboru Alexej Puškov vyjádřil soustrast s oběťmi svérázným způsobem. "Zatímco Stoltenberg bojuje s falešnou 'ruskou hrozbou' a rozmisťuje vojska v Lotyšsku, u něj pod nosem v Bruselu zabíjejí lidi," uvedl.
"Situaci sledujeme minutu po minutě. Absolutní prioritou jsou oběti a lidé, kteří byli na letišti," uvedl na Twitteru belgický premiér Charles Michel.
Podívejte se na video z místa explozí:
Stovky lidí opouštějí bruselské letiště...
Bruselské letiště bude zavřené nejméně do šesti hodin zítra ráno, oznámily Bruselské aerolinky. Všechny lety z letiště a na něj jsou odloženy.
Agentura AP píše o několika zraněných po výbuchu ve stanici Maelbeek. Nejméně dva lidé byli z místa odneseni na nosítkách.
"Metro zrovna vyjíždělo ze stanice Maelbeek, když se ozvala velmi hlasitá exploze," cituje AP očitého svědka. Všude propukla panika. V metru bylo v tu chvíli hodně lidí," říká otřesený Alexandre Brans.
Na stanici Maelbeek zasahují pyrotechnici. Na místě jsou také záchranáři a mnoho sanitek. Ulice je kompletně uzavřena.
Francouzské úřady posilují bezpečnost na pařížském letišti Roissy.
Počet obětí stoupá. Televizní stanice VRT píše o 13 mrtvých a 35 zraněných v důsledku dvou explozí na bruselském letišti, které mají údajně na svědomí sebevražední atentátníci.
Foto ze stanice Maelbeek po výbuchu:
Images have emerged of the explosion at #Maalbeek metro station in #Brussels pic.twitter.com/VpfuULhiMH
— Sky News (@SkyNews) March 22, 2016
Nils Liedtke, svědek na letišti: "Byla to obrovská rána, jako když sousedi v patře nad vámi pustí něco velikého na podlahu. Všechno se třáslo. Něco páchlo. Všichni křičeli a utíkali pryč."
Belgická veřejnoprávní televize VRT mluví o tom, že na letišti Zaventem teroristé spáchali sebevražedný útok.
Evropské instituce v Bruselu jsou tento týden poloprázdné kvůli velikonočním prázdninám, ty mají tento a příští týden i belgické a evropské školy. V institucích je tudíž méně lidí.
Podle zdroje z jedné z institucí jsou ale pracovníci, kteří přišli dnes ráno, nervózní a hlásí ochrance jakékoli podezření v okolí budovy.
Pracovníci Evropské rady dostali dnes v 9:42 e-mail s ujištěním, že bezpečnost institucí není ohrožena, ale že budou u vchodů do budov panovat přísnější bezpečnostní opatření.
Detaily k výbuchu v metru: Kolem 9:15 se ozvala exploze na stanici metra Maelbeek kousek od evropských institucí. Zakrvácení lidé utíkali z metra, popisují svědci podle Le Soir.be.
Podívejte se, kde k výbuchům došlo.
Letadla z Prahy, která do Bruselu přistávají kolem osmé hodiny, dosedla v pořádku. I přesto, že na oficiálních stránkách letiště jsou stále jako "scheduled". Podle informací pasažérů lidé zůstávají na palubě letadel.
Fotka z letiště v Bruselu:
Podle belgické televizní stanice RTBF zemřelo po výbuchu na letišti 10 lidí. Informace čerpá ze zdrojů z nejbližší nemocnice, kam bylo se zraněním odvezeno dalších 30 lidí.
Městský dopravní úřad potvrdil, že všechny stanice metra v Bruselu jsou uzavřeny.
"Podle obrázků to byla velmi silná exploze. Bomba musela být velmi silná, zatím se ale nedá nic víc říci," uvedl Claude Moniquet, expert na terorismus.
"Byl jsem v odletové hale, když jsem asi kolem 7:45 uslyšel první explozi. Všichni lidé začali utíkat k východu. Potom se ozvala další exploze. Kusy stropu padaly dolů, lidé začali panikařit. Viděl jsem několik zraněných, vypadlo to ale spíše na lehčí zranění," uvedl svědek z letiště pro La Libre Belgique.
Exploze se odehrála ve stanici Maelbeek.
Třetí výbuch, tentokrát v metru v centru Bruselu...
PHOTO: #Maelbeek metro after explosion. #Brussels - @PaulineArmandet pic.twitter.com/PtzkR40ghH
— Conflict News (@Conflicts) March 22, 2016
Další výbuch ochromil stanici metra v centru Bruselu nedaleko sídla evropských institucí, píše agentura Reuters.
Belgické tajné služby prý měly zprávy o tom, že je vysoké riziko teroristického útoku. Neznaly ale přesné datum, místo ani způsob útoku, uvádí francouzská televize BFMTV.
Mluvčí bruselského letiště Zaventem potvrdil, že na místě zemřel nejméně jeden člověk, je tam také mnoho zraněných. Belgická média ale hovoří až o 11 mrtvých.
Policie letiště uzavřela, nikdo nesmí dovnitř, s výjimkou záchranářů a hasičů.
Belgické úřady zvýšily ostrahu na dalším bruselském letišti Charleroi.
"Všude je krev," potvrzuje novinářka z deníku La Derniere Heure.
Kvůli podezření na teroristický útok je v celé Belgii vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti.
Co všechno zatím víme? Tady je souhrn dostupných informací:
Příjezdové silnice na letiště Zaventem byly uzavřeny.
All roads to #brusselsairport now closed. Police vehicles screaming through. pic.twitter.com/lGhuywYREz
— Piers Scholfield (@inglesi) March 22, 2016
"Nejdříve se ozvala jedna exploze, všichni začali utíkat. Potom se ozvala druhá," uvedli svědci, kteří byli v kavárně Starbucks.
Další tvrdí, že někdo krátce před výbuchy vykřikoval něco v arabštině, píše La Libre Belgique.
Úřady zastavily vlakový provoz na letiště. Policie terminál evakuuje.
Video ze Zaventemu:
VIDEO: People run for cover after two large explosions rock #Brussels airport #Belgium - @AAhronheim pic.twitter.com/fvyhIplLOu
— Conflict News (@Conflicts) March 22, 2016
Belgická policie prozatím potvrdila, že zemřel jeden člověk. Server La Derniere Heure ale uvádí, že na místě je až 11 mrtvých a 25 zraněných. Exploze otřásla odletovou halou kolem osmé hodiny ráno.
Belgický ministr vnitra Jan Jambon v pondělí varoval, že zatčení islamisty může vyvolat odvetný útok jiné teroristické buňky, a proto jsou bezpečnostní složky v pohotovosti.
Úřady ale možnou souvislost mezi oběma událostmi zatím nekomentovaly.
K výbuchům došlo pouhé čtyři dny poté, co belgická policie zadržela v bruselské čtvrti Molenbeek Salaha Abdeslama, jednoho ze strůjců loňských teroristických útoků v Paříži.
První snímky z letiště Zaventem:
Lotnisko Zaventem Bruksela pic.twitter.com/nEUKtfqiye
— Wojciech Szewko (@wszewko) March 22, 2016
Co se doposud ví:
Exploze otřásly odletovou halou bruselského letiště Zaventem před osmou hodinou ráno. Došlo k nim podle dostupných informací u přepážky společnosti American Airlines.
Na místě jsou sanitky i policejní vozy. Informace o počtu obětí se rozcházejí. Belgická televize s odvoláním na hasiče hovoří o 11 mrtvých a 20 zraněných.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění po explozích na letišti v Bruselu.