Nizozemsko pět dní před bruselskými atentáty s Belgií hovořilo o kriminální minulosti bratrů Brahima a Khalida Bakraouiových, kteří se 22. března odpálili na bruselském letišti a v metru. Učinilo tak po upozornění od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), informoval poslance nizozemského parlamentu tamní ministr spravedlnosti Ard van der Steur. Van der Steur na dotazy nizozemských zákonodárců uvedl, že nizozemská policie 16. března od FBI dostala zprávu, "v níž byly hlášeny někdejší trestné činy Brahima El Bakraouia a jeho bratra Khalida a někdejší teroristické činy Khalida". Následující den bylo toto "téma nadhozeno při bilaterálních kontaktech mezi nizozemskou a belgickou policií", dodal ministr, kterého citovala agentura AFP. "Hovořilo se o radikální minulosti obou mužů," pokračoval van der Steur bez dalších podrobností.
Bruselské mezinárodní letiště Zaventem zůstane pro osobní dopravu uzavřeno i ve středu. Uvedla to společnost Brussels Airport, pověřená správou letiště. Její ředitel Arnaud Feist předtím v rozhovoru s deníkem L'Echo uvedl, že by se letiště mohlo pro osobní dopravu "v ideálním případě" částečně otevřít už ve středu. Obnovení plného provozu nelze podle něj očekávat dříve než za několik měsíců.
Íránský prezident Hasan Rúhání na poslední chvíli odložil naneurčito dvoudenní návštěvu Rakouska, kterou měl zahájit ve středu. Zdůvodnil to bezpečnostními důvody, informovala dnes kancelář rakouského prezidenta. Rúhání se měl během středy a čtvrtka ve Vídni setkat s rakouským protějškem Heinzem Fischerem a dalšími představiteli této alpské republiky. Odlet íránského prezidenta s delegací jeho úřad "odložil z bezpečnostních důvodů", jejichž povahu nespecifikoval, oznámila kancelář rakouského prezidenta. Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck dnes na dotaz agentury APA zdůraznil, že se nevyskytly "žádné konkrétní indicie o ohrožení bezpečnosti" v souvislosti s Rúháního návštěvou
Francouz podezřelý z terorismu a zatčený v neděli v nizozemském Rotterdamu odmítá své vydání do Francie. Oznámila to podle agentury AFP nizozemská prokuratura. Dvaatřicetiletý Anis B. je podezřelý z podílu na plánování teroristického útoku. Podezřelý muž poprvé stanul před soudem, který měl rozhodnout o jeho vydání. Protože však Anis B., jak ho identifikovala nizozemská média, extradici odmítá, zůstane v nizozemské vazbě i následujících 90 dnů. Během nich má nizozemská justice francouzskou žádost znovu posoudit.
Turecké bezpečnostní síly při rozsáhlé operaci v pěti městech zadržely 20 osob podezřelých z převádění uprchlíků z Turecka do Řecka. Většinou se jedná o Turky, Syřany a Iráčany, uvedla turecká státní agentura Anadolu. Převaděči si za přesun lidí do Řecka účtují až několik tisíc eur za osobu.
Ztráty bruselského mezinárodního letiště Zaventem, které je po teroristických útocích již týden zavřené, se každým dnem navyšují o více než pět milionů eur. Agentuře Reuters to sdělil mluvčí společnosti Brussels Airways.
Příčinou jsou nejen ztracené výnosy, ale také náklady na přesměrování dopravy.
Televizní stanice BBC zveřejnila další informace o unesení egyptského letadla, které postupně vyplouvají na povrch. Podle informací protiteroristické policie, na které se odvolává agentura AFP, byl muž před nástupem do letadla hodinu vyslýchán. Byl také podroben kontrole se cvičenými psy.
Při loňských teroristických útocích v Evropě byly používány předplacené karty pro mobilní telefony, které pocházejí z Rumunska. Podle agentury AP to řekl předseda rumunské vlády Dacian Ciološ. Jeho kabinet se nyní opět pokouší prosadit nový zákon ukládající identifikaci osob kupujících takovou kartu.
Rumunská zpravodajská služba v oznámení uvedla, že rumunské předplacené karty jsou v současné době využívány v Sýrii a v Iráku a mohou být "použity ve prospěch teroristických organizací".
Kyperské ministerstvo zahraničí vyloučilo jako motiv činu terorismus a tvrdí, že šlo o individuální čin psychicky labilní osoby.
Pasažéři popsali, že na palubě letadla byl za letu klid a že si lidé pouze všimli, že letadlo letí příliš dlouho oproti předpokládané půlhodině letu mezi Káhirou a Alexandrií. O tom, že jsou na Kypru, se dověděli až po přistání.
Kyperské úřady prokázaly, že pás s výbušninou, který měl únosce egyptského airbusu na těle, byl falešný.
S odvoláním na egyptské ministerstvo pro letectví o tom informuje agentura Reuters.
Larnacké mezinárodní letiště zůstává podle informací britského listu The Guardian stále zavřené a lety odkloněné.
Zda bude možné odesílatele SMS zpráv dohledat, není jasné. Předplacené karty lze totiž zprovoznit i pod falešnými osobními údaji, upozornila agentura DPA. Podle aktivistů ze čtvrti Molenbeek, které citoval britský list The Guardian, se Islámský stát mohl k telefonním číslům mladíků dostat například prostřednictvím jiných telefonů jiných mladých rekrutů.
Bruselská čtvrt Molenbeek je dlouhodobě považována za líheň islamistů. Policie by měla zabránit verbování mladých Belgičanů do řad radikálních organizací. "Naše mládež je tváří v tvář těmto šelmám v nebezpečí," napsal Ikazban na twitteru.
Islamisté využili bruselských atentátů k náboru nových přívrženců.
Řada mladých mužů z problematické bruselské čtvrti Molenbeek obdržela po atentátech z minulého úterý SMS zprávu, která je vyzývala, aby se připojili k boji proti Západu.
S odvoláním na poslance parlamentu bruselského regionu Jamala Ikazbana o tom informoval server Politico.
"Můj bratře, proč nás nenásleduješ do boje proti obyvatelům Západu? Učiň ve svém životě správné rozhodnutí," píše se podle Ikazbana ve zprávě, kterou obdržela v neděli řada mladých mužů z Molenbeeku.
Tato fotografie údajně zachycuje únosce poté, co dobrovolně vystoupil z letadla.
Podle oficiálního prohlášení mluvčí kyperské vlády jsou všichni pasažéři i posádka uneseného egyptského letadla v pořádku.
All passengers and crew are safe
— NikosChristodoulides (@Christodulides) March 29, 2016
Kyperské ministerstvo zahraničí svolalo tiskovou konferenci. Zaznělo na ní, že únosce pravděpodobně není duševně zdravý.
NOW: @IKasoulides speaking at a press conference in MFA on the #MS181 hijack #EgyptAir #LarnacaAirport pic.twitter.com/lTnVJ9gCAp
— Cyprus MFA (@CyprusMFA) March 29, 2016
Podle egyptského premiéra je opravdový motiv únosu stále neznámý, píše agentura Reuters. Sám únosce požádal o setkání se zástupci Evropské unie nebo o převoz na jiné letiště.
Agentura Reuters s odvoláním na kyperskou státní televizi uvádí, že se únosce letadla sám vzdal. S rukama nad hlavou sám vystoupil poté, co letadlo opustili poslední rukojmí.
Informaci o zatčení potvrdil i mluvčí kyperské vlády. Identita únosce stále není známa.
The hijacker has just been arrested.
— NikosChristodoulides (@Christodulides) March 29, 2016
Je po všem. Únosce byl zatčen, oznámilo na Twitteru kyperské ministerstvo zahraničí.
Its over. The #hijacker arrested. #LarnacaAirport # Egyptair
— Cyprus MFA (@CyprusMFA) March 29, 2016
Záběry z Kypru, na nichž jeden z rukojmí utíká okénkem pilotní kabiny:
WATCH: Member of flight crew climbs out of the window of hijacked #EgyptAir plane. https://t.co/Qc8f5s75am
— Good Morning America (@GMA) March 29, 2016
Podle agentury AFP opustili unesené letadlo další čtyři lidé.
Jeden z nich přitom vylezl okénkem pilotní kabiny.
#BREAKING At least four more people leave hijacked EgyptAir plane: AFP
— AFP news agency (@AFP) March 29, 2016
Další zvrat ve spekulacích o totožnosti únosce z Larnaky:
Nejnovější zprávy hovoří o tom, že jde o důstojníka egyptské armády, nikoliv univerzitního profesora. Ani tato informace ale nebyla oficiálně potvrzena.
Světové agentury upozorňují, že incident na Kypru znovu obrátil pozornost na bezpečnost egyptské letecké dopravy.
Země se přitom velmi těžko vzpamatovává z důsledků teroristického atentátu na ruské letadlo, v jehož troskách loni v říjnu na Sinajském poloostrově zemřelo všech 224 lidí. K činu se přihlásili radikálové z Islámského státu.
Letiště v Káhiře odložilo let společnosti EgyptAir do New Yorku. Důvodem jsou obavy o bezpečnost poté, co byl unesen airbus na Kypr.
Kdo další figuruje v teroristických útocích? Podívejte se do grafiky.
Totožnost "muže v klobouku", který byl na bruselském letišti zachycen ve společnosti dvou atentátníků, zůstává záhadou.
V pondělí belgická policie po čtyřech dnech propustila z vazby 30letého Belgičana Faycala Cheffoua, a to pro nedostatek důkazů. "Byl doma," vysvětlil jeho advokát Olivier Martins s tím, že to lze prokázat díky jeho mobilnímu telefonu.
Podle kyperského ministerstva zahraničí je únoscem Sajf Addín Mustafa.
The #hijacker of #MS181 is Seif Eldin Mustafa. The situation is still ongoing.
— Cyprus MFA (@CyprusMFA) March 29, 2016
Únosce podle kyperské státní televize vznesl první požadavky. Údajně žádá propuštění vězňů v Egyptě.
Egyptský ministr pro letectví odmítl sdělit národnosti tří pasážérů, kteří zůstali v uneseném letadle.
Únosce podle něj stále nevyslovil žádné konkrétní požadavky. Také jeho identita není doposud známá. Egyptská státní televize ho sice identifikovala jako Ibrahíma Samahána, toto tvrzení však později bylo vyvráceno s tím, že Ibrahím Samahá je jeden z pasažérů.
Egypt vyslal na Kypr letadlo pro unesené pasažéry, kteří původně cestovali z Alexandrie do Káhiry.
Při útocích na bruselské metro a letiště zemřelo 31 lidí. Vyšetřovatelé v několika evropských zemích postupně rozmotávají klubko nových informací a zjištění, které teror propojují s listopadovými útoky v Paříži.
S některými útočníky z Bruselu a Paříže se zřejmě znal i džihádista Reda Kriket. Ten připravoval další údery ve francouzské metropoli, píše server France 24. Vyšetřovatelé jsou na stopě propojené sítě teroristických buněk. Nadále ale neznají její opravdový význam, doplňuje americký list Wall Street Journal. K zatýkání podezřelých osob, které byly údajně v kontaktu s teroristy z Paříže a Bruselu, došlo během velikonočního víkendu i v Nizozemsku a Itálii.
Bruselské letiště Zaventem, zavřené po teroristických útocích minulé úterý, by se pro osobní dopravu mohlo "v ideálním případě" částečně otevřít už ve středu.
Zhruba 800 zaměstnanců letiště prověřuje funkčnost dočasné infrastruktury a také opatření pro odbavování cestujících. Obnovení plného provozu nelze podle něj očekávat dříve než za několik měsíců, upozornil generální ředitel společnosti Brussels Airport Arnaud Feist.
Egyptské úřady popřely zprávy, že by byla všechna rukojmí na svobodě.
Podle ministra pro letectví má únosce v držení stále sedm lidí, z toho tři cestující.
Fotografie z propouštění rukojmí:
Hijacked EgyptAir plane on the tarmac at Larnaca airport in Cyprus pic.twitter.com/fCjro440Dr
— AFP news agency (@AFP) March 29, 2016
Kolem identity únosce je stále řada nejasností.
Podle informací BBC popřel muž jménem Ibrahím Samahá, že by byl únoscem letadla. Tvrdí, že je jedním z pasažérů, kteří byli nyní propuštěni.
Za viníka ho označila egyptská státní média.
They got the wrong Ibrahim Samaha? #Cyprus https://t.co/ucoBCHTz48
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) March 29, 2016
Podle BBC byla propuštěna všechna rukojmí a únosce je nyní na palubě letadla sám.
Bývalá žena údajného únosce údajně dorazila na letiště, kde se s ním pokusí promluvit.
ex wife of man behind #egypt air hijacking now at #larnaka airport where #cypriot gov hopes she'll talk sense 2 love-sick former partner
— Helena Smith (@HelenaSmithGDN) March 29, 2016
Německé tajné služby a policie zmařily od roku 2001 už jedenáct teroristických útoků. S odvoláním na předsedu Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holgera Müncha o tom informovala agentura DPA.
V Německu podle něj žije asi 470 nebezpečných islamistů připravených spáchat teroristický čin a jejich počet roste. "Můžeme i na příkladech z minulosti vidět, že islamismus je přítomný i tady," uvedl Münch, podle nějž není to, že k žádnému velkému atentátu v Německu v posledních letech nedošlo, jen otázkou štěstí, "ale i dobré spolupráce bezpečnostních složek".
Airbus opustilo pět členů posádky, informuje The Guardian. Podle něj ve stroji zřejmě zůstává 18 lidí.
Podrobnosti k národnosti cestujících:
Podle letiště v Alexandrii airbusem cestovalo 30 Egypťanů, osm Američanů, čtyři Britové, čtyři Nizozemci, dva Belgičané a Ital.
Letadlem podle agentury AFP cestovalo 21 cizinců, včetně osmi Američanů.
Kyperský prezident Nikos Anastasiades potvrdil, že únosce nemá teroristické motivy. Jedná z osobních důvodů.
#cyprus pres nikos anastasiades confirms tt terrorism not behind hijacking but love-sick romeo. "it's 2 do w a woman!"
— Helena Smith (@HelenaSmithGDN) March 29, 2016
Podle agentury Reuters je únosce skutečně Egypťan. Údajně profesor veterinární medicíny na univerzitě v Alexandrii. Stále nemá přesné informace o tom, zda či jak je ozbrojen.
Novináři před uneseným strojem v Larnace.
Na sociální síti Twitter koluje informace, že únosce je Libanonec.
Podle egyptského státního rádia únosce není Egypťan a na Kypru žádá o azyl. Muž údajně požádal o tlumočníka.
.@AFP quoting #Cyprus state radio: the man, who is not Egyptian, asked for a translator to press his demand for asylum #ms181 #hijack
— James Bryant (@JJ_Bryant) March 29, 2016
Únosce má u sebe dopis v arabštině a žádá, aby byl doručen jeho bývalé manželce. Ta má kyperské občanství. Dopis vyhodil na letištní plochu.
Únosce zřejmě usiluje o získání azylu na Kypru, uvedla egyptská televize.
Podle egyptských médií je únoscem sedmadvacetiletý Egypťan Ibrahím Samahá.
Společnost EgyptAir uvedla, že po vyjednávání muž propustil všechna rukojmí z řad cestujících, v letadle zůstali jen čtyři.
Britské velvyslanectví v Káhiře prověřuje informace, že na palubě zůstali čtyři Britové.
Agentura Reuters: Motivy únosce jsou možná osobní, na Kypru žije jeho bývalá manželka.
Unesené letadlo vyrazilo z Alexandrie v osm hodin ráno místního času. Podle serveru Egypt Independent pilot kontrolní věž kontaktoval o půl hodiny později. Povolení přistát na kyperském letišti dostal v 8:50.
Informace z místa si poněkud protiřečí. Podle kyperských úřadů únosce vyhrožoval kapitánovi použitím sebevražedného pásu s výbušninami. Není ale jisté, zda ho skutečně má.
Egyptská tisková agentura oznámila, že únoscem je Egypťan, nikoliv Libyjec.
Nejmenovaný kyperský představitel AP řekl, že únosců je zřejmě více než jeden a že zatím jediným požadavkem únosců je, aby v blízkosti letadla nebyly policejní vozy.
Larnacké letiště je nyní zavřeno a všechny lety na Kypr jsou z Larnaky odkloněny na Pafos na západě ostrova.
Unesený stroj na ploše v Larnace.
Na palubě zůstává ještě patnáct až dvacet osob, potvrzuje kyperské ministerstvo zahraničí.
Podle nejnovějších zpráv je únoscem letadla občan Libye.
Kyperské ministerstvo zahraničí zpochybňuje dřívější zprávy, že únosce má na sobě sebevražedný pás s výbušninami. Není možné to potvrdit, oznámilo ministerstvo.
Na palubě zůstala jen posádka a čtyři pasažéři, oznámila společnost EgyptAir. Ostatní cestující nastupují do přistavených autobusů.
Společnost EgyptAir informovala, že bylo domluveno propuštění všech zadržovaných pasažérů na palubě letadla - s výjimkou pěti cizinců a posádky.
Podívejte se, odkud a kam letěl unesený stroj.
#NEWSGARPHIC Hijacked Egypt Air jet with 81 on board lands in Cyprus @AfP pic.twitter.com/G012zBEL0E
— AFPgraphics (@AFPgraphics) March 29, 2016
Podle agentury AP únosce propustil nebo propustí všechny ženy a děti. Stále nevznesl žádné požadavky.
Co zatím o únosu víme?
Aerolinky EgyptAir potvrdily únos svého stroje.
Our flight MS181 is officially hijacked. we'll publish an official statement now. #Egyptair
— EGYPTAIR (@EGYPTAIR) March 29, 2016
Na palubě uneseného letadla je údajně 8 Britů a 10 Američanů. Reuters se odvolává na zdroje z letiště v Larnace.
Všechny lety mířící na Kypr jsou odkloněny jinam.
Někteří z pasažérů letadla jsou volní, píše agentura Reuters s odvoláním na kyperská média. Guardian tvrdí, že únosce propustil jen pasažéry z Egypta.
Kyperská televize informovala, že vláda už vytvořila krizový štáb. Ostatní lety byly odlkloněny.
We are investigating reports about a possible hijack of EgyptAir flight #MS181 that landed at Larnaca, Cyprus. pic.twitter.com/WdwTIYEwxF
— AviationSafety (@AviationSafety) March 29, 2016
Stroj - podle serveru Aviation Safety Airbus A320 - přistál na letišti v kyperské Larnace. Na jeho palubě je 55 pasažérů a sedm členů posádky. Původně se mluvilo o 81 lidech na palubě, číslo bylo později změněno.
Letadla společnosti EgyptAir mířícího z Alexandrie do Káhiry se zmocnil ozbrojený únosce. Únosce má na sobě sebevražedný pás s výbušninami.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění týkající se terorismu v Evropě.