Abdeslam i "muž v klobouku". Deset jmen, která po teroru v Bruselu hýbou Evropou

Michal Žák Silvie Housková, Michal Žák
Aktualizováno 29. 3. 2016 12:18
Jednatřicet mrtvých, na 300 zraněných si vyžádala série explozí v Bruselu. Ke krveprolití došlo jen pár dnů poté, co byl dopaden Salah Abdeslam, jediný přeživší atentátník z Paříže. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že útoky z loňského listopadu a těmi z 22. března mají společné aktéry, například Najima Laachraouiho. Podívejte se, kdo v případu figuruje.
Foto: Aktuálně.cz

Khalid El Bakraoui, 27 let, Belgičan

Khalid El Bakraoui, terorista, který se odpálil ve stanici bruselského metra Maelbeek.
Khalid El Bakraoui, terorista, který se odpálil ve stanici bruselského metra Maelbeek. | Foto: Reuters

Muž, který se odpálil ve stanici bruselského metra Maelbeek.

Khalid El Bakraoui měl být v dávno v policejní cele. V únoru 2011 byl odsouzen k pěti letům vězení, ale byl propuštěn na podmínku. Tu porušil, když se vloni v dubnu setkal s jedním ze svých dřívějších kompliců, což podle podmínek propuštění nesměl. Jelikož ale ostatní podmínky plnil, belgický soud ho nechal i nadále na svobodě.

Loni v říjnu porušil podmínky znovu, když se přestal hlásit pověřenému úředníkovi a díky falešnému občanskému průkazu si pronajal byt v Charleroi, který se stal jednou ze skrýší radikálů, kteří zaútočili 13. listopadu v Paříži. Později si opět pod falešnou identitou pronajal byt v bruselské čtvrti Forest. V něm belgická policie udělala zátah 15. března. Dva lidé tehdy z bytu stihli utéct (spekulovalo se, že právě Khalid a jeho bratr Brahim), Alžířan Mohamed Belkaid byl při zátahu zabit. Vyšetřovatelé našli v bytě otisky Salaha Abdeslama a velké množství munice a zbraní.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy