Abdeslam i "muž v klobouku". Deset jmen, která po teroru v Bruselu hýbou Evropou

Michal Žák Silvie Housková, Michal Žák
Aktualizováno 29. 3. 2016 12:18
Jednatřicet mrtvých, na 300 zraněných si vyžádala série explozí v Bruselu. Ke krveprolití došlo jen pár dnů poté, co byl dopaden Salah Abdeslam, jediný přeživší atentátník z Paříže. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že útoky z loňského listopadu a těmi z 22. března mají společné aktéry, například Najima Laachraouiho. Podívejte se, kdo v případu figuruje.

Khalid El Bakraoui, 27 let, Belgičan

Khalid El Bakraoui, terorista, který se odpálil ve stanici bruselského metra Maelbeek.
Khalid El Bakraoui, terorista, který se odpálil ve stanici bruselského metra Maelbeek. | Foto: Reuters

Muž, který se odpálil ve stanici bruselského metra Maelbeek.

Khalid El Bakraoui měl být v dávno v policejní cele. V únoru 2011 byl odsouzen k pěti letům vězení, ale byl propuštěn na podmínku. Tu porušil, když se vloni v dubnu setkal s jedním ze svých dřívějších kompliců, což podle podmínek propuštění nesměl. Jelikož ale ostatní podmínky plnil, belgický soud ho nechal i nadále na svobodě.

Loni v říjnu porušil podmínky znovu, když se přestal hlásit pověřenému úředníkovi a díky falešnému občanskému průkazu si pronajal byt v Charleroi, který se stal jednou ze skrýší radikálů, kteří zaútočili 13. listopadu v Paříži. Později si opět pod falešnou identitou pronajal byt v bruselské čtvrti Forest. V něm belgická policie udělala zátah 15. března. Dva lidé tehdy z bytu stihli utéct (spekulovalo se, že právě Khalid a jeho bratr Brahim), Alžířan Mohamed Belkaid byl při zátahu zabit. Vyšetřovatelé našli v bytě otisky Salaha Abdeslama a velké množství munice a zbraní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy