Přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, nový on-line přenos k dramatickému děni v Afghánistánu naleznete zde:
OSN bude v Afghánistánu i přes změnu politické situace nadále pracovat. "Zůstáváme v zemi a budeme tu i do budoucna a uděláme všechno, co se dá, pro bezpečnost našich zaměstnanců i proto, abychom pomohli Afgháncům, kteří tolik trpěli," napsal na twitter generální tajemník OSN António Guterres.
Podobné prohlášení o setrvání v zemi už vydali také Lékaři bez hranic a další mezinárodní charitativní organizace.
The @UN has been working for and with the people of Afghanistan for decades.
— António Guterres (@antonioguterres) August 24, 2021
We remain in the country and will continue to remain and do everything we can, both for the safety of staff, and to deliver for the Afghan people who have suffered so much.
Nynější Tálibán není ten původní, je tady naděje, že se bude chovat lépe, ale není to bohužel garance toho, že nebude vraždit a unášet lidi, říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Dodává, že nevíme, zda Tálibán umožní lidem odchod ze země, Pánek se obává toho, že Tálibán hranice uzavře.
Rusko vysílá do Afghánistánu čtyři vojenská transportní letadla, která evakuují z asijské země přes 500 občanů Ruska, Běloruska, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, ale také Ukrajiny. S odvoláním na ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura Interfax.
Skupina čtyř letounů podle resortu obrany čeká na další pokyny na letišti v Uljanovsku. Všechna letadla jsou vybavena zdravotnickým personálem a materiálem pro poskytování nezbytné lékařské pomoci během letu, napsala agentura TASS.
O tom, které jednotky na letišti v Kábulu už nejsou zapotřebí, může podle jednoho z amerických činitelů citovaných CNN rozhodnout velitel na místě.
Může tak učinit na základě několika faktorů, včetně počtu otevřených bran na letišti nebo množství přicházejících lidí.
Afghánistán začali opouštět první američtí vojáci, oznámila zpravodajská televize CNN s odvoláním na dva nejmenované zdroje z obrany.
Snížení počtu příslušníků armády Spojených států podle nich zatím nemá vliv na evakuační misi. Kolik jich dosud odletělo, stanice neupřesnila.
Tálibán pojí s teroristy z al-Káidy dlouholetá známost. Experti se obávají, že Afghánistán se znovu může stát útočištěm džihádistů.
Německý parlament bude na dnešním mimořádném zasedání hlasovat o vyslání až 600 ozbrojených vojáků do Afghánistánu, aby tam pomáhali s evakuací německých občanů a Afghánců pracujících v německých službách.
Poslanci rovněž v prvním čtení posoudí vznik fondu obnovy po nedávných tragických povodních o objemu 30 miliard eur (762 miliard Kč). Konečné hlasování o fondu se očekává počátkem září.
V posledních dnech některé země vyzývaly k prodloužení termínu 31. srpna, aby americké jednotky mohly déle střežit kábulské letiště, a zajišťovat tak bezpečné evakuace. Bílý dům dnes uvedl, že se Biden rozhodl termín dodržet na doporučení Pentagonu, který vyjádřil obavy o bezpečnost vojáků
Prezident zároveň Pentagon požádal o vypracování plánu pro případ, že by bylo nutné harmonogram stahování upravit. Odchod USA podle státníka ale závisí i na spolupráci s Tálibánem.
Světová banka oznámila, že pozastavila vyplácení financí na své operace v Afghánistánu. Rozhodla se tak poté, co zemi ovládlo radikální hnutí Tálibán.
"Podle mého osobního přesvědčení mají Evropská unie a její členové právní, morální i politickou povinnost dostát své zodpovědnosti," řekl bývalý předseda rakouských Zelených Van der Bellen s tím, že ochrana by se měla poskytnout především ženám a bývalým spolupracovníkům unijních států v Afghánistánu.
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se vyslovil pro přijetí uprchlíků z Afghánistánu. Vymezil se tak proti postoji vlády kancléře Sebastiana Kurze, která něco takového odmítá.
Odchod USA z Afghánistánu podle Bidena závisí na spolupráci s Tálibánem. Biden požádal Pentagon o plán pro případ nepředvídatelných událostí.
Americký prezident Biden lídrům skupiny G7 potvrdil, že USA mají nadále v plánu ukončit misi v Kábulu k 31. srpnu, uvedl v prohlášení Bílý dům.
Kanadské síly jsou připraveny v Kábulu zůstat i po 31. sprnu, pokud to bude možné, uvedl kanadský premiér Justin Trudeau po setkání skupiny G7.
Setkání skupiny G7 nepřineslo dohodu o prodloužení termínu 31. srpna pro evakuace z Afghánistánu, potvrdila německá kancléřka Angela Merkelová.
Americké jednotky odejdou z Afghánistánu ke 31. srpnu, jak bylo dohodnuto S odvoláním na zdroj z americké vlády o tom dnes informovala agentura AP. Podle ní se prezident Joe Biden rozhodl tento termín dodržet na doporučení Pentagonu, který vyjádřil obavy o bezpečnost vojáků.
Hnutí Tálibán už dříve varovalo USA před nedodržením tohoto termínu. Spojené státy a spojenci ze letiště v Kábulu evakuují své občany a také místní afghánské spolupracovníky poté, co Tálibán zemi prakticky ovládl.
Milionům Afghánců hrozí, že budou brzy trpět hlady, řekl dnes agentuře Reuters výkonný ředitel Světového potravinového programu (WFP) David Beasley. Důvodem je podle něj kombinace období sucha, pandemie covidu-19 a ozbrojeného konfliktu. Afghánistán tento měsíc ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán.
"Počet lidí, kteří budou (v Afghánistánu) brzy trpět hladem, stoupl na 14 milionů," řekl šéf WFP agentuře Reuters v Dauhá. "Blíží se velká 'bouře' kvůli několika letům sucha, konfliktu a ekonomické krize zhoršené covidem," dodal. Beasley také vyzval politické lídry, aby jednali rychle a pomohli lidem v Afghánistánu.
Státy skupiny G7 po dnešním mimořádném jednání ve společném prohlášení ujistily o svých závazcích vůči lidem v Afghánistánu a obnovených humanitárních snahách. Mezinárodní společenství bude po hnutí Tálibán, které nedávno Afghánistán ovládlo, v první řadě požadovat záruku možnosti bezpečného odchodu ze země i po 31. srpnu, uvedl britský premiér Boris Johnson. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela nesmí státy dovolit vznik nového trhu pro pašeráky lidí.