Libanon hledá viníky výbuchu v přístavu, ve vazbě už je šestnáct lidí

Přenos skončil
Libanonským hlavním městem v úterý odpoledne otřáslo několik silných výbuchů. Zemřelo přes 140 lidí, pět tisíc jich je zraněných. Mnoho osob je ale nezvěstných, a tak bilance zřejmě ještě poroste. V troskách v bejrútském přístavu nyní záchranáři pátrají po dalších přeživších. Událost sledujeme on-line.
Letecké záběry odhalují v celé šíři destrukci, kterou způsobila obrovská exploze v libanonském Bejrútu. Masivní výbuch srovnal se zemí místní přístav. | Video: Asociated Press
Přenos skončil
09:32

Vážení čtenáři, tímto uzavíráme náš on-line přenos. Dění v Bejrútu budeme sledovat dál v běžném zpravodajství.

22:05

V Libanonu bylo v souvislosti s úterním výbuchem přístavního skladu zadrženo 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy. Oznámila to dnes libanonská agentura NNA. Armádní vyšetřovatelé kvůli explozi začnou vyšetřovat někdejšího ministra veřejných prací a ředitele přístavu. Libanonská centrální banka navíc nařídila zmrazení kont sedmi členů vedení přístavu a celní správy.

Vláda už ve středu vyhlásila 14denní stav nouze a nařídila domácí vězení pro nespecifikovaný počet představitelů přístavu. Dnes soudce oznámil, že ve vazbě je 16 členů vedení přístavu, celní správy a rovněž několik lidí odpovědných za údržbové práce jakožto i dělníků, kteří na hangáru s uloženým dusičnanem amonným pracovali.

20:01

Kyperská policie ve čtvrtek na žádost libanonských úřadů vyslechla Rusa Igora Grečuškina spojovaného s dusičnanem amonným, jehož úterní exploze v Bejrútu pozabíjela přes 130 lidí, zranila na 5000 osob a způsobila mohutné materiální škody. O výslechu informoval mluvčí kyperské policie. Ruský podnikatel nyní žije na Kypru.

19:26

Český speciální tým nyní pracuje na prohledávání sutin nedaleko epicentra výbuchu. 

17:48

Libanonská vláda dala vyšetřovací komisi na objasnění příčiny exploze čtyřdenní lhůtu. "Do maximálně čtyř dní musí vyšetřovací výbor dodat detailní zprávu o odpovědnosti - odpovědět na otázky jak, kdo, co a kde. Právní rozhodnutí bude následovat," sdělil ministr zahraničí Šarbil Vahbí.

15:51

Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách, byli po několikahodinovém zdržení dnes odpoledne nasazeni do akce. Jejich mluvčí Nicole Studená sdělila, že skluz mají na svědomí průtahy ze strany libanonské armády. Vzhledem k tomu, že s přibývajícími hodinami klesá naděje na nalezení dalších přeživších, budou podle ní hasiči pracovat bez ustání.

15:21

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prošel zničenými ulicemi Bejrútu. Shromážděný dav prezidenta mezitím vyzýval, aby pomohl ukončit současný podle něj zkorumpovaný politický režim, jemuž mnozí přičítají vinu za neštěstí.

"Vidím ve vašich tvářích emoce, smutek, bolest. Proto jsem tady," řekl Macron jedné skupině, s jejímiž členy si podal ruku na ulici plné trosek. Macron v černé kravatě na znamení smutku a v doprovodu své ochranky slíbil, že nechá do Libanonu poslat více lékařského vybavení a další pomoci. Dav kolem něj přitom skandoval "Revoluce!" a "Lidé chtějí pád režimu".

Emmanuel Macron prochází ulicemi Bejrútu.
Emmanuel Macron prochází ulicemi Bejrútu. | Foto: Reuters
14:52

V příštích deseti dnech v Libanonu pravděpodobně přibude případů nákazy koronavirem. Řekl to tamní ministr zdravotnictví Hamad Hassan. Podle něj přibude kontaktů mezi pacienty a lékaři bez potřebné ochrany.

13:00

Při explozi v Bejrútu zemřela zaměstnankyně německé ambasády. Podle agentury DPA to dnes uvedl šéf německé diplomacie Heiko Maas.

Řada lidí se stále pohřešuje. Podle informací české diplomacie mezi oběťmi nejsou čeští občané.

12:29

Pokud Libanoncům zraněným při explozi v Bejrútu nebude z politických důvodů umožněna léčba v Izraeli, bude to znamenat zbytečnou ztrátu životů. Podle listu The Times of Israel to uvedli izraelští lékaři z nemocnice blízko hranice s Libanonem.

"Bude to znamenat zbytečné utrpení a smrt," uvedl lékař Anthony Luder z nemocnice v Safedu. Doplnil, že všichni jeho kolegové jsou připraveni na nápor zraněných z Bejrútu, který je vzdušnou čarou vzdálený pouhých 160 kilometrů.

11:39

Prohlédněte si grafiku New York Times:

11:18

Počet obětí výbuchu v Bejrútu vzrostl na 137. Zraněných je pět tisíc, oznámil ministr zdravotnictví Hamad Hassan.

10:30

Koncem roku 1970 byla dokončena a uvedena do provozu stavba mohutného obilného sila v přístavu v Bejrútu. Stavební část zajišťoval pardubický Průmstav, který řídil veškeré stavební práce. Toto silo nyní jako jediné zůstalo stát po mohutné explozi.

"Silo slouží ke skladování obilí a má kapacitu 105 000 tun obilí. Je postaveno na mole přístavu mezi dvěma bazény a je vybaveno vykládacím a nakládacím zařízením pro lodě, železniční vagony i automobily," píše Karel Kerhart v časopise Inženýrské stavby z roku 1971.

Výbuch v Bejrútu.
Výbuch v Bejrútu. | Foto: ČTK
09:56

S libanonským prezidentem Michelem Aúnem se dnes sejde jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Ten má v plánu "říct, že Francie je tady", na straně Libanonu, oznámil Elysejský palác. Cesta je příležitostí "obnovit důvěru Libanonců a říct jim, že existuje cesta vpřed a že Francie je připravena jít po této cestě s nimi". Libanon byl v první polovině minulého století francouzským mandátním územím.

08:27

Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po úterním výbuchu v bejrútském přístavu, se připravují na své působení. Řeší se místo jejich nasazení, sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru.

"V tuto chvíli mají záchranáři za sebou ranní brífink. S velitelem vojenské základny je konzultována jak situace na místě, tak postup. Je vytipováváno přesné místo nasazení," uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená.

07:51

Čeští záchranáři v Bejrútu pomůžou s hledáním lidí v troskách po úterní explozi.

07:01

Před několika hodinami přistálo v Bejrútu letadlo s českým týmem hasičů.

06:55

Kromě Česka do Libanonu pošlou pomoc země jako Francie, Slovensko, Polsko, Řecko, Rusko, Nizozemsko, Británie, Německo, Austrálie či státy Perského zálivu.

23:18

Objevují se stále nové záběry rozsahu škod, které za sebou úterní obří exploze v bejrútském přístavu i jeho dalekém okolí zanechala. 

22:50

Velkou pozornost poutají na sociálních sítích tyto záběry libanonské nevěsty, která se v momentě obří exploze natáčela ve svatebních šatech a poté s ostatními obyvateli Bejrútu čelila jejím následkům. 

21:23

Podle ministerstva zahraničí ČR nejsou mezi oběťmi úterní exploze čeští občané. Velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková v České televizi řekla, že zasažena byla všechna velvyslanectví, která sídlí v centru. Má informace o zraněných představitelích německé, nizozemské či řecké ambasády. České velvyslanectví sídlí na opačné straně Bejrútu než přístav. Nizozemsko ohlásilo vážné zranění manželky nizozemského velvyslance.

Ambasáda ČR kontaktovala všech 24 českých občanů v Libanonu, kteří se registrovali v české databázi cestovatelů Drozd, samy se na ni obrátily další tři ženy. Všichni čeští občané jsou podle velvyslankyně v pořádku. Froňková také doporučila českým občanům, aby Libanon opustili. Letiště v Bejrútu je podle ní stále v provozu a aerolinky Lufthansa nebo Turkish Airlines stále vypravují svá letadla.

Následky výbuchu v Bejrútu.
Následky výbuchu v Bejrútu. | Foto: Reuters
21:20

Libanonská vláda vyhlásila v hlavním městě 14denní nouzový stav, takže bezpečnostní úkoly převzala armáda. Nařídila také umístit do domácího vězení zaměstnance přístavu odpovědné za zničený sklad.

21:14

Irácká delegace, která se ve středu setkala s libanonským premiérem, přislíbila postiženému Bejrútu dodávky pohonných hmot a obilí, které zemi urgentně chybí. Oznámila to agentura Reuters s odkazem na oficiální prohlášení libanonských úřadů.  

20:42

Co zatím o výbuchu v Bejrútu víme?

 • Libanonským hlavním městem otřásla v úterý odpoledne série několika explozí.
 • Vyžádala si kolem 135 mrtvých a pěti tisíc zraněných. Počty ale nejsou pravděpodobně konečné. 
 • K výbuchu došlo v bejrútském přístavu, podle ministra zdravotnictví explodovaly sklady vysoce výbušných látek. Prezident Libanonu mluvil o  2700 tunách dusičnanu amonného.
 • O domov přišlo až 300 000 lidí.
 • Česko vyslalo do Bejrútu specialisty z týmu USAR cvičené na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Organizace Člověk v tísni vyčlenila na pomoc Libanonu půl milionu korun.
19:38

Výbuch měl podle českého chemika sílu podobnou jako malá atomová bomba.

19:04

Čeští záchranáři již odletěli z ruzyňského letiště do Libanonu, kde mají pomáhat s hledáním lidí v troskách po úterním výbuchu v bejrútském přístavu. Do Libanonu míří čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař.

18:34

Půl milionu korun na zajištění jídla, vody a léků lidem zasaženým výbuchem v přístavu v libanonském Bejrútu pošle česká nezisková organizace Člověk v tísni. Humanitární pracovníky na místo posílá její slovenská partnerská organizace Človek v ohrození. Obrovská exploze v bejrútském přístavu, která v úterý poničila několik čtvrtí, si vyžádala podle místních úřadů 135 mrtvých a na pět tisíc zraněných.

18:32

Výbuch zasáhl obydlí i v radiusu několika kilometrů.

18:21

Mise českých záchranářů do Libanonu nabrala ještě v Praze asi tříhodinové zpoždění. Původně měli odletět z ruzyňského letiště v 16:00 a v Bejrútu být kolem 19:00 místního času (18:00 SELČ), ale kvůli nutnosti přeskládat vybavení v letadle se podle mluvčí hasičů Nicole Studené odlet odložil.

17:53

Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více než 4000 zranil, byl do skladu přeložen v roce 2014 z nákladní lodi ruského podnikatele Igora Grečuškina. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) i ruská média.

Ve skladu bylo 2750 tun dusičnanu uloženého bez dodržení bezpečnostních pravidel. Co přesně výbuch způsobilo, zatím není jasné, libanonská televize LBCI uvedla, že to mohla být jiskra ze sváření. Svářeči se v úterý snažili uzavřít otvor, jímž se dalo do skladu dostat.

16:51

Záběry z dronu na zničený Bejrút:

16:37

Úterní výbuch v libanonské metropoli Bejrútu způsobil škody v hodnotě tří až pěti miliard dolarů. Řekl to dnes bejrútský guvernér Marván Abbúd. Podle něj přišlo o domov až 300 000 lidí. Úřady se jim snaží zajistit jídlo, vodu a provizorní přístřeší. Výbuch nastal v přístavním skladišti, kde bylo uloženo 2750 tun dusičnanu amonného. Nepřežilo podle dosavadní bilance na 100 lidí a přes 4000 je zraněno.

Abbúd řekl, že oficiální údaje o škodách vydají technické týmy. Výbuch podle něj byl tak rozsáhlý, že je poškozena půlka města.

16:36

Česko vyslalo do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách.

Česko vyslalo do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR.
Česko vyslalo do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR. | Foto: Reuters
16:00

Podle AP šlo nejsilnější výbuch, který kdy Bejrútem otřásl. Město bylo přitom v letech 1975-1990 dějištěm občanské války, čelilo konfliktům se sousedním Izraelem a několika teroristickým útokům.

15:59

Podle slovenské diplomacie nejsou mezi oběťmi nebo zraněnými slovenští občané. Tlaková vlna exploze podle mluvčího ministerstva zahraničí ale poškodila i budovu, v níž má slovenské zastoupení pronajaté prostory.

15:18

Starosta Bejrútu Marván Abbúd uvedl, že o svůj domov přišlo nejméně 300 tisíc místních. "Více než 300 tisíc Libanonců nemůže spát ve svých domovech," řekl podle stanice CNN Abbúd. "Polovina populace Bejrútu má domovy, které jsou v blízké budoucnosti neobyvatelné - na další dva týdny," dodal. 

14:56

Místo výbuchu je už zachyceno i v Google mapách.

14:54

Neidentifikovaný zdroj blízký zaměstnanci přístavu uvedl, že materiál prošel před půl rokem kontrolou. Následně inspekce vydala varování, že pokud nebude materiál odstraněn, mohl by "vyhodit do vzduchu celý Bejrút," píše The Guardian. 

14:47

Austrálie daruje na pomoc Libanonu dva miliony australských dolarů, přes 31 milionů korun. 

14:44

Vedoucí celního úřadu Badri Daher podle stanice CNN uvedl, že šestkrát varoval úřady před látkami, které jsou v přístavu skladovány. "Daher řekl, že žádal o přesunutí těchto materiálů, ale nic se nestalo," uvedla libanonská stanice LBC. Kdy varování zaslal, stanice neupřesnila. 

14:29

Proč byl výbuch tak devastující? Co zničil a co z toho pro zemi vyplývá? Přečtěte si v článku. 

14:13

Podle nizozemské diplomacie výbuch vážně zranil manželku nizozemského velvyslance, která je nyní v nemocnici. Exploze také způsobila značné škody na budově nizozemské ambasády, kde byli zraněni čtyři další lidé, píše agentura Reuters s odkazem na nizozemské ministerstvo zahraničí.

Podle agentury AP byla zraněna také řada pracovníků mírové mise OSN a na dvě desítky členů bangladéšského námořnictva. Jeden z hlavních přispěvatelů do mise UNFIL, Itálie, oznámil, že byl zraněn italský voják.

13:56

Čeští hasiči se už chystají na cestu do Libanonu.

13:54

Exploze zničila 90 procent hotelů v libanonské metropoli, napsala státní agentura NNA. V posledních letech rostl počet turistů v Bejrútu, celý Libanon navštívily v roce 2018 dva miliony lidí.

13:40

Světová zdravotnická organizace (WHO) posílá do Bejrútu 23 tun humanitární pomoci. Ve videu v tweetu můžete vidět krabice plné injekcí nebo obvazů.

13:02

Objevily se první satelitní snímky zobrazující přístav v Bejrútu před explozí a po ní. Červený kruh ohraničuje místo výbuchu.

12:53

Papež František se dnes pomodlil za oběti a pozůstalé po úterní mohutné explozi v libanonském hlavním městě Bejrútu, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce zraněných.

"Pomodleme se za oběti, za jejich rodiny, modleme se za Libanon, aby s odhodláním veškerých svých společenských, politických a náboženských struktur a s pomocí mezinárodního společenství dokázal čelit tomuto extrémně tragickému a bolestnému momentu a aby tuto vážnou krizi, kterou zažívá, překonal," uvedl papež při generální audienci.

12:46

Zbyněk Wojkowski z ADRA v Bejrútu byl za posledních pět let už více než desetkrát a poblíž místa výbuchu bydlel i za svých studií.

Místo výbuchu popisuje jako rezidenční čtvrť, kterou by srovnal například s pražskými Vinohrady. "Jsou tam pěti až šesti patrové činžovní domy, kancelářské budovy, banky a různé instituce, vede tudy i hlavní dálnice. Hned za ní je industriální zóna, která byla srovnána se zemí," vysvětluje.

"Když jsem bydlel v Bejrútu, tak jsem bydlel ve čtvrti, která je hned vedle přístavu. Jsou tam tři velké nemocnice, které nyní musely být uzavřené a všechny pacienty museli převést jinam. I proto jsou nemocnice zahlcené a lékaři musí lehčí případy odmítat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Bejrútský přístav.
Bejrútský přístav. | Foto: Reuters
12:38

Výbuch poničil i dva a půl až tři kilometry vzdálenou kancelář humanitární organizace ADRA, která má zastoupení také v Česku.

"Rozbila se všechna okna, utrhlo to část střechy a popadaly střešní panely," popisuje situaci Zbyněk Wojkowski, vedoucí zahraničních projektů, který je s místními zaměstnanci v kontaktu. Protože sklad vybuchl až po pracovní době, v kanceláři byly už jen dvě zaměstnankyně, které utrpěly šok. "Naštěstí byly v části kanceláří, které byly na opačné straně od přístavu," uvedl Wojkowski v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Menší štěstí měl další zaměstnanec z Libanonu, který bydlel asi půl kilometru od epicentra výbuchu. "Jeho dům je kompletně zničený. Budova sice zůstala stát, ale vytrhalo to balkóny, zničilo všechna okna a exploze poničila veškeré vnitřní vybavení domu, takže je neobyvatelný," popisuje.

ADRA teď zjišťuje, jakou formou na místě pomůže. V úvahu připadá pomoc s opravou bydlení nebo zajištění potravinových balíčků, říká Wojkowski.

12:31

Úterní explozi v přístavu libanonského Bejrútu zaznamenali na své mobilní telefony desítky lidí.

12:08

Televizní stanice MTV informovala, že její novináři, kteří reportovali o výbuchu v Bejrútu, byli v úterý zatčeni. Libanon je považovaný za jeden z liberálnějších států na Blízkém východě, přesto neziskové organizace v poslední době upozorňují, že svobodná žurnalistika je tady v ohrožení.

11:56

Rodiny pohřešují po výbuchu v bejrútském přístavu stovky lidí. Libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hassan řekl novinářům, že se obává, že čísla mrtvých dál porostou.

11:47

Agentura AFP píše, že výbuch poškodil více než polovinu Bejrútu. Škody guvernér města odhadl na tři miliardy dolarů. Po explozi se ocitlo 300 tisíc lidí bez domova.

11:39

Libanonský Červený kříž v Bejrútu zřídil dočasné přístřešky pro tisíc rodin. Populární aplikace na půjčování aut nabízí jízdné zdarma pro lidi, kteří chtějí darovat krev, píše americká CNN.

11:21

Na sociálních sítích se od úterního večera objevily stovky videí, která zachycují rozsah výbuchu v libanonském přístavu. Mezi nejpozoruhodnější patří například záchrana mladé dívenky pokojskou nebo chaos, který nastal po nárazu tlakové vlny při mši a svatbě.

11:19

Na palubě dvou vojenských letounů má dnes do Libanonu dorazit pomoc, kterou po mohutné úterní explozi v Bejrútu přislíbila Francie. Ta do Libanonu posílá několik tun humanitárního materiálu a desítky příslušníků francouzské civilní ochrany. 

Prezident Emmanuel Macron v noci na Twitteru informoval, že Francie do Libanonu vyšle příslušníky civilní ochrany a "několik tun zdravotnického vybavení". Letouny by do Libanonu měly dorazit pozdě odpoledne. Na palubách bude 15 tun materiálu, záchranná stanice a 55 záchranářů. Náklad má pomoci s péčí až o 500 lidí.

10:57

Jak katastrofa prohloubí krizi v Libanonu? Jak vypadá život v Bejrútu? Ptejte se Hassana Ezzeddina, libanonského novináře žijícího v Česku. Odpovídá od 11:30, otázky můžete pokládat zde:

10:55

Letecké záběry odhalují v celé šíři destrukci, kterou v úterý způsobila obrovská exploze v libanonském Bejrútu. 

Letecké záběry odhalují bejrútský přístav srovnaný se zemí. Explozi cítili až na Kypru

0:43
Letecké záběry odhalují v celé šíři destrukci, kterou způsobila obrovská exploze v libanonském Bejrútu. Masivní výbuch srovnal se zemí místní přístav. | Video: Asociated Press
10:50

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka odhaduje, že pokud by podobný výbuch jako v Bejrútu postihl centrum Prahy, v blízkém okolí by exploze zbořila domy. "V okruhu tří až pěti kilometrů by výbuch domy narušil a ve vzdálenosti deseti kilometrů rozmlátil okna," řekl deníku Aktuálně.cz s tím, že informace čerpá pouze z médií a televizních záběrů.

Zároveň dodal, že exploze mohla být fatálnější, pokud by epicentrum bylo ze všech stran obklopené domy.

10:34

Výbuch v bejrútském přístavu připravil o domov 250 tisíc lidí, uvedl guvernér města Marwan Abboud. Dodal, že jim humanitární organizace a dobrovolníci poskytují přístřeší, vodu a jídlo.

Při explozi zemřelo také deset členů hasičské jednotky, která v místě exploze zasahovala.

10:13

V bejrútském přístavu podle libanonských vládních představitelů vybuchl dusičnan amonný. Jedná se o bílou krystalickou látku používanou jako zemědělské hnojivo, dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice.

Lze ji použít i k sestrojení bomby, čehož využívali teroristé po celém světě. Ledek byl například po mnoho let oblíbenou výbušninou irské teroristické skupiny IRA. Dusičnan amonný použil při bombovém útoku v Oslu na vládní budovy v červenci 2011 i norský atentátník Anders Breivik, zahynulo osm lidí. Dalších 69 osob Breivik postřílel na ostrově Utöya.

S ohledem na svou výbušnost je látka uvedena v rámci Evropské unie na seznamu látek, jejichž prodej nepodnikajícím fyzickým osobám podléhá dozoru.

10:03

Několik zemí světa už vysílá zdravotníky a další záchranáře do Bejrútu. Naposledy pomoc přislíbilo Rusko, které podle americké stanice CNN posílá pět letadel plných zdravotnického materiálu a jeden tým doktorů, jenž na místě postaví polní nemocnici.

Britský list The Guardian připomíná, že své týmy do Libanonu posílá i Francie, Jordánsko a Česko.

10:00

Český tým na pomoc Libanonu vyráží v 16:00. Celkem má 36 členů, včetně hasičů, lékaře, statika a psovodů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček také uvedl, že dal pokyn k poslání 10 milionů korun do Libanonu.

09:53

Mezi oběťmi jsou i dva občané Filipín, oznámila ambasáda v Bejrútu. Osm dalších Filipínců je zraněných. Dva z nich jsou námořníci, kteří byli právě na lodi "asi 400 metrů vzdálené od výbuchu", dodala ambasáda. Dalších 11 filipínských členů posádky této lodi je nezvěstných.

09:50

Zpravodaj televize BBC zveřejnil úryvek videohovoru, který zachycuje okamžik výbuchu.

09:24

Na velvyslanectví ČR v libanonském hlavním městě se obrátil jeden český občan. Byl to turista, je v pořádku a o víkendu by měl odletět ze země, uvedlo ministerstvo zahraničí.

09:22

Libanonský premiér Hasan Dijáb promluvil v krátkém televizním projevu a požádal ostatní země o pomoc. "Čelíme opravdové katastrofě," řekl. Zároveň dodal, že viníci budou potrestáni. Neupřesnil však příčinu exploze.

09:09

Výbuch v Bejrútu byl tak silný, že část ostrova doslova zmizela.

08:51

Týmy Červeného kříže pokračují v pátracích a záchranných operacích v přilehlých oblastech. Počet obětí se podle nich může ještě zvýšit. Mnoho obyvatel metropole podle agentury AP čekalo celou noc v nemocnicích po celém městě na zprávy o svých blízkých a další lidé se obraceli na záchrannou linku.

08:47

Z přístavu, kde v úterý explodoval sklad s dusičnanem amonným, stále stoupá kouř. Hlavní ulice v centru jsou zasypány sutinami.

08:43

Libanon přijal českou nabídku pomoci, speciální tým by měl odletět dnes v 16:00.

08:13

Českou pomoc Libanonu potvrdil premiér Andrej Babiš, podle svých slov spolupracuje s ministerstvem vnitra, které je připraveno vyslat speciální tým USAR, cvičený na vyprošťování lidí z trosek. Šlo by o 37 lidí včetně pěti psovodů. Ti mohou podle ministra vnitra Hamáčka odletět ještě dnes odpoledne, čeká se na akceptaci libanonských úřadů. 

"V souvislosti se situací v Bejrútu byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky. Byl aktivován Medium USAR tým pražských hasičů, který se připravuje na vyslání. V případě potvrzení ze strany Libanonu bude tým připraven vyrazit na místo neštěstí dnes v odpoledních hodinách. Složen by měl být ze 37 příslušníků a pěti psovodů," sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

07:49

Po úterní explozi v bejrútském přístavu je na místě již přes 100 mrtvých a více než 4000 zraněných, informuje agentura AFP s odkazem na libanonský Červený kříž.

06:43

Ráno po výbuchu.

Foto: Reuters
06:42

Co zatím o výbuchu v Bejrútu víme?

 • Přístavem v libanonské metropoli Bejrútu v úterý odpoledne otřásla exploze.
 • Úřady hlásí nejméně 100 mrtvých a přes 4000 zraněných.
 • Libanonský premiér Dijáb uvedl, že explodoval sklad, kde bylo 2750 tun ledku.
 • Libanonská média napsala, že na místě vypukl požár, který zavinil explozi. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika.
 • Svědci hovoří o obrovské tlakové vlně, která ve vzdálenosti několika kilometrů poškodila mnoho budov a vyrazila okna.
06:00

Libanonský premiér vyhlásil na středu státní smutek a prezident Michel Aún svolal mimořádné zasedání vlády.

05:40

Libanonská média napsala, že na místě vypukl požár, který zavinil explozi. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly.

Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika.

05:30

Libanonský ministr vnitra Muhammad Fahmí uvedl, že se pravděpodobně jednalo o ledek, který byl zkonfiskován na jedné obchodní lodi v roce 2014.

05:15

Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě, napsala agentura AP. Tlaková vlna vyrazila okna i na bejrútském mezinárodním letišti. Ještě několik hodin po explozi bylo slyšet sanitky, které přijížděly na místo tragédie ze všech koutů země a odvážely zraněné.

05:00

Německé Geologické výzkumné centrum (GFZ) sdělilo, že exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. 

01:50

"Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba," řekl prezident Trump na tiskové konferenci.

01:48

Guvernér Bejrútu na místě výbuchu neskrýval slzy. "Nikdy jsem takovou zkázu neviděl, tohle je národní katastrofa. Je to tragédie pro celý Libanon."

01:05

"Mnoho lidí je v tuto chvíli pohřešovaných. Lidé se ptají na své blízké v ambulancích, hledání v troskách je v noci náročné, elekřina nefunguje. Čelíme opravdové katastrofě a potřebujeme čas, abychom dokázali vyhodnotit škody," uvedl libanonský ministr zdravotnictví.

00:52

Americký prezident Donald Trump nabídl Libanonu pomoc USA. V souvislosti s výbuchem mluvil o "útoku" a odvolával se na vojenské experty, podle kterých mělo jít prý o "nějakou bombu". 

Vysoký libanonský bezpečnostní představitel podle agentury Reuters řekl, že explozi způsobilo 2700 tun ledku, které byly uložené ve skladu v přístavu. Nikdo z libanonské vlády incident neoznačil za útok.

00:27

Austrálie potvrdila, že mezi mrtvými je nejméně jeden její občan. Značně byla zasažená i budova její ambasády v Bejrútu. 

23:48

Libanonské ministerstvo zdravotnictví zvýšilo bilanci obětí na 78, zraněných jsou nejméně čtyři tisíce lidí.

23:36

Otřesy po výbuchu byly podle americké geologické služby z hlediska seizmologických vln srovnatelné se zemětřesením o síle 3,3 stupňě. Šlo nicméně o povrchový výbuch, který tak silně nezasáhne do struktury desek, většina nahromaděné energie skončila podle odborníků, které cituje televize CNN, ve vzduchu a v okolních budovách.

23:10

"Byla jsem pár metrů od elektrárny, která je kousek od přístavu," popisuje situaci krátce po výbuchu obyvatelka Bejrútu Nada pro televizi Al-Džazíra. "Vyšla jsem z auta a běžela jsem ke vchodu jedné z budov, až poté jsem si všimla, že je zničená. Zkoušela jsem volat rodičům, ale nešlo se nikomu dovolat. Nemůžu věřit tomu, že jsem stále naživu."

23:04

Libanonský prezident Michel Aún na Twitteru napsal, jak je "neakceptovatelné, že 2750 tun dusičnanu amonného bylo šest let ve skladu bez dodržení bezpečnostních zásad".

22:58

K výbuchu v Bejrútu se vyjádřil i český ministr vnitra Jan Hamáček, s ministerstvem zahraničních věcí už zvažuje možnosti pomoci. 

22:48

Ulice, kde bydlí zpravodajka amerického deníku Washington Post, se zahalila do tmy. Okna jsou výbuchem vytřískaná a zdá se, že všichni z domů odešli.

"Jeden soused nechal ve svém prázdném obývacím pokoji svíčku a já nemůžu vyjádřit, kolik klidu mi tohle malé světlo propůjčuje," popsala na Twitteru aktuální atmosféru v Bejrútu.

22:46

Je zřejmé, že úterní výbuch bude mít na budoucnost Libanonu velký dopad, i kvůli zhoršené životní úrovni. Libanon mimo jiné silně spoléhá na dovoz potravin. Současná finanční krize způsobila nárůst cen až o 80 procent, připomíná analytik z berlínského Institutu pro globální veřejnou politiku Thomas Schneider. Převážná většina obilovin podle něj mířila do země přes zničený přístav, ve kterém jsou nyní jejich sklady srovnané se zemí.

22:35

Záznamy z různých míst v Bejrútu naznačují, s jakým zpožděním postupovala tlaková vlna po prvotním výbuchu do okolních čtvrtí. 

22:34

Ministr zdravotnictví Libanonu televizní stanici Al Jazeera řekl, že mrtvých už je 67, zraněných pak 3600.

22:25

Prozatímní jednotky Organizace spojených národů v Libanonu oznámily, že několik členů jejich námořnictva je zraněných, někteří vážně. Zničená byla také jedna ze zásahových lodí.

22:18

Další záběry, které ukazují mohutnost výbuchu v bejrútském přístavu:

22:17

Bývalý libanonský premiér Saad Harírí označil míru zničení Bejrútu za tak rozsáhlou, "že to ani nejde popsat." Největší škodou jsou podle něj desítky mrtvých a raněných.

22:00

Mapa znázorňující rozsah poškození hlavního města Libanonu. Škody jsou hlášeny i ze čtvrtí, které se nacházejí v perimetru několika kilometrů od přístavu, kde došlo k výbuchu.

21:49

Sklad, ve kterém došlo k výbuchu, byl podle libanonského premiéra Dijába dlouhodobě problematický. Úřady před jeho nebezpečím varovaly už v roce 2014. Předseda vlády slíbil, že v dohledné době zveřejní o budově více podrobností, nyní ale nechce předbíhat ve vyšetřování příčin výbuchu.

"Slibuji, že ti, kdo jsou za tuto katastrofu zodpovědní, za ni ponesou cenu," oznámil národu.

21:48

Aktualizovaná bilance výbuchu v Bejrútu: Mrtvých je zatím 50, téměř 3000 lidí je zraněných, píše agentura AFP s odvoláním na libanonské úřady.

21:26

Libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hassan řekl televizní stanici Al Jazeera, že výbuch nepřežilo asi 40 lidí, raněných je přes 2500, mezi oběťmi jsou i zdravotníci. Bilance bude patrně dál narůstat. Hassan zároveň vyzval mediky a další dobrovolníky, aby se zapojili do pomoci raněným.

21:13

Solidaritu s Libanonem už na Twitteru vyjádřila řada státníků, pomoc nabídla také Francie nebo Velká Británie. 

21:12

Libanonský premiér Hassan Dijáb prohlásil, že Bejrút zasáhla obrovská katastrofa. Slíbil vyšetření příčin výbuchu, potrestání viníků a zároveň vyzval spřátelené státy, aby Libanonu pomohly.

21:08

Při výbuchu v Bejrútu zemřel také generální tajemník parlamentní strany Katáib. Sídlo jedné z nejstarších libanonských politických stran se nachází přímo vedle přístavu, kde došlo k explozím.

21:04

Záběry svědků na sociálních sítích ukazují části přístavu srovnané se zemí. Zasažená byla i nedaleká silnice a domy, které s ní sousedí. V Bejrútu i nadále stoupá tmavý dým.

21:03

Zdravotnickou pomoc Bejrútu nabízí i regionální rival Izrael, informoval ministr obrany Benny Ganc. Židovský stát zároveň odmítl, že by měl s explozemi cokoliv společného.

20:53

Libanonský ministr zdravotnictví podle agentury Reuters oznámil, že výbuch nepřežilo nejméně 30 lidí, dalších 3000 jich je raněných. Počet obětí patrně není konečný.

20:49

Výbuch byl cítit i na 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Někteří svědci z ostrova popisují, že se jim doma třásla okna. Tamní vláda už nabídla Libanonu okamžitou pomoc.

20:46

Předseda Evropské rady Charles Michel vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí výbuchu.

20:44

Podívejte se na fotogalerii, která zachycuje následky výbuchu v Bejrútu. Podle libanonského Červeného kříže je raněných více než 2200 lidí.

20:30

Výbuch zničil obrovskou plochu bejrútského přístavu, okolní domy jsou také poničené.

Následky výbuchu v Bejrútu.
Následky výbuchu v Bejrútu. | Foto: Reuters
20:23

Mohutnost výbuchu a následné tlakové vlny ukazuje video pořízené jedním ze svědků:

20:11

"Je to jako apokalypsa," popisuje americká stanice CNN s odvoláním na svědky následky výbuchů.

20:08

Timour Azhari, reportér arabské televize Al Jazeera, hovořil s kapitánem italské lodě, která kotvila v přístavu nedaleko exploze. "Byl zakrvácený, výbuch ho odhodil přes celou kajutu. Několik lidí z lodi bylo zraněno, záchranáři je odvezli do nemocnice," popsal novinář.

"Byl to opravdu nevídaný výbuch. Místní lidé říkají, že nikdy nic podobného neviděli," dodal.

20:03

Následky výbuchu v bejrútském přístavu:

Následky výbuchu v Bejrútu.
Následky výbuchu v Bejrútu. | Foto: Reuters
20:01

Libanonské ministerstvo vnitra upřesnilo, že k výbuchu došlo v části bejrútského přístavu, kde jsou umístěné vysoce výbušné materiály, nešlo ale o sklad výbušnin. O příčině exploze zatím nechtělo spekulovat.

19:56

Co zatím o výbuchu v Bejrútu víme?

 • Libanonským hlavním městem otřásla série několika explozí v úterý odpoledne. Podle libanonského ministra zdravotnictví zemřely desítky lidí, tisíce dalších jsou ranění.
 • K výbuchu došlo v přístavu. Ministr zdravotnictví oznámil, že explodovaly sklady vysoce výbušných látek. Prezident Libanonu hovoří o 2700 tunách dusičnanu amonného.
 • Svědci hovoří o obrovské tlakové vlně, která ve vzdálenosti několika kilometrů poškodila mnoho budov a vyrazila okna. 
 • Nemocnice v Bejrútu mají nedostatek lůžek i krve. Vyzývají lidi, aby přišli krev darovat.
 • Libanonská vláda oznámila, že středa bude den státního smutku za oběti výbuchu. Mimořádně se také podle agentury AFP sejde bezpečnostní rada státu.
 • Podle místní stanice LBCI je po výbuchu lehce zraněna premiérova žena, dcera a několik poradců. Mezi oběťmi je i lídr parlamentní strany Katáib.
 • K výbuchům došlo v době, kdy Libanonem zmítá nebývalá finanční krize způsobená pádem měny, mnozí lidé přišli o práci. Následné prudké zdražení potravin dostalo mnohé domácnosti do velkých problémů.
19:55

Svědci popisují, že výbuchy srovnaly několik domů v přístavu se zemí, v řadě čtvrtí jsou vysypaná okna z výškových budov. Takhle zachytila explozi a následnou šokovou vlnu jedna z rodin v oblasti.

19:47

Všechny nemocnice v Bejrútu urgentně potřebují krev. Vyzývají lidi, aby ji přišli darovat.

19:42

Někteří svědci už teď mluví o přeplněných nemocnicích, ministr zdravotnictví vyzval všechna zařízení v oblasti, aby se připravila na velký přísun raněných. Stanice LCBI informovala, že jedna z nemocnic už přijala 500 raněných a pro další nemá místo. Na místo se snaží dostat i zástupci Červeného kříže.

K výbuchům došlo v době, kdy Libanonem zmítá nebývalá finanční krize způsobená pádem měny, mnozí lidé přišli o práci. Následné prudké zdražení potravin dostalo mnohé domácnosti do velkých problémů. Podle nevládní organizace Save the Children trpí jen v Bejrútu půl milionu dětí hlady. 

19:41
19:41

Co masivní exploze způsobilo, zatím není jasné. Podle libanonské televize LBCI explodoval vysoce výbušný dusičnan sodný, který úřady zkonfiskovaly z lodi před více než rokem a umístily jej do jednoho ze skladů v přístavu.

Libanonská vláda oznámila, že středa bude den státního smutku za oběti výbuchu. Mimořádně se také podle agentury AFP sejde bezpečnostní rada státu.

19:40

"Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici," citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vybitá okna v celém bejrútském centru a je vidět zraněné lidi.

Libanonská média informují o lidech uvězněných pod troskami, mnozí krvácejí. "Budovy se chvějí, všechna okna mého bytu jsou vyražená," tweetoval jeden občan hlavního města.

 

19:39

Televize Al-Arabíja hovoří o několika výbuších, které byly slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu a způsobily materiální škody. Podle AFP v mnoha částech města tlaková vlna vyrazila okna budov.

19:38

Výbuch zabil minimálně deset lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na libanonské bezpečnostní a zdravotnické složky. Úřady odhadují stovky zraněných.

Výbuch v Bejrútu
Výbuch v Bejrútu | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 8. 2020 22:10
 

Právě se děje

Další zprávy