O výbuchu se šíří konspirace, přístav obklopují luxusní byty, říká libanonský novinář

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2020 12:18
V Libanonu došlo v úterý k obrovskému výbuchu v přístavu v Bejrútu. Exploze má nejméně 100 obětí, tisíce lidí jsou zraněných. Čtvrt milionu Libanonců přišlo o domov, země se navíc potýká s ekonomickými i politickými problémy. "Krize je velmi vážná, ale neočekávám hladomor," řekl v on-line rozhovoru Hassan Ezzeddine, libanonský novinář žijící v Česku. "Myslím si, že tento výbuch Libanonce stmelí."
On-line rozhovor s novinářem Hassanem Ezzeddinem
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

On-line rozhovor s novinářem Hassanem Ezzeddinem

Rozhovor skončil
5. 8. 2020
Ptá se: Jan

Dobrý den, někteří experti už začínají varovat, že situace po explozi Libanon posune už téměř na hranici toho, co bývá nazýváno "fail state" - rozvrácená země s nefunkční vládou. Je to přehnané?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, současné problémy v Libanonu jsou opravdu vážné a občané už delší dobou nevěří současné vládní garnituře, proto vidíme ty demonstrace a protesty. Jestli se Libanon dostane k těm hranicím, o kterých jste mluvil se ukážou příští měsíce. Osobně s domnívám, že Libanonci jsou schopní tu krizi zvládnout, ale bude to velmi těžké.

5. 8. 2020
Ptá se: Lenka

Mezi prvními nabídl Libanonu pomoc sousední Izrael. Kdysi v 60. letech země spolupracovaly a dokonce to vypadalo, že budou spojenci, pak se to zkomplikovalo a jsou z nich nepřátelé. Může je současná krize sblížit, nebo je to iluze?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Nemyslím si, že tato krize obě země sblíží. Jsou mezi nimi pořád nevyřešené problémy, které se týkají hlavně návrat palestinských uprchlíků do míst odkud museli utéct. Další problémy by se možná řešili, kdyby se našel nějaký nový odvážný směr, na kterého by mohli kývnout obě země. Myslím si ale, že Libanon sám od sebe nepodepíše mírovou smlouvu s Izraelem. Počká na další země a podepíše jako poslední.

5. 8. 2020
Ptá se: Karlos

Dobrý den, jak si vysvětlujete, že o nebezpečném skladu v Bejrútu věděly úřady od roku 2014, a přesto se s ním nic nedělalo?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, to je spojeno samozřejmě s mírou korupci a chaosu, která je v současném Libanonu. Proti tomu lidé protestují už několik let.

5. 8. 2020
Ptá se: Kverul

Jak je možné, že se v luxusní rezidenční části města skladují tuny hnojiv? Je to náhoda? To je tamní přístav využíván průmyslově?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Počáteční informace hovoří o výbuchu velkého množství dusičnanu amonného, který byl uložen v přístavu, po jeho konfiskaci od roku 2014 z lodi, která přišla do přístavu v Bejrútu, aby přivezla dva buldozery do Zambie. Po poruše této lodi bylo zjištěno, že v něm je 2750 tun dusičnanu amonného, takže byl zabaven a zadržen.

5. 8. 2020
Ptá se: Honza

Dobrý den,
na snímcích z výbuchu jsou vidět v okolí bejrútského přístavu vysoké věžáky. Jací lidé hned vedle přístavu bydlí, jedná se například o bohaté Libanonce? Lze nějak charakterizovat čtvrť, která přístav obklopuje? Děkuji moc za odpověď a zdravím!

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, v oblasti kolem přístavu jsou jak "normální" čtvrtí tak i luxusní byty a hotely. Vliv tohoto výbuchu ale pocítili lidé, kteří bydlí i v jiných částech Bejrútu.

5. 8. 2020
Ptá se: Pavel Majer

Dobrý den, jakým způsobem se na krizi podílí to, že vláda nekontroluje jižní část země, která je ovládána teroristickou organizací Hizballáh? Je tato krize příležitostí ke sjednocení země nebo její rozdělení naopak prohloubí?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, Výbuch se stal v Bejrútu, nikoliv na Jihu Libanonu. Doufám, že tato krize Libanonci spíše stmelí.

5. 8. 2020
Ptá se: Vladimir Janous

Dobrý den, myslíte si že se bude vláda snažit pomoci lidem kteří přišli o domov a relokovat je do oblastí Beirutu, které byly trvale nevyužívané? Např. zrekonstruované a nevyužívané centrum města a moderní přilehlé věžáky?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, vláda i jiné nevládní organizací začali organizovat pomoc pro tyto lidé. Na začátek se otevřou školy a podobné instituce, ale i kostele, mešity atp.

5. 8. 2020
Ptá se: Jan Oplt

Dobrý den. Po každé takovéto události se vynoří řada různých spekulací o tom, co se vlastně stalo. Věří lidé v Libanonu oficiální příčině výbuchu, nebo jsou oblíbené spíše jiné teorie? Jaký je převládající názor mezi běžnými lidmi?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Konspirační teorií je v této chvíli opravdu hodně. Někdo si myslí, že to udělal Izrael, ale další si myslí, že to udělal spíš Hizballáh, vzhledem k tomu, že v Pátek bude vysloven konečný verdikt v kauze vraždě Rafíka Harírího (bývalý premiér). Ale jsou jen konspirační teorie, které zatím nebyly potvrzené.

5. 8. 2020
Ptá se: Šach

Dobrý den, může výbuch v Bejrutu situaci v Libanonu destabilizovat natolik, že Libanon znovu zabředne do občanské války s přelivem všeho negativního ze sousední Sýrie (IS, Rusko, Írán ...)

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Myslím si, že tento výbuch spíš Libanonce stmelí. Negativní vlivy ze sousedních zemích jsou bohužel věcí, které Libanon nemůže zbavovat vzhledem k jeho geografické poloze.

5. 8. 2020
Ptá se: David

Dobrý den, jakým způsobem se libanonská vláda postará o zraněné, pozůstalé? Budou státní orgány provádět kontroly skladů v přístavech a jiných skladů v blízkosti obytných čtvrtí měst?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, dle vyjádření bezpečnostní rady státu z Úterka, tak nejdřív proběhne vyšetřování, pak začne vláda se starat o pozůstalé a poskytne finanční pomoc těm, kteří přišli o domova kvůli výbuch.

5. 8. 2020
Ptá se: Marek

Dobrý den, můžete říct, jak Libanon postihla koronavirová krize? A jaký dopad bude mít tento výbuch ve spojení se složitou situací v návaznosti na pandemii?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, situace koronavirusu v Libanonu je poměrně lepší než v sousedních státech, ale v posledních dnech počty se zvýšily jako všude na světě. Situace není tak hrozná jako v sousedním Izraele například.

5. 8. 2020
Ptá se: PetrK

Dobrý den,
jaký máte názor na vyjádření Donalda Trumpa ohledně výbuchu, že by se mohlo jednat o atentát?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, Prezident Trump nepodal k tomu jakýkoliv důkaz. Ale jak jsem dříve psal, konspirační teorii je ted hodně, mezi nimi i to, že to byl atentát aby odvrátil pozornost od verdiktu ve vraždě bývalého premiéra. USA ale nabídli okamžitou pomoc.

5. 8. 2020
Ptá se: Michal

Dobrý den, myslíte si, že Libanon využije i pomoci od Izraele. I když vztahy mezi těmito státy nepatří mezi nejlepší?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, už jsem na to odpověděl.

5. 8. 2020
Ptá se: jarda

Dobrý den, často se píše, že Libanonem zmítá korupce a lidé už toho mají plné zuby. Může být tato exploze zlom, který třeba položí vládu?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, myslím si, že tato krize nakonec povede k rezignaci současné vlády, protože zatím se ukazuje jako velmi nekompetentní vláda. Možná se to nestane ted, ale v dohledné době určitě.

5. 8. 2020
Ptá se: Zdeněk

Myslíte, že libanonská vláda přijme pomoc Izraele?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, už jsem na tu otázku odpověděl.

5. 8. 2020
Ptá se: Martin

Dobrý den,

Co explozi způsobilo? Byla to nehoda nebo úmysl? Co se v tom skladu ukládalo a komu vlastně patřil?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, jak jsem dříve psal, počáteční informace hovoří o výbuchu velkého množství dusičnanu amonného, který byl uložen v přístavu, po jeho konfiskaci od roku 2014 z lodi, která měla pokračovat do Zambie. Bylo na té lodě zjištěno cca 2750 tun dusičnanu amonného a byl zabaven a zadržen.

5. 8. 2020
Ptá se: Vlasta

Dobrý den, domníváte se, že libanonská vláda přijme pomoc nabízenou z Izraele, a pokud ano, že to křesťané a muslimové budou akceptovat?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, nemyslím si, že libanonská vláda bude akceptovat pomoc z Izraele. Možná vyjádří dík přes nějaké neveřejné kanály.

5. 8. 2020
Ptá se: Martin

Dobrý den, Libanon importuje asi 80 procent potravin a Bejrút byl hlavním přístavem země, přes který šla většina dovozu. Exploze zároveň zničila některé sklady obilí. Libanonská libra je znehodnocována extrémně vysokou inflací. Hrozí zemi hladomor?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, krize je velmi vážná, ale neočekávám hladomor jak píšete. Libanon má mnoho přátel na světě, a ty mu určitě pomůžou.

5. 8. 2020
Ptá se: Honza

Dobrý den, jak mohou nyní nejlépe pomoci ostatní státy? ČR plánuje vyslat záchranáře a psovody, je to to, co je nyní nejvíc potřeba? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, Ostatní státy už začali na místě sondovat možnosti pomoci, které Libanon v současné době potřebuje. Jsem rád, že i mezi státy, které nabídli pomoc je i ČR.

5. 8. 2020
Ptá se: Mira

Dobrý den, jak Sýrie tak Libanon byly v mých očích vždy moderní státy na blízkém východě. Ovšem v posledních letech se vyvíjí směrem k horšímu. Nehrozí s rostoucím vlivem Íránu v obou zemích něco jako kulturní revoluce, která se odehrála v Íránu?

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, íránský vliv je v Libanonu vidět přes jeho spojence-Hizballáhu. Nemyslím si ale, že tento vliv bude rozšířen na celý Libanon, protože zde jsou i jiné důležité prvky, které musíme brát v úvahu, jako například křestanský prvek, který udržuje směr Libanonu na Západ, a také sunnitský prvek, který si přeje udržovat pevné vztahy s dalšími zeměmi, které nejsou v současné době dobré přátelé Íránu, jako například zemí v Zálivu.

5. 8. 2020
Ptá se: Pavla

Dobrý den, jak je na tom zdravotnictví v Libanonu, případně konkrétně v Bejrútu? Jak ustojí takový nápor, zvlášť v době pandemie? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Hassan Ezzeddine

Dobrý den, Libanon se těší dobré úrovni zdravotnictví co se týče expertů a materiálů atd.. Problém je v tom, že exploze vyřídila z provozu několik zdravotnických zařízeních v okolí přístavu, takže ten nápor se musel posunout do okolních nemocnic. Včera ministr zdravotnictví volal aby byli zraněné posunuté do nemocnic mimo Bejrútu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy