"Nemůžu věřit, že jsem naživu." Svědci popisují výbuch, který prorazil části Bejrútu

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
5. 8. 2020 0:58
Hodiny po masivním výbuchu v Bejrútu z nyní už se zemí srovnaného přístavu stoupá dým. Záchranáři dál hledají v troskách možné přeživší, zranění bojují o život v přeplněných nemocnicích i mimo ně, počet obětí neustále stoupá. Ve městě vládne chaos a zoufalství. Nic takového jsme nezažili, shodují se místní, když médiím líčí očitá svědectví.
Následky výbuchu v Bejrútu.
Následky výbuchu v Bejrútu. | Foto: Reuters

"Byla jsem pár metrů od elektrárny, která je kousek od přístavu," popisuje situaci krátce po výbuchu obyvatelka Bejrútu Nada pro televizi al-Džazíra. "Vyšla jsem z auta a běžela jsem ke vchodu jedné z budov, až poté jsem si všimla, že je zničená. Zkoušela jsem volat rodičům, ale nešlo se nikomu dovolat. Nemůžu věřit, že jsem stále naživu."

"Nevím, co se stalo," popisuje novinářům zmatek na ulici zakrvácený muž. "Byl jsem na rybách, slyšel jsem, že došlo k požáru, a tak jsem vyrazil domů. Pak jsem se dozvěděl o výbuchu a vtom se to stalo. Zranil jsem se, to je vše, co vím." Nevybavuje si, co přesně mu způsobilo krvácení. Další muž, také s obličejem od krve, je na tom podobně. "Mé auto bylo tam dole a převrátilo se. Myslím, že jsem se zranil o sklo, že jsem se pořezal," říká, ale náraz tlakové vlny si přesněji nepamatuje.

"Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici," cituje svědka agentura Reuters.

Chaos vládne v celém Bejrútu. Oblak ve tvaru hřibu prakticky zcela vymazal přístav, kde k explozi došlo. Zničené domy jsou ale i víc než o deset kilometrů dál. "Mám kamarády, kteří bydlí 10 až 15 minut odsud, a ukazovali mi, jak to jejich domy naprosto smetlo. Jsem zvědavá, jak budou lidé spát bez oken," uvádí novinář Habib Battah. "Tahle země není připravená na katastrofy, vždycky jsme se něčeho takového báli," popisuje.

Zničené jsou i některé nemocnice, které už krátce po začátku tragédie hlásily, že jim docházejí kapacity a nestíhají všechny ošetřovat. Mezitím v nich své nezvěstné blízké hledají příbuzní. Ministerstvo zdravotnictví požádalo zdravotníky, aby přišli pomoci k nejbližšímu místu, kam jsou schopni se dostat.

Zatím není jasné, zda jde o nehodu, nebo jestli má exploze jiné pozadí. Vysoký libanonský bezpečnostní představitel podle agentury Reuters řekl, že explozi způsobilo 2700 tun ledku. Libanonská agentura NNA oznámila, že příčinou výbuchu byl požár v přístavním skladišti. Premiér Hasan Dijáb prohlásil, že šlo o "nebezpečný sklad" a že se o něm vědělo od roku 2014. 

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí a jeho občané loni v říjnu zahájili protesty proti údajně zkorumpovaným politikům. V Bejrútu se dnes konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektřiny. Lidé se před budovou ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Účastníci oznámili, že jsou odhodlaní na místě zůstat a pokračovat v protestu vsedě. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovým lampám a svíčkám.

Situaci komplikují dlouhodobě spory mezi šíitským hnutím Hizballáh, za nímž stojí Írán a které bojuje proti Izraeli, a sunnitskými politiky. V pátek bude tribunál OSN v nizozemském Haagu rozhodovat o trestu pro údajné pachatele atentátu na někdejšího premiéra Rafíka Harírího. V roce 2005 byl mezi 22 lidmi, kteří nepřežili pumový útok na jeho kolonu v Bejrútu. Obviněni jsou právě čtyři členové Hizballáhu, kteří ale v Haagu osobně nebudou. Hizballáh podíl na útoku popírá.

Mohutnou explozi v libanonském Bejrútu zachytila řada kolemjdoucích | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy