Rio de Janeiro - Rio de Janeiro čeká v srpnu největší bezpečnostní operace, která v historii Brazílie nemá obdoby.
Vláda se na zabezpečení hladkého průběhu olympijských her chystá povolat 65 000 policistů a 20 000 vojáků, jak ostatně v rozhovoru pro CNN potvrdil ministr bezpečnosti pro stát Rio de Janeiro José Mariano Beltrame.
To je mnohem více než během fotbalového mistrovství světa, které město hostilo v roce 2014.
Znepokojuje to především ochránce lidských práv z organizace Amnesty International (AI).
Neblahé vzpomínky na fotbalový šampionát
Dva měsíce před startem olympiády proto vydala zprávu, v níž varuje před masovým porušováním lidských práv a pácháním násilností na místním obyvatelstvu ze strany bezpečnostních složek.
Brazilské úřady zavedly před blížícím se svátkem sportu podle jejich zjištění stejné postupy, které před dvěma lety vedly k tragickým následkům.
V roce 2014 vzrostl podle AI počet úmrtí způsobených policejním zásahem o 40 procent. Jen v Rio de Janeiru měla policie na svědomí jednu z pěti vražd.
"Když byly OH 2016 Riu v roce 2009 přiděleny, úřady slíbily zlepšení bezpečnosti pro všechny. Místo toho jsme byli svědky toho, jak bylo od té doby ve městě policií zabito 2500 lidí," uvedl ředitel brazilské kanceláře AI Atila Roque.
"Zdá se, že Brazílie se jen velmi málo poučila z velkých chyb, kterých se v oblasti veřejné bezpečnosti v průběhu let dopustila. Taktika ´nejdřív střílet a potom se ptát´ udělala z Ria de Janeira jedno z nejnebezpečnějších měst na světě."
Brazil on fast-track course to repeat epic World Cup failures during Olympics https://t.co/FO5EcknVOf #Rio2016 pic.twitter.com/y4lrISUCJD
— AmnestyInternational (@AmnestyOnline) June 2, 2016
Sto mrtvých od začátku roku
Od začátku letošního roku bylo ve favelách kolem měst zabito přes sto lidí. Právě v těchto okrajových oblastech budou i tentokrát rozmístěny vojenské a policejní jednotky. V minulosti se však prokázalo, že vojáci nemají dostatečný výcvik pro úkoly spojené s veřejnou bezpečností. V neklidných čtvrtích tak docházelo ke zbytečným přestřelkám a ztrátám na životech.
V březnu navíc (nyní již odstavená) prezidentka Dilma Rousseffová podepsala nový protiteroristický zákon, který je podle AI napsán příliš nejasně a umožňuje zasáhnout i proti pokojným demonstrantům a aktivistům.
Práva na svobodu projevu navíc potlačuje i tzv. obecný zákon o olympijských hrách. Ten přímo omezuje práva na svobodu projevu a pokojného shromažďování v mnoha oblastech města.
Takovou praxi zažilo město už v roce 2014, kdy policie potlačovala protesty, které předcházely světovému fotbalovému šampionátu. Desítky lidí byly zraněny, stovky zadrženy a nejméně 580 lidí bylo podle AI v celém státě Rio de Janeiro během policejní operace zabito.