Není důvod odkládat olympiádu kvůli viru zika, vzkázala WHO odborníkům

ČTK ČTK
28. 5. 2016 11:52
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že pro odklad či zrušení letních olympijských her v Riu de Janeiro kvůli viru zika není důvod. Reagovala tak na výzvu asi 150 zdravotních expertů. Ti organizaci v otevřeném dopisu nabádali k odložení či přemístění her v "zájmu veřejného zdraví". Olympiáda, která začíná 5. srpna, by podle nich byla "zbytečným rizikem pro 500 000 zahraničních turistů", kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl "zdomácnět". Současná epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů bylo zaznamenáno v Brazílii, odkud se virus se rozšířil do téměř celé jižní a střední části Ameriky. Zaznamenán byl i na jiných kontinentech.
Virus způsobuje poruchu mozku lidského plodu, takzvanou mikrocefalii.
Virus způsobuje poruchu mozku lidského plodu, takzvanou mikrocefalii. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy