Olympiáda v Melbourne 1956: Sovětsko-maďarská řež

man
10. 7. 2008 15:45
Hry se poprvé setkaly s bojkotem většího počtu zemí

Praha - V předolympijském seriálu Aktuálně.cz na téma prolínání politiky a Olympijských her se po Berlíně roku 1936 tentokrát zastavíme o dvacet let později v australském Melbourne.

Byla to už třetí letní olympiáda v době studené války. Po Londýně 1948 (prvních hrách po 2. světové válce) a Helsinkách v roce 1952.

Právě na australské půdě se ale problémy spojené se studenou válkou poprvé výrazněji projevily. Bojkot her z politických důvodů měl v Melbourne premiéru.

Nezúčastnil se pořadatel letošních her Čína. V té době udržoval tamější komunistický režim pod vedením Mao Ce-tunga tvrdý ideologický kurs. "Velký kormidelník", jak se diktátorovi přezdívalo, odmítl vyslat čínské sportovce, protože se her účastnil pod názvem Formosa také Tchaj-wan.

Tedy režim jeho nepřítele z občanské války generála Čankajška. Maa neuklidnilo ani to, že Mezinárodní olympijský výbor odmítl Tchaj-wan zaregistrovat pod jeho oficiálním názvem Čínská republika. Kompromisní název Formosa vycházel ze jména, které kdysi ostrovu dali portugalští mořeplavci.

A protože se psal rok 1956, odrazily se v olympiádě také dva vojenské konflikty. Hry tenkrát začaly v netradičním čase: 22.listopadu.

Sovětský svaz rozdrtil maďarské povstání jen tři týdny před začátkem olympiády a dosadil k moci promoskevskou vládu Jánose Kádára. Řada demokratických zemí včetně USA přesto do Melbourne jela. Účast odmítly jen Nizozemsko a Švýcarsko.

Ochotně se k bojkotu připojil také španělský diktátor Francisco Franco.

Australské publikum projevovalo maďarským sportovcům mimořádnou přízeň. V krvavé divadlo se zvrhl zápas mezi týmy Maďarska a Sovětského svazu ve vodním pólu.

Seriál Aktuálně.cz
Autor fotografie: Library of Congress

Sovětský hráč zranil maďarského soupeře ve tváři. Krvácející Maďar musel opustit bazén a při jeho odchodu do šaten se strhla rvačka, do které se zapojily oba týmy i někteří diváci.

Maďaři zápas kontumačně vyhráli a jejich tým pak získal i zlatou medaili.

Další bojkot byl způsoben Suezskou krizí. Během ní britská, francouzská a izraelská vojska provedla invazi do Egypta, aby mu zabránila ve znárodnění Suezského průplavu.

Invaze ztroskotala, protože se proti ní postavily vedle SSSR i Spojené státy. Byl to vzácný moment shody dvou tehdejších konkurenčních velmocí.

Na protest proti invazi nevyslal své sportovce nejen Egypt, ale i další dvě arabské země - Irák a Libanon.

Melbourne se stalo neblahou předzvěstí toho, že politika bude v dalších letech pravidelně ovlivňovat největší sportovní událost planety.

Vážení čtenáři, do olympijských her v kontroverzním Pekingu zbývá necelý měsíc. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém budeme připomínat politické problémy minulých olympiád. Toto je druhý díl, další naleznete na stránkách Aktuálně.cz v úterý.

 

Právě se děje

Další zprávy