Její životní příběh zmapovali v loňském roce investigativní novináři z Fondu boje s korupcí, který před lety založil ruský opoziční předák Alexej Navalnyj. Reportéři získali přístup k jejímu e-mailovému archivu, jenž obsahoval více než osm tisíc zpráv za posledních 12 let. Mezi nimi se nacházely doklady k pronajatým jachtám, účty za statisícové večírky i šeky na honosné šperky. "Jak se ukázalo, v jejím případě neexistují žádné hranice," uvádějí novináři ve čtyřicetiminutovém videu, v němž odhalují svou investigaci.
Maniovičová vystudovala finančnictví, kterému se však během svého života nevěnovala. Chvíli působila jako televizní moderátorka, postupně ji ale spíše uhranula tamní smetánka, bujaré večírky a okázalý luxus. Jejím prvním manželem se stal ruský podnikatel Michail Maniovič, který její nákladné koníčky financoval. Ruska se v tu dobu pokoušela prosadit ve světě módy a v centru Moskvy si otevřela luxusní butik s oblečením a doplňky z exotických kůží. Její byznys s modely z krokodýlů, ještěrů nebo pštrosů ale záhy zkrachoval.
Vztah s Maniovičem se po několika letech rozhodla ukončit. Jejich rozvod se tehdy stal ostře sledovanou událostí a zaplnil stránky ruských bulvárních deníků. Moskva se podle novinářů v tu dobu rozdělila na dva tábory - jedni podporovali Maniovičovou a druzí jejího exmanžela. Ruska ale dlouho o samotě nezůstala, záhy se provdala za tehdejšího vládního úředníka Timura Ivanova.
Její exmanžel Maniovič v tu dobu veřejně odhalil, že se s Ivanovem sešel a "upřímně si s ním promluvil". Dle jeho slov ho před finančně náročným životem jeho exmanželky varoval a uvedl, že Maniovičová vyžaduje "kapesné" nejméně ve výši 50 tisíc dolarů měsíčně (v přepočtu asi milion korun). Ivanov ale takové břemeno, zdá se, dokázal unést. Nepomohlo mu k tomu ale podnikání, nýbrž korupce spojená s působením na ruském ministerstvu obrany.
Korupce a okázalý luxus
Ivanov působí na resortu již více než deset let, od roku 2016 na pozici náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Ruští představitelé opozice v čele s Navalným již před několika lety opakovaně upozorňovali na to, že po boku Šojgua se stal Ivanov společně s druhým náměstkem Ruslanem Calikovem přední postavou, která na resortu vybudovala mohutné korupční mechanismy.
Do Ivanovových kompetencí nyní patří veškeré stavební práce resortu - stál například u výstavby mohutného chrámu ruských ozbrojených sil, postaveného k 75. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem. "Vojenské tábory? Timur Ivanov. Kadetské sbory a vojenské školy? Timur Ivanov. Nemocnice, mateřské školy, vojenská letiště, základny ponorek a dokonce i kosmodrom Vostočnyj - to vše Ivanov neustále kontroluje," popisují reportéři.
V únoru loňského roku se stal jedním ze strůjců ruské invaze na Ukrajinu. Nyní má na starosti obnovu jihoukrajinského Mariupolu, který Rusové po těžkém ostřelování v květnu obsadili. "To je pro každého normálního člověka nepochopitelné. Nejprve jejich armáda zcela zničila město a teď tam Ivanov chodí a chlubí se, že ministerstvo obrany postaví pro obyvatele Mariupolu bazén a kluziště," podotýkají reportéři.
Podle jejich informací Ivanov nyní získává úplatky i od stavební firmy, která má na starosti výstavbu největších obytných budov v Mariupolu. Finance získané z mohutné korupce mu v posledních letech dopomohly k tomu, aby společně se svou manželkou žil život ve znamení jachet, vrtulníků, Rolls-Royce, diamantů a večírků za desítky milionů rublů.
Dovolená za statisíce eur
Ivanov podle zjištění investigativních novinářů již v roce 2010 trávil s rodinou celý srpen v luxusním sídle na francouzské Riviéře, za jehož pronájem zaplatil 120 tisíc eur, čili asi 2,8 milionu korun. V roce 2014, kdy získal vyznamenání za účast na nezákonné anexi Krymu, oslavil se svou manželkou narozeniny na plachetnici. Její pronájem ho stál 11 tisíc eur (v přepočtu čtvrt milionu korun). O rok později jeho manželka opět zařídila tradiční srpnovou dovolenou v Saint Tropez. Tentokrát ve vile, v níž se podle jejích sociálních sítích nacházelo sedm ložnic, čtyři terasy, bazén a vířivky.
Po povýšení Ivanova na náměstka ministra obrany před sedmi lety začaly jejich výdaje na letní radovánky ještě stoupat. Za jednu dovolenou tehdy utratili v přepočtu asi šest milionů korun. "A toto nejsou hypotetické odhady, to jsou účty, které byly vystaveny a zaplaceny," uvádějí novináři na základě přístupu do e-mailové schránky Maniovičové. Ta se v té době mimo jiné pyšnila na Instagramu, kde stále používá své rodné příjmení Zacharovová, fotografiemi s automobily značky Rolls-Royce nebo šperky od slavných pařížských klenotníků. I česká média v roce 2016 obletěla kauza její kontroverzní nahé fotky.
Své narozeniny v roce 2018 oslavila v Istanbulu s 50 hosty, mezi nimiž byl i jejich rodinný přítel a současný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Novináři také zjistili, že o dva roky později Maniovičová utratila jen za starožitnosti jako vázy, sochy nebo lustry devět milionů rublů (asi 2,3 milionu korun). "Nakoupila si také nekonečné množství oblečení. To jsou jen věci, které zanechaly stopu v jejích e-mailech. Skutečný rozsah je mnohem větší," podotýkají novináři.
Vyzrát nad sankcemi
K tomu, aby mohla snáze cestovat po Evropě a vyhýbat se překážkám uvalovaným na Rusy, si Maniovičová zařídila již před dvaceti lety izraelské občanství. Do roku 2021 také vlastnila spolu se svým bývalým manželem v tamní metropoli Tel Avivu luxusní byt. Ve svých daňových přiznáních se o něm ale za celé roky ani jednou nezmínila, zjistili investigativci. "Toto je hrubé porušení zákona a Timur Ivanov by měl být už jen kvůli tomu okamžitě odvolán," podotýkají.
Výhodné podmínky oba zařídili i pro své, dnes již dospělé děti z předchozích manželství. Ivanovův syn žije v Mexiku, Maniovičové dcera zase v Paříži a její syn v Anglii. Obě její ratolesti jsou taktéž občany Izraele. Novináři také zjistili, že aby manželé zakryli své výdaje, vytvořili si kolem sebe síť lidí i firem, na které registrují svůj majetek. Některé nemovitosti přepsali na své řidiče, jachty zase oficiálně vlastní jejich chůva, uvádějí reportéři.
Když loni v únoru začala invaze na Ukrajinu, odjela Maniovičová do Paříže. V březnu, kdy se i pod vedením jejího manžela odehrávaly v Mariupolu nebo Buči nejtěžší boje, trávila čas nakupováním a odpočinkem ve francouzské metropoli. V říjnu nakonec dopadly na Ivanova evropské sankce, na jeho manželku nikoliv. O několik měsíců dříve se s ním totiž rozvedla. Novinářům se ale nepodařilo najít údaje o tom, zda a jak si vůbec rozdělili majetek nebo jestli se skutečně rozešli. Rozvod tak mohl být podle novinářů jen záminkou k tomu, aby se Maniovičová vyhnula sankcím. Připomínají také to, že si paradoxně krátce před červnovým rozvodem po letech změnila jméno na Ivanovová.
Dnes již "papírově" exmanželka ruského náměstka tráví čas se svou dcerou ve Francii. Před třemi týdny ji natočili reportéři listu Ukrajinska pravda, jak se prochází v kožichu po lyžařském středisku Courchevel ve Francouzských Alpách. Žádné sankce na ni stále nedopadají a díky svému izraelskému občanství může po Evropě nadále cestovat, vlastnit bankovní účty či být majitelkou svého pařížského bytu.
5/22 And now have a look at this video please. It's our Svetlana Maniovich (aka Ivanova) partying in Courchevel 3 weeks ago.13 months into the war. She is in the heart of Europe, wearing her diamonds and furs. How did the wife of a war criminal sneak into France? Let me tell you. pic.twitter.com/18UMCZgxG9
— Maria Pevchikh (@pevchikh) April 19, 2023
Pracovníci Fondu boje s korupcí vyzývají evropské úřady, aby vůči Maniovičové a její rodině uvalily sankce, zmrazily její majetek a vyhostily ji z Evropy. "Podali jsme již řadu stížností a zpráv. A francouzské úřady se nám nikdy neozvaly. Ani od Evropské unie nic. Jsou s tím všichni srozuměni? Protože já opravdu ne. Proč nespolupracujeme na nápravě?" apelovala na Twitteru členka fondu Maria Pevčikhová. "Pokud žijete ve Francii, napište prosím svým poslancům a místním médiím," dodala.