Ohnisko eboly se v Evropě objeví na 75 procent. Do 24. října

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 10. 2014 11:30
Je třeba drasticky omezit letecká spojení do západní Evropy a musíme jednat rychle, varují epidemiologové.
Zdravotníci nemocné nestačí odvážet.
Zdravotníci nemocné nestačí odvážet. | Foto: Reuters

Madrid/Monrovia - V úterý definitivně potvrzená nákaza španělské zdravotní sestry ebolou je prvním případem přímé infekce smrtící krvácivou horečkou v Evropě. Ukazuje se, že nejhorší epidemie eboly v dějinách lidstva stále není pod kontrolou.

Naopak.

Matematické modely epidemiologů, které byly tento týden publikované v odborném magazínu PLoS, varují. Pokud se situace dramaticky nezlepší nebo nebudou významně omezeny letecké spoje do a z ohniska nákazy, je jen otázkou času, kdy se neléčitelná nemoc rozšíří do celého světa.

Ke konkrétním číslům: Při současné frekvenci leteckých spojů se ebola do 24. října objeví ve Francii na 75 procent, v Británii na 50 procent, přičemž v ostatních zemích Evropy jsou pak čísla o něco nižší.

"Je to opravdu jako loterie. Pokud bude epidemie v západní Africe zuřit dál, nebo se ještě zhorší, jak někteří lidé předpovídají, je jen otázkou času, než jeden z nakažených skončí v letadle mířícím do Evropy," potvrdil pro agenturu Reuters expert na virová onemocnění z Univerzity v Lanchesteru Derek Gatherer.

I kdyby se frekvence letů snížila o 80 procent, zůstane riziko na 25 procentech ve Francii, respektive na 15 procentech ve Spojeném království.

O tom, co může ebola způsobit, pokud se v nějaké zemi vymkne kontrole, svědčí to, co se děje v posledních měsících a týdnech v Libérii (přestože by zvládání epidemie ve vyspělých zemích s kvalitním zdravotnickým systémem bylo pravděpodobně efektivnější a nákaza by se nešířila tak snadno).

V chudobou a občanskou válkou zbídačelé Libérii kvůli ebole zavládl chaos. Nejhorší epidemie krvácivé horečky v dějinách lidstva zemi postihla nejhůře ze všech západoafrických zemí. Neexistuje prakticky žádná společenská oblast, kterou by nákaza v Libérii neovlivnila.

50 lékařů na 4,3 milionu obyvatel

Zdravotnický systém, který byl už před epidemií v katastrofálním stavu - na 4,3 milionu obyvatel připadalo 50 lékařů a 1000 sester -, se hroutí.

Kvůli šíření infekce už muselo být zavřeno několik policejních stanic.

Školy zůstávají zavřené celé měsíce, nefunguje zásobování základními potravinami a léky, nepracují ani úřady.

Největší lékařská kapacita je v karanténě

Situaci v zemi děsivě ilustruje fakt, že je největší lékařská kapacita v zemi v karanténě poté, co na ebolu zemřel její zástupce.

Panuje tu strach, frustrace a vztek na neschopnost vlády situaci zvládnout.

"Panuje tu strach, frustrace a vztek na neschopnost vlády situaci zvládnout, s čímž se pojí i ekonomická destabilizace," řekl agentuře AFP ministr pro informace Lewis Brown.

Situaci v milionovém hlavním městě Monrovii mají úřady prozatím víceméně pod kontrolou, ale lidé žijí v napětí, napsala agentura AFP.

Už dva tisíce mrtvých

Nemoci už v Libérii podlehlo na dva tisíce lidí, nakažených je až několikanásobně víc.

"Politici, analytici i zdravotníci se obávají možné sociální exploze," potvrdil humanitární pracovník, který si nepřál být jmenován.

Olej do ohně přilévají i zvěsti, že policie zastřelila muže, jenž porušil noční zákaz vycházení.

Nejnapjatější je situace u zdravotnických zařízení, kde čekají vystrašení příbuzní nakažených. "Prosíme mezinárodní společenství, aby našlo řešení, než se tu všechno vymkne z rukou," apeluje na světové vůdce jeden z nich, Kevin Kassah.

Nemocné už hlásí i vojenská základna na předměstí Monrovie.

Děti, o něž se nikdo nepostará

Krom nepokojů hrozí také hladomor, a to nejen v Libérii, ale i dalších postižených zemích, tedy v Sieře Leone, Guineji a Nigérii.

Podle UNICEF připravila ebola v západní Africe o jednoho nebo oba rodiče nejméně 3700 dětí, o něž se kvůli obavám z viru nikdo nepostará.

Reakce mezinárodního společenství se prozatím jeví jako nedostatečná. Světová zdravotnická organizace v zemi ve spolupráci s místní vládou zřídila Operační centrum pro boj s ebolou, to se ale potýká s žalostným nedostatkem personálu.

Světová banka poskytla Libérii na boj s ebolou 41 milionů eur (přes 1,1 miliardy korun), paralyzovaná vláda je ale rovnou předala Spojeným národům a požádala, aby za ně budovaly léčebná centra.

 

Právě se děje

Další zprávy