Odpověď Srbů Česku: Odvolali kvůli Kosovu velvyslance

Red Zah
23. 5. 2008 12:50
Podobně postupovali Srbové u dalších zemí
Nová vlajka Kosova má modrou barvu a šest bílých hvězd. Mnohem častěji je ale v Kosovu vidět ta rudá albánská s dvouhlavou orlicí. Tyto vlají na rozestavěném domě na okraji Podujeva.
Nová vlajka Kosova má modrou barvu a šest bílých hvězd. Mnohem častěji je ale v Kosovu vidět ta rudá albánská s dvouhlavou orlicí. Tyto vlají na rozestavěném domě na okraji Podujeva. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Uznání Kosova ze strany české vlády má diplomatickou dohru. Srbsko se rozhodlo odvolat svého velvyslance v Praze na konzultace.

Srbské ministerstvo zahraničí v protestní nótě adresované české vládě uvedlo, že v souladu s akčním plánem bělehradské vlády nařídil šéf diplomacie Vuk Jeremič okamžité odvolání velvyslance Vladimira Vereše z České republiky.

Ten v pátek dopoledne oficiálně oznámil Černínskému paláci, že byl na konzultace do Bělehradu, kam odjíždí v neděli.

Česká diplomacie vyjádřila nad odchodem diplomata lítost. "Odjezd pana velvyslance nás velmi mrzí, i když pro situaci Srbska, vzhledem k okolnostem, máme pochopení," uvedla mluvčí úřadu Zuzana Opletalová.

Srbsko postupovalo stejným způsobem v případě všech zemí, které až dosud Kosovo uznaly. Učinilo tak již 41 zemí včetně Spojených států a většiny členských zemí Evropské unie.

Ministr zahraničí Jeremič už dříve uvedl, že odvolaní velvyslanci zřejmě zůstanou v Bělehradě do podzimu.

"Věříme, že jde o dočasný krok, a že se pan velvyslanec v dohledné době vrátí. Sami o povolání naší velvyslankyně na kozultace z Bělehradu neuvažujeme, máme zájem na tom, aby se naše historicky dobré vztahy se Srbskem dál intenzivně rozvíjely a prohlubovaly," doplnila Opletalová.

Česká vláda rozhodla o uznání Kosova na svém středečním zasedání. Uznání nepodpořili ministři za lidoveckou stranu. Krok vlády kritizovala opoziční sociální demokracie i prezident Václav Klaus.

Čtěte více: Vláda uznala nezávislost Kosova, lidovci nesouhlasili

Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku letos 17. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy