Rijád - Pětina Saúdských Arabů, která se vrátila z americké věznice Guantánamo do své rodné země, přešla podle odborníků, kteří jejich osud sledují, zpátky k terorismu. Důvodem přitom mají být právě vzpomínky na pobyt ve vězení, zejména pak tvrdé zacházení a mučení.
"Považuji mučení za aspekt, který vede v převýchově k opětné radikalizaci. Čím víc jsou lidi mučeni, tím extremističtější jsou," řekl agentuře Reuters ředitel programu, který dohlíží na jejich převýchovu, Abdurrahmán Hadlak.
Podle něj se k extremismu vrátilo na dvacet pět ze 120 teroristů. A to i navzdory tomu, že prošli po propuštění z vězení nápravným programem.
V Jemenu, nebo zabiti
Z jeho slov vyplynulo, že jedenáct z absolventů nápravného zařízení odešlo do Jemenu, považovaného nyní za baštu Al-Káidy. Zbytek těch, kteří se vrátili k původnímu životu, bylo znovu zatčeno nebo při útocích zemřelo.
Na Guantanámu bylo vězněno na 700 lidí, většinou šlo o Saudské Araby. Většina z nich byla zadržena v tažení proti terorismu v Afghánistánu a Iráku.
Na 120 z nich USA poslaly domů. Rijád pro ně a pro další zadržené radikály zřídil program, který má dotyčným poskytnout alternativu k terorismu.
Do rehabilitačního programu jsou v Saúdské Arábii zařazováni lidé až po odpykání vězeňského trestu. Rijád program považuje navzdory počtu recidiv za úspěšný.
Bude se zavírat... nebude se zavírat
Americký prezident Barack Obama nařídil po loňském nástupu do funkce věznici na Guantánamu uzavřít, ale zatím se mu to nepodařilo. Stále je v ní 180 osob, z nichž 13 jsou Saúdští Arabové. V době vlády Obamova předchůdce George Bushe bylo na Guantánamu i 780 lidí.
V saúdskoarabských věznicích si teď odpykává tresty za terorismus asi 2000 osob. Království odvolalo v minulých pěti letech kvůli radikálním názorům ze škol 2000 učitelů a 400 z nich skončilo ve věznicích.
Saúdská Arábie chce vybudovat dalších pět rehabilitačních středisek, z nichž každé bude mít kapacitu 250 lidí. Loni na podzim Rijád oznámil, že na procesy čeká ve vazbě skoro 1000 osob podezřelých z účasti na 30 útocích spáchaných od roku 2003.
Za úspěch v tažení proti teroristům lze považovat smrt "pravé ruky" bin Ládina, kterého zabila raketa odpálená z amerického letounu.
Mustafá abú Jazíd, který Al-Káidu fakticky řídil, měl na starosti vše, od získávání finančních prostředků až po operační plánování útoků.