Londýn - Osmapadesátiletý paralyzovaný Brit Tony Nicklinson za dosud nevyjasněných okolností zemřel.
A to pouhých šest dní poté, co vrchní soud zamítl jeho žádost, aby lékaři směli ukončit jeho život, informovala BBC.
Muže před sedmi lety postihla mrtvice a od té doby trpěl takzvaným "syndromem uzamčení". Byl paralyzován od krku dolů a neobešel se bez péče ošetřovatelů.
Se světem komunikoval skrze počítač, který snímal pohyb očí a následně zapisoval vybraná písmena. "Ahoj světe," stálo v jeho prvním vzkazu na Twitteru.
Prostřednictvím této sociální sítě se s ním rozloučila i dcera Beth. "Nemohla jsem si přát lepšího, silnějšího otce. Nyní už máš klid," napsala. V dalším příspěvku pak napsala, že její otec zemřel "přirozenou a pokojnou smrtí".
Zda splnil svou hrozbu a po skončení soudu začal držet hladovku, už nedodala.
Největší přání? Smrt
Byl to právě internet, jenž Nicklinsonovi zajistil ohromný počet fanoušků. Sociální síť se proto rozhodl využít k prosazení svého největšího přání: práva na smrt.
Syndrom uzamčení ("Locked-in Syndrome") umožňuje postiženému přemýšlet a vnímat okolní svět, své tělo ale neovládá. "Můj život je jednotvárný, ohavný, nedůstojný a neúnosný," napsal 58letý Angličan.
Rozhodl se obrátit na soud se žádostí, aby jeho život mohl ukončit lékař, a to přes to, že je to v rozporu s britským právem.
"Tony přemýšlel o své situaci sedm let. Se všemi výhodami, které 21. století nabízí, bude žít dalších 20 a více let. On ale takhle nechce žít," citoval list The Guardian jeho obhájce Paula Bowena. Po soudu nepožadoval, aby měnil zákony o eutanazii.
"Právní argumenty jsou v pořádku. Neměli by ale zapomenout, že můj život bude jejich rozhodnutím. Pokud se rozhodnou proti mému přání, odsoudí mne k životu plnému rostoucího utrpení," argumentoval ještě před začátkem procesu otec dvou dospělých dcer. Neuspěl.