Od středečního večera, při čtvrté noci protestů po sobě, policie zadržela dalších 700 demonstrantů. V předchozích dnech bylo zatčených asi šest tisíc.
Předsedkyně senátu Natalia Kočanovová ve čtvrtek uvedla, že úřady již přes 1000 lidí propustily.
Od čtvrtečního rána lidé v Minsku podle serveru Tut.by vytvářeli živé "řetězy solidarity" s postiženými policejní brutalitou. Soud v Minsku zveřejnil jména 500 zatčených, které v pondělí poslal na jeden až téměř čtyři týdny do vězení.
"Za účast na nepovolených akcích (policisté) zadrželi asi 700 lidí. Nepokoje v zemi už nejsou hromadné, ale míra agrese proti strážcům zákona zůstává vysoká," uvedlo ministerstvo vnitra. Dodalo, že od 9. do 13. srpna bylo "v důsledku protiprávního jednání občanů" zraněno 103 policistů, z toho 28 muselo být hospitalizováno, napsala agentura TASS.
Minský městský soud ve čtvrtek na svém webu zveřejnil jména pěti stovek lidí zatčených v metropoli za první noci demonstrací, které hned v pondělí poslal do vězení za správní přečin, jímž je účast na nepovolené akci. Délka trestů se pohybuje od sedmi do 25 dnů.
"Více než 1000 lidí bylo propuštěno s podmínkou, že se nezúčastní nepovolených demonstrací," uvedla ve čtvrtek podle agentury AFP ve veřejnoprávní televizi předsedkyně senátu Kočanovová.
Několik nezávislých kanálů zpravodajské služby Telegram ve videích ukazovalo, jak lidé v Minsku, Grodně, Brestu a dalších městech požadovali, aby Lukašenko ukončil násilí a odstoupil. Zároveň vzrostla solidarita s demonstranty. V Minsku vystoupila proti násilnostem více než stovka lékařů. Přední moderátor státní televize Jevgenij Perlin kvůli "lžím" a "násilí" rezignoval na svou dobře placenou práci, uvedla agentura DPA o dění v noci na čtvrtek.
Lukašenko je ve funkci déle než 26 let a je považován za posledního diktátora v Evropě, připomněla DPA. Prezidentovi odpůrci naopak vidí vítěze voleb v sedmatřicetileté opoziční kandidátce Svjatlaně Cichanouské, která pod nátlakem úřadů odjela ze země do Litvy.
Protesty v Minsku v noci na čtvrtek skončily bez extrémních srážek mezi demonstranty a policií, příznačných pro předchozí tři noci po prezidentských volbách, tvrdí ruská agentura Interfax. K potyčkám podle očitých svědků přesto docházelo, nepřerostly však v brutální střety.
"Tuto noc se policisté v zásadě spokojovali s přítomností na místech, kde se shromažďovali demonstranti," uvedla. Demonstranti se podle ní soustřeďovali u stanic metra a vykřikovali hesla jako "Odejdi!" a "Věříme, můžeme a zvítězíme!". Na jednom sídlišti, kde vyrostly barikády, policisté použili slzný plyn, jinde podle svědků stříleli gumovými projektily.
Another sleepless night for everyone in Belarus. We are 97%, we are the people!#ЛукашенкоУходи #LukashenkoGoAway#Belarus pic.twitter.com/UGqlmx75Lj
— NEXTA (@nexta_tv) August 12, 2020
Uznejte Chichanouskou jako prezidentku, vyzval velvyslanec
Bývalý velvyslanec Valeryj Capkalo, kterému úřady nedovolily kandidovat, z ruského exilu vyzval Evropskou unii, aby uznala Cichanouskou za prezidentku.
Opoziční Fronta národní spásy, o jejímž vzniku Capkalo informoval ve středu, sdělila na svém kanálu v Telegramu, že začala shromažďovat podklady pro podání žaloby na Lukašenka u Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Dodala, že k tomu již angažovala některé zahraniční právníky, a vybídla ke spolupráci i právníky v Bělorusku.
Stovky podnikatelů v informačních technologiích vybídly Lukašenka k rezignaci pod pohrůžkou odchodu ze země i se svými společnostmi, napsala DPA.
Podle videí, jejichž pravost nešlo ověřit, někteří bývalí příslušníci speciálních jednotek kritizující násilí zahodili uniformy či je spálili, protože se pod přísahou zavázali chránit lid, a ne držet Lukašenka u moci.
Čtyřnásobná olympijská vítězka v biatlonu Darja Domračevová vyjádřila na sociálních sítích zděšení nad násilím ve své vlasti a vyzvala speciální policejní jednotky, aby skoncovaly s "nespravedlivou hrůzou v ulicích".
"Odejdi pěkně, i když se to už nepovede, už se prolila krev. Odejdi, dokud není příliš pozdě, dokud neuvrhneš národ do strašné bídy, do bezedné občanské války. Odejdi," vzkázala Lukašenkovi nobelistka Alexijevičová v rozhlasové stanici Radio Svoboda.
Běloruská policie během protestů pozatýkala tisíce lidí, stovky utrpěly zranění. Podle médií o život přišli dva demonstranti. Lukašenko dosud nevyslyšel výzvy opozice a EU k dialogu a za jádro protestů označil nezaměstnané s kriminální minulostí.
"Bělorusko se rozdělilo na ty, kdo zatýkají, a na ty, kdo jsou zatýkáni," napsal ruský list Kommersant s tím, že i kdyby Lukašenko nynější protesty zvládl, jeho vládnutí už klidné nebude.