Zeman je proruským hlasem v EU, nesjednocuje Čechy, píší po inauguraci zahraniční média

ČTK ČTK
8. 3. 2018 17:13
O odchodu některých politiků z inaugurace prezidenta Miloše Zemana informovaly agentury Reuters, DPA nebo AFP.
Miloš Zeman při skládání přísahy.
Miloš Zeman při skládání přísahy. | Foto: ČTK

Praha - Čtvrteční inaugurace českého prezidenta Miloše Zemana neunikla ani zahraničním zpravodajských agenturám. Ty si všímají hlavně odchodu několika opozičních poslanců z inaugurace, kteří tím dali najevo nesouhlas se Zemanovými útoky na média. 

O odchodu některých politiků informovala například německá agentura DPA nebo rakouská APA. Agentura AP Zemana označila za "přední proruský hlas v politice v Evropské unii". Podle AFP je podruhé zvolený prezident ČR "proruský, pročínský a protiimigrační".

Světové agentury informovaly, že se poslanci tří konzervativních stran ze židlí "ostentativně" zvedli poté, co Zeman zaútočil během slavnostní ceremonie na "liberální média" Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a Respekt a veřejnoprávní Českou televizi.

Obě německojazyčné agentury upozornily, že mezi poslanci, kteří odešli, byl i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Agentura AFP dodala, že bývalý předseda TOP 09 byl Zemanovým protikandidátem v prezidentské volbě před pěti lety.

Stejně jako agentura AP, také DPA svým čtenářům prezidenta Zemana popisuje jako politika, který je znám svým přátelským vztahem k Rusku. Jiřího Drahoše, který Zemanovi v lednovém druhém kole prezidentských voleb podlehl, označuje naopak za "proevropského". Připomíná také, že Zeman je "ostrým odpůrcem přijímání uprchlíků a tvrdým kritikem islámu".

Reuters Zemana označuje za "posledního prominentního politika postkomunistického přechodu v 90. letech". Místo toho, aby Čechy sjednotil, jak slíbil před pěti lety, ukázal se být podle agentury "polarizační silou". "Znevažuje své oponenty a kritizuje intelektuální elity a média," napsala agentura Reuters.

Anglickojazyčné agentury AP i Reuters připomněly, že český prezident byl jedním z mála evropských politiků, kteří v roce 2016 podpořili v americké prezidentské kampani Donalda Trumpa.

Rakouská agentura APA informovala také o Zemanově slibu, že bude pokračovat ve svých dosavadních aktivitách včetně pravidelných setkání s občany v regionech.

Francouzská AFP napsala, že Zeman ve svém projevu zůstal věrný svým názorům "s populistickými akcenty". Za zdroj jeho úspěchu v lednových volbách označila šíření "strachu z migrantů a odmítání kvót prosazovaných Bruselem". Agentura připomněla také Zemanovy zdravotní problémy.

Video: Všechny Zemanovy mantinely teď padnou. Komunisté a Okamura určují dění těchto dnů, říká Němcová 

Speciální vysílání DVTV. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy