Živě: Poradce Zemana jsem na Hradě neviděl, ruských a čínských agentů tam bylo dost, řekl Kalousek

Živě
Miloš Zeman na Pražském hradě skládá svůj druhý prezidentský slib. Na společné schůzi poslanců a senátorů se tak ujme prezidentského úřadu na dalších pět let. Zeman byl do úřadu hlavy státu zvolen v lednu v druhé přímé volbě prezidenta, když ve druhém kole porazil Jiřího Drahoše. Dění kolem prezidentské inaugurace sledujeme on-line.
Speciální vysílání DVTV k inauguraci Miloš Zemana. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
23:03

Nejrozebíranější částí Zemanova projevu je ta, kterou věnoval médiím. 

22:14

Zemanova kritika novinářů při inauguračním projevu stále rezonuje na sociálních sítích. 

21:45

Čínský poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming skutečně na Hradě dnes nebyl, přestože byl mezi pozvanými.

20:47

Dárek k inauguraci pro pana prezidenta od Pavla Bělobrádka

20:44

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) bylo v sále dnes odpoledne hodně agentů

20:31

Jedním z těch, kdo během projevu prezidenta odešel, je i senátor Václav Láska. 

19:27

Pravda a svoboda je silnější než zloba, píše plzeňský biskup Tomáš Holub.

17:26

Josef Skála hodnotí dnešní inauguraci. "Odchod pražské kavárny z inaugurace prezidenta republiky vysílá jasnou zprávu," hodnotí. 

17:19

 Asi 200 lidí pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři chtěli také vyjádřit podporu dalším zahraničním protestům, mimo jiné demonstracím ve Španělsku, kde dnes ženy protestují za rovné platy a proti násilí.

17:18

"Od prezidenta republiky očekáváme vědomí odpovědnosti spojené s funkcí hlavy státu, nadhled a schopnost přenést se přes každodenní politické boje (a skutečné či domnělé vlastní křivdy) ve prospěch naší země a jejích občanů. Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu nic z toho neukázal. Vedl své staré bitvy, shazoval politické soupeře, útočil na média včetně veřejnoprávních, vyrovnával si osobní účty. Byl malicherný a pomstychtivý, nikoliv velkorysý a státnický," reagoval na Zemanův projev šéf ODS Petr Fiala.

17:17

Prohlášení mediálního domu Economia k inauguračnímu projevu prezidenta republiky:

Důrazně se ohrazujeme proti nařčení z pokusu o manipulaci české veřejnosti. Hospodářské noviny, týdeník Respekt a on-line deník Aktuálně.cz přinášejí svým čtenářům každý den kvalitní a objektivní zpravodajství.

Odsuzujeme prohlášení prezidenta ČR, že by novináři vydavatelství Economia neměli mít úctu občanů České republiky.

Novináři našich titulů nehledají senzaci, ale pravdu. Budou pokračovat v tom, co dělají, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Vedení vydavatelství bude své novináře i kritickou a objektivní žurnalistiku jako takovou i nadále plně podporovat.

17:16

 Asi 200 lidí pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři chtěli také vyjádřit podporu dalším zahraničním protestům, mimo jiné demonstracím ve Španělsku, kde dnes ženy protestují za rovné platy a proti násilí.

16:56

Zbyněk Stanjura (ODS) hodnotí dnešní inaugurační projev jako jednu z nejtěžších chvil ve svém politickém životě. 

16:54

Prezident Zeman proti očekávání neměl při přednášení slibu ruku na ústavě. Podle ústavního právníka Jana Kysely to ale nezpochybňuje jeho platnost. To, že se má držet ruka na ústavě, totiž není nikde předepsáno, je to jen tradice. "Jak někdo měl dojem, že dosud všichni prezidenti měli ruku na ústavě, tak se nyní podivuje, že ji na ústavě nemá. To je tak všechno," říká Kysela. "To není formát jako před americkým soudem, kdy položíte ruku na bibli a přísaháte, že budete mluvit pravdu a nic než pravdu. Něco takového v naší ústavě nenajdete," dodává s tím, že ústava říká, že má prezident republiky odříkat slova slibu a má jej složit do rukou předsedy Senátu a má mu podat ruku. "Jestli má ruku na ústavě, nebo nemá, zda tam je, nebo není, to není podstatné," dodává.

16:51

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš hodnotí dnešní inauguraci. "Chvílemi to bylo jak u Soukupa na Barrandově," píše na Twitter. 

16:36

Náš člověk v Praze ještě na pět let, píše o inauguraci kremelský zpravodaj Komsomolské pravdy.

16:34

"Nejen ve světle této skutečnosti se jeví pokračování rétoriky zaměřené proti veřejnoprávním médiím a jejich nezávislosti jako neakceptovatelné. Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky," dodala Česká televize.

16:33

Vyjádření České televize k inauguračnímu projevu Miloše Zemana:

Česká televize přistoupila k inauguraci prezidenta republiky naprosto profesionálně a připravila devítihodinové mimořádné živé vysílání. Přímo na Pražský hrad jsme vyslali čtyři moderátory, hlavní tváře zpravodajství ČT. Na zajištění přímého přenosu slavnostního ceremoniálu se podílela zhruba stovka pracovníků České televize. Na místo jsme vyslali několik přenosových vozů a reportážních štábů a náš přenos vysílal i Hrad na velkoplošné obrazovce pro lidi na Hradčanském náměstí.

16:27

"Čekal jsem, že se nebude vymezovat, že bude nad věcí," říká Babiš.

16:25

"Samozřejmě je to nešťastné, mě to mrzí, co k tomu víc říct," řekl Babiš k výrokům o médiích. "Já to nevidím jako útok na svobodu slova," dodal s tím, že Zeman nemá pravomoc něco měnit.

16:25

"Já jsem čekal jiný projev," komentuje Andrej Babiš.

16:25

"Já jsem to ani neslyšel, ty reproduktory byly na opačnou stranu," řekl premiér v demisi Andrej Babiš k Zemanovu projevu. 

16:18

"Poštvávat veřejnost proti novinářům, ať už novinářům soukromých médií či médií veřejné služby, je nevkusné nejen v kontextu aktu inaugurace, ale zejména krajně nezodpovědné v době, kdy u našich sousedů jasně vidíme, v co poštvávání veřejnosti vůči novinářům může vyústit," dodal Bartoš.

16:16

"Prezident Miloš Zeman opět potvrdil, že společnost nechce stmelovat, ale naopak rozdělovat. Vyřizování osobních účtů, které v projevu zaznělo, nemá dle mého názoru na takto důležitém státním aktu své místo," komentoval projev šéf pirátů Ivan Bartoš.

16:16

Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold:

16:14

"Zřejmě se cítili některými zmínkami dotčeni, je to jejich rozhodnutí a já to respektuji," okomentoval šéf ČSSD Jan Hamáček odchod některých politiků z Vladislavského sálu a dodal, že on sám se Zemanovým projevem dotčen necítil Hamáček také projev označil za vyvážený. Zároveň Zemanův projev nevnímá jako útok na svobodu médií. "Měl by se pokusit příkopy zasypávat," dodal a poznamenal, že tuto tendenci v dnešním Zemanově projevu necítil. 

16:10

"Projev byl očekávatelný," hodnotí šéf ČSSD Jan Hamáček.

16:07

Reakce ODS.

16:08

Fotografie z dnešní inaugurace. 

16:06

Zemanův protikandidát Jiří Drahoš inaugurační projev kritizuje.

16:05

"Inaugurační projev naprosto splnil má očekávání," dodal Zimola s tím, že žádný útok v Zemanově projevu nezaznamenal. 

16:04

"Nikde jsem neviděl příručku, jak by měl vypadat inaugurační projev prezidenta republiky," řekl Zimola.

16:04

"Prezident zůstal věrný tomu svému projevu," okomentoval místopředseda ČSSD Jiří Zimola Zemanův projev. 

16:01 SPD, logo, ikona

"Žádný útok tady na svobodu médií není," zdůraznil Okamura s tím, že právě on je tím ,kdo se snaží stmelovat společnost. 

16:00 SPD, logo, ikona

"Způsobili mezinárodní ostudu," komentoval Okamura odchod některých politiků z Vladislavského sálu. "Obsahově jsem s ním naprosto spokojen," dodal k Zemanově projevu.

15:58 SPD, logo, ikona

"Je to znevážení toho aktu," komentoval šéf SPD Tomio Okamura odchod některých politiků z Vladislavského sálu během Zemanova projevu. 

15:57

"

Měl jsem z toho ošklivý pocit a říkal jsem si, že nepůjdu. Ale pak jsem si řekl, že musím jít za ty 2,7 milionu lidí, kteří ho nevolili, že tam s tím křížem půjdu. Považoval jsem to za povinnost. Ale nepovažoval jsem za povinnost poslouchat ten nenávistný projev," řekl senátor a známý režisér večerníčků Václav Chaloupek, který byl jedním z prvních, kteří se během projevu prezidenta Miloše Zemana zvedli a odešli z Vladislavského sálu Pražského hradu. 

15:55

Zeman v sále útočil na novináře a své odpůrce, aby to samé se dělo venku v režii jeho fandů.

15:53

Arcibiskup pražský Dominik Duka žehná prezidentu Zemanovi.

15:51

Jiří Dienstbier (ČSSD) hodnotí Zemanův projev: "ubohost, kýble špíny a nenávisti". 

15:48

"Útok na média jsem považoval za nepatřičný," zhodnotil prezidentův projev pro Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

15:47

"Jestliže z jedné strany se útočí kamenem, tak prezident Zeman nemohl zaútočit chlebem," okomentoval Filip odchod některých poslanců při Zemanově projevu. 

15:44

"Ten projev byl více konkrétní až osobní, to mě překvapilo," hodnotil Zemanův projev šéf komunistů Vojtěch Filip. "To já tak nevnímám," odpověděl Filip na dotaz, jestli Zemanův projev byl útok na svobodu slova. 

15:41

Poslechněte si vyjádření Miroslavy Němcové a Miroslava Kalouska, kteří na protest odešli ze sálu.

Kalousek a Němcová odešli z inaugurace dříve. Podívejte se na jejich vyjádření

1:17
Kalousek a Němcová odešli z inaugurace dříve. Podívejte se na jejich vyjádření | Video: František Grossmann, Tomáš Klézl
15:38

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek hodnotí Zemanův projev: 

15:46

Bývalému hradnímu protokoláři Jindřichu Forejtovi chyběla vojenská přehlídka. "To byl vždycky brán jako prostor, kde prezident vstupoval do té živé role vrchního velitele ozbrojených sil a za to přijímal vzdání pocty ze strany ozbrojených sil. Bylo to vždy privilegium armády a vojáků, že mohli prezidenta po složení slibu vidět a jménem svých kolegů v uniformě mu vzdát poctu," popsal chybějící část programu Forejt.

Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV
15:36

Odešla jsem, protože došlo očividně k vědomě křivé přísaze prezidenta republiky, vysvětluje Miroslava Němcová v rozhovoru pro Aktuálně.cz:

15:35

Zeman zamával směrem ke shromážděným a za pískotu davu odjíždí. 

15:35

Poslanci TOP 09 opouštějí sál.

Poslanci TOP 09 odcházejí ze sálu.
Poslanci TOP 09 odcházejí ze sálu. | Foto: ČTK
15:34

Dominik Duka žehná prezidentovi. Dcera Kateřina předtím položila rudou kytici k relikviáři s ostatky sv. Václava. 

Foto: Veronika Neprašová
15:31

Zvenku do kaple zvenčí proniká nesrozumitelné skandování. Duchovní zpívají svatováclavský chorál. 

15:29

Zní Svatováclavský chorál.

15:27

Miloš Zeman ve Svatováclavské kapli. 

Foto: Veronika Neprašová
15:34

Projev prezidenta nenadchl ani Martina Kupku (ODS)

15:27

Duka předčítá modlitbu za prezidenta.

15:25

Markéta Pekarová Adamová v průběhu inaugurace odešla. 

15:24

Zeman následuje Duku do Svatováclavské kaple.

15:24

"Projev nebyl smířlivý. Byl tam ostrý útok na novináře a vedle mě se smál pan Soukup. Z projevu nemám dobrý pocit," říká Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany

15:23

Komentář Heleny Langšádlové z TOP 09.

15:23

Zvony ve věži se znovu rozezněly, v chrámu začaly hrát varhany. 

15:22

Zeman za zvuku zvonů vstoupil do katedrály.

15:22

"Nechtěl jsem dále poslouchat zášť a nenávist, kterou Zeman předváděl. To co říkal, nemělo nic společného s inauguračním projevem," uvedl senátor Václav Láska.

15:21

Dovnitř kaple, kam míří Miloš Zeman, proniká z nádvoří pískot.

15:21

Zemana před katedrálou přivítal arcibiskup Dominik Duka.

15:20

"Dost těžko," odověděl Bělobrádek na dotaz, jestli v Zemanově projevu slyšel něco pozitivního. 

15:19

"Nečekal jsem, že to bude až tak nedůstojné," zhodnotil šéf lidovců Pavel Bělobrádek Zemanův projev s tím, že jej "vytrpěl až do trpkého konce". Projev předsedy sněmovny Radka Vondráčka pak označil za "zklamání".

15:19

Žlučovitý útok pomstychtivého starce na všechny novináře, kteří vůči němu nejsou servilní, napsal Kalousek na Twitteru:

15:18

Janu Hamáčkovi bylo ctí se dnešní inaugurace zúčastnil.

15:17

Odešel i senátor Václav Láska, který dlouho zvažoval, zda vůbec přijde. "Nechtěl jsem dále poslouchat zášť a nenávist, kterou Zeman předváděl," vysvětlil Aktuálně.cz.

15:16

Farský doplnil, že pozvání na číši vína od Zemana s chutí odmítl. 

15:15

"Útočit na veřejnoprávní média je cesta do pekel," poznamenal k Zemanově projevu Farský. Sám ale ze sálu neodešel, protože nechtěl přispívat k dalšímu rozdělování společnosti. "Doufal jsem alespoň v náznak státnickosti, potlesk si ode mě nevysloužil," dodal Farský. 

15:13

Jan Farský protest kolegů chápe, poslanci Starostů ale sál neopustili.

15:12

"Žlučovitý a pomstychtivý projev," zhodnotil Zemanův projev Jan Farský. 

15:11

Fotografie z dnešní inaugurace. 

15:08

Prezidentův útok na média je neuvěřitelný, píše europoslanec Petr Ježek.

15:07

Miloš Zeman zamířil do kaple sv. Václava poklonit se ostatkům českého patrona. 

15:04

Europoslanec Pavel Telička:

15:03

Karel Schwarzenberg opouští Hrad.

15:03

"Poslouchat při inauguračním projevu prezidenta útoky na nezávislá média nám přišlo natolik za čarou, ze jsme se na protest proti těmto slovům rozhodli odejít. Prezident demokratického státu by měl svobodu slova a médii bránit. Ten nás na ne naopak útočí! Jeho úroveň je srovnatelná s autoritáři a totalitáři. Česká republika by si rozhodne zasloužila víc, žel zvolen byl Zeman," řekla poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

14:59

"Projev pana prezidenta mě urazil, řekl bych naštval," říká v ČT šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, podle nějž byl projev útokem na svobodu médií.

14:59

Ze sálu už odcházejí i hosté. 

15:25

"Z Miloše Zemana jsem zklamán. Respektuji, že je vítězem voleb, ale od prezidenta republiky bych očekával větší velkorysost," řekl v reakci na inauguraci předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

14:57

Podle senátora Tomáše Czernina byl projev "štvavý a nehorázný".

14:55

"Zúčastnil jsem se slavnostního slibu, to považuji za svoji povinnost poslance. V okamžiku, kdy byl projev výrazně za čarou a pan prezident ho pojal tak, že si se všemi vyřizoval účty a úplně bezprecedentně útočil na svobodu médií, tak jsem o vlastní vůli opustil sál. Rozhodl jsem se sám a svobodně, nebyla to nijak domluvená akce s ostatními poslanci," řekl poslanec Marek Výborný.

14:55

Vyjádření Miroslavy Němcové po odchodu ze sálu:

 

14:54

Prezident Miloš Zeman s Manželkou Ivanou odchází ze sálu.

Foto: Veronika Neprašová
14:52

Předseda sněmovny Radek Vondráček ukončil společnou schůzi obou komor, inaugurace končí. Hradní stráž vynáší z Vladislavského sálu historické prapory.

14:52

Vondráček vyzývá k jednotě, dokonce i ty, kteří "před chvílí někam pospíchali".

14:51

Považuji za příznivé znamení že tato inaugurace přichází 100 let po založení českého státu, řekl šéf sněmovny Radek Vondráček a připomněl slova T. G. Masaryka, že demokracie nepanuje, ale opravuje. 

14:50

Zeman prý ztratil zábrany, tvrdí Karel Schwarzenberg

14:48

"Inaugurace prezidenta je vždy příležitostí, jak si připomenout společné hodnoty," říká předseda sněmovny Radek Vondráček.

14:47

Od těch, kdo v sále zůstali, sklízí Zeman dlouhý potlesk.

14:46

Zeman se vrací k novinářům, hovoří o jakémsi serveru ihlas.cz, který prý vypsal anketu, kdy zemře. Čtenáři se údajně shodli na roce 2020. "Já jsem se rozhodl žít nejméně do 90 let," dodal.

14:47

Zájem o inauguraci už úplně opadl. 

14:45

Prezident vyzývá k zavedení povinné volební účasti. 

14:44

Zeman vyzývá ke schválení zákona o referendu. Ten také předložila SPD.

14:43

Zemanův projev kritizuje i místopředseda KSČM.

14:43

Miloš Zeman zdůraznil "úctu k vítězi voleb". 

14:42

Doufám, že v průběhu mého mandátu se podaří prosadit alespoň jedno - přímá volba starostů a hejtmanů," řekl prezident. Tento návrh ve sněmovně předkládá SPD.

14:41

Považuji za nebezpečné, pokud se politici vlichocují občanům, když se ve volbách ucházejí o jejich přízeň," řekl prezident.

14:41

Politici, kteří odešli ze sálu. 

14:40

"V okamžiku kdy začal pan prezident útočit na nezávislá média, tak jsme si řekli, že tohle nemusíme poslouchat a svým odchodem jsme chtěli dát najevo, co si o tom myslíme. Za znevážení státního aktu to nepovažujeme, pokud můžeme hovořit o znevážení, tak si myslím, že to znevážila řeč pana prezidenta republiky. To byl pomstychtivý útok na média, která vůči němu nejsou tak servilní, jako třeba televize Barrandov," komentoval odchod poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

14:40

"Rád bych podporoval občanskou angažovanost, nebo chcete-li aktivní občanství. Nemám tím rozhodně na mysli občanské aktivisty, kteří si někdy léčí své komplexy méněcennosti tímto způsobem. Mám tím na mysli participaci občanů našeho státu na věcech veřejných," řekl Zeman

14:39

"S útokem na média a svobodu slova nesouhlasím," zdůvodnil Marian Jurečka (KDU-ČSL) svůj odchod ze sálu. 

14:38

Vyjádření šéfa TOP 09.

14:37

Zeman pokračuje v projevu, nyní hovoří o svém obdivu k rodině Baťů.

14:38

Ze sálu odešli Marian Jurečka a Marek Výborný (oba (KDU-ČSL). 

14:36

"Útok na nás v inauguračním projevu je nevhodný. Ale útok na nezávislá media je vyloženě neslušný," napsal Aktuálně.cz Dominik Feri z TOP 09. 

14:34

Jako první odešla Miroslava Němcová z ODS, zvedli se i poslanci TOP 09 a KDU-ČSL.

14:35

Zvenčí sálu zní Modlitba pro Martu.

14:33

Poslanci a senátoři odcházejí ze sálu.

14:33

Miloš Zeman se pustil i do kritiky České televize, kterou obvinil z příchylnosti ke straně TOP 09.

14:32

Nyní prezident kritizuje Českou televizi.

14:33

"Noviny jako Hospodářské noviny, týdeník Respekt a server Aktuálně.cz jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly. A tyto noviny nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat," kritizuje prezident ve svém projevu tituly vydavatelství Economia.

14:30

Prezident hovoří o pokusu "manipulovat českou veřejností". Zmiňuje v této souvislosti média vydavatelství Economia - Hospodářské noviny, Aktuálně.cz nebo týdeník Respekt. "Novinář, který bere peníze získané tímto způsobem, si nezaslouží naši úctu," prohlásil prezident.

14:30

"Dokud tento problém nebude vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice velká ekonomická kriminalita je minulostí, a že Viktor Kožený nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly," řekl Zeman. 

14:29

Přenos z inaugurace na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí sleduje jen několik málo občanů.

14:28

Fanoušci z Moravy na třetím nádvoří.

14:28

Zeman připomněl, že podpořil ve sněmovně podpořil návrhy zákonů proti ekonomickým únikům. Zároveň připomněl finančníka Zdeňka Bakalu. 

14.27

Postřeh od mluvčího Starostů.

14:25

Prezident Miloš Zeman skládá přísahu.

Miloš Zeman skládá přísahu
Miloš Zeman skládá přísahu | Foto: ČTK
14:23

Prezident přechází k problémům. Připomíná, že před třemi lety upozornil na tři hrozby: zaprvé nacistické bojůvky, kam řadí Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Zeman u tohoto tématu vysvětluje rozdíl mezi fašismem a nacismem.

14:22

Zeman hovoří o zahraničních cestách, ty podle něj mají největší úspěch v zemích, které mají prezidentský režim, protože "prezident prezidentovi nejlépe rozumí".

14:21

Šéf TV Barrandov a poradce Martin Nejedlý ve Vladislavském sále.

Jaromír Soukup a Martin Nejedlý
Jaromír Soukup a Martin Nejedlý | Foto: ČTK
14:20

Ve většině případů jsem měl se členy vlády korektní až přátelské vztahy, říká.

14:23

"Bez kontaktu s občany, není prezident plnohodnotný a prezident, který se považuje za součást jakési vyvolené elity je jen ornamentem na státní budově," prohlásil Zeman.

14:20

Snažil jsem se poznatky, které jsem získal, přenést na vládní úroveň, říká o návštěvě krajů Zeman.

14:17

Zeman tvrdí, že výběr vyznamenaných osobností byl kritizován především těmi, kdo si žádné vyznamenání nezaslouží.

14:16

Prezident připomíná, že každý rok vyznamená "30-40 významných osobností".

14:15

Zeman vyjmenovává své kroky, jako doplnění Bankovní rady ČNB. Kromě těchto povinností by si ale prezident měl zvolit i další téma, které by jej výkonem funkce provázelo. "V mém případě je to setkávání s občany," řekl.

14:14

Zeman v první části projevu zhodnotí, co se mu v prvním volebním období podařilo a co nikoliv. V druhé polovině projevu Zeman nastíní své vize pro své další funkční období. 

14:13

"Moje milá ženo Ivanko, moje milá dcero Kačenko, začal Zeman svůj projev a přivítal přítomné hosty. 

14:12

Prezident zahajuje svůj projev.

14:12

Bylo vystřeleno 21 oslavných salv. 

14:11

Sálem zní státní hymna.

14:11

Prezident Miloš Zeman složil do rukou šéfa Senátu prezidentský slib a stvrdil jej podpisem.

14:10

Mezitím na třetím nádvoří.

14:09

Miloš Zeman přistoupil ke stolku, kde leží Ústava ČR. Položil ruku na Ústavu a složi slib. Přítomní hosté povstali. 

14:08

Předseda sněmovna Radek Vondráček zahájil inaugurační ceremoniál.

14:07

Kateřinu Zemanovou doprovází hradní kancléř Vratislav Mynář. 

Foto: Veronika Neprašová
14:06

Prezident se pozdravil s arcibiskupem Dominikem Dukou.

14:05

Jaké dary dali prezidentovi lidovci?

14:04

Prezident Zeman v doprovodu manželky Ivany a kancléře Vratislava Mynáře vstupuje do sálu.

Foto: Veronika Neprašová
14:04

Za prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým sedí i ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup. 

14:02

 Příjezd Miloše Zemana na Hrad před jeho inaugurací:

Příjezd Miloše Zemana na Hrad před jeho inaugurací

Miloš Zeman přijel na Hrad. Za chvíli proběhne jeho inaugurace
0:44
Příjezd Miloše Zemana na Hrad před jeho inaugurací | Video: Tomáš Klézl
14:00

Ceremoniál začíná, vojáci hradní stráže do sálu přinášejí historické prapory.

Foto: Aktuálně.cz
13:58

Do sálu přišel premiér v demisi Andrej Babiš se svou manželkou Monikou. Dorazil i šéf senátu Milan Štěch. V sále už je i vdova po Václavu Havlovi Dagmar. 

Foto: Veronika Neprašová
13:56

Kancléř Poslanecké sněmovny vyzval všechny, aby se usadili na svá místa a vypli si mobilní telefony. 

13:55

Vláda sedí čelem do sálu. 

Foto: Veronika Neprašová
13:54

V sále je i zpěvák Daniel Hůlka.

13:53

Hosté už téměř všichni sedí, vzadu už se narovnala Hudba hradní stráže. Za malou chvíli přinesou do sálu slavnostní prapory. Hrát jim k tomu bude husitských chorál Ktož sú boží bojovníci. 

Foto: Veronika Neprašová
13:52

Poslanci TOP 09 jsou v černém a s černými kravatami. Na sobě mají placky s odkazem na bývalého prezidenta Václava Havla.

13:50

V sále jsou poslanci, senátoři, ministři či představitelé církví. Přišel i šéf BIS Michal Koudelka, ale i šéfové zahraniční rozvědky a Vojenského zpravodajství.

13:49

Vladislavský sál už je téměř zaplněn hosty, přijel už i prezident Miloš Zeman.

13:48

Vladislavský sál patří mezi světové unikáty. Architekt Benedikt Ried zde skloubil pozdní gotiku se začínající renesancí. Důkazem je mimo jiné unikátní vzdušná  klenba

Foto: Veronika Neprašová
13:44

Hosty u vstupu vítá mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na fotografii s šéfredaktorem Mladé Fronty Dnes Jaroslavem Pleslem. 

Foto: Veronika Neprašová
13:41

Sál byl vyhříván několik dní. Nyní je v něm příjemná pokojová teplota. 

Foto: Veronika Neprašová
13:40

V sále visí originální standarta T. G. Masaryka. 

Foto: Veronika Neprašová
13:37

Na 3. nádvoří čeká zatím asi stovka lidí. 

Foto: Veronika Neprašová
13:36

Hosté inaugurace už jsou v sále. 

Foto: Veronika Neprašová
13:34

Bývalý prezident Václav Klaus dorazil na inauguraci Miloše Zemana. 

Foto: Veronika Neprašová
13:32

Miloš Zeman ještě před ceremoniálem popřál dceři a manželce k MDŽ.

13:31 SPD, logo, ikona

"Já sem jdu se slavnostním pocitem, jsem rád, že zde mohu být," řekl šéf SPD Tomio Okamura a zdůraznil kritický pohled Zemana na nelegální migraci i Evropskou unii. "Prezident je zásadním hybatelem na politické scéně," dodal Okamura. 

13:29

Na 3. nádvoří Pražského hradu se sešli aktivní podporovatelé prezidenta Zemana ze spolku Hej, občané! Jan Doležal nebo Jiří Černohorský. Ti se netají podporou Ruska a účastní se různých proputinovských akcí. Černohorský se účastní i akcí krajní pravice. Při oslavách 17. listopadu byl v roce 2015 kvůli výtržnostem zadržen policií před Úřadem vlády. Byl zatčen i při demonstraci Adama B. Bartoše, odsouzeného za antisemitismus.

13:22

Na demonstrace dorazila i Miroslava Němcová (ODS).

13:19

Zemanova dcera Kateřina na 3. nádvoří, kde divákům rozdávala koláčky. 

13:17

Předseda pirátů Ivan Bartoš neočekává, že by se vystupování prezidenta Zemana v druhém funkčním období nějak výrazně změnilo. "On si to užívá," poznamenal Bartoš a upozornil na Zemanovy opakované protiútoky na média nebo opoziční politiky. 

13:16

První dáma Ivana Zemanová rozdávala divákům koláčky.

13:11

Podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka, který slavnostní schůzi obou komor povede, prezident Zeman bude spojovat společnost. "On to umí," prohlásil. 

13:09

Přání od komunistů.

13:09

Hosté se sjíždějí na inauguraci Miloše Zemana.

Foto: Veronika Neprašová
13:08

Demonstrace na Hradčanském náměstí:

Před Hradem demonstrovali lidé proti inauguraci prezidenta Miloše Zemana

Na Hradě probíhá inaugurace prezidenta. Sešli se tu jeho odpůrci
0:42
Před Hradem demonstrovali lidé proti inauguraci prezidenta Miloše Zemana | Video: František Grossmann, Aktuálně.cz
13:03

Ve Vladislavském sále už probíhají poslední přípravy na inauguraci.

13:03

Mluvčí prezident Miloše Zemana hodnotí dnešní počasí:

13:02

Podle předsedy ODS Petra Fialy nebylo první prezidentské období Miloše Zemana pro Česko přínosem. 

12:57

Místopředsedovi ČSSD Jiřímu Zimolovi je ctí, že se dnešní inaugurace může zúčastnit.

12:55

Demonstranty přišel podpořit Miroslav Kalousek (TOP 09).

12:50

Proti inauguraci Miloše Zemana protestuje řada lidí. 

12:47

Na Hrad se nechystá ani europoslanec Jaromír Štětina.

12:47

Na Hradčanské náměstí přinesli demonstranti obrovskou vlajku Evropské unie.

12:44

U zátarasů zatím postávají jen skupinky turistů na prohlídce.

Foto: Veronika Neprašová
12:40

Novináři, kterých se na akci akreditovala asi stovka, včetně několika zahraničních redakcí, zatím vyčkávají v tiskovém centru. Do sálu zatím nesmí. 

12:36

"Je třeba, aby lidé více protestovali," říká jeden z demonstrantů.

12:39

Koridor na 3. nádvoří, kterým prezident půjde z hradního paláce do Svatovítské katedrály, je už také uzavřen. 

12:28

Na Hrad už se chystá senátor Václav Láska.

12:14

Dodávky už přivezly první hosty.

12:13

První a druhé nádvoří už je uzavřené. Nad Matyášovou bránou vlají vlajky, na místě je i spousta policistů. 

Foto: Veronika Neprašová
12:08

Počet odpůrců Miloše Zemana na Hradčanském náměstí stoupá.

12:00

Na Hradčanském náměstí se zatím sešlo jen pár demonstrantů.

11:55

U bezpečnostních rámů před Pražským hradem se tvoří fronty.

Foto: Veronika Neprašová
11:49

Průběh ceremoniálu pro Aktuálně.cz okomentoval šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš.

11:46

Senátor Tomáš Czernin přijde ve smutečním.

11:43

Bývalý ministr kultury Daniel Herman, který měl s prezidentem ostré spory, na Hrad nepůjde.

11:40

Na Hradčanském náměstí se scházejí první lidé s transparenty proti Miloši Zemanovi, informuje z místa zpravodaj Aktuálně.cz.

11:38

Podívejte se, jak inaugurace probíhala v roce 2013.

11:35

Na Hradě nebudou ani všichni prezidentskou kanceláří pozvaní. Omluvil se například ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo primátorové Ostravy, Ústí nad Labem, Karlových Varů, Jihlavy či Hradce Králové.

11:33

Pozvánku nedostalo ani pět hejtmanů, kteří v prezidentských volbách podpořili Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, nebo podobně smýšlející primátoři. Pozváni nebyli například pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) nebo liberecký Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj); zlínský Jiří Čunek byl pozván jen jako senátor.

11:28

Pozvánku na čtvrteční inauguraci prezidenta Miloše Zemana obdrželi nakonec všichni hejtmani a rektoři. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve středu dodatečně elektronickou poštou a telefonicky pozval i ty, kteří nedostali listinné pozvání od Kanceláře prezidenta republiky. Někteří ale přesto na Pražský hrad nedorazí. Chybět bude i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který své rozhodnutí vysvětlil v DVTV.

Bek: Nejsem provokatér, ani exhibicionista, na inauguraci Zemana nepůjdu, jsem v konfliktu s Hradem

22:38
Svoboda může ve svobodných volbách prohrát, nejsem alarmista, ale rizika jsou reálná. Vypadám jako Antibabiš, na inauguraci Zemana nepůjdu, říká Bek | Video: dvtv
11:25
11:20

Proti minulé inauguraci Hrad vypustil několik bodů. Konat se například nebude vojenská přehlídka, Zeman také nebude pokládat květiny u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

11:18

Ceremoniál budou moct lidé sledovat na Hradčanském náměstí, kde bude umístěna velkoplošná obrazovka. Lidé mohou také čekat na třetím hradním nádvoří, přes které bude Zeman přecházet z Vladislavského sálu do katedrály sv. Víta.

11:15

Hrad původně nepozval některé hejtmany nebo rektory, se kterými měl Zeman spor nebo kteří podpořili jeho protikandidáta. Pozvánky jim poslal až na poslední chvíli po kritice od poslanců předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

11:12

Po skončení společné schůze Senátu a Sněmovny se staronový prezident vydá s manželkou a dcerou Kateřinou do svatovítské katedrály, kde se pokloní ostatkům svatého Václava. Posledním bodem inauguračního programu Zemana bude přípitek s hosty ve Španělském sále.

11:10

Slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále začne ve 14:00. Přineseny do něj nejprve budou historické bojové prapory, prezidentská standarta, státní vlajka a výtisky současné i historické ústavy. Poté přijde Zeman s manželkou Ivanou. Prezidentský slib složí do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Následovat bude státní hymna, během které vojáci z Petřína vypálí 21 dělových salv. Zeman poté pronese před asi 700 hosty projev. Kromě poslanců a senátorů by měli být přítomni i členové vlády, velvyslanci nebo zástupci samosprávy. 

11:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z prezidentské inaugurace.

Domácí ČTK Veronika Neprašová Tomáš Klézl Domácí, ČTK, Veronika Neprašová, Tomáš Klézl
Aktualizováno 8. 3. 2018 20:56
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy