Zeman složil křivou přísahu, salvy za jeho znovuzvolení jsou umíráček za demokracii, říká Němcová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 3. 2018 15:32
Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) se zvedla v plném Vladislavském sále jako první a odešla během inauguračního projevu prezidenta republiky Miloše Zemana.
Miroslava Němcová komentuje předčasný odchod z inaugurace. | Video: Tomáš Klézl

Aktuálně.cz: Proč jste odešla ze sálu?

Miroslava Němcová: Odešla jsem, protože došlo očividně k vědomě křivé přísaze prezidenta republiky. Pár minut po složení slibu napadl veřejnoprávní média, přičemž v sále byl přítomen ředitel televize Barrandov Jaromír Soukup.

V sále byl i generální ředitel Českého rozhlasu pan Zavoral.

Pan prezident napadal veřejnoprávní média a předtím se zaobíral hospodářskou kriminalitou. Přitom jako by zapomněl na problémy předsedy vlády Andreje Babiše, problémy svého poradce Nejedlého, svého čínského poradce Jie Ťien-minga, který je buď vězněn, nebo vyšetřován pro korupci.

Máte pocit, že pan prezident začal spojovat svým projevem společnost?

O tom nemůže být ani řeč. Urputně pokračuje v rozdělování společnosti. A přitom pár minut předtím přísahal, že bude konat v zájmu všeho lidu. Zvedla jsem se, protože jiný druh protestu proti jeho konání nemám. Musela jsem svůj nesouhlas nějak dát najevo.

Co jste si o projevu prezidenta Zemana myslela před svým odchodem?

Neočekávala jsem, že pan prezident bude spojovat společnost. Protože jeho řeči, které měl v poslední předvolební debatě, jsem nebrala vážně. Protože jsem věděla, že v případě znovuzvolení bude jen horší a mstivější. Ale v ten moment, kdy na něco přísahám a okamžitě to začnu porušovat, to je pro mě z jiného světa. Je to varování, že končí normálně demokratické uspořádání České republiky, které je bezpodmínečně závislé na svobodě médií.

A tímto atakem, pro který nebyl žádný zjevný důvod, protože Česká televize vysílá kvalitně, vše porušil. Jednadvacet salv na počest znovuzvolení prezidenta mi zní jako umíráček za demokratickým vývojem z roku 1989.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy